Děti 2+ a výchova trošku jinak. Podělme se.

blandik
29. led 2011

ahojte, zakládám tuto diskuzi s tím, že bych tady ráda vytvořila prostor pro trošku jiný přístup k výchově dětí...objevují se tady diskuze o vzdoru a zlobení děti a jak na to...nicméně jejich účelem asi není hledat jinou cestu, ale spíše si ulevit a vypovídat se...což naprosto chápu, rozumím - je to náročné s batoletem. A příspěvky o tom, jak se to dá dělat jinak jsou spíše kontraproduktivní a dokážou více naštvat než povzbudit. Nicméně mě osobně takový prostor na koníkovi chybí, protože si myslím, že všechny chceme vycházet s dětmi po dobrém, mame na to své způsoby a možná by bylo fajn se o to tady podělit....

berenika39
9. lis 2011

@reruna je to nepřehledný, s fotkama se líp orientuje, a jsem a tolik bystrá 😀 , že si k člověku přiřadim jakoukoliv fotku, ty z občanky to je děs běs, kdekdo tu potřebuje být ne tak snadno identifikovatelný, a to s fotkou na pas fakt nejde☹(. jsme mimo téma, končím, ale grrrrrr 😝

reruna
9. lis 2011

@berenika39 přesně moje řeč, kdybych přispívala jen do soukromých témat, tak to asi neřeším... já jsem tu fotku vyměnila právě proto, že jsme měli ty ksichty moc přiblížený, tak jsem je dala z větší dálky, ale neprošlo to...
@hlavinka jasně že ne pouštět celý den DVD, ale někdy to bodne 🙂 a když ječí při uspávání malé, tak bych zrovna té tv využila - pustit jí tu pohádku v době, kdy půjdeš malou uspávat do jiné místnosti, jakmile malá usne, tak se hned věnovat starší.

hlavinka
9. lis 2011

@reruna diky... jojo, tak to delavam. ale dneska rano Adelka negovala uplne vsechno....

hlavinka
9. lis 2011

je fakt, ze tedy fotky pomahaji hodne v orientaci...no, je to blby☹

reruna
9. lis 2011

@hlavinka asi měla dneska den blbec... spinká te´d po obědě? třeba ji to přejde

blandik
autor
9. lis 2011

@reruna - myslím, že tady bude brzy hromada kudrnatých hočiček. Tohle fak nechápu, proč prostě lidi nemůžou mít jako fotku cokoliv, co není v rozporu s dobrými mravy. Klidně bych si dala nějakou kytičku...Lidi si na veřejném chatu chtějí chránit svou identitu...
@hlavinka - napadá mě k těm výhružkám a důsledkům. Taky jsem to zkoušela na našeho, když se šprajcnul, že jsem mu v té chvíli řekla, jaký to má důsledek (nechtěl se jít mýt - tak já na to - to ale pak nebudeme mít čas na pohádky On: já nechci pohádky a ječel dál...). Takže u nás to taky nefungovalo...Možná bych zkusila pozitivní motivaci -že když to Adélka stihne v klidu, relativně dobře se nachystat do postele, tak bych ji právě ocenila, že to dneska zvládla rychle a tak si můžete ten čas spolu užit, přečíst třeba o pohádku více...Když se čertí, tak nemá cenu asi s nimi moc co řešit..A k tomu, že třeba řevem probudí Majdu..já bych se ji asi nesnažila zastavit nějakou logikou v té chvíli, kdy Adélka křičí nebo neguje, ale tak jak píšou holky, někam ji vzít, koukat na něco, jakoby zklidnit a překročit ten kruh bludný..a až se uklidní, tak opět dát pozitivní vazbu, opět ocenit (i když třeba v duchu zuříš, že mohla probudit majdu)..ale říct ji - jé, to je ticho, to by mohla Majda ještě chvilku spát v klidu a my si můžeme zahrát to a to (jakoby to říct pozitivně, že teď je to správné a má to ten a ten důsledek a my tím pádem můžeme dělat to a to..). Jakoby jde o to to negativní chování přecházet (tedy slovně ho nevypichovat), ale ocenit, když už nastane to pozitivní chování...už musím končit.

