Jak rozvíjet mluvení u 2letého dítěte?

nonacek
17. črc 2017

Dobrý den přeji všem maminkam 🌞🌞🌞
Chtěla jsem se s vámi poradit.. ohledně vývoje řeči mého (za měsíc) 2 letého ho synka.
A chtěla bych se dozvědět jak je to u vašich 2 letych dětiček,protože naš malinký stou mluvou nijak moc ne pospicha. .
Lépe řečeno umi par slov: papat,máma,táta, pa pa,pes,chci,pa,brnbr (napít ) místo auto říka daka😁
A to je asi tak všechno. Jinak je velmi živý dite,takový ten typ neposedy.
Pokynům rozumí snad všem kyve když souhlasi nebo nesouhlasi kroutí hlavičkou ne. Co potrebuje-chce tak mě vezme za ruku a ukáže a řekne chci.
Je hodně vzteklý když mu nevyhovím....😭
Umi se obout (do pantoflí) umi mi pomoct při oblékání,je docela šikovný.
Prosím poraďte jedinou vadu na kráse 😁 nechce se mu opakovat slova po mě... i když mu rikam básničky .... slovíčka .. ale proste se mu nechce
A já už nevim jak ho víc motyvovat....
budu ráda za vás názor,radu,fintu.....
Moc děkuji
❤❤❤❤❤❤

maretavan
17. črc 2017

Ono to asi nejde uspěchat,teda aspoň doufám, protože mám doma to samý. Mimochodem můj syn začal říkat máma až ve dvou letech (dřív říkal i traktor 🙂), když ho chci naučit nové slovo řekne jenom ,,jo"... Taky čteme, zpíváme a nic.

slimacikmia
17. črc 2017

No proste deti... Keď môjmu bolo 1a pol roka rozprával celkom pekne, ale stretli sme dievčatko v kaviarni v rovnakom veku a tá už poznala farby, obrovskú kopu slov a chápala súvislosti (vzala si auto, podala oteckovi a povedala : červené auto táta řídit 😲) tak zhruba pred mesiacom a pol začal malý s prvými vetami, pozná už veľa slov, rozpráva veľa a rád 😀 ale to má každé dieťa inak, ako si všetkým. Osobne poznám veľa detí v jeho veku ( v září bude mať 2 roky), ktoré nerozprávajú, takže jediní nie ste a aj keby ste boli, tak čo 😉

nonacek
autor
17. črc 2017

@maretavan vím, že to chce asi čas ..A trpělivost.... a Já nevím co ještě
Já se jen bojim jestli je vše v pořádku...... když vím že 2 létě děti skládají min.2 slov větu a ten Můj ani ťuk, ja vím že se děti nemají srovnat......ale ono to prostě za mrzy a nevím zda dělám vše dobře ...

terezapetrova
17. črc 2017

@nonacek muj dvouletak rozhodne mluvi min ale zatím to neresim mozna i proto, ze i litam i okolo staršího syna, myslim, ze mají ještě cas na to aby si prisli na mluveni sami zatím..

slimacikmia
17. črc 2017

A ono je celkom časté aj to, že síce nerozprávajú, ale keď začnú, môžu ísť rovno prednášať, ako to majú napočúvané ;)

maretavan
17. črc 2017

@nonacek Mě taky dost lidí předhazuje jak něčí dítě už říká věty, někdy to zamrzí. Taky si říkám jestli to není mnou, protože mluvím potichu a drmolim (to říkají skoro vsichni) i když na něj se snažím mluvit pořádně.No nevím, teď jsem zkrátka jeho dvorní překladatelka 🙂

z190
17. črc 2017

Jako kdybych četla popis svého dítka 😀. Můžu se snažit jak chci a nic. Když čtu pohádku, bere mi knížku nebo uteče vedle do pokoje 😀.

audreyi
17. črc 2017

Ten vyvoj mezi 1-3 rokem je hrozně různorodý a každé dítě to má jinak, proto ani není dvouletá prohlídka, protože u každého dítěte se vyvíjí různé oblasti jinak. A není moc co srovnávat ve dvou letech. Takže dělejte co dál děláte, zpivejte, čtěte, mluvte s ním a on začne az přijde jeho čas.

nonacek
autor
17. črc 2017

@slimacikmia kezby jste mela pravdu 😘 a byl to i nás případ❤

nonacek
autor
17. črc 2017

@maretavan ano přesne tak mě taky to každý předhazuje jaky který dite mluvi a jak..
A člověk si pak připadá neschopně. .

nonacek
autor
17. črc 2017

@z190 tohle mi přesne dela taky ..někdy mi přijde, že ho ta má snaha nezajímá
Nudí....

horsiee
17. črc 2017

To znám, našemu je tedy rok a půl, ale když odezněla otázka,,už chodí?,, tak je tu zas ,, už mluví?,,. Ty řeči spolucestujících v mhd, či spolunakupujicich jsou opravdu otravné, ale nesmíme si to tak brát. Už odpovídám, že inteligentní děti mluví hold později 😀 A už teď se moc těším na ,,a už umí na nočník?,, 😀

jipe
17. črc 2017

@nonacek u nás budou 2 roky za týden a slovní zásoba: máma, táta, teta, bába, děda, jo, ham, pápá, zvuky zvířátek (+ mašinka), pak rozeznám výraz pro autobus, džíp, nákladák, vodu,.. (ale to spíš z intonace a kontextu, např. bábabák - nákladák). Rozumí velmi dobře. Spoustu věcí ukáže gestem, pozná hromadu zvířátek a ukáže, jak dělají a srozumitelná věta z něj nevypadne, např. táta spí, řekne táta a položí hlavu na rameno, zavře oči a začne funět :D :D Pořád čekám, kdy to přijde a rozmluví se. Navíc vypadá starší, tak na hřišti mezi vzrůstem menšími a mluvícími dětmi vypadá lehce retardovaně, když si jede pořád to své baba bebe

nonacek
autor
17. črc 2017

@horsiee ano,takhle ty otázky postupem věku našich děti jdou za sebou...
A pak se někdo diví proc maminky děti srovnávají s ostatníma dětma,proste protože ze nás k tomu nutí okolí.😭😭

z190
17. črc 2017

@nonacek Také mi to tak připadá. Vždy přečtu aspoň krátkou pohádku, druhé dítě mi zatím nemá jak utéct, tak alespoň tohle poslouchá, zatím 😉. Doufám, že se brzy nějakého rozumného slova dočkáme a budu si ještě říkat, jaké to bylo když nemluvil 😅.

nonacek
autor
17. črc 2017

@z190 tak to jsme na tom a i naše děti stejně😀❤

sykorkaali
17. črc 2017

Mame to stejne... Je moc sikovny, ale mluvit se mu moc nechce. Uz to neresim, vsak ono to jednou prijde 🙂 Kdyz si vzpomenu na brachu, ktery taky nemluvil ani skoro ve 4 letech, pak sel do skolky (v zari a 4 mel v prosinci), a behem dvou dnu se rozluvil tak, ze se mu pusa nezavrela... 🙂 Taky kolem slychavam reci, ale vzdycky rikam, ze sice nemluvi, ale zas umi jiny veci, ktery ty deti treba neumi.

nonacek
autor
17. črc 2017

@sykorkaali takhle to ve většině případů řikam taky ...

ivet1987
17. črc 2017

Můj bude mít za měsíc 2,5 a taky nemluví. Někdy něco zopakuje, ale jinak je chytrý jak rádio, řekne pár desítek slov, ale denně jich použije sám tak 10 😀 Klidně řekne krteček, kartáček a podobné těžké , ale sám ani nepozdraví 😀
Pozná barvy - ukáže 😀 přečte abecedu, číslice, napočítá do deseti, rozumí všemu, pokynům, a je hrozný neposeda, vztekloun. Ale do třech let to nebudu řešit. Jinak je ve všem ostatním šikovný. Se rozmluví.

