Dítě 2,5 roku nechce mluvit

nonacek
5. led 2018

Ahojky všem maminkám ženám. ...
Chci se s vámi poradit mam synka 2,5 roku takový ten tip rošťáka.....všechno by bylo zality sluncem, ale mrzy me, ze nechce povídat ani mluvit slova. Pritom do 1,5 roku začínal náky slova i říkat ale ted je přestal používat a vlastně si řekne jenom když chce jist nebo pit. Jinak se dorozumiva celkem dobře aLe hlavně gestama. . Rozumi celkem všemu ..pokyny vykonáva. . Prosím ráda bych slyšela co si o tom myslíte ..
Předem všem dekuji😘

lenkule
8. led 2018

Ahoj, čtu vaši diskusi a chtěla jsem jen napsat že je třeba si vybrat logopeda který je ochotný pracovat i s menšími dětmi. Nám logopedka ve 3,5 roku tvrdila že náprava řeči počká. Ale každopádně je potřeba se nedat a trvat si na svém. Nebo se nebát logopeda změnit. My jsme trvali na svém a zpětně vidím že samo by asi moc mluvení nezlepšil. Ještě na rozmluvení leckdy pomáhá školka. Ale pokud nemluví skoro vůbec tak bych na tu logopedii zašla hned.

bamak
8. led 2018

Znam par deti co to meli podobne a ve skolce se rozmluvili. Neboj on to v hlave ma, Jen potrebuje cas, aby prisel na to, jak to z hlavy do stat do pusy 🙂. Jemnou motoriku procvicuj- sbirani a navlekni koralku, hazeni testovin do perky, pozdeji treba sbirani veci pinzetou, prelevani vody z kelimku do kelimku...na netu najdes spoustu inspirace a deti to moc bavi.

jitka_j
8. led 2018

K těm logopedum ☹ Byli jsme ve 2,5 letech. Ta z něj byla nadšená že spojuje slova, řekl "máma hačí". Prý má pěkný základ na mluvení, procvičovat motoriku, ... atd. Ve 3 letech jsme byli u jiné logopedky, prý pasivní zásobu slov má pěknou, procvičovat motoriku ... atd. A přijít za pul roku, takže jsme zbytečně ztratili čas. Obě logopedky byly z naší iniciativy. Bohužel měly ten "super" nazor "má čas". Věci se konečně zacly hýbat az kvůli nástupu do školky. Poslali nas do SPC a dali do logopedicke třídy 🙂 Co je ve skolce tak se docela posunul. Ještě mi jedna Dr. poradila jedno občanské sdružení, mají v terenu logopedicke pracovníky a těmto dětem se věnují.

nonacek
autor
9. led 2018

Tak mi to nedalo a zašla jsem dneska k pediatrovi se s věřit s tím co mě trápí. ... a doktorka řekla že je malej v pořádku a že ještě mluvu řešit nechce ,protože je prostě ještě malej bala jsem se jestli malej není třeba autista ale to vyvrátila, tak snad jen zbytečně plaším

krystalka
9. led 2018

@nonacek - já bych se po našich zkušenostech nejpozději kolem toho 3.roku zašla poradit někam ke klinické logopedce, teď bych určitě aspoň nechala zkontrolovat, jestli opravdu dobře slyší, pozor, vám může třeba připadat, že slyší dobře, ale rodiče často nejsou schopní rozlišit nějaké jemnější problémy, nemusí slyšet určité frekvence, může slyšet jakoby "ze sudu" apod...takže to, že se otočí, když ho zavoláte, nemusí být dostačující....navíc, ony pak případně ty objednací lhůty u odborníků jsou dost dlouhé, u těch dobrých se čeká i několik měsíců až rok - foniatrie, neurologie, logopedie a klinický psycholog...takže raději řešit dřív....jinak zkušený a dobrý logoped umí pracovat i s velmi malými dětmi....ti, co vám řeknou, že je čas do 4 nebo 5 let, to rozhodně nejsou.... a mimochodem, jestli je autista, nebo není, to je otázka podrobnějšího vyšetření a někdy i víckrát po sobě, než se opravdu stanoví diagnóza, takže to určitě nemůže jen tak vyvrátit pediatr...na druhou stranu, často děti, které nemluví a třeba úplně dobře nerozumějí, tak působí jako autisté, i když to tak být vůbec nemusí....

nonacek
autor
9. led 2018

@krystalka možná si zkusím něco obvolat a uvidím na neurologii jsem již byla ale ta dopadla dobře malí se narodil s nižší váhou 2,470 a 46 cm ale v termine tak proto dochází mě na neurologii.On rozumí velice dobře a celkem všemu. Doktorka mi řekla že kdyby měl poruchu tohoto rázu,ze by se něco val tak jak se chová (a to tak ze reaguje pozitivně na cize prostředí nevadí mu zadne zvuky má oční kontakt usmívá se.. ) tak nevím ...😟

krystalka
9. led 2018

@nonacek - tak autismus to samozřejmě být vůbec nemusí....ale existují poruchy řeči, kdy to dítě rozumí, slyší, ono i chce mluvit, ale nedokáže to, mozek prostě nedokáže vytvořit slova v té správné podobně a dítě je pak vyslovit...nebo třeba u dysfázie i slyší ta slova jinak apod...může taky být všechno jinak a ve 3 letech spustí vodopád slov....ale je dobré vědět, že to tak být nemusí a nečekat zbytečně dlouho, čím dřív se s tím začne pracovat, tím líp....ono při případné poruše je pak aspoň dost času, než půjde do školy, náprava trvá někdy i dost dlouho.....jinak právě odborník posoudí i to porozumění, protože často se taky stává, že rodiče mají pocit, že rozumí všemu, ale až cíleným vyšetřením se ukáže, jak moc jen dokázalo kompenzovat a orientovat se nejen podle řeči, ale i podle gest, nebo podle věcí kolem, oni to někdy dokážou docela dobře maskovat, zvlášť, když mají vyšší intelekt....dokážou si prostě najít nápovědu někde v okolí a zorientovat se.... tím netvrdím, že tohle musí všechno u vás nastat, to vůbec ne, přeju, ať se co nejdříve rozpovídá....ale je dobré tyhle věci vědět a nepodceňovat....

nonacek
autor
10. led 2018

@krystalka Děkuji za odpovědi kterých si moc važim ,děkuji 😘😘😘😘😘😘😘