Nestandardní chování. Máte zkušenost?

enyty
13. lis 2022

Ahoj maminky.Mam doma dceru (3roky dva měsíce).Byla jsem s ní na tříleté prohlídce.A byla to absolutní katastrofa 🙈Dcera nechtěla se u doktorky kterou má od čtyř měsíců (předchozí doktorka šla do důchodu a předala agendu mladší) změřit, zvážit prostě vůbec nic.Na třech letech dcera téměř nemluví. V prosinci loňského roku se mi narodila druhá dcera.Takze netuším zda to že starší dcera nemluví může být i tím.Ne ze by mluvila předtím plynule ale byla tam snaha se domluvit V dceřině slovníku je momentálně slova ko, ke,ki ,p.si,táta,Mamiko,taktor,není,pá,ahoj . Ponejvíce převládá ko což je momentálně všechno.Prave u doktorky když se měla nechat vyšetřit tak u toho brečela a kopala kolem sebe.Doktorka se k dcery chování vyjádřila že má nestandardní chování a tak že nás pošle na Foniatrii a k psychogovi.Mam z toho strašné nervy protože vůbec nevím jak to celé dopadne. Když ještě vezmu v potaz že dcera má z doktorů hrůzu tak spolupráce je pro mou dceru cizí slovo.Musim jen k tomu říci že s touto starší dcerou to bylo těžké od narození.Byl to jen řev a řev což jí zůstalo dosud.Pritom mladší dcera je kliďas a já konečně vím co je mít hodné miminko.Starsi dceru nám vzala místní školka tento rok takže první dva týdny byl očistec.A ač jsem s dcerkou chodila do tzv mini školky a dceři se tam i líbilo tak kupodivu první týden obrecela.Dceram se snažím věnovat stejně a starší hodně vysvětlovat že mladší sestra potřebuje hodně me pomoci ale je to často marné.Babicky na hlídání nemáme.Takze když nepočítám manžela tak jsem na dcery prakticky sama.Ted jsou obě v období kdy chtějí jen mně ale každá přitom trošku jinak. Měla jste to některá zlepší se to nebo co udělat aby bylo líp?

vikinkav
13. lis 2022

@enyty Aby bylo lip v cem? Pokud se chova nestandartne, tak je dobre si vysetreni obehnout a zkusit dceru pripravit predem na to, co bude. Nema trauma z nejakeho ockovani nebo nejakou jinou souvislost? Ja deti vzdycky pripravuju, vysvetluju co je ceka. Dam jim do ruky odmenu (treba sladkost) a tu si drzi a kdyz je hotovo, muzou to zblajznout ☺️ Syn mel takovou hysterii u zubare, zubarka to pry nikdy nezazila, no byla to takova mlada holka a nejak extra nestandardni mi to pri tretim vrtani zubu nepripada, vzdyt toho se boji i nekteri dospeli 😄 nebo bereme k doktorovi oblibene hracky, plysaky, jdeme po vysetreni na babycino a dort, moznosti je spousta, jak jim ten zazitek aspon neutralizovat, at to neni takovy stres ☺️ Jinak samozrejme nemuzu vubec soudit, jak moc problematicka dcera je, jestli je to normalni nebo ne.

dashyyy
14. lis 2022

Nevidím v tom nic nestandardního.. na tříletce jsem s holkou byla 4x, nenechala na sebe ani promluvit, nic nepředvedla, na poslední ko šel manžel a vše proběhlo hladce.. teď je to 7letá šikovná holčička, komunikativní, miluje lidi a nosí samý jedničky... rozhodně mi to nepřijde nic na psychologa, každopádně pokud by tam ale bylo nějaké ADHD třeba, není od věci to s psychologem probrat

chemisterka
14. lis 2022

@enyty moje dcera bude mít teda 3 na Silvestra, ale nemyslím si, že by prohlídka u nás proběhla jinak než u vás. Dcera taky moc nemluví, možná jede o pár slovíček víc než vaše, ale žádný zázrak. Určitě se nebude chtít u Dr předvádět a pochybuju, že se nechá změřit a zvážit. Moje starší dcera, teď 7 let, taky na tříleté nespolupracovala a nikdo se z toho nehroutil ani nás nikam neposílal. Ta mluvila ještě méně než mladší, pak ve 3,5 začala chodit do školky a ve 4 začala mluvit ve složitých větách, gramaticky správně a bez logo vad.

