Mám 9měsíční dceru učit usínat samotnou?

cucinkam
19. led 2017

Ahoj holky, dcera má 9 měsícu a pořád usína v náručí, resp. vezmu jí do náruče na míč, během 5 minut začne usínat, jěště ne úplně tuhou jí položím do postýlky (většinou brekne) - já jen pohladím, chvíli chytnu za ruku a odcházím. Rituál max na 10 minut. Takhle usíná bez rozdílu celý den i večer, když jde spát. Někdy se vzbudí po chvilce, protože jí vypadl dudlík, někdy si ho nasadí sama, někdy já. Když úplně vytuhne, dudlík už jí pak netrápí. Můj problém je, že v noci se pořád budí několik krát. Od porodu do 5 měsíce to byla pohoda, vzbudila se jednou na jídlo, jinak spinkala. Jak se ale naučila přetáčet na břicho, všechno šlo do kýblu. Chodí spát kolem 20:00 - 20:30, vstáva 7:40, přes den spí necelé 3 hodky (rozdelené do 2 spánku). V noci se ale vzbudí i 5-7 krát, někdy se rovnou otočí na břicho a klekne si. Většinou postačí jen dudlík, někdy (max 2krát) musím uhopsat, protože se vzbudí se šíleným řevem nebo dudlík nezabral a kroutí se v posteli. Postýlku má svoji a mám ji přiraženou k té svoji. Není rozdíl, jestli jsem s ní v pokoji nebo ne. V noci jí dávam UM (jednou kolem 3). Pak papá až kolem 9 ráno. Nevím, jestli jí mám učit usínat samotnou a bez dudlíku (že by to noční buzení bylo způsobeno stylem uspávaní?) nebo je to jenom vývojová fáze a nic s tím nemůžu dělat? Trvá to ale už několik měsíců. A teď se během 2 týdnu naučila plazit, lézt, stoupat si a obcházet nábytek, takže v noci, když se vzbudí, chce si začat hned stoupat, protože je z toho hroznýho pokroku teď úple hotová. Děkuji za názory.

mandala
19. led 2017

Mě děti usínaly samy v postýlce, přesto se budily několikrát za noc, a má to tak opravdu hodně dětí, způsob uspávání na to podle mne nemá vliv. Přesto bych se pokusila naučit usínat bez houpání v náručí, protože si tímto zaděláváš na problém do budoucna.😉

hankaros
19. led 2017

Pokud se behem kratke doby naucila hodne noveho, caste buzeni muze byt timto zpusobeno. Ve spanku zpracovavaji nove vjemy a zazitky, podle me je to proste vyvojova faze a nic s tim neudelate. Sama pisete, ze je z toho pokroku hotova...

astyna
19. led 2017

Ono to učení je nutné dělat odmalička. Mě třeba nechápala kamarádka, proč mám dítě v košíku v obýváku, odtažené žaluzie a ten prcek prostě spí. Je den, tak se žaluzie nezatahují, v noci je tma. A tak nám to funguje dodnes a se spaním nejsou potíže. Nikdy jsem neučila usínat s "podporou" - prso, balon, nosítko, hacka. Jak pak budou uspávat ostatní?

Pokud ti to vadí, můžeš zkusit odbourat něco (dudlík např.), ale připrav se na delší uspávání. Syn se taky občas v noci více budí, ale já k němu nevstávám, pokud vyloženě nebrečí, on si někdy i povídá ze spaní. Taky si sedne, hladí plyšáky, pak na nás kouká, stoupne si, zavolá mama, chvíli stojí a pak zase lehne. Taky se v noci budím 🙂

cucinkam
autor
19. led 2017

@mandala to máš asi pravdu, měla bych jí to asi naučit, ale chybí mi nejak motivace - vzhledem k tomu, že ona je spokojená a trvá to tak krátce. A já nejak tajně doufám, že to přijde časem - dávam pozor, aby mi na rukou úplně nevytuhla a reálně usnula až v postýlce. Představa, že jí tam nechám jen tak, v momente je na nohou a chce žít, i když je hoooodně unavená a trápily by jsme se obě. Když si ji vezmu, je to pro ni signál, že se jde spinkat a do minuty zavíra oči. A já síce vím, že bych jí to měla asi odnaučit, ale ono to asi bez breku nepůjde, nebo jo?