blandik
autor
9. lis 2011

@hlavinka - to přechází negativního chování (slovně) dělám často. Nekomentuji přímo - tedy neříkám kritiku. Ale buď dám empatii - že chápu, že je to pro něj těžké odolat tomu a tomu, když to moc chce...nebo mu řeknu, jak se věci dělají a co se od něj čeká (př. nepozdraví sousedku, tak mu až pak řeknu, že se čeká od něj, že pozdraví, když zdravím já...)....a hlavně, když udělá to, co je správné /pozdraví, je brzy v posteli, umyje si ruce sám od sebe atd, atd../ tak tohle okomentuji, že vidím, že sis sám umyl ruce, ty jsi to zvládnul...A malý má pak z toho radost, že jsem si všimla a citím, že je na sebe pyšný...
Jinak to docela znám, náš když se probudí,tak vemli často (hlavně když ještě není dospaný/ pláče a je mrzký, nic pak nepomáhá, potřebuje se jakoby probrat, trvá to i půl hodiny než se vzpamatuje, taková časovaná bomba...

hlavinka
9. lis 2011

@reruna spava po obede, ale ted je to blby, kasel ji vzbudi a dneska spala jen asi 20 minut a pak uz to neslo☹ Ale byla tady babi a deda, ja mohla jit aspon s Majdou ven, hura - to byla uleva pro vsechny🙂

brisalek
11. lis 2011

@blandik chci te zase poprosit o radu🙂. Uz jsem tady myslim psala o nasem problemu pri oblekani, tak ted jeste problem s obleceni🙂. Dcera´porad u vseho knoura, ze ji neco boli. Mysli tim , ze ji vadi sev na ponozce, ze ji vadi cedulka na tricku, ze ji vadi svy na teplackach...uz zacala misto boli rikal zlobi nebo skrabe, ale to je prave jedn az vec co me dost rozciluje. Dokazu byt chapava a vnimava a vcituji se a rikam ji, ze ji tom tam asi zlobi, ale prijde mi to hrozna uknouranost. Rekne to treb 20x za oblekani. Do predu ji rikam, ze ji spravim mikinu v rukavku bundy az nandame druhy rukav, ale ona stejne jeci "mami hele, to ne.." a fakt jeci🙂. Jak ji naucit, ze to proste tak je, ze v ponozkach proste je sev, ale prece ji to nemuze tak vadit. Opravdu se snazim nekritizovat, vcitit se a rikat, ze vsechno spravime...ale hrozne me to vytaci, ze pak treba vybuchnu kuli necemu jinemu.

blandik
autor
11. lis 2011

@brisalek - co jde odstaranit, to bych odstranila z toho oblečení. Ponožky oblíkala opatrně a snažila se nastavit na to, že jí to vadí, má k tomu důvod a snažila se ji ubezpečit, že budeme oblíkat opatrně...nevím jak jinak na to - možná, když jakoby tohle přestaneš vnitřně řešit (že přeci nemá důvod k tomu, aby ji to vadilo a nemůžu ji to vadit, tak co dělá), tak to ustane i na její straně...Náš taky jednu dobu řešil švy na ponožkách a že máme oblíkat optrně...ale takhle moc ne...a předjímat předem že oblíkneme mikinu a pak vytáhneme spodní tričko..a možná přitom povídat pohádku nebo nějaoku srandu? Odvést tím trošku pozornost od toho, že ji to bolí...a když to pak zvládne bez kňourání, tak to vypichnout - že hele, nám se to dneska povedlo oblíknout aniž by tě to bolelo..to jsme to zvádly..to máš asi radost? Ty děti se mi zdá hodně opakují to, co jim my řekneme..když se jednou podaří, že to proběhne hladce a člověk to vypichne, tak ony to pak příště samy zopakují (že dneska zvládly, nebolelo, hurá...) a tím se protrhne to zacyklení...

kopretinka84
11. lis 2011

Jestli nevadí, napíšu naší zkušenost. Leontýnka prožívá oblékání podobně. Tu říká, že má špatně boty, tu že čepici, že jí dře zip u bundy, že jí vadí cedulka. U každého oblékání něco... Teď v zimě se to zase rozjelo, jak je potřeba více oblékat. Musím říct, že mám dny, kdy mě s tím už hodně štve. Když na ní zatlačím, tak to končí akorát scénou. Když se uklidním a snažím se to pochopit, tak se malá taky zklidní. Začneme třeba zpívat písničku a přestává to řešit.
Když se o tom potom bavíme, tak mi říká, že jí nebaví oblékat, že chce být nahatá. A jakmile ona vidí, že mě s tím vytáčí, tak to pak dělá každý den a zkouší, jestli budu reagovat stejně. A když se nezlobím, tak se ptá - a proč se nezlobíš? 🙂
Myslím, že to tak mají hodně citlivé a vnímavé děti. Naše malá řeší i to, když je něco jinak, že to tak není správně, že to tam nepatří. Pozná každou změnu, což je taky někdy už unavující. A nejvíc, když chce, aby všichni okolo ní dělali věci stejně. Třeba že já jí jinak koupu než táta atd. Pořád vysvětlujeme, že každý dělá věci po svém a nejde, aby vše bylo stejné.

brisalek
12. lis 2011

@blandik dik, to povidani okolo neceho jineho pomahalo v loni v zime, kdyz delala sceny, ze se vubec neoblikne a nejak jsem na to v lete,kdy to bylo v pohode zapomnela.
Dik moc.