marketaryzi
17. črc 2017

@slimacikmia přesně tak. Taky jsem už byla hodně nervózní. Dcera měla 2,5 roku, když začala aspoň trochu mluvit. Teď ve 3,5 letech zpívá, říká básničky, pusu nezavře 🙂 za rok udělala ohromný pokrok. Prostě někdo dříve chodí, jiný zase brzo mluví.

verena
17. črc 2017

Ty poznámky o ostatních dětech ber jako zábavné srovnání toho, jak je každé dítě jiné. Je potřeba umět se radovat z úspěchů vlastních dětí i sousedových 🙂. Kdysi jsem našla hezký popis na http://logopedonline.cz/vady-reci/opozdeny-vyvo.... Opožděný vývoj řeči se řeší AŽ ve třech letech dítěte. Pokud je dítě jinak zdravé (prokazatelně vidí, slyší...) a inteligentní (hraje si, rozumí...), jde o opožděný vývoj řeči prostý a to znamená, že tomu tak prostě je. Důvody lze hledat v genetice a kluci jsou zřejmě natvrdlejší než holky 🙂)). Jde o to, že mozek není ještě dostatečně vyzrálý, ale to, že dítě s jakoukoliv aktivitou začne dřív nebo později neznamená, že v ní nakonec bude lepší nebo horší.
Náš starší syn mluvil dost pozdě, nyní pusu nezavře, ve škole ho chválí ve slohu a má skvělý pravopis. Mladší začal trochu rozvazovat ve 2,5 letech, nyní už také pusu nezavře, mluví ve větách a používá už takové ty odposlouchané obraty, které působí dost komicky. Na druhou stranu ještě sem tam motá gramatiku (zvratná zájmena, skloňování...). A myslím, že je to i jeho štěstí, pořád působí jako roztomilé miminko a všichni ho můžou rozmazlovat 🙂.

nonacek
autor
17. črc 2017

@verena krásné rozepsano,dekuji💋💋💋

ladyhacek
17. črc 2017

mám 2r a 3m starého snya s mluvou nepospíchá
manželovi nastříhávai uzdičku takže jsme se ptali i na to - pokud vyplázne jazyk a to co říká říká srozumitelně je vše v pořádku.
Myslím, že krom toho mu vše říkát, vysvětlovat a opakovat nelze. Hodně čtěte. Danou věc říkajte několikrát. ham ham ham, dej dej dej dík dík dík ...
Syn toho tkaé moc neumí (oproti jiným dětem, ale vystačí si znamenitě)
mámů, babů, tatí, Be (náš pes Ben) de je, ble, čiší (čistý) tady, ají (ahoj) není, koko, bebe, kšc, pšt, cscs (čůrat), čiči > toto říká několik měsíců a většinu cca od 18m? nevím
nově umí nene, mimi, jojo (ale zní to jako juju) Mati (Martinka), moj (asi to znamená moje-já) a tím končíme. Měl slabé chvilky kde řekl něco nového ale bylo to jen jendou a je to už pár týdnů a znova to nepoužil > ano, botiti (botičky) děda.

