Jesle. Jak se v nich adaptovaly vaše děti?

martin15
24. říj 2010

Ahoj, od dubna musím jít do práce a malého dát do Jeslí. Mám z toho hrůzu. Malý je dost na mě upnutý. S nikým než semnou nejde spinkat apod. Chodím s ním i do mateřského centra a tam zjištuji, že se mu tam líbí, ale pořád si mě hlídá. chci ho začít dávat do Jeslí už od Ledna na 5dní v měsíci , aby si zvykl. Jak se adaptovali v jesličkách Vaše dětičky?? Moc děkuji za každý příspěvek

ankava
27. říj 2012

@ankava ahoj, párty byla super,rodiče vyřezávali dýně a dětičky řádily a cpaly do sebe všechny ty sušenky 🙂
Samozřejmě, že připravený kostýmek nechtěla, protože se rozhodla, že bude mít tričko s " pinenanama" (princeznama), nakonec jsem jí oblékla až v jeslích, tak byla chvíli za dýni a pak to ze sebe strhala a bylo. 🙂
Gratuluji ke dvěma vlaštovkám, uvidíš, že se to začne lámat a nakonec bude chodit rád.

sarkastrobachova
2. lis 2012

@ankava Tak paráda, to jste si to pěkně užily... My byli taky na párty a prcek nechtěl nic z kostýmu kocourka, takže maminka byla čarodějnice a prcek nic,.. ouška nechtěl, ocásek strhával, takže mu zůstalo jen pár namalovaných fousků a to bylo skoro vše... Ale taky jsme si to užili. Prcka nejvíc bavilo zdobení lineckých koleček citronovou polevou a sypal na to potravinářské korálky a tyčinky... A pak to snědl, to ho bavilo asi nejvíc. Tak už vím, co budeme péct k vánocům 🙂 Jinak vlaštovky zase odletěly a tento týden opět pláč,..sice lehčí, ale pláč... Ale vytrvávám,.. jednou to přejde...

projesle
28. pro 2012

Dle našeho ale i obecného názoru lze soudit, že jesle jsou více či méně přijatelným řešením pro děti od 18 měsíců věku, i když přesnou věkovou hranici nelze stanovit a hodně záleží na individuálním přístupu a konkrétním dítěti. Každé dítě je jiné a v tomto křehkém věku, kdy prochází dítě zásadním psychickým i fyzickým vývojem je důležité, aby vhodnost navštěvovat kolektiv posoudil kvalifikovaný personál.

I proto v našem zařízení zaměstnáváme pro každodenní práci s dětmi pouze zdravotní sestry. I těm ale dále v práci s dětmi pomáhá náš speciální dětský psycholog a aktuální program konzultuje a upravuje pedagog.

Každé dítě dříve či později potřebuje kolektiv, který mu v jeho vývinu a socializace hodně pomůže. Je beze sporu, že v tomto dětském období je pro dítě ideální velká péče rodičů, ale snažíme se, aby naše jesle působily přirozeným a rodinným prostředím. Život nás staví do různých složitých situací, kdy ideální řešení nejsou možná, a v tu chvíli je využití kvalitních jeslí rozumnou variantou, jež dětem, a jejich rodičům zajistí nejen kvalitní péči, stravu, ale i program a v neposlední řadě bezpečnost a záruky, které se u jiných řešení, jakými jsou neprověřené chůvy, nebo v horším případě jednorázové hlídací koutky pod pochybnými mateřskými centry a občanskými sdruženími.

Kvalitní zařízení musí za svěřené děti odpovídat nejen výchovně, ale i co se odpovědnosti, bezpečí, pojištění a hygienických norem týká, na což je velmi často zapomínáno právě v zařízeních, jež se snaží péči pod názvem „jesle“ poskytovat.

Při výběru jeslí rodiče většinou vybírají na základě tří hlavních faktorů.

Cena, vzdálenost od bydliště, nebo zaměstnání a informace kolik připadá na jednu "tetu" dětí.

Kromě těchto faktorů je ale dle našeho názoru důležité i vhodnost a bezpečnost prostředí, atmosféra, která na Vás působí při návštěvě, samozřejmě pověst a reference daného zařízení.

Ať už z jakéhokoliv důvodu budete volit jesle soukromé, které jsou výrazně dražší než státní, je dobré zjistit, zda nabízí kvalitní péči a vyplatí se na nich nešetřit.

Dítě je nutné na pobyt v jeslích postupně připravit, každé zařízení při tomto kroku postupuje jinak a je důležité se nebát i na toto zeptat. Častou chybou amatérského přístupu personálu pobyt v jeslích dítě traumatizuje a stresuje a ani po několika týdnech se situace nelepší. Není to většinou tím, že nejsou obecně jesle a kolektiv pro dítě vhodné, ale adaptační fáze není správně nastavena, dodržována a dítě v lepším případě bude plačtivější a nebude jesle navštěvovat s radostí, což je náš záměr.

miparime
26. črc 2013

Ahoj můj syn nástup do jeslí zvádl naprosto v pohodě.Nedala jsem ho teda do klasických jeslí ale rodiného centra Honzík na Praze 4-což je soukromé zařízení.A nebyl na mě až tak fixovaný usínal bez problémů s kýmkoliv známým a mazi dětma se mu líbí.