Dáváte svým dvouletým dětem pleny?

terezasabackova
13. dub 2017

Dobrý den, zajímalo by mne, jestli dáváte svým dvouletým dětem pleny? Mám dvouletého syna a bez plen se zatím neobejde. Ve svém okolí pořád slyším, že je už velkej a pleny by měl nosit jen na noc. Na nočník zatím nechce a opravdu nejsem ten typ matky, který by dítě dával na nočník za každou cenu. Zajímal by mě váš názor, jak to máte vy, případně jak jste děti učily na nočník. Děkuji za rady.

nikolatje
13. dub 2017

dcera ma 22 mesicu. O nocniku nechce ani slyset - ma hystericke zachvaty, kdyz ji na nej posadim....taky jsem slysela moudre rady o tom, jak by melo dite na nocnik uz kdyz umi sedet. Nechavam to na holce....nabizim ji toaletu i nocnik, ale nenutim. Blizi se leto a to se budu snazit aby byla max casu bez pliny - treba si to pak spocita sama 🙂 zatim jedine minus je stranka financni :(

jasmi
13. dub 2017

Muj syn ma taky dva roky a ma pleny taky🙂 posazuju na nocnik, temer vzdy se do nej vycura nebo vykaka,ale kdyz jsem mu plenu uplne sundala, tak byl do 15 minut mokrej..takze cekam na teplo a pak bude behat nahatej.ja to neresim, dcera byla bez plen v 1,5 roce, proste uz pleny nechtela..ja bych urco nenutila, vsak to prijde, vyuzila bych leto a at pak doma beha polonahej, rozmisti nocniky a on sam na to prijde🙂ja tema pleny fakt nehrotim, kazde dite je jine a neznam dite, ktere si na to neprislo😉

monunkaaa
13. dub 2017

Naše malá začala s nočníkem brzo, jsou jí dva roky a plínku máme už víc jak půl roku jen na spaní. Ale zkoušení nočníku bylo v pohodě, líbilo se jí to a sama si o něj říkala, kolikrát seděla i jen tak a chtěla si na něm hrát..
Ale určitě bych dítko nedávala násilím. Spíš to zkusit jako hru, jestli máte nočníček s nějakým zvířátkem, tak nalákat na to.. Nebo vysvětlovat, že mamka s taťkou už taky nemají plínku, že to zkusíte spolu na nočníčku. Kluci si většinou prý k tomu nočníčku musí dospět. A nebo jestli nezkusit rovnou prkýnko na záchod, aby si třeba v obchodě vybral sám barvu a zkusit nalákat na splachování..

monaluza
13. dub 2017

http://backontrees.cz/jak-na-nocnik-v-pohode/

Tady je k tematu moc hezky clanek...

odula
13. dub 2017

@terezasabackova naše druhá dcera měla pleny určitě přes dva roky. Když jsem se ji snažila naučit, začala zadržovat stolici 😒 tak jsem toho zase rychle nechala a nakonec si to ukocirovala sama - během pár měsíců byla bez plen. Stejný i s prvním. Za mě - nechat volnej průběh. Ukazovat atd, ale nehrotit, nespěchat. Do školy s nima nepůjde 😉

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@monunkaaa Do obchodu jsme šli nočník vybírat spolu, vybral si s pejskem. Z nočníku měl radost do tý doby než zjistil co se s ním dělá. Ještě jsme zkoušeli mu koupit slipy s krtečkem, ale ani to nepomohlo. Do deseti minut byl počůranej.

ninive211
13. dub 2017

Každé dítě má své tempo a dobu, kdy dospěje k tomu, k čemu se používá nočník. Některé děti opravdu jsou šikovné a krátce po roce jsou přes den bez plen, ale většina dětí není minimálně do roka a půl na tuto situaci připravena i z fyziologického hlediska - prostě neumí zadržet potřebu a uvědomit si ji včas a zahlásit. Musí k tomu dozrát. Zároveň ale podle mě není dobré z pohodlnosti se tématu nočník úplně vyhýbat, prostě občas zkoušet, vysvětlovat, nenutit, ukazovat.
Přidej se do skupinky a odplenkování dětí https://www.modrykonik.cz/group/6376/. Mít plenku ve 2 letech rozhodně není ostuda, ve třech a později už je to tedy na pováženou (alespoň přes den, na noc prý mají děti nárok na plenku do čtyř a někdy i více let). Ve dvou letech už též může vyzkoušet tzv. indiánskou metodu (ze dne na den sebrat plenku (až na tu noční) a už ji nikdy nevrátit, i za cenu nehod a neustálého uklízení a praní...většina dětí nejpozději do týdne pochopí a začne si říkat. Chce to ale pevné nervy a vůli ze strany maminky, ale i ostatních příbuzných (aby např na tom trvala i babička, která bude mít dítě na hlídání a tu plenku z pohodlnosti nedala).

novynka
13. dub 2017

Okolí neposlouchej, jsou všichni chytrý :D náš syn mezi 2 a 2,5 lety byl ve fázi, že ee hlásil až když to měl v plíně, dřív jsme s ním nehli... A pak najednou v létě, v těch 2,5 letech, jsme ho párkrát svlekli, ať se klidně počůrá (třeba venku na zahradě), a vysvětlovali, že musí příště do nočníku, a opravdu, během 2 dnů byl bez pleny a do dvou týdnů i bez noční plínky ;) šlo to hladce a hlavně bez stresu! tak na něj netlač, dokud tomu sám nerozumí, nemá to cenu... a zkuste to pak v létě, i za cenu toho, že se třeba párkrát počůrá doma, třeba mu nech jen slipy, aspoň na nich uvidíš, že se počural, než pak šlápnout do loužičky :D :D

odula
13. dub 2017

@jasmi přesně 👍🙂

bubbi
13. dub 2017

Nenutit, nehrotit a na chytráky v okolí se vykašlat 😉 Jedna známá mi vždycky s oblibou nezapomněla připomenout, že jejich syn byl odplenkovaný, když mu ještě nebyly ani dva. Ovšem bylo to o tom, že furt hlídala hodiny a neustále ho posazovala na nočník, na což bych neměla nervy zas já, nehledě na to, že se jim mockrát venku počůral nebo pokakal, protože mu tu plenku prostě nedala, aby si na ni nezvykal 😅 Naše dcera byla v plenkách do dvou let a osmi měsíců, pak jsme to zkusili bez nich a bez problému. Prostě musela sama dospět k tomu, že chce 😉

novynka
13. dub 2017

a vlastně, mám kamarádku, jejíž holčička byla už v roce hrozně šikovná a většinou to chytli do nočníku, no a teď je jí rok a půl, najednou se šprajcla a málokdy si sama řekne, takže plenky má pořád a akorát ji musí maminka pořád sledovat a holčičce se hubuje, že si neřekla... zbytečný, fakt zbytečný

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@jasmi Taky jsem si říkala, že to nebudu hrotit. Myslím, že k tomu časem dospěje sám. Příští rok snad půjde do školky tak doufám, že už bude bez plen.

eva1987
13. dub 2017

Dceru jsem učila na nočník hned jak seděla a bavilo ji to, v jednom roce chodila na nočník, ale plenku pro jistotu měla. Ve 22 měsících už měla plenku jen na noc. Ve 2 letech už neměla vůbec plenku a nastoupila do jeslí. Nechtěla jsem utrácet majlant za plenky byla to moje motivace. Budu tak začínat i se synem.

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@novynka Nechám to až na léto. Slipy mne zatím odmítá. Koupila jsem mu s ktečkem, ale ani to ho nepřesvědčilo. Zatím mu budu dávat pleny a další pokusy s nočníkem zkusíme v létě.

novynka
13. dub 2017

@terezasabackova my jsme taky nějak myslím to zkoušeli v únoru, březnu, po těch druhých narozeninách, to jsme s ním nehnuli, a pak najednou v červnu v těch hicech lítal nahej a šlo to ;) jo a nalákat pak na splachování, nebo my jsme chvíli mávali těm čůránkám, když jsme to vylili do záchodu :D :D

market1512
13. dub 2017

Hlavne ho nenutne a uz vubec neposlouchejte tyhle "chytre rady" z okoli. Kazde dite to ma jinak, je to stejne jako s chuzi ci mluvenim, jedno chodi v 10m jine zacne v 18m, proste az si dospeje samo. Ja malemu musela vzit pleny ze dne na den, presne na den kdyz mu bylo ted v lednu 22m (rostly mu najednou tri trojky a mel stale prujem a silne opruzeniny, kdy jsme mazali kortikoidama). Az zuby vylezly ven, vzala jsem plenku, 2 dny jsme spolu bojovali s curanim, dalsi 3 dny s kakanim, 6 den to pochopil. Ani ven uz jsem mu ji nedavala, Jeste presne 14 dnu mel plenku na noc, pak si ji sam sundal a rekl, ze ji nechce. Tech prvnich par dnu jsem presne co 45 minut posazovala na nocnik, protoze jsem vedela, ze po te dobe cura. Bylo to narocne uhlidat, protoze mam jeste holcicku, ktera v te dobe mela necelych 6 mesicu, ale zvladli jsme to paradne, na kluka az moc rychle. Ale ja myslim, ze i diky tomu, ze nejsem jelito, ktere posloucha prdle babicky a matky, abych ho posazovala od pul roku, protoze ony to s nami taky tak delali. Ja se tomu stale branila, kvuli tomu druhemu mimi, a tim on nabral sam cas a rozum. A jelikoz bydlime v novostavbach obrovsky komplex a je to zde matka vedle matky, tak polovina z nich ma deti na plenkach jeste ve 2,5 letech (i vice). Proste jeste do toho nedozraly ty jejich deti! Pockejte az bude teplo a bude curat na travu. A nebo se pro chlapecky doporucuje ten detsky plastovy pisoar prilepovaci na zed, kdy curaji na vrtulku, ktera se toci a jim se to libi a tak se taky maji snahu to naucit 🙂
https://www.hejhop.cz/detske-pisoary/

katka865
13. dub 2017

Nam taky pomahalo kdyz jsme meli navstevu nebo byli u nekoho na navsteve kde meli dite co chodilo na nocnik. Jenom jsem zminila jak ten a ten chodi hezky na nocnicek ze to taky muzeme zkusit a celkem to melo uspech. Ale samozrejme nenasilne a bez nejakych vycitek.

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@ninive211 Taky si myslím, že ve dvou letech a ještě u kluka je to v pohodě. Teď na nočník nechce tak se mi to nechce hrotit. Byla bych ráda kdyby ve třech letech měl plenu jen na noc.

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@market1512 Stejně si myslím, že k tomu dospěje sám. Snažíme se mu vysvětlovat, že pleny jsou pro " mimina" a že už je velký kluk a ty pleny nenosí.

30bar
13. dub 2017

@terezasabackova Já bych byla být tebou úplně v klidu. Já jsem asi divná, ale já jsem u syna plenku ve dvou letech vůbec neřešila. Zkusila jsem ho občas posadit na nočník po druhém roce a plakal, nechtěl tam sedět, tak jsem zase na nějakou dobu přestala..Plenku jsem mu sundala až ve dvou letech a osmi měsících a do tří dnů byl odplenkovaný. První den se počůral 5x, další 3x, pak myslím taky 3x a pak si už hlásil. Na velkou si volal sám už tak tři měsíce dříve, ale to čůrání mu nešlo. Zároveň s denní plenkou se přestal počůrávat i v noci a během odpoledního spaní. Nehody žádné od odplenkování nebyly...Mě je to jedno co si kdo říká, já nic nedělám na sílu...Takže být tebou bych to ještě vůbec neřešila a zkusila třeba v létě až bude teplo...a plenku bych rovnou sundala, on to po pár dnech určitě pochopí 🙂

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@bubbi Sama znám spoustu maminek, které pro svoji pohodlnost dávají pleny tříletým ale dokonce i čtyřletý dětem. Násilím ho nutit rozhodně nebudu, k ničemu by to stejně nevedlo akorát by z toho mohl mít trauma.

kamino
13. dub 2017

Já už také nejistěla, že prckovi bylo dva a půl apořád měl pleny a vůbec se nehodlal odplenkovat.. řev, jak jen viděl nočník.. už jsem i motivovala mobilem a tak a nic... pak jedno ráno řekl Neci pínu a tak jsme to riskla.. a zy den byly jen dvě nehody. V noci jsem ho chtěla zabalit, tak opět se opakovalo Neci, tak jsem obalila postel igelity a ručníky a světe div se, on to vážně vydržel v pohodě až do rána.. Tak se odplenkoval naprosto v klidu sám, kdy uznal za vhodné.. mám kamarádky, které praktikovaly časování a stále připomínaly, děti na nočník chodily, ale ve finále byl prcek bez plen dřív, tedy alespoň bez nehod, on nepotřeboval připomínat, myslel na to sám.. hodně dětí bylo bez plen přes den, ale v noci je mít musely..