mandala
19. led 2017

No tak pokud ti to nějak nevadí, tak to nechej tak, já jsem právě takovéto zlozvyky nezaváděla, protože jsem se bála odnaučování, a právě toho, že se to bez pláče neobejde, takže v tom asi neporadím. Mě stačilo, když jsme někdy kolem 10 měsíce ztratili dudlík a náhradní nebyl, takže jsem odnaučovala natvrdo ze dne na den, první noc nejhorší, pak čím dal lepší a do týdne už dudlík nepotřeboval. Záleží jenom na tobě, pro co se rozhodneš 😉

cucinkam
autor
19. led 2017

@astyna no ona na to nebyla zvyklá od malička, 2 týdny po porodu mi prospala celou noc s jedním krmením, pak i přes den jsem jí jenom dala do postýlky, chvíli hladila po čelíčku a usnula. Začalo se to lámat až kolem 4 měsíce, uplně skazilo až v tom 5. Objevil se jí atop.ekzém po celém tělíčku, takže se vkuse škrábala a v noci to bylo nejhorší, nemohla jsem jí nechat trápit se, pak začly zlobit zoubky, ale asi největší vliv měl ten vývoj. Jak se začela otáčet, tak je k nezastavení. Teď má ekzém jěště taky, už lepší, ale taky se škrábe, ale hlavně mám pocit, že spánek bere jak nutné zlo a asi se bojí, že jí něco uteče. Když vyložene nebrečí, z postýlky v noci neberu, jen natáhnu ruku a podám dudlík. Nevím, jak jí teď mám dát najevo, že je čas spát a z postele se nevstáva a má se spinkat, bez toho aby brečela.

puresin
19. led 2017

@cucinkam Syna jsem taky udyndavala v naruci od narozeni, byl u me stastny a tak jsem byla taky. Vsichni me varovali, jak si ho rozmazlim, jak mi sam spat nebude, ... Houbeles. 🙂 Od doby, co sel v cca 8 mesicich z kosiku do postylky to nedelam a uspavam ho jako "velkeho" - pohladim po cele, zazpivam, septem vypravim, a usina paradne. Ve 27m sel do klasicke postele 120x200 a ani nevyleza, chvili si hraje a povida, pak se prikryje a spi. Takze krize se nekonala.
Uspavani vonaveho mimiska v naruci, kdy si ho hladis, pusinkujes a ocuchavas je tak bozi... Ted to s dcerkou delam zas. 🙂

netopejr
19. led 2017

@mandala Na jakej problem si zadelava tim způsobem uspavanim?

netopejr
19. led 2017

@cucinkam Dej na svoje mateřské instinkty. Uspava ji krasne, usona rychle, protože se citi v bezpečí i ritual ji zrejme vyhovuje. S uspavacim casem 10 minut bych si hvizdala a neměnila vůbec nic.
Deti maji obdobo, kdy se bidi častěji. Muzou ji rust zuby. S pokrokem a novymi dojmy souhlasim.
Dudlík bych ji nebrala,proc? Některé děti ho nahle odloží a už ho nechtějí ve veku třeba pul roku, rok... Třeba to udělá sama. Spis si myslím, ze pokud je zuzlaci, tak by ji to chybělo a bude se budit kvuli tomu. Pokud ale myslíš,ze to lepsi muze byt, klidne to zkus.
Rozhodnuti matky je často takový první preepoklad, ale ze zkusenosti nesouhlasím s tim, ze staci, aby se matka rozhodla. To by bylo tak snadne... Deti maji své potřeby a svou hlavu.

karlajasmine
19. led 2017

To se samo spravi 🙂 Ja uspavam syna (14 mesicu) houpanim, ale ted nastala zmena, ze kdyz se v noci vzbudi, staci mu zazpivat pisnicku nebo cast pisnicky a hned zase spi.. a I to uspavani se pomalu meni - houpani uz moc nechce a snazi se usnout sam.. tak myslim, ze tak do mesice houpani odbourame. Jinak obcas uz spi celou noc, obcas se vzbudi treba 5x... zalezi, jakej byl den, jestli zrovna nerostou zuby atd atd.
Neresila bych to... samotne usinani prijde samo. Proc ji neco ucit nasilim, kdyz to jde i prirozenym zpusobem.
A @astyna je fajn, ze ti to takhle klaplo, ale me syn neusnul sam nikdy, jakmilej sem ho nekam polozila, byl vzhuru a hysterak takovej, ze kdybych ho nezvedla, tak se poblije... prestaval u toho revu i dychat... tak si myslim, ze toto je o povaze ditete... a jinak prvni 2 mesice jsem se taky snazila, aby spal za bileho dne a za hluku, a proste ne ... nechtel spat... pak jsem pochopila, ze ho rusi zvuky, dala ho do loznice se zatazenyma zaluziema, uhoupala.. a byl klid.

astyna
19. led 2017

@karlajasmine

Ono co dítě - to unikát. Taky záleží na povaze rodiče 🙂

@cucinkam

Ten atopik může být i příčina, proč nechce spát sama. Také by mě to nedalo... Ono v tomhle platí, že bys měla měnit to, co je nepříjemné tobě. Někomu nevadí dítě houpat až do předškolního věku, někdo to považuje za "obtěžující", někdo to chápe jako součást mateřství a i si to užívá. Já jsem nikdy na nějaké uspávání nebyla, večer vypadám jak zombie 😀

mandala
19. led 2017

@netopejr Na jaký ? Není jisté, že holčička nebude chtít takto usínat ještě za 2 roky a je pak pro všechny těžké odnaučit něco, co je zažité už několik měsíců. Jesti mě chceš odpovědět, že se sama časem naučí usínat sama, tak ano, je to možné, ale jisté to není, sama znám takový případ od kamarádky a pak velice litovala, že s tím vůbec začínala...😉

monikagurthova
19. led 2017

Být tebou začala bych učit samotné usinani co nejdřív aby z toho nebyl do budoucna problém. Já mám malou naučenou tak, že ji položím do postýlky dám pusu pohladim dám dobrou noc a jdu. Buď usne hned nebo si chvilku povídá a spí. Trvalo to naučit cca 14 dní

monikagurthova
19. led 2017

Jen doplním že do 3m usínala na mém břiše a to ať spala přes den nebo na noc proto jsme to museli řešit

netopejr
19. led 2017

@mandala Z jednoho případu nemůžeš dělat závěry. Ja mam třeba jedno dítě, který po spani se mnou, u prsa a tak, přestěhováni do vlastni postele v ložnici asi v roce a tri čtvrté, občas se mnou, občas samo. Od dvou let spi samo jak dudek. Druhy dítě stejný podmínky, ve 4 letech se potřebuje furt k někomu tulit, jinak spi blbě. A samo by . Jaký bych si asi udělala závěr, kdybych mela jen to jedno konkretni dítě? Bud bych Ti to vyvracela, nebo vasnive souhlasila. Ale to, jake které dítě je, hraje velkou roli.

astyna
19. led 2017

@netopejr

Děti si rychle zvykají, ale těžko odnaučují. Co bude, až bude hlídat někdo jiný, kdo nebude chtít nosit v náručí nebo skákat na míči? Pořád obdivuju moji mámu, která hlídá i prcky z okolí, že každé dítě vždy naučila usínat samotné - nikdy nenosila, neskákala, neprsila 🙂

PS: tak to potom můžeme zrušit tyto weby, protože tady těžko nějaká matka má třeba 100 dětí, aby to mělo vypovídací schopnost aplikovat její zkušenosti na ostatní děti, nemyslíš :D každá soudí podle svého - mnohdy jediného - dítěte.

netopejr
19. led 2017

@astyna To je jak kdybys řekla,ze je nebudem kojit, aby si na to moc nezvykly, ze se to blbe odnaučuje. Nebudem je mazlit, aby si na to nezvykly. Taky je můžem dát hned do jeslí,aby si na nas nezvykly, na nasi přítomnost,peci, a tak. Spousta veci přijde vývojem sama. Naopak dítě, který ma potřeby uspokjeny a citi se na svete ibezpecnw, jde klidně tamhle, matku od dvou let ke spnokenosti nepotřebuje atp.
Je to, jako bys řekla, jak bude batole uspavat někdo jinej... Tak u nas nikdo jinej neuspava, mimino a batole ma matku. Je-li batole poodrostlé vkce, byt stale kojenec a ba uspávám kojenim, tatínek kojenom neuspává. Tatínek totiž nemá mliko. Pripadne babička taky nemá mliko. Co budou dělat? Maji jine moznosti. Zcela jistě vsal vim, ze batole po nich to mliko chtít ani nebude, protože batole není blby, a vi, ze tata/babicka mliko proste nemá. Nebude se na ne sapat a rvat, když mliko nebude. Tatínek třeba ponosi na rameni, coz me by už večer dorazilo, babička pochova nebo popovida. Kazdy ma jiny způsob, a svete, div se, deti ho akceptujou.