Jinak jsem se ted presvedcila, ze ten vnitrni klid je fakt dulezity. Rikala jsme i stejne veci, ale klidne , proste s jistotou v hlase(i kdyz nevim, kde se to ve mne vzalo🙂), ze to tak je a ono to fungovalo. Kdyz jsme byla vytocena a rikala to s tim, ze proste poslechnes a tak,tak se strhl boj , jak ty rikas. Treba to, ze uz po 3 kinder cokoladach dalsi nebude(ted by toho chtela kila🙂). Nebo to, ze uz pujde z vany, kdyz tam je dobu a blbinky a sranda k odchodu nesmerovaly. No uvidime.

blandik
autor
12. lis 2011

@kopretinka84 - máme to podobné - s tím řádem, neflexibilitou ..na montessori nám říkali, že tohle souvisí se smyslem pro pořádek, orientací v čase - tím vlastně si dítě buduje pořádkumilovnost, a tak se ji taky nejlíp naučí, že věci mají své místo...(údajně..). Ale taky - tohle dělá táta, tohle máme...S tím oblíkáním - my jsme to měli letos s bundou, nechtěl akceptovat bundu, že je moc teplá, hrubá a nechce ji (je přitom měkká, tenká, není to ještě na zimu), ale mu vadila...pomohlo mu ji oblíkat až před dveřmi ven dole pod výtahem...ale i venku kňoural občas, že je hrubá a nechce ji. V autě ji chtěl svlíkat, což šlo...teď už si vzykl..ponožky a švy řešil taky...možná klukům dělají to oblečení volnější...
@brisalek - souhlasím ten klid v hlase, jistota a vyrovnanost...ale taky vůle ke kompromisům a pochopení, že dítě má své touhy a ne vždy chápe to, co my...Jednou dobu se mě malý ptal pokaždké, když mě něco vadilo a já byla trošku podrážděná, že jestli se zlobím...oni to hned poznají z tonu hlasu...U těch bonbonu a sladkostí, čokolád. Náš to taky miluje, je na sladké hodně...U nás pomáhá nastavit, kolik toho může mít...ten a ten kousek, jeslti potom ještě budeš chtít, můžeš mít tohle a pak ovoce..

brisalek
12. lis 2011

@kopretinka84 tak s tim , ze pozna, ze je neco jinak je to u nas stejne. Me treba fascinuje, kdyz jsme byli u segry na navsteve(je tam tak 1x za 1-2,3 mesice) tak jsme sli ven a prisli jsme a tam visela jina bunda(za synovcem byl kamarad z gymplu a mala okamzite prvni co ve dverich rekla mami hele, mami hele to je nova....a uz chtela vysvetlovat co a proc. Nebo chodime na tanecka a jedna holcicka tam prvne byla s maminkou a babickou, pak tam 2x nebyla vubec a pak prisla jen s babickou a mala hned .."hele dneska nema mamu". Manzel by si ani nepamatoval, ze tam ta holaka patri🙂🙂. S oblecenim to same, kdyz si vezmu neco co na me jeste nevidela tak uz od tak roku ukazuje , ze je to nove🙂

@blandik s tou cokoladou se mi nastesti dari ukocirovat, vetsinou ji nalakam na banan, hrozny...ktere ma taky rada. Ale jsou chvile kdy umanute "mele"svou . Ale tady jsem si nejak jista, ze nechci, aby toho jedla kila, tak mi jde trochu lepe asi ovladat🙂 nez treba to obleceni. Ja ji i chapu, ze ji to vadi, ale ajkmile to prekracuje nejakou miru a slysim to u kazdeho kousku obleceni a 2x tak pak nekdy nevladzem🙂, ale zlepsuje se to🙂

