Jak odnaučit dceři při jídle telefon?

26. bře 2023

Maminky mám 3 otázky;
1) máme s manželem střídavou péči o dceru..Malá nikdy nevydrží bez mobilu,tabletu v autě.Proto ji přítel naučil na YouTube Kids..Aby byla v klidu než dojede s ní domů..Horší je že malá to začala vyžadovat i při jídle...Když na to nekouká neji .. nechala sem ji bejt Když nejedla tak nejedla..Nevěděla jsem že je naučená na mobil ..Myslela sem si že jsou to zuby..Potom začala hulakat Když viděla mobil a už říkala dej lalala tak sem ji to pustila a začala hned jist..Jak ji to odnaučit? 😡 nejedla celý den nic jen chleba a co mohla držet v ruce ale pak v noci to bylo peklo. každou hodinu vzhůru že má hlad..Tchyně mi pak volala co sem to malou naučila že malá čumí do telefonu a při tom ji 😡 už nevím jak to dát pryč..I sem zkoušela tv nebo NTB protpste chce jen mobil

2) malá začala šilhat (ujíždí ji levé oko) Když se na vás podívá.Nemá to z telefonu bylo to dřív než do něho koukala..Televize ji úplně nezajímá..Tak z toho to být nemůže.. Ptala sem se doktorky jestli to není z toho že když byla malá měla dost hraček od FP a jak víme všechny svítí..Z toho taky ne..Tak dostala hned brýle ale ty nechce vyhazuje je a brečí..Dost lidí okolo mě říká že dr hned chtěla nás odbit a dala BRÝLE.. Že Některé děti šilhají do 2 let a pak to zmizí.. 😐 Tak nevím

3) jaké hračky u vás frčí v18m ? Už nevím jak toho ďábla zabavit..Nic ji nebaví je u všeho sotva 2minuty..

Děkuji že jste to dočetli až sem 🦄💞

lencaa11
26. bře 2023

Šilhání je dobre řešit co nejdříve nečekat a pokud jste byli na očním tak dr ví co dělá ten druhý problém skrz tablet ,tel atd ..u jídla to bych udělala zákaz hlavně i pro budoucnost skrz skolku atd...v 18 měs...má se dítě zajímat o jiné věci v autě jsme dávali tel jen na delší cesty a jen občas ...

autor
26. bře 2023

@lencaa11 má brylicky ale nenosí je .. 😞 Ano snažím se to zamezit ale nejde to..Vždy si najde mobil běží k jidelni židličce a mnami..Tak běžím za ní dám jí jidlo a rejpne dotoho a nechce když ji dám mobil hned to vše sni.. 😡

lencaa11
26. bře 2023

Tak mobil jde uklidit jste máma a dcera je ještě malá na to aby věděla co je pro ni ok a co ne skrz ty brýle bych ji motivovala nějakou odměnou a to samé skrz telefon upoutat pozornost něčím jiným jíst třeba společně atd ....chce to hlavně si za tím stát

autor
26. bře 2023

@lencaa11 Tak ano že se snažím..jí zabavit jinak ale to prostě nejde..Nejedla třeba celý den ..Jen křupky..

lencaa11
26. bře 2023

Tak vytrvat vy jste rodič a vy ukazujeze smer když jí to povolíte tak to bude vyžadovat pořád a pořád a to pro tak malé dítě není dobré nabízela bych jídlo prubezne a telefon neni (rozbyl se) a hotovo je to samohrejme na vás jak provedete dítě ale ve školce ,ve škole u jídla to nikdo nebude dělat ...atd ..

korin
26. bře 2023

Odnaučíte tak, že jí ho nebudete dávat a bude ležet mimo její dosah. Třeba na lednici či vysoké skříni, to snad není problém. Stačí důslednost. Pokud vás neuvidí s mobilem v ruce, nebude ho chtít.