kristyn86
14. lis 2022

Ahoj,chapu,ze ses citila neprijemne a ze ted jsi rozhozena,jestli je s dcerou vsechno v poradku. To ti ale takhle nikdo nerekne,kazde dite je jine. Chova a reagovuje trochu jinak. Nektere dite na trilete prohlidce nespolupracuje,jine prednasi basnicky. Ja zrovna mam takhle rozlisne deti 😀 Ta vysetreni jsou dobry napad a je fajn,ze to doktorka resi a nemavne jen rukou. Na foniatrii ji vysetri sluch. To je zaklad. Kdyz to nepujde,objednaji vas na jindy. Psychologie taky neni nic spatneho a dobry psycholog si s ditkem poradi. Ja mam syna s vyvojovou dysfazii a tohle kolecko doktoru (jeste logopedie) jsme zacinali ve 3 letech. Na muj popud tedy. Syn byl hyperaktivni,ale u doktoru docela spilupracoval,umeli ho zaujmout. Ve 3 letech skoro nemluvil,jen zaklady mama,tata baba,deda,auto,zvuky zviratek a pak mel svoje vyrazy. Ba (tma), oo (potom), va (velka) atd. Takze vubec z toho nebud smutna. Bud se vse vylouci a budete mit jistotu,ze je holcicka v poradku. Nebo se na neco prijde a budete s tim moc zacit pracovat. Cim driv,tim vzdy lip. Drzim palce 🍀

kristyn86
14. lis 2022

Jo a mas pocit,ze vam rozumi? I slozitejsim pokynum?
A jinak,zaklad je,o tom s ditetem mluvit. Ja vzdy rikam detem,kam jdeme,proc a co se tam bude asi dit. Nerikam,ze to zaruci 100% uspesnost,ale aspon clovek vi,ze pro to udelal vse,co slo. Syn si treba v 5 letech odmitl jit sednout do zubarskeho kresla. I pres to,ze jsme o tom mluvili,hrali si na zubare,mel slibenou odmenu atd...
Jo a my jedeme na odmeny. Napr. pani doktrorka ti vysetri ouska,jestli jsou v poradku. Da ti do usi sluchatka atd...A kdyz to zvladnes,protoze jsi moc statecna,tak si koupime nejakou dobrotu,hracku...cokoliv...😀

enyty
autor
15. lis 2022

@kristyn86 Když dceři poprosím aby něco podala tak přinese.Casto i sama od sebe.Je hodně vnímavá.Jen když se zabere do hraní tak nevnímá.Jen nesmím říkat v delším znění.Jako třeba.. župan máš v koupelně na věšáku...Do koupelny dojde ale nic nepřinese se slovy není 🤷 Když jsme pak šli pro župan spolu tak mi řekne aha.... Domluvit se s dcerou je těžké hodně tápu protože často nevím co chce...Teď se k tomu přidalo to že vyžaduje po mně oblékání přitom než nastoupila do školky tak hodně věcí sama zvládala...Ve školce si dceru učitelky moc chválí jak je samostatná že se i snaží mluvit.Vim že mi nikdo odpověď nedá ale to čekání mně ubíjí 🥴

foxietrixie
15. lis 2022

@enyty Ahoj, zkus se na to dívat pozitivně. Je super, že máte doktorku, která nad tím nemávne rukou a naopak vás pošle na vyšetření. Hodně dětí ve třech letech nemluví, ale pokud by třeba byla opravdu nedoslýchavá, je dobře na to přijít co nejdříve! Jinak co se týče toho řevu - moje děti sice mluvily obě brzo (i mladší ve dvou letech už dává krátké věty), ale pokud jsem nechápala, co chtějí, byl vždycky strašný řev. Zkus jí dávata víc najevo, že jí rozumíš. Uvedu příklad:
1. malá se nervovala, že chce lízátko. já jsem jí řekla, lízátko po obědě. Výsledek řev.
2. stejná situace, malá chce lízátko. Já zopakuju: ty chceš lízátko? ona že jo. říkám lízátko BUDE, ale nejdřív obídek, POTOM lízátko. A byla v pohodě.
Jako chci říct, že děti vnímají způsob sdělení fakt jinak než my. Moje děti potřebují vždycky nejdřív mít jistotu, že je chápu a pak až se s tím dám pracovat dál

daasqua
16. lis 2022

Já bych kromě té foniatrie doporučila i logopedii, tam to s dětmi umí a cvičení probíhá formou her, ani si děti nevšimnou, ze něco trénují. My chodily od 3 let a megapokrok, rozmluvila se, i když nějaké hlásky ji nejdou. Potom - co jemná motorika? Ta s tím souvisí. Jako natrénování vnímání dlouhého souvětí hra - řekneš 3 obrázky z cca 9 kartiček (třeba kočka, lev, beruška) co jsou před ní a ona to musí ukázat ve správném pořadí. Takže se naučí vnímat celé pořadí, ne jen 1 slovo.

