Jak se projevuje autismus u malých dětí?

5. dub 2023

Zdravím, chtěla bych se zeptat někoho kdo má zkušenosti či se v tom vyzná... Jak se projevuje autismus u malých dětí?
Máme dceru 2r 6m a je to neskutečný vztekloun, hysterka... Umí být miláček ale několikrát za den bouchne a je fakt šílená. Kolikrát si s ní nevím rady a říkám si zda to je ok. Zda nemá fakt nějaký problém.. Krásně mluví. Chodí na nočník... Ale neskutečně si projevuje své. Nedá se s ní mluvit, vysvětlit... Dokud se neudělá podle ní je oheň na střeše. A to doslova. Vždy když něco chce a neudělám to jak chce tak začne. Chápu že v tomhle období je období vzdoru... Ale když vidím jiné děti a toho našeho čerta... Říkám si že tohle není normální 😟. Každý den pomalu brečím jak jsem z ní hotová...

zrzinda
5. dub 2023

Není to jenom typická ženská? 😊
Omlouvám se, že to zlehcuju, ale u tohohle fakt nejde radit. Dcerku nikdo z nás nezná. Autismus má spoustu příznaků, řešte to radši s odborníkem. 😊

cilkat
5. dub 2023

Neřešte zda je, či není autista - řešte, že jste z ní hotová. ... Zkuste se zamyslet, jestli to "jsem hotová" je opravdu v dítěti, nebo je jen ve vašich očekáváních a reakcích.
Pokud to druhé, doporučuju najít cesty, jak mít čas pro sebe bez dcery - dětskou skupinu, hlídání babičkou, pravidelné večerní procházky bez dítěte, až přijde manžel z práce a podobně. Možná prostě potřebujete být chvíli mimo ten příval emocí, který se z toho dítěte valí.... a vlastně jste v pořádku vy i dcera, jen "je toho moc." Pokud je dítě normálně adaptabilní, tak to prospěje oběma.
Pokud máte pocit, že je problém upravdu u dcery, ale nevíte úplně jak to uchopit, zkusila bych nejprve kontaktovat Rannou péči (obvykle pod Diakonií, ale může být i pod jinými institucemi). Dojedou k vám domů, kouknou na chování dcery, vaší interakci s ní, a poradí, jak kde co zlepšit. Nedají vám ale papír s diagnozou. Výhodou ale je, že vy zas nepotřebujete jim dát ten papír... Oni jsou tu prostě pro všechny, kde si "rodič s dítětem neví rady".
Pokud byste opravdu chtěla diagnozu, pak je jediná cesta přes lékaře, který vás pošle ke klinickému psychologovi nebo psychiatrovi. ... jenže ten papír vám vůbec neřekne, jak postupovat. Ten papír je prostě na umlacování systému: pokud třeba chcete asistenta do školky nebo tak. ... Ale o dítěti vám neřekne skoro nic. Navíc se na něj minimálně půl roku čeká.

martt
5. dub 2023

Hlavně neporovnávej, každé dítě je jiné. Co se týká autismu , tak ten není jen o té vzteklosti. Pokud si nejsi jistá tak diagnostiku dělá Klinický psycholog nebo psychiatr, ale není to záruka, že vám řeknou diagnózu hned. Synovi bude 12 let má s největší pravděpodobností PaS , ale nikdo zatím neví co přesně má. Poprvé podle dotazníku PaS vyšel , jako typicky autista. Podle vyšetření autista není , ADHD podle vyšetření EEG , pak ADD a teď na nim kývou hlavou , že nevědí 🤣🙈. Takže mu už se ani nesnažíme zjistit co vlastně "je" , ale pracujeme s tím co vime. A s diagnózou se stejně nic nezmění jen se s tím musíte naučit pracovat a to můžete i bez určení diagnózy. Určení diagnózy je pak třeba důležité kvůli škole.

lenerka1
5. dub 2023

Spíš než myslet hned na autismus bych koukala třeba na web teorie typů, mluví o tom, že je x vrozených typů lidí a pokud víme, co naše dítě podle typu potřebuje, dá se a ním vycházet. Např. má dcerka od nejútlejšího věku potřebuje vše dělat sama a vtéká se, když něco automaticky udělám za ní, zase syn je pravý opak, má rád, když ho opečováváme a vzteká se, když mu nechceme pomoct.