zelenaesmolda
26. bře 2023

Bud vytrvat a nedavat nebo si rict,ze to zase neni takovy problem a neresit to.Uprimne,kolik z nas dospelych se pri jidle na televizi diva?Ja si treba jidlo vychutnam daleko vic u oblibeneho serialu nez kdybych mela cucet do zdi...spolecne vecere u nas nedelame,jime kazdy v jinou dobu.

anita003
26. bře 2023

Já v tom třeba nevidím problém, ostatně já taky čumím u jídla do mobilu nebo na seriál... A než abych se s děckama rozčilovala, dělala jim ze lžičky letadýlka a kdejaké kraviny, prostě dostanou písničky a všechno jde bez problémů... A problém, co bude pak dělat ve školce je fakt mimo, ve školce prostě jí bez mobilu všichni, tak to dítě ani nenapadne, že by to mělo být jinak... Prostě no stress 😉

laxesis
26. bře 2023

Ad ujíždění oka. Se synem jsme řešili to samé, dostal cílené cvičení, každý den několikrát opakovat. Vám nic takového nedali? Pokud ne, tak buď špatný lékař, nebo má tu vadu horší, než měl syn - u toho platilo přesně to, že se tato lehká vada napraví cvičením sama a nejsou nutné brýlky. Pokud je dostala, tak zřejmě lékař usoudil, že je vada závažnější, u těch lehkých se to ve většině případů nedává. Šla bych s ní znovu na vyšetření na jiné místo.

Ad telefon. Domluvit se s manželem a přestat jí ten telefon u jídla dávat vizuálně. Pouštět se dají třeba audiopohádky, to mi přijde jako prozatimní lepší varianta, se kterou by se mohla spokojit. Je plno důvodů, proč se dětem telefony a televize mají pouštět minimálně, určitě bych se to snažila omezit. Navíc zrovna o youtube kids jsem nedávno viděla dost znepokojivá videa o tom, jaký mají skrytý obsah, který se tváří jako video pro děti (je animované, oblíbené dětské postavičky typu pepa pig a podobně) a ve skutečnosti jsou videa sexuální, hodně násilná a podobně. Už pokud to pouštíte, minimálně u toho buďte s ní ať víte, co se přehrává. A je pravda, že jsem tam už párkrát narazila na minimálně dost nevhodné kousky pro našeho šestileťáka.

hanka_12345
26. bře 2023

Syn si občas s ním chce hrát,někdy mu ti dovolím a když už je toho moc tak mu ho proste nedám. Nedy to vezme ale nekdy se vzteka a chce ho....tak buď vymyslím rychle zábavu co ho baví a on se chytne a když to nepomůže tak řeknu že je vybitej a to vezme a jde.si po svejch

hanka_12345
26. bře 2023

@anita003 tak to není tak jednoduchý.. že se tam ji bez mobilu a to decko to pochopi a ji bez mobilu....kolik je vaším dětem? To že je necháte "žít svým zivotem" protože bez pohádky se nenají a já se s nimi nebudu rozčilovat to si fakt ulehčite...
Ted si to prevedte tohle do jine situace ale princip stejny.....situace takova ze třeba ji málo a je vybíravy . Skrabnu mu mobil a je klid-sni to a ja se nerozciluju.

Dle me by se mělo proste pritvrdit a trvat a ne jak říká např.muj taťka "ho nech naji se až bude chtit" (v našem případě v 5 odpoledne-tak to asi ne ze) a právě pak dojde do te školky a sme.u.toho co píšete.. nebude chtít jist ve 12 protože není zvyklý, však jí až chce (v 5 odpoledne) plus je vybiravy takže nic z toho nechce a to 5lety decko už proste je o dost min tvarny jak to miminko který učíte jist vse

Takze dite uvidí že všichni ji-on nechce a teď dle vaší teorie co? (Viz teorie ve skolce no problem)

Dle mě se toto celý v te skolce proste vymstí,jak už psal někdo výše. Vůbec to není ze najednou přepne a dělá co po něm chce učitelka když doma je to jinak

atraps
27. bře 2023

Je super, že se snažíte umirnit koukání tabletu nebo čeho, ale neměla by stě to řešit i s tátou dcéry? Pak to vaše učení nebude mít žádný efekt, když bude vědět, že tatínek vše dovolí.