blandik
autor
12. lis 2011

@brisalek - já u nás vidím dost vývoj v čase s tím sladkým...Mě třeba čokoláda nevadí, dávám mu takové ty víceprocentní, čtu složení a někde jsem četla (tuším ve Fořtovi), že sladkosti ne, krom kvalitní čokolády (hodně hořčíku)...No u nás může sladké na svačiny (po obědě ani jiném hlavním jídle nedostane nic... že žaludek potřeubje strávit to, co tam dal..). zatím se to snažím tak nějak kočírovat, že dostane pár bonbonu, kousek čokolády a pak ovoce nakrájím...Taky ho má rád, ale vyložené takové to sladké typu bonbony a lízátka objevil cca před třemi měsíci a byla to fakt smršť. Nic jiného nebylo podle něj sladké - nabídla jsem muslityčku, ne není sladká...banán - to není sladké...NO v podstatě mívá tak tři bonbony (hašlerky, bonpary), k tomu dvě kostky čokolády /když ještě chce) a pak ovoce. Někdy místo čokolády má musli tyčku ovocnou...JInak nekupuji takové ty sladkosti typu tatranka, deli, margot, sušenky...vlastně má lízátka (bohužel objevil), bonbony (bohužel mu dala dětská dr poprvé 😠 ), čokoládu a fit musli tyčky (občas brumík).
Ty a napadá mě - možná ji až tak nevadí to oblečení, jako spíše oblíkání? Oni někdy řeknou něco, že jim vadí, a přitom jim vadí něco jiného...Ale chápu..já jsem čtyři týdny doma s malým, je nemocný..a poslední dny jen hledím - začíná hodně bouchat mě, plácat, pěstmi, taky vezme nějakou hračku a hodí, nebo vezme něco a praští s tím do zdi...je to podle mě taková směsice toho, že už je to doma trošku opruz a má potřebu pohybu a k tomu potřebu bouchat....A taky jen hledím, když to udělá, spadne mi čelist...

brisalek
13. lis 2011

@blandik asi to s tim oblecenim bude pravda, musim si vymyslet vzdy nejake to povidani, abych ji zabavila a treba to pomuze.

Jo, kdyz jsou zavrene doma a nemuze se ven to je vzdycky nejhorsi.

A jake kupujes ty cokolady? Ja mam take nejradsi horkou. Ale ty 70-80% to zase jist nebude to z neni sladke, tak kupuju normalni na vareni, nekdy to ji nekdy ne...ale chtela by nejradsi porad kinder. Nevim jak moc je to kvalitni. Tohle me dneska hrozne stve , ze i kdyz bych za to rada dala i penize nemuzu se spolehnout na to, ze ta kvalito to bude. Jeste taky Lind, ale ty maji malo kde a spis pro dospele.

blandik
autor
13. lis 2011

@brisalek - u nás v tom věku po tom druhém roce nejvíce fungovala sranda, že přidřepnout, zjistit, co dlěá....co takhle nějakého maskota, který by s vámi se oblíkal? U nás tak uklizí ma'násek z Ikei Ovečka...Malého to díky tomu baví, že si s ní povídá...

K těm čokoládám - velký výběr těch 70-80% bývá v tescu - kupuji občas lind, ale hodně taky Figaro (tuším, že to je figaro) - Sladká váše'n - tu malinovou 70%, ale i tu tuším 86% snese, za cca 40 kaček. A takhle je taková jemná a docela sladká na to, že má vyšší obsah kakaka. Pak dostane jednu řadu - ted ydvě kostičiky..Byla výhoda, že jsem mu tuto vysokoprocentní čokoládu nabídla jako první čokoládu...takové ty kinder čokoládky moc nemusím, protože to je jen obalené v čoko, uvnitř je tuk, sušené mlíko a cukr (tedy tipuji)...Tyhle se mi zdají dobré - není tam sušené mlíko, což je moje priorita, a tuším ani ne ztužené tuky...Ale nedá se tomu úplně bránit, malý téměř do tří let nejedl sladkosti typu bonbony...ale pak už to bylo neúnosné, už to hodně vnímal, řidič v buse, doktorka, prodavačka v obchodě - všichni se tasí bonbonama, lízátkama - ta lízátka mi vadí asi nejvíce - nevím, jak to mají s barvivy a příchutěmi...kdežto bonbony se dají najít takové méně agresivní...

reruna
13. lis 2011

@brisalek jéjda sladkosti..kinder čokoládky máme plnou lednici, kluci to vždycky od někoho dostanou a já jim to taky nechci moc dávat....hořké čokolády kvalitní a cenově dostupné mají v Lidlu

blandik
autor
13. lis 2011

@reruna - prosím tě jakou kupujete v Lidlu?

reruna
13. lis 2011

@blandik v Lidlu mají taovou řadu nazvanou podle zemí - madagaskar, amazonie atd. už nevím přesně která je která, ale je to nějak od 40 do 80% odstupňované a stojí do 40,- kč, někdy bývají v akci, pak mají i takovou jen obyčejnou hořkou asi za 13,- Kč a ta má přes 50% a je kupodivu moc dobrá za tu cenu a jejich na vaření fin carré má taky přes 50% a je bez éček. Mě osobně chutná čokoláda tak do těch 60%

blandik
autor
13. lis 2011

@reruna - já snesu i sladkou vášeň a ta mívá 76% a nebo více. A ty madagaskar a pdobně, ty jsou výborné, ale to mají nějakou nízkou cenu - je to 100g?