emillyhk
5. dub 2023

Spíš než nad PAS u dcery bych uvažovala, jestli ty sama nepotřebuješ dobít baterky, abys ty její projevy zvládala. Opravdu to nemyslím zle, ale mluvím z vlastní zkušenosti. Syn má samozřejmě taky záchvaty vzteku, taky je to výživný 🤦‍♀️ Ale pokud jsem já v pohodě, nějak to ustojíme. Pokud jsem nevyspalá, vyčerpaná, hladová, jedu v podobném kolečku už nějakou dobu, tak se cyklíme v jeho záchvatu vzteku, já se vztekám, on se vzteká a konec v nedohlednu...

pampeliska1313
5. dub 2023

Takhle - sama jsem u syna měla strach. Ale ten neměl oční kontakt, když se učil slova tak se na nás nedival, nedal na sebe dvě kostky, neuměl paci paci, neměl vůbec o nic zájem, furt jen točil kolečkama u aut, maximálně s nima jezdil. První měsíce jen plakal. Nakonec se po roce zjistilo, že má oční vadu a posunul se, i když nějaký “blbosti” tam zůstaly, třeba fascinace autama. Jestli je to “jen” o tom že má záchvaty, tak bych to neresila. Nechci to nějak shazovat, že o nic nejde, syn je podle psycholozky vysoce citlivej, jakmile něco není “dokonale” tak si mačká hlavu, do toho rve a trese se celej. A dokud mi psycholožka nerekla, že je to vlastně kvůli tý citlivosti, tak mi v hlavě jelo všelicos. Občas pro stromy nevidíme les. Nemusí za tím být vyloženě autismus, prostě to muže byt fakt “obyčejný” období vzdoru.. z okolí mám dojem, že každá máma má pocit, že zrovna její dítě má ohromný záchvaty vzteku.. syn je ve společnosti takovej ňuňan co nepípne a nikdo by neřekl, že řve tak, až mu rupne žilka v nosu a teče mu krev. Zkuste mít čas na sebe. I minuty. Zpříjemnit si den, dospat se, domacnost občas počká.🙂

luciksima
5. dub 2023

Jako u Pas nebo něčeho jiného to není jen o vzteklosti,ale o dalších věcech.syn teď 4 lety se taky uměl a umí pěkně vztekat jak není po jeho,ale je to jen o tom vztekani nic víc...takže vím že z toho vyroste.u dcery to bylo jiné ta byla vzteklá už od miminka ,neplakala,ale rvala jako miminko,vše ji vadilo,špatně spala,usínala,jídlo katastrofa,nemluvila atd.bylo toho spousta....pro dětskou dr.normalni dítě a já hysterka.ja věděla že není Oki má Adhd, Vývojovou dysfazii a další DG.od 3 let.pokud se ti něco nepozdava můžete navštívit psychologa.jeste se zeptám Mchát v 18 měsících dětská dr.delala?

autor
5. dub 2023

@luciksima abych byla upřímná vůbec nevím co to je?! V 18m nám akorát Dr dala papír kde byly otázky... Co naše dítě dělá či nedělá. To celé. Jinak taky máme problém se spaním, usínáním a jídlem 😟. Ale jinak je šikovná.

luciksima
6. dub 2023

Ano to je ten test ten papír s otázkama co jak zvládá a jak se chová.ten vyšel dobře? Ale pokud se vám dcera nezdá objednejte ji k psychologovi cekacky jsou někde hrozně dlouhé...držím palce🍀

marge_s
6. dub 2023

To co popisujes samo o sobe nejsou projevy PAS. 🤷🏾‍♂️ je jeste neco co te znepokojuje?

fifinka2020
7. dub 2023

Problem se spaním a jídlem má tak 80 % děti🙂. Jinak dcera má 19 měsíců a takové záchvaty vzteku jaké má... během hodiny venku ječí a vytéká se, jak není po jejím, lehne si klidně uprostřed silnice... na autismus to nevidím. Jo a kolem máme většinou taky samé andilky, co jen tiše sedí... na kroužku mi jediná rve, když něco nechce. Radim ti najít si kamarádku s podobným ditkem, většinou to psychicky pomůže🙂

montelvina
30. kvě 2023

Zkuste kurzy od Milana studničky dovychovat je to psycholog ma skupinu na Facebooku a jeho rady jsou dost často jako ze života

ninive211
30. kvě 2023

To, co popisuješ, není typickým projevem PAS, spíš fakt ten vzdor a povaha - třeba vrozená umíněnost. Je třeba se s ní jen naučit pracovat, částečně z toho vztekání vyroste, klišé, ale je to tak...a zase budou jiný problémy 😀
Jinak pokud si myslíš, že je to fakt extrém a nevíš si s ní rady, tak návštěvou klinického psychologa nic nezkazíš