No prave, ze mnohé matky jedno dítě a go je měřítkem na všechno. Kdo ma deti vic, a rozdílných, vi i z vlastni zkušenosti,ze ty dane rozdíly jsou někdy veliké. Ja si ovsem porad myslím, ze v ranem veku dítě nikoho nevydírá, netryzni, ale potřebuje pomoci s adaptaci na svět a uspokojit sve potřeby. Akorát ze nemazlive dítě se od mne odstěhuje ve 2 letech a už nechce, abych na něj moc sahala, mazlivé potrebuje vic kontaktu do vyššího veku, aby se jeho dětské potřeby naplnily. Porad myslím,ze je lepsi je naplňovat.
To mas jak s tim kojenim: Některé děti neprevedcis heverem,ze by měli v 6 mes pozeit cokoli jinýho nez mm. Je s tim leda trapeni. Do některých se to nedá nacpat ani v roce. A jine se pred pul rokem natahuji a po něm vesele chroupají kdeco. Zadne z nich vsak na prsu není zavisle, když ma jit do školy. Někdo se sam odstavi v roce, někdo ve 3.

Jsou urcite veci, které obecne dělají dětem dobre a prospívají jim. Pak jsou věci, které na ruzne deti působí ruzne, a jejich úplné odpirani nebo zase nuceni každému, je spatne. No a samozřejmě jsou taky veci, které vsem dětem skodi, ubliziji a trápí je.

Weby si zruš sama, to je demagogicka uvaha bez logiky v postupu: Prave tim, ze vic různých maminek napise sve zkusenosti, si tazatelka muze vybrat, co se rozhodne zkusit, co je ji blízké, o čem ji její vlastni mateřská intuice rika, ze by mohlo byt dobře pro ni a její dítě.
Nabádáni k separaci, omezování kontaktu, který dítě vyžaduje, nechat ho plakat, jsou vsak veci pro miminka vždycky skodliva, i když si některé matky mysli, ze ne.

astyna
19. led 2017

@netopejr

mě se to ani nechce číst 😀 po 2 větách vím, že každá máme na mysli něco jiného. Takže to ani komentovat nebudu 🙂 míchat kojení a gymnastické balony :DDD Navíc jsi vyloženě nabroušená (podle množství překlepů a chyb) a já nechci být tvůj hromosvod :D

cucinkam
autor
19. led 2017

Děkuji všem za názory. Asi teda budu pokračovat v tom, co dělám. Nemyslím si, že bez houpání neusne. Kdyby to tak bylo, tak vždy v noci, když se vzbudí, bych jí musela uhopsávat, ale tak to není. Kolikrát si nahmátne dudel sama a spí dál. Nebo vím, že otevře oči, kouká kolem, otočí se na druhý bok a spinká. Teď zrovna jsem ji uspávala na rukou a když jsem jí pokládala, otevřela oči, koukala na mně, nechala jsem jí tam ležet, držela jí za ruku a usnula během chvilky.
Ona asi potřebuje impuls, že už se jde spinkat, u mne v náručí se za tu chvilku uklidní a potom může začít usínat. Asi jí velmi pomaličku začnu zkracovat čas na rukou a nějakým nenásilným způsobem jí navyknu na samostatné usínání. Od doby, co jsem si jí dovezla z porodnice, mi nebrečela déle než 5 minut vkuse a nehodlám s tím začínat teď.

astyna
19. led 2017

@cucinkam

myslím, že to je super nápad. NIkdo ti neradil, nechat ji vyřvat, spíš třeba zkusit něco jiného, ale to musí sedět tobě. Ty jsi matka, ty rozhoduješ.