Jak pomoci rozmluvit 21 měsíční dítě

sebinka123
11. črc 2019

Ahoj,
mám 21 měsíčního syna, kterému se nechce mluvit. Říká jen eo jako letadlo a hrrrrr a to je slovo pro něco zajímavého. Když něco chce, tak ukazuje prstem a nebo si nás jednoduše dovede. Začínal mluvit kolem 1 roku, mluvil taková ta dětská slovíčka, citoslovce. To trvalo tak do 16 měsíců. (v 15 měsících základní očkování). Tím samozřejmě neříkám, že za to může očkování. Nicméně od té doby jako když utne, všechno skončilo. Synovi se věnujeme, jak jen to jde, motoricky se vyvíjí správně, skáče, běhá všude vyleze. Když něco po něm chceme, tak rozumí. Je to moje třetí dítě. Nechci ho srovnávat s jeho bratry, každý je úplně jiný. Jen se mi intuitivně něco nezdá. Prosím o radu, jak jste to měli vy? Předem prosím nekritizovat, děkuji. Jdu si jen pro radu u a možná pro uklidnění. Děkuji.

sobist
11. črc 2019

Můj říká "auto" říká "to", "toto", "tam", "ne" a jinak si tydlítá po svém. Přiznám se, že mě to trochu mrzí, protože normálně rozumí co po něm chci, na pokyn dá třeba jogurty z nákupu do ledničky, ale mluvit prostě nemluví a zatím teda nevidím důvod to nějak víc řešit.
Každopádně pokud v tom vidíte problém, poradila bych se s dětskou lékařkou a řešila to nejspíš u nějakého dětského psychologa. Je to lítání navíc, ale od toho tady jsou. Tady asi žádná jiná rada není, krom toho počkat na chvíli, až se mu bude chtít mluvit. 🙂

adel2507
11. črc 2019

@sebinka123 Tak u nás to probíhalo podobně. Syn taky normálně říkal jak dělají zvířátka, žvatlal, ale pak se to nějak zaseklo a komunikoval zásadně znakováním a když něco potřeboval, tak nás odtáhl za ruku.🙂 Teď má tři roky a v řeči je teda hodně opožděný. Už nám sice říká mami a tati, používá čím dál víc slov, ale že by třeba mluvil ve větách, to vůbec. Zase ale perfektně počítá a taky pozná skoro všechny písmenka, takže pořád řeší kde jsou jaké nápisy a tak. Doktorka mě pořád uklidňovala, že je šikovný a že se rozmluví, tak jsem zvědavá, co nám teď řekne na tříleté prohlídce.🤦‍♀️

1eso1
11. črc 2019

Dceři budou za měsíc dva a taky moc nemluví. A pokud se jim nechce, tak se jim nechce. V tomhle věku bych to ještě nějak zásadně neřešila.
Já jsem šťastná, že konečně řekne papat nebo pití 🙂
Co dělá nějaké zvířátko, máma, mlíko, ham, ba (pes Berry)
Před měsícem nemluvila skoro vůbec. Až se ji bude chtít, tak se rozmluvi. Hodně čteme knížky a snaží se opakovat

jaja01k
11. črc 2019

Náš starší v tomhle věku ještě vůbec nemluvil. Až po druhém roce začal říkat “máma”. Ve 2,5 měl pět slov. Až před třetími narozeninami se najednou rozmluvil a během dvou týdnů všechno dohnal.
Důležité je, jestli slyší a rozumí. Pokud ano, je s největší pravděpodobností naprosto v pořádku. V tomhle věku není nemluvení nic výjimečného.

sebinka123
autor
11. črc 2019

@jaja01k slyší a rozumí, to bych řekla, že je v pořádku. My teda asi máme okolo dost ukecany stejně starý děti a je těžké nepodlehnout. Vím, že nelze srovnávat. To je jasný. Každý syn je úplně jiný. Je taky docela těžký čelit otázkám jiných maminek, jestli se mu vůbec věnuju, že nemluví. Už jsem z toho unavená. Tak proto i píšu. Děkuji moc za příspěvky, trochu to uklidní a povzbudí.