S každého nového slova jsem jak uvytřžení. Příjdu si nenormální kamarádky mají děti co mluví více, co opakují a já jim vyprávím jak řekl botičky 😀. Ale vše má svůj čas a já na syna nějak nespěchám. On s těmi pár slovy si vystačí a mele je pořád dokola až to začne tak ,,potěš koště´´ 😀. Jinak teď nám začal opičkovat. Předvede vše s rukama (noha a celým tělem) co mu ukážete.
Jinak za mě to chce hodně chodit do kolektivu dětí (opravdu to dělá hodně) Od září snad půjde do školky a věřím, že do Vánoc bude mluvit jak s praku 🙂

jaja01k
17. črc 2017

Muj starsi syn ve 2 letech nerikal jeste ani mama. V 2,5 letech mel 5 slov. Rozmluvil se znicehonic az tesne pred 3. narozeninami a od te doby se mu pusa nezastavi 😀 Doktorka se vzdy jen zeptala, jestli slysi a rozumi. A kdyz jsem rekla, ze s tim problem nema, nijak to neresila, ze pry to dozene. A dohnal 🙂
Mladsi syn od 2 let mluvi krasne ve vetach. Vsechno po mne opakuje, sam od sebe, ne ze bych to po nem chtela. A pritom se mu urcite nevenuju vic nez starsimu. Proste je kazdy jiny 🙂

hanve
17. črc 2017

Syn 2roky a 2 mesice umi mama,tata,ňamňam a ťapťap. Vše ostatni je ta a e. Rozumi skvele uplne vsemu,hlavne tomu co neni pro jeho usi. Zato bez plin je od 22 mesicu. Holt kazde dite jiné,ja to neresim,jelikoz to neresi zatim ani doktorka.

izz76
18. črc 2017

@nonacek Já myslím,že žádná rada,ani finta není,prostě až k mluvení dozraje bude mluvit. Mojí dceři budou na konci srpna 3r a používá 30 jednoduchých slov,teprve před nedávnem mě začala oslovovat mami. Když slyším její vrstevníky jak mluví ve větách,recitují básničky jsem z toho smutná. Od jara chodíme ke klinické logopedce,s dcerou si jen hraje,ale vyhodnotila ji jako šikovnou holčičku,diagnoza opožděný vývoj řeči,zatím... Tvůj chlapeček je ještě malý,kdykoli může nastat zlom a rozpovídá se 😉

nonacek
autor
18. črc 2017

@izz76 Děkuji za hezka slova,opravdu ke uklidňují pozitivní maminky 💋❤

nikolatje
18. črc 2017

pridam nas pribeh....dcera mluvi uz od roku - jeji druhe slovo bylo Autobus. Dnes
(2,2 roky) umi cisla do 10, spocitat si prsty, pozna pismenka, zpiva pisnicky anglicky i cesky. Zni to krasne...ale...chodit zacala *az* v 16mesicich, neoblikne ci nesvlekne nic, neobuje se, ma stale plinu a je obecne hodne rekla bych pohodlna 🙂
Neco za neco 🙂 jsem opravdu rada, ze rekne jasne co chce a nemusim hadat. Ale mame zase svoje male situace, ktere bych radeji vymenila, a ktera maminka ne.

Vase dite ma svuj zpusob komunikace a vy zrovna nemusite delat nic spatne! Az bude mit potrebu zacit se vyjadrovat slovy, tak to spusti 🙂

japona
18. črc 2017

@nonacek Ze zkusenosti své i z okolí, máte normální dítě🙂. Není neobvykle, že dítě začne mluvit az ve třech letech. Druhorozeni (a další v poradi) obvykle začínají mluvit o něco dřív, než prvorozeni. Holky také začínají dřív nez chlapecci.
Konkretne naše první dítě začalo mluvit cca ve 3 az 3,5 roce. Do te doby bylo vse "to". A nyní (5let) pusu zavře, jen když spí, jinak porad vypráví a vypráví..🙂

sisstin
18. črc 2017

https://www.modrykonik.cz/blog/sisstin/article/jak-rozvijet-rec-u-batolat/

Bohuzel odkazy uz nefunguji, je to starsi clanek. Ja ted byla s dcerou 20m u psycholozky (starsi ma vyvojovou dysfazii), ma 25 slov cca (i zvuky, citoslovce atd), ve vsem k veku, rec sirsi norma (asi na 15m), takze se snazim to neresit.