xnikolan
16. lis 2022

Ta nespolupráce u doktorky je si myslím celkem normální, naposledy byla preventivka v roce a půl, teď už jsou děti větší a o hodně víc to vnímají. Malý se staráme styděl a taky nechtěl moc spolupracovat a nakonec jsme to taky zvládli. A to chodí s náma pravidelně na kontroly s mladším a vždy se tam těší. Moc taky nemluví, doktorka řekla, že počkáme ještě půl roku a kdyžtak nám dá zadanku na logopedii. No jen jsme vyšli od doktorky, začal říkat nova slova a zrovna ve větě, nechápu 🤣 pořád to za mě teda není úplně super, ale rozmluvil se teď hodně, asi tomu pomáhá i školka (chodí od září, tři měl před měsícem), ale stejně budu tu zadanku na logopedii nejspíš chtít.

kajka321
16. lis 2022

@enyty také mám nevysetritelnou dceru. Kromě toho dvě další děti. Paní doktorka má pravdu. Může za tím něco být. Otázkou je, zda byste s informací, že dceři "něco je" nějak pracovali. Naše má hypotonii, čož je odchýlení od normálu na neurologické úrovni a běžně se pojí s dalšími neurologickými vadami. Věděli jsme to od miminka a rozhodli se, že nebudeme lítat po doktorech, protože je to pro dceru neskutečně stresující. Právě proto, že tam ty změny na mozku jsou.. autistické projevy apod. To, že dcera mluví málo je další signál. Já osobně bych být vámi šla na foniatrii/logopedii a neurologii a jak s výsledky naložíte je přeci na vás. Nejdůležitější je stejně přístup rodiny a ne medikace a lítání po doktorech. Držím palce...

enyty
autor
16. lis 2022

@daasqua Jako umí přiřadit zvuky zvířat. Baví ji puzzle i když poprvé když skládala tak se z toho strašně čertila .Miluje kostičky.Jen kreslení jí vůbec nebere to je vyloženě změť čar.

enyty
autor
16. lis 2022

@kajka321 Tak hypotonií neznám si musím najít či to je.Ikdyz dceru dopředu připravuji na nějaké vyšetření a lakam jí na odměnu tak ve výsledku když jsme v čekárně a otevřela dveře doktorka že jsme na řadě tak dcera v ten okamžik se mi začala válet po zemi že nepůjde.Jediny pokrok je že už dceři nemusím dávat léky natajnacku a neutíká mi půl kilometru daleko když jsme venku.

enyty
autor
16. lis 2022

@xnikolan jako u nás školka je též přínosem za předpokladu že není nemocná.Blby je že valeci scénu mi udělala i u kadeřnice.Pritom poprvé si nechala střihnout ofinu a po druhé se tam válela jak ďas.

enyty
autor
16. lis 2022

@foxietrixie Asi máš v tomto pravdu.Kdyz jsem dceři řekla ne tak hysterak byl zaručen.Pritom co se týče pohybu tak předčí i o dost starší děti.Jen ta komunikace je náročná 🙈

enyty
autor
16. lis 2022

@vikinkav oblíbenou hračku s sebou nebereme.Dekuji za tip.

kajka321
16. lis 2022

@enyty jé - hypotonie je, že mozek nedává správné impulzy do svalů a ty potom nemají správný tonus (napětí) - jsou jakoby ochablé. Rozhodně si nemyslím, že by vaše dcera měla také hypotonii. Šlo mi o to, že naše dcera má nějakou diagnózu a při ní bývají i další, ale, že my jsme se rozhodli dále nediagnostikovat s tím, že dceři kontakt s lidmi nedělal dobře. (Naše cesta). Ale v případě, že by měla tři roky a projevy vašeho dítěte, tak by stálo za to alespoň zjistit, co to je, abyste mohli zvolit další postup. I kdyby ten postup byl, že nebudete dále obcházet doktory..

fifinka2020
16. lis 2022

@enyty Ahoj, nespoluprace u doktora je v tomhle věku normální. Kamarádka měla úžasného a šikovného syna, ale u doktora se sekulární, nemluvil, nic nechtěl a nehnul s ním...asi do jeho 4 let. Řekla bych, že pediatři mají dost děti a ví, co je v pořádku a co už se jim nezdá... pokud se jí něco nezdá, neřešila bych hrůzu z prohlídky, ale co nejlíp dceru připravit, aby prohlídka k něčemu byla. Ale zase oni budou zvyklí i na takové případy, děti jsou prostě různé a mají nálady.... ještě bych se zaměřila na školku, tam co na ní říkají? Tam ji vidí hodně a ve srovnání s vrstevníky, tak bych se i pidila víc tam...