reruna
13. lis 2011

@blandik myslím, že jo, ta cena kolem těch 40 kč bývá v těch akcích, zítra se podívám, kolik normálně stojí, mám tam cestu 🙂

blandik
autor
13. lis 2011

@reruna - já jsem jednou dostala nějakou dárkovou kazetu, kde byly asi všechny tyto čokoládky, byly naprosto výtečné...jsem si pochutnala...ale právě v tescu bývají tuším kolem 60 kaček, ale nechci kecat.

fender
13. lis 2011

ty podle těch zemí jsou luxus 😵 v německu mají na to přímo obrovskou prodejnu - nevím, jestli i výrobnu - a jak čokolády nemusím, tak toho bych se užrala 🤐

brisalek
14. lis 2011

@reruna dik, hned jak mala dostona uz tam jedu🙂. Ja si teda myslim, ze orion na vareni je take kvalitni, ale nemaji tam nikde slozeni. Me chutna taky tak kolem 60-70% vic nemusim...male to zacnu nabizet, tu navareni jedla..tak uvidime, jsem si jista, ze v te kvalitni horke je krome cukru aspon neco zdraveho🙂.

reruna
14. lis 2011

@blandik @fender tak ty čokolády podle zemí v Lidlu stojí normálně 37 - 39 Kč a je to 125 g a ta kazeta s maličkými, kde jsou všechny stojí myslím 60,-
@brisalek orion je taky kvalitní na vaření, ale je dražší, v Lidlu stojí 200 g 24 Kč, přes 50% kak. sušiny a není tam sojový lecitin ale slunečnicový 🙂

blandik
autor
14. lis 2011

@reruna - ...a vadí ten sojovy lecitin nebo slunečnicový - mám za to, že je to tuk..? Ta cena je parádní, pofičím do lídlu..chystám si dát aplikaci na ečka do mobilu, protože zatím kupuji jídlo s takovým jendoduchým složením, které znám (jelikož malý měl alergie, tak jsem vyloučila potraviny se složením dlouhým jako návod na vesmírnou stanici, a řídila se jen tim, co jsem tak znala v tom složení..)..A prosím tě, nevíš, jestli v těchto čokoládách je nějaké mléčná složka? př. sušené mléko, sušená syrovátka?

@brisalek - kakao má hodně hořčíku, proto je dobré a právě Fořt psal, že sladkosti obecně ne, až na kvalitní vysokoprocentní čokoládu...

reruna
14. lis 2011

@blandik soja se uvádí jako alergen, takže je asi ta slunečnice lepší, mléčná složka nevím .... mám doma jen tu čokoládu na vaření fin carré a tam mléko ani sušené ani syrovátka a nic podobného není, ale je tam samozřejmě upozornění, že výrobek může obsahovat stopy mléka a arašídů... to bude napsáno asi všude pro jistotu

blandik
autor
14. lis 2011

@reruna - sojový lecitin je tuk, takže nealergizuje, protože v potravinách alergizuje bílkovina ...ptala jsem se na to kdysi tady kamzyka, která radila o ekzémech..ty stopy mléka a arašídů - to znamená, že ve stejném závodě (lince) se zpracovává i mléko a arašídy...přímo do výrobku se nepřidávají, takže to je ok. No těším se, dnes večer, jestli manžel dorazí včas, jdu nakoupit...Já nechápu rozdíl mezi čokoládou na vaření o obsahu 50% a více a klasickou čokoládku - v ceně veliký...Co jsem tak jukla na net, tak to vypadá, že rozdíl je v kakaovém másle, že v čoko na vaření není a je tam místo toho rostlinný tuk...koukám tady na orion čoko na vaření - tam není čoko máslo, ale jen tuk...a ve figaru - je čoko máslo, ale až na jedné z posledních pozic, takže ho tam bude nimimálně, a je tam rostilnný tuk...

fender
14. lis 2011

@blandik nevím jaký je v tom princip, ale klasická čokoláda (ne na vaření) se ti nerozpustí tak dobře, jako ta na vaření, vlastně se ti prakticky nerozpustí vůbec, jen je taková měkká, ale pořád jakoby drží dokopy, nedá se z ní udělat taková ta tekutá čokoládová poleva (takže to bude něco s tím tukem....?)