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@30bar Dřív jsem to hodně řešila a byla jsem špatná z toho, že jsem slýchala, že už je velkej atd. Teď už to nehrotím, nočník nechce tak mu ho prostě medávám. Sama znám tříleté ale i čtyřleté děti, které z pohodlnosti rodičů nosí pleny.

terezasabackova
autor
13. dub 2017

@kamino Teď to nechávám být, řešit to budu až mu budou tři roky kvůli školce. Do školky bohužel děti s plenama nevezmou. Doufám, že do tý doby na to příjde sám, že pleny jsou " pro mimina" a on už je velkej kluk.

kamino
13. dub 2017

@terezasabackova Držím palcem já byla taky už ve stresu, odplenkoval se v květnu, nastupoval v září 🙂 Nevhávej nočník v dosahu, až bude tepleji at hodí naosto a přeji pevné nervy 🙂

30bar
13. dub 2017

@terezasabackova No vidíš a já jsem to neřešila vůbec. Teda kolem mě to nikdo nějak extra neřešíl, ale já nesnáším nevyžádané rady co se výchovy atd týče 🙂 takže ať si každý říká co chce...já a můj manžel budeme rozhodovat co je podle nás pro naše dítě nejlepší. Zkus se nad to úplně povznést...Já se snažím syna stravovat hodně zdravě a zatím ještě neměl čokoládu a taky občas zaslechnu poznámku, že mu mám dát, ale já stejně nedám...dokud sama neuznám za vhodné. Má své zdravější varianty sladkostí a tak to budu držet co to půjde...

dudulka22
13. dub 2017

Nechte tomu volny průběh. Dcera ma v srpnu 3 roky a pořád ma plinu. Ja se ji snazila davat na nočník. Zacala brzo už to ve dvou letech vypadalo že bude bez pliny ale pak se zlomila zadrzovala stolici nočník nemůže ani vidět a zacala trpět na zácpy. Takže sem řekla ať mi daj vsichni pokoj že k tomu musi dospět sama jako nezmarim ji ve trech letech střeva. 😕 taky me to štve ale furt lepší tak než po nemocnicich.

puresin
13. dub 2017

@terezasabackova Klidne to nechte na leto, zvlast u kluka je pocurat stromecek ohromna zabava, bude moct behat "navolno" a prijde na to sam. 🙂

astyna
13. dub 2017

Taky se podělím o svou zkušenost.

Od mala jsme dělali bezplenkovku, syn znal pokyny a fakt na to reagoval. Těšila jsem se, že i díky látkovým plenám bude bez nich celkem brzo. No tak nic. V 6měsících začal být moc aktivní, pokyny přestal brát vážně, jako bych nikdy nic nedělala. Tchýně ho občas hlídala, nočník nabízela tak moc, až se ho začal bát a přešlo ho to až nyní - v 16měsících. Ted si sice občas na nočník sedne, ale asi za 3 sekundy vstává, prostě ho to nebaví. Když vidím, že tlačí, plenku honem sundám a postavím ho nad nočník, ale často u toho brečí, vzteká se a já vidím, že tak to nechci. Pak mi visí hodinu v náručí....cítím, že tak to není správně. Takže budu spíš čekat, až se sám ozve a zahlásí, že potřebuje "bah" nebo "čííí".

Ve 2 letech to není ostuda 🙂

monikagurthova
13. dub 2017

Ja dostala minuly tyden vylagos od tchýně ze mala ma rok a ma plenku presto ze vsechny "jeji" deti byly v roce bez plenky....no a co? Malou zkousim na nocnik posazovat ale jediné k cemu ho používá je, ze na nem sedi odrazi se nohama a jezdi na nem....jako fakt klid ve dvou letech zadna ostuda....ja jsem si rekla, ze jestli do dvou let nepochopi uděláme indianskou metodu a bude....hlavne blizi se leto to je na uceni nejlepsi 🙂