anita003
27. bře 2023

@hanka_12345 když ve školce všichni jí a on nechce, tak prostě nejí.... Buď mu po čase dojde, že bude mít hlad nebo prostě ne, ve školce s tím fakt nic neudělám, když je vybíravý, prostě to nesní... Nebo když nad ním budu doma sedět, že neodejde, dokud nedojí, tak ve školce bude najednou bez přísného dohledu v pohodě jíst?

lauriak
27. bře 2023

Pre mna je nepochopitelne, ze si to nechala zajist az do takejto zavislosti. Ak ju to chcete odnaucit tak musite to robit obaja a pripravit sa na to, ze par dni to bude trvat a nebude to uplne prijemne. Ale ma 18m, takze zase taka tragedia to nebude a za chvilku si zvykne. Moja starsia dcera je nejedak ale nikdy ma nenapadlo, ze pustim jej na telefone rozpravku a napcham ju pri tom. Proste nechces jest, nejedz. To dieta sa ti dobrovolne nevyhladuje a nakoniec sa naje.
Ak teda neviete jest bez nicoho tak by som skusila aspon tu tv. Posadit pred tv, dat jedlo. Bude revat das ju prec. Skusis za pol hodku, hodku znova. Ona si na to vytvori za chvilku navyk.

95newmommy2020
27. bře 2023

Můj to nedělá, ale víš co jo? Přiběhne si ke stolu, dá si sousto a u toho si hraje. Nebo ho krmíme na podlaze a on si u toho hraje. To mi ten mobil neno TV připadá mnohem lepší. Manžel taky pri jidle kouka na TV a já povětšinou do mobilu. 😁

laxesis
27. bře 2023

Mě teda dost překvapuje, pro kolik dospělých lidí je mobil u jídla normální..nevím, jestli jsem taková konzerva, ale kdyby aspoň knížka :X až se někdo bude ptát, jaký je v tom rozdíl, tak třeba ve svícení, v množství a mnohdy kvalitě vstřebávaných informací, v tom, že bez elektroniky už se ani nenajíme a tahá se to na wc, ke stolu, do postele, všude..namísto abychom si povídali..přijde mi to hrozné a pro děcka dost odstrašující..to jen takový výkřik do tmy :D samozřejmě taky mám dny, kdy do toho čumím, ale to mě neomlouvá😅

eithelwing
27. bře 2023

Syn zacal nosit bryle v 1,5 roce. Nebylo to jednoduché, ale teď už je zvyklý. Prostě davej po chvilkách, kdy dovoli. U nas pomohlo, že nosim bryle taket. Klidně bych si koupila nějaké obroucky se skly bez dioptrií pro tebe, možná to dceři pomůže.

Ad telefon, u nas je tahle zavislost vždy po nemoci a odbourani je těžké, ale dá se. Prostě nedovolim.
Pochybuji, že by dcera umřela hlady. ☺️ Jen musíš vytrvat. Jezte spolu, to třeba u nás vždy pomáhá.

Mně vadí každá neplecha u stolu, telefony, televize, odbihani. Ale sama si ten mobil občas beru. 🙈 A děti obcas odbihaji. No, prostě se snažíme. ☺️

eithelwing
27. bře 2023

Ad ta korekce zraku, brýle jsou v pohode, ještě by mohla mit okluzor, to je taky vopruz. Ale je to třeba, dcera je nejspíš tupozraka, pokud by se to neresilo, časem by jedno oko vlastně osleplo. Ale když se to řeší takto vcas, může být do pár let v pohodě.