fifinka2020
16. lis 2022

@enyty Hele ty scény jsou úplně normální. Není to příjemné, ale zas bych z toho nedělala kovbojku😉

cilkat
16. lis 2022

Můj starší syn má v sedmi letech napsanou diagnozu autismus... Ale vlastně když na něj koukne někdo, kdo tom neví, tak obvykle hodností jako "drobné, stydlivé dítě s volnějším stylem výchovy." ... když na něj kouknu já, tak vidím samu sebe v tom samém věku (já žádnou diagnozu nemám 😉 ). Takže co je standardní chování vám opravdu neřeknu. Řeknu jen, že mnoho věcí, co popisujete, na syna sedí.
Zároveň vám řeknu, že ve skupinách rodičů "diagnozovaných" dětí se neustále opakuje stížnost, jak to pediatr zlehčoval a tvrdil, že z toho dítě vyroste a jak je tím okradl o čas to řešit...
A ještě vám k tomu řeknu, že vy jste matka a vy rozhodujete, jestli na ta další vyšetření půjdete. Jestli vám to stojí za ten stres... Protože po pravdě foniatrie vám téměř jistě nic nového nepřinese. Psychologie možná.
... Ale vědět před čtyřmi lety to, co vím teď, přidala bych se na facebooku do skupiny "rodiče dětí s vývojovou disfazií", poptala se tam minimálně na kontakty na respektující lékaře v okolí... A byla mnohem víc v klidu, než jsme tenkrát byla. Ono z toho to dítě nakonec téměř jistě "vyroste". Jen je otázka, ejstli to stihne třeba tak, aby se chytlo ve škole...

enyty
autor
22. lis 2022

@fifinka2020 No hezky se to říká hůř udělá.Dcera při jakékoli zmínce že pujde na kontrolu,asi tak jako včera když jsem jí vysvětlovala že dnes půjdeme po měsíci na kontrolu na ORL.Vcera mi řekla že nene... Snažila jsem se dceři vysvětlit že když bude hodná tak ji koupím hračku .S sebou si brala u svého oblíbeného plyšáka.Nepomohlo . Výsledek byl takový že jsem měla co dělat jí udržet a stejně jak byla v tranzu tak se mi vysmekla.Doktor byl přitom skvělý.Chapavy empatický.

enyty
autor
22. lis 2022

@cilkat Moc děkuji za konstruktivní odpověď.Dcera od narození je uplakane dítě.Praxe u nás byla vždy taková že vždy každou kontrolu probrecela a je to i dosud. Nikdy jsem z výkladu pediatra nic neměla.Na roce a půl jsme neprošly testem na M chat .Dcera byla od malička neodlozitelne dítě.Kdyz usnula v náručí většinou u prsa a přesunula jsem do postýlky tak za deset minut byla vzhůru.Dodnes si pamatuji na kilometry nachozene v nositku.Ani dnes mi dcera neusne sama.To už musí být hodně utahaná. Než nastoupila teď na třech letech do školky tak jsem s dcerkou chodila ven.A i když moc chtěla ven tak se neobešlo bez křiku, že všichni sousedé věděli že ven nebo domů jdeme.Zajit střihnout dceři ofinu velký problém jako by byla u doktora . Celkově když není po jejím tak vždy křik... Přitom dcera je jinak vnímavá.Jsou dny kdy je klid a dny kdy od rána je na zabití 🙈

cilkat
23. lis 2022

@enyty Tohle hodně zní jako smyslová přecitlivělost. Mohl by s tím pomoct ergoterapeut, který se zabývá smyslovou integrací. ... zkuste se ptát přímo na ten pojem "smyslová integrace". Třeba budete mít štěstí na dobrého terapeuta. Jen se to často musí platit přímo. Ale obvykle to dá o dost víc, než ta vyšetření lékaři.

janule0123
11. pro 2022

@enyty jedem šok je když přibude sourozenec, což sleduju u kamarádky se stejně starou holčičkou (ve dvou letech teď ma tři)… druhy šok a změna je školka - i v chování veliký obrat .. u nás taky problém s komunikaci …na kontrolu k logopedce jsem se vyloženě těšila - pokud je někde problem, at s ni mužů “něco” dělat včas a něco nezaspim… zkusila bych nějakou dobrou klinickou logopedku- co se zabývá nemluvicima detma … cca dokáže poznat případný problém a nasměrovat - u mas vyloučila autismus, připustila lehci formu vývojové dysfaze.. s tím ze je teda brzo a muže to byt jen OVŘ… vše probíhalo formou hry .. první si malou sama “vyzkoušela” .. já sem ji doma už chystala ze si půjde pohrát za paní a ukázat ji co všechno umí a jak je sikovna, ze se ji bude nejspis na něco ptát nebo chtít ukázat .. a ze pak za odměnu bude zmrzlinka.. proběhlo vše v pořádku …ale u nás je zas pokud ji něco vysvetlim, tak to jde .: pokud něco musí a neví a nemá to význam, tak je velkej problém a nehne s ni nic 😂