jaja01k
11. črc 2019

@sebinka123 To úplně chápu, že to je těžký s tím tlakem okolí a že to člověka nakonec znejistí. Mně to i bylo líto, protože jsem, jako každá máma, měla to nejšikovnější batole na světě, a všichni jen řešili, jestli by už neměl mluvit a proč ještě nemluví a jestli to není divný, že nemluví.

sebinka123
autor
11. črc 2019

@jaja01k přesně, takhle to mám taky a i úplně stejně to vnímám.

te_reza
11. črc 2019

Podle mě to dítě musí prostě chtít. Holce je 3,5 a mluví fakt dobře, koukala jsem na stará videa a na roce a půl mluvila líp jak starší děti. Sice jsem do ní dost hučela, ale hlavně proto, že sama chtěla. Hodně jsme zpivali, povidali říkanky a tak. Jednu říkanku jsem musela povidat třeba půl dne, než se ji naučila a mohla ji povidat sama

sebinka123
autor
11. črc 2019

@te_reza někdy mu stačí k domluveni ukázat prstem, ale někdy už ho to asi i rozčiluje, že se nedomluvi, protože když nechápeme, na co ukazuje nebo co chce, tak se zlobí.
Knížka, básničky, písničky, tancování, všechno provozujeme pořád dokola. Opravdu se malýmu hodně věnuju. Domácnost, co jde, dělám po nocích. Do určitých činností ale zapojuji i malého. Mezi děti taky chodíme...... Každopádně moc děkuji za všechny názory a rady. 😓😉

radecka1
11. črc 2019

Pokud se ti zdá, že rozumí, tak bych to ještě chvilku neřešila. Starší kluci spojili několik slov již v roce a půl. U mladší holčičky jsem si myslela, že to bude ještě rychlejší, že ji potáhnou a taky, že je to holka, ale v roce a půl říkala máma, mami (zvuky zvířátek jí třeba moc nezajímaly). Z téměř ničeho začala mluvit asi v 23m. Teď je jí budou 2roky a 3m a mluví již krásně ve větách i používá docela složitá slova. Třeba řekne: "Mami, opatrně, ať nespadneš.", "namalovala benzínku", apod. Prostě to do teď nepotřebovala, tak to snad bude tak i u vás. Neteř taky dlouho nemluvila (vůbec, jen si žvatlala), už to chtěli i řešit a z ničeho nic začala mluvit v celých větách (po druhém roce).

lpch
11. črc 2019

Muj syn ma 2,5 roku a jeho slovni zasoba cita tak cca 30 slov. Ke zbytku dorozumivani pouziva citoslovce a hlavne znakovani. Doma mu vicemene rozumime, takze nema zrejme motivaci rec rozvijet. Ale stve me to fakt dost, jinak je sikovny a urcite vsemu rozumi. Pribuzna je ucitelka v MS a udajne je to naprosto v pohode. Pry ma ve tride i spoustu kluku, kteri se rozmluvili ve 4 letech. Do tri let se rec pry resit nema

krasna_neznama86
11. črc 2019

Synovi jsou 2r2m, posledni dva mesice se to dost zlepsilo, konzultovala jsem to se znamou logopedkou, radila nenutit opakovat, netlacit, cist knizky, mluvit na nej, ukazovat, zpivat... Coz delam od narozeni, takze jedem v zabehlych kolejich...

mi35
11. črc 2019

Podle Vašeho popisu je jeho vývoj řeči v pořádku. Viz zde: http://www.klinickalogopedie.cz/index.php?pg=ve...

vecerinka
11. črc 2019

Pro uklidnění.Kamaradka má syna. V listopadu mu budou 3roky a říká jen ne. Všemu rozumí. Jen vůbec nemluví. Dle doktorů je v pořádku. Chodí na pravidelné kontroly. Tak doufá ze začne mluvit ve skolce.

montelvina
17. črc 2019

@sebinka123 klid syn ma 3,5 let a mluví málo .Chodime k logopedce .a ta říkala že prostě některé děti jsou takové do třech let se to toleruje a pak je načase je popohanet více například logopedii.Nam hodně pomáhá školka