autor
27. bře 2023

@eithelwing Asi jo přišla jsem na to že tupozrakost máme v rodině.. 😞 Tak uvidime ..Nicméně s manželem sem o tom mluvila.. Ale taky jim vždy jen u ničeho..Nedokážu se najíst v klidu .. Mám to i z práce.. A takhle jsem se to naučila.. bohužel

sylvka
27. bře 2023

Ahoj,já teda mobil jako problem u jídla vidím. Vždyť je to tak špatny zvyk .... A co pak ve školce ? Ty seš máma,řekneš ne,musí to platit. To samé s brýlemi , musí poslechnout. asi jsem dost tvrdá,ale už mám dvě starší děti (11,15 let) a vidím na nich,že ta důslednost je potřeba. Když tě neposlouchá v roce a půl,co budeš dělat za deset let ? Když nechce jíst,ať nejí .... Však ona dobrovolně hladem neumre 😁zkouší už jíst sama ? To našeho nejedlika (16m) aspoň trochu motivuje k jídlu . Hračky u nás letí kuchyňka ( máme IKEA,je pořádná ) , veškeré kočárky,golfky co v nich všechno vozí
... A nejvic miluje procházky.

laxesis
27. bře 2023

Ještě mě teď napadá...znám hodně dětí (a i u nás byl jednu dobu po nemocích problém), které často koukají na telefony a televize a pak mají přesně strašný problém se zabavit a hrát si, vydržet u toho, když nejsou stimulované milionem informací, světlama a kdečím...oproti tomu je totiž zapojit hlavu a obyčejnou hračku najednou hrozně nezábavné..možná když to odbouráte, nezbyde jí nic jiného než se najíst a zabavit se. Ona i ta chvilka případné nudy je pro děti hrozně důležitá...vždyť tak se vyvíjí kreativita=)

pampeliska1313
27. bře 2023

Prostě bych nedala. Jako u nás to jelo, když jsme v podstatě měsíc byli všichni doma nemocný. Syn měl pak problém, chtěl jist jen když blbnul(ne u stolu) a ještě při televizi. Jako že pobiha, ok, není to ideální ale nechala jsem ho. Místo televize jsem mu dala hračku. Sice jedl dlouho, mezitím si hrál, ale jedl. Teď už to zvládá i bez hračky a zase u stolu, ale chtělo to čas.🙂

veronikav31
27. bře 2023

Pokud oční lékař neshledal na šilhání nic zvláštního zkuste jiného.me řekli 3 oční lékaři,že je vše v pořádku u dcery,no a čtvrtý lékař na dětské oční klinice mě vyvedl z omylu.ted musím s dcerou denně cvičit,jezdíme každé 3 týdny i na cvičení na kliniku a musíme doufat,že se to upraví,pokud ne,tak dceru čeká operace (v prosinci jí byl 7 let,už si ocicek všimli i spolužáci z 1.tridy

jerrabina
27. bře 2023

Stridavka je v tomhle hrozně na houby, člověk dítě něco učí a po vystřídání může znova. Je to jak valit balvany do kopce 🙄
U nás sice s tatínkem není problém, ale když se dcera vrátí od babičky (jeho mamky), je jako vyměněná, vyplazuje jazyk, dělá si co chce, na nikoho a nic nebere ohled...
V tomhle věku jsem dceři nepoustela nic já ani nikdo v okolí a striktně jsem si to hlídala. Teď si začala v 5 letech zvládat pustit sama u našich počítač (moje mamka ji k tomu občas posazovala a prerostlo ji to přes hlavu, teď už taky tam moc nechce jist bez toho. Ale jak už je větší tak chápe, že s dědou to je ve stejném bytě prostě jinak než s babičkou, děda ji dá k počítači maximálně jablíčko). Ale moje dcera má podle všeho ADHD (na diagnostiku se dostaneme v září) a u jídla sedět taky nevydrží. Bohužel tou televizí se to ještě dál podporuje (teď to má u obou babiček 🙈 naštěstí u manželovych rodičů to je aspoň jinak)

