Od kolika let chodí vaše děti samy ven a do školy?

pavlinar
23. kvě 2023

Ahoj 🙂 Inspirovana diskusi o otravne 5 lete holce zakladam tuto diskusi.
Hodne se tam psalo, ze od 5 let chodi deti normalne samy ven, od. 1. tridy samy do skoly. Urcite zalezi na miste bydliste. Ani tak ne mesto vs. vesnice. I ve meste mas spoustu ctvrti, kde to spis evokuje tu vesnici. A vesnice umi byt rusna a neosobni. Tak v nejake klidnejsi uzavrene lokalite asi jo, treba se starsim sourozencem (ne zcela bez dozoru), to dite pustit.
V jine souvislosti se tam natuklo, ze drive bylo mene aut. Tak to je pro me prave i vysvetleni, proc drive decka vice litala sama po venku, byl maly provoz.
U znamych to je ruzne, ale spis je to teda takove protektivnejsi, a deti samy nechodi.
Urcite neznam nikoho, kdo necha 5 lete dite samotne chodit po venku.

Diky za nazory a zkusenosti, vsechny nas to drive ci pozdeji ceka 🙂

l_
25. kvě 2023

@vladkabi tak capnout do auta muzou i tebe 🤷🏻‍♀️ to je asi takovy to, jako ze se muze stat nehoda..

vladkabi
25. kvě 2023

@l_ to je samozrejme pravda, ale… proste moje predstavivost jak by mala trpela je moc silna na to, abych mela “koule” na to, jo pustit samotnou

agneska7
25. kvě 2023

Tak já patřím asi mezi nějaké mimozemšťany 😁 dcera 10 let do školy chodí sama asi od osmi a půl a ven s kámoškama až teď v 10 . Bydlíme v malém městě a třeba do obchodu jsem ji samotnou ještě neposlala nebo kamkoliv jinam samotnou ( bez kamarádek) . Jsem prostě posrana a bojím se 🤷

veronikav31
25. kvě 2023

@vladkabi capnout do auta může i tebe.vim o holčičce co si ji chlap natáčel na telefon u autobusu-to bylo na vesnici,my bydlíme hned vedle ve městě.my se na babičky spoléhat nemůžeme,proto máme důvěru mezi sebou rodiče -deti.tak to máme

veronikav31
25. kvě 2023

@vladkabi jenomže pak může nastat situace,že nebude mít kdo ji odvést do školy a může být problém.vsak můžeš poslat dceru napřed a jít za ní 20m,jen na ní dohlidnout...

lcn162
25. kvě 2023

Mám děti 5 a 8 let a sami chodí ven jen na cestu pod barák na kolo nebo kolobku. Nebo když se nahlásí, že jdou ke kamarádům, tak i dále. Školu máme kilak od domu, ale kolem a přes hlavní cestu. A školku hned vedle školy, takže vidím oba najednou. Starší chci koupit hodinky s gps a nechat ji občas chodit ze školy samotnou.

Myslím, že je to i výchovou obecně a povahou dítěte. Starší ani moc nechce chodit sama, je taková safety. A my s mužem jsme takoví opatrní.

eviicka
25. kvě 2023

Staršímu je 6,5 a mimo zahradu chodíme všude společně, stejně tak i na hřiště, tam teda s ostatníma maminkama, ale je to i o tom, že jsme rozházeni po celé vesnici a prostředkem vede rušná silnice. Jinak poslat ho někde kousek bych neměla problém, jen se nebude chtít spíš jemu 🙂.

vodnarka2013
26. kvě 2023

Od 7 let měl GPS hodinky a chodil do školy a před barák sám. Od 9 let ( ted mu je 10 ) telefon a chodí si sám i na kroužky přes město, ke kamarádům a vlastně je celkove hodně samostatný ( už si byl i sám koupit boty a já mu je schválila přes video 😅 ) Máme iPhony a přesně vidím polohu a pohyb, bez toho ven nejde 😊

dohnalovic
26. kvě 2023

Dcera 6 let. Půjde v září do 1 třídy a syn má 4 roky. Zatím chodím s nema na hřiště. Bydlíme v Přerově zrovna blbě u hlavní cesty. Za barakem máme hřiště, ale tam si netroufnu zatím tu starší pustit samotnou. Chodí tam hodně bezdomovců a romove tam skáčou do kontejneru a přebírají je. Takže ne ze bychom dceři nevěřily, ale máme zatím strach. Ikdyz některé maminky už tam poušti děti samotné od 4 let. Do školy to máme kousek, tak ze začátku budeme chodit s ni, a pak se uvidí kdy se odhodlame aby začala chodit sama.

kometkak
26. kvě 2023

Děti 6 a 9 let chodí samy za bytovku (oplocený soukromý pozemek, bez aut a cizích lidí). Většinou je tam někdo dalši je - pár dětí stejného věku, občas jejich rodiče. Do školy ani ze školy nepouštíme. Párkrát mohli na sídliště na hriště cca 300m od nás. Bez přechodu silnice. Měli hodinky. Na zkoušku měli být za hodinu doma a zvládli to v pohodě. Ale doma je samotné občas necháváme. Už tak 2 roky. max na 2 hodiny. A kdyby něco, vedle je sousedka (teta). Po jednom bych je asi nepouštěla, ale jak jsou dva, tak mi to příjde lepší.

petul32
26. kvě 2023

@pavlinar dcera 3.ti trida (8let) muze chodit samanze skoly ( vesnice) a na hriste (je vzdy na telefonu)… syn 6 let (predskolak) sam nemuze- na nem je videt jak je neopatrny. Pristi rok prestupuje dcera do mesta do skoly (stehovani) a bude chodit sama ze skoly. Do skoly je budu vodit spolecne, synovi proste neverim a mam strach- neverim ze se rozhledne atd…

miryp
26. kvě 2023

Dcera 9 let, syn 7 let. Žijeme ve městě, cesta do školy i na hřiště vede přes rozsáhlé parkoviště bez přechodů, dále přes hlavní tah města a dále přes několik silnic, z toho část bez přