Dcera kouše při kojení - 11 měsíců, poraďte

coolik
17. únor 2015

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda má cenu ještě kojit. Dcera má 11 měsíců a týden, kojíme už jen před spaním a někdy ráno. Jen chvilku. Netuším kolik si toho vůbec ještě vytáhne. No a jsou to dva dny, co vyloženě začala kousat Večer ještě chvíli pila, ale po chvilce začala prostě kousat. Ráno už jen vyloženě zkoušela a opatrně kousla, poprvé ... jako nemyslím si, že kdybych ji nechala, že by mi neublížila. Podle mě z toho vůbec nemá rozum, že to bolí a můžu říct, že mám opravdu strach, že kousne fest. Absolutně kojení ani prso nevyžaduje. Když přestanu kojit, tak se vůbec nic neděje. Ale samozřejmě pro ni chci to nejlepší a tak nevím, jak to řešit. Vlastně ani nevím, zda bych musela přejít na nějaké umělé mlíko nebo co prostě dál ...
Někdo říká, přejít na UM, někdo říká, že pak už není mlíko třeba .. a nebo, že to umělé ani dítě nechce ... Budu ráda, za rady a zkušenosti. děkuji moc š.

andrrriiik
17. únor 2015

Ahoj,pokud ti to dela problemy,tak se netrap a kojeni ukonci,zvlast,kdyz to uz nepotrebuje.Nektere maminky ukonci kojeni z tohoto duvodu uz treba v 6m a neni to takova tragedie.Vzhledem k tomu,ze tvoje mala bude mit za chvilku rok,neprechazela bych na UM,ale rovnou na kravske,nebo jen na mlecne vyrobky 🙂

wenduliks
17. únor 2015

@coolik. Pokud chces ty kojit dal,tak zkus dceri ukazat,ze to delat nesmi. U nas zafungovalo,kdyz jsem bolesti od kousnuti zasycela. Syn to pochopil a prestal to delat. Co se tyce vyzivy pote,na to ma kazdy svuj nazor. Xkus se poradit s Mudr. Ja osobne bych kravske mléko nedavala. V 11m je na nej hodne brzo...

lejla29
17. únor 2015

Přestala jsem kojit taky v 11 měsících kvůli kousání a najela na UM, kravské jsem začala dávat až po 2.roce. Když jsem si to spočítala, tak i ta UM vyšla levněji než kravské.

mandala
17. únor 2015

Mě syn taky začal kousat někdy v tomto období, ale já ještě nechtěla přestat kojit, tak jsem mu vždy strčila prst do pusiny a důrazně řekla NESMÍŠ ! A naučil se, ted už si nedovolí. Ale pokud máš pocit, že MM už nevyžaduje, tak klidně odstav, ono je nejlepší přestat kolem toho 1 roku, protože pak se z nich zase naopak stávajá závisláci. 🙂

andrrriiik
17. únor 2015

@mandala jojo,presne moje zkusenost.Dceru jsem kojila do dvou let,a az ve 4 jsem ji odnaucila od prsu.Jenze na me je zavisla porad.

coolik
autor
17. únor 2015

@wenduliks @andrrriiik @mandala @lejla29 děkuji za názory. ještě uvidím. zkusila jsem jí dát teď přes den a nedělala u toho takové blbiny, jak večer. jinak jsem pročetla ještě nějaká fora, tak uvidím. kravské mléko bych určitě ještě nedala. zase jsem četla, že i to kojení 1x denně je dobré skrz obranné látky a hlavně v období očkování. tak uvidím. ještě to zkusím měsíc dva vydržet. samozřejmě jen v tom případě, že se cácorka umoudří a nebude kousat.

barinkas
17. únor 2015

mě malá taky asi 2x kousla, ale stačilo prostě po tom hned ji od prsu vzít a už nedat... pochopila rychle, že toto ne...ale to byla ještě ve věku, kdy kojení vyžadovala, v Tvém případě, když kojíš 1-2 denně, bych i to možná ukončila.. jelikož čekat až Tě kousne opravdu hodně, do krve... nechtěj, bolí to jak čert, bradavka oteče... a pak s tímto kojit je opravdu velmi bolestivé, vlastní zkušenost... já kojení ukončila něco málo po 1.roce, také o to už příliš nestála, sunar ji chutnal, takže konec... navíc jsme v září chtěli jet k moři a tam jsem z určitých důvodů už kojit nechtěla 😀 Malá pila už jen z jednoho prsu, tudíž mlíko se tvořilo jen tam, bylo to vidět, nemohla bych do plavek.. 😀

kvakuska
17. únor 2015

@coolik když kousne, tak jí stiskni nosík ... lekne se, pustí se aby se nadechla a když to uděláš 2-3x, rychle pochopí, že mamka není ke kousání, ale jen k cucání 😀

jolima
17. únor 2015

@coolik Ahoj, nečetla jsem předchozí příspěvky, takže možná již máš odpověď. Kravské mléko v 11 měs. samostatně je příliš brzo. Jestli tě dcerka kouše, odstavila bych ji, do 11 měs. kojená slušný výkon 😉 Já bohužel neměla mlíko, tak jsem kojila jen do 2 měsíců 😔 Do 2 let věku je mléko důležité, když není mateřské, tak umělé. Dokonce se doporučuje mléko do 3 let věku. My jsme na Nutrilonu už skoro půl roku. Zkus jí dát umělé a uvidíš, třeba mu přijde na chuť 🙂 Hodně štěstí!

andrrriiik
17. únor 2015

@jolima do 3let myslis UM?Od roku uz muze KM,nebo jen mlecne vyrobky,takze bych asi mesic pred rokem nenajizdela na UM.Navic rocni dite vypije tak sklenku mlika,pokud jde o kravske,vicemene to ma nahrazene v tech mlecnych vyrobcich 🙂

jolima
17. únor 2015

@andrrriiik Někde jsem četla, že UM... ale jak jsem si všimla, dnes je více různých názorů.... např. jsou doporučovány příkrmy už od uk. 4. měsíce a na druhou stranu jsou zase teorie, že se mají dávat dětem až od půl roku.....

andrrriiik
17. únor 2015

@jolima proto se ridim selskym rozumem a zkuseostma,nez tim,co se kde napise.Ja syna zacala prikrmovat ve 4m,i kdyz je prevazne kojeny(1xdenne UM).a zvykl si rychle,po tydnu jsem nemusela dokojovat 🙂

kvakuska
17. únor 2015

@coolik jo a ještě k tomu mlíku, já bych teda v roce na kravské nepřecházela ... myslím že dítko má třeba do roku a půl nárok dát si mlíko z lahvičky, obzvlášť když třeba onemocní nebo má potíže se zoubky nebo třeba po očkování, ne vždycky se takové rozmrzelé dítě dá nakrmit lžičkou, tak potom je lepší dát lahvičku s mlíkem než ho nechat o hladu ... takže já bych s Um začala klidně i v 11 měsících ... my máme jako UM v záloze Babylove z DM drogerie, teď začali vyrábět i mlíko přímo pro děti od 12 měsíců, je dobré, dobře se rozpouští, nestojí majlant, já jsem s ním spokojená a malá (18m) také ... malé jsem do něj dřív dělala kaši a dělala jsem z něj i omáčky, když jedu 2x za měsíc do práce, tak ho má u rodičů (asi do půl roku jsem rodičům odstříkávala a krmili malou lahvičkou) ... dnes dělám omáčky z kravského převařeného mlíka, totéž kaše, kojím ráno a večer, malá krásně jí úplně všechno, ale když je někdy krize, tak jí UM s klidným svědomím udělám ... a když tak přemýšlím, tak v létě na dovolenou také asi raději vezmu UM, než abych tam potom řešila kravské mléko nebo třeba nějaké žaludeční potíže ... převařenou vodu do lahvičky ti nalejou kdekoli, dosypu jen odměřený prášek a vím, že dítě má něco, co ho zasytí a neublíží mu ... toť můj názor 😉

jolima
18. únor 2015

@andrrriiik Vsak jiste, staci si ale precist ruzne nazory a podle toho, co je komu nejblizsi, se zaridit. Takhle tady prece funguji i diskuze. Rozumim tomu dobre, ze jsi prestala ve 4. mes. kojit?

andrrriiik
18. únor 2015

@jolima jj presne tak 😉 nene ja kojim porad,ale musim ho navecer dokrmit UM,protoze mu moje mlicko nestacilo.Tak jsem zacala prikrmovat zeleninou,a vzhledem k tomu,ze si na ni plne zvykl behem tydne,zaradila jsem i ovoce,a takhle to chci nechat do 6m.

jolima
18. únor 2015

@andrrriiik Jeste k tem mlekum, doporucuji se detska alespon do 2 let, ne kravske, neb to obsahuje hodne bilkovin a mineralnich latek a to zatezuje ledviny. Detska mleka maji mene bilkovin a vitaminy A, C, E, zelezo a jod a jsou pro kojencea batolata sstravitelnejsi. Kravske se muze pouzit po roce zivota k priprave kase.

andrrriiik
18. únor 2015

@jolima tak to taky se pise jak kde.nekde ze je vhodne na prime piti od roka,jinde az od dvou...no kdyz to ale zredis vodou tak je to stravitelnejsi.Ale na druhou stranu,kolik mlika vypije rocni dite.Ja osobne,kdybych prestala v roce kojit(coz chci),tak nezacnu davat UM,ale jen mlecne vyrobky,obcas to mliko,treba ke snidani. 🙂

coolik
autor
18. únor 2015

@kvakuska jasné, takhle mi to příjde rozumné. úplně jsem zapomněla že babylove má i mlíka. kupuji od nich kaše. jiné značky ani nedávám, jen ještě alnaturu. takže vlastně, když malá je v pohodě,když baští mléčnou krupicovou od babylove, tak by měla být v pohodě i na té jejich UM. děkuji za tip.

evulina77
18. únor 2015

@coolik kojila bych dál, pokud kousne, prso ji vem, udělej smutný obličej a řekni, ji že to bolí a pokud bude kousat, že mlíčko od maminky nebude. Myslím, že je to nějaká novinka a sama přestane, až ji to omrzí. Podle mě to bude max týden.

leskachnes
18. únor 2015

já to řešila tak jak mi poradila doktorka...pokud kousne, okamžitě vzít prso a říct rázně ne! nekousej...a do týdne byl klid....i když si vzpomenu na ty vykulený očka když jsem mu sebrala prso, tak je mi do smíchu.....pomohlo to a kojila jsem do 3,5 roku až mě to přestalo bavit.....

coolik
autor
18. únor 2015

No samozřejmě to stále zkouším a nějak to s ní řeším. Ale jsem ráda za názory a za rady co dál, kdyby ... 🙂

espada
18. únor 2015

@coolik Já bych přestala kojit. Začíná to být fetiš a projevuje se to třeba tím kousáním. Podle mě je úplně dostačující a rozumné kojit do roka, takže o měsíc dřív ukončit vůbec nevadí. A přešla bych na UM.

dokument
18. únor 2015

tak doktorka ti asi rekne, ze do dvou let ho mas zivit umelym mlikem. Mne to prijde zbytecne. Malej me taky jednou kousl, zarvala jsem a lekla se a odtrhla ho. Pak uz to neudelal, ale po nejake dobe me kousl v noci pri kojeni, asi ne schvalne. Vzdy to boli tyden jak cert. Kousl me od te doby asi 3x. Kdyby v tom pokracoval, tak ho prestanu kojit. Pak ma clovek fakt strach, neni to nic prijemneho. Myslim, ze do tech 9 mesicu se uvadi, ze by se kojit melo, ale pak muzes odstavit.

dokument
18. únor 2015

@jolima mne doktorka rekla, ne kvuli obsahu bilkovin, ale ze to umele mleko ma vyssi nutricni hodnotu, je bohatsi na ziviny, takze proto pry. No, mne se do UM stejne nechce. Zatim kojim a pak chci prejit na normalni kravske mleko (syn ma 15 mesicu pryc)

andrrriiik
18. únor 2015

@dokument Asi tak nejak.Ja budu kojit taky max.do roka,a to proto,ze dceru jsem kojila 2,5roku,a donedavna byla zavisla na prsu-mela to jako dudlik.Na me je zavisla doted ☹ Proto syn ma dudlik a kojeni max.rok 🙂

mysicka_lb
18. únor 2015

Ahojky, jestli budeš nebo nebudeš kojit, je Tvá volba, do toho Ti nikdo nemůže mluvit. Záleží na Tobě, jak Ti to bude vyhovovat. Já osobně jsem nikdy nebyla příznivcem kojení do x let věku, plánovala jsem končit někdy na půlroce..... Jenže situace je teď taková, že mám syna jen o malinko mladšího než Ty, kojit bych měla přestat kvůli lékům, které beru, a najednou jak kojit "nemusím" (vlastně prakticky nesmím), vidím jen samé výhody kojení a kojila bych nejraději co nejdéle. Nejde jen o tu výživovou nebo zdravotní stránku, z tohoto hlediska to už asi opravdu nemá význam..... Ale jde i o tělesný kontakt a v neposlední řadě o pohodlí (ono se přece jen v 5 ráno lépe tulí s děckem u prsa, než vstává a připravuje UM). Jinak kravské mléko by se právě v tomto věku dávat nemělo, takže nic jiného než UM defakto není. Nedávat žádné mléko se mi taky nezdá. Co se týče toho kousání, já prcka vždycky při kojení jemně hladila, takže se naučil být u toho taky jemný. Jinak je to raubíř, taky kouše a škrábe, ale při kojení právě nikdy ne - to mě taky jen jemně hladí....