emillyhk
27. bře 2023

Jídlo a mobil - u nás byl chvilku problém s televizí. Já si během dne pouštím občas písničky na YouTube, manžel musí mít televizi jako podkres prakticky pořád. Takže syn je svým způsobem zvyklý, že u nás TV jede kdykoli je táta doma. Ale u jídla jsem to odbourala tak, že když jsme spolu sami, tak televize nejede. Ano, syn se dožaduje (mám nahraný jeden animák a jeden film, který mu pustím, když je potřeba ho zabavit bez mojí asistence), ale u oběda nepouštím. Nejí? Jeho problém.
Šilhání - záleží, v čem přesně je problém, ale brýle můžou pomoct (pomáhají fixovat oko na správném místě). Na druhou stranu bych se zkusila objednat ještě jinam, ideálně někam, kde se specializují na děti s touhle vadou (ortoptika).
Hračky - syn si od malička dost vyhraje s různými vkládačkami, skládačkami, krámoval v šuplíku, tahal nádobí... V roce a půl bylo léto, takže jsme byli pořád venku, hodně jsme chodili, nechala jsem ho venku přebírat kamení, atd. Doma jsem ho posadila do židle, dala kelímky s trochou vody a nechala přelévat z jednoho do druhého.

veronicka89
27. bře 2023

Proste jist u tv je hrozne … ano kdyz je pretahnuty a potrebuju aby se nevtzrekal rychle snedl a sel spat pouziju tv … ale vetsinou ne…. Zkusila bych odnaucit asi tak ze bych zkusila knizky a kdyz to nepomuze tak bych ted jak zacne teplo vzala jidlo ven … a zacit tam jist bez pohadky aby si ten mozek zvyknul ze judlo neznamena pohadka a odvedeni pozornosti …

okapia
27. bře 2023

A nemáte třeba nějaké jiné zvyky u jídla, které by se daly změnit spolu s odbouráním telefonu? Totiž naše první taky nechtěla jíst jinak než u písniček v notebooku, za čas mi to začalo dost vadit, ale věděla jsem, že se budem brzy stěhovat a pak prostě všechno bylo jinak (včetně přechodu z naší postele do její v pokojíčku),notebook na čas zmizel z dohledu a nějak ji ani nenapadlo ho vyžadovat. U dalších dětí už jsem tuhle blbost neudělala a když nejí, tak holt nejí. Ale s tím tátou je to stejně asi největší problém, jestli se s ním dál vůbec nějaká rozumně mluvit. Nicméně myslím, že dítě je schopné za čas pochopit, že u mámy je něco jinak než u táty. Držím palce.

bartoskovi
28. bře 2023

Dobrý den, třeba pomůže, jak to funguje u nás. Máme 5 děti nejmladší budou 3 roky a nejstarší 12 let. Máme pravidlo, že pokud sedí u stolu sami můžou si pustit písničky, dokumenty nebo mladší lego. Tříleté kouká na panenky baby born - podle toho si hraje pak několik hodin. Ale u stolu pokud jim já a jakékoliv dítě, žádný telefon!!! Pokud sedíme všichni u stolu, bylo by to nezdvořile, platí to pro všechny a návštěvy. Tak zkuste sedět sní a jist taky. Jinak naše skoro tříleté se začala koukat někdy před půl rokem a to v lázních, aby vydržela některé procedury. Do té doby ne no.

kachnifu
28. bře 2023

Tak aby mi takhle malé dítě diktovalo, jak bude jist, nebo nebude, nechala bych jí vztekat, ale vydržet to, neustoupit. To samé u otce. Je to hrozný zlozvyk, ale rodiče si za to můžou sami. Podřizují se dnešní době i jedni rodiče druhým, aby nevypadaly hloupě. . Dnešní děti neví co je knížka, časopis,atd..

simkrk
28. bře 2023

Dcerka to jeden cas taky vyzadovala a vadilo mi to.. 😁😊 Pak jsem delala ze mobil, ntb nefunguje.. Ze se neda nic delat.. 😁🤷 Nebi vypla na telefonu wifinu a sama videla ze to video se nenacita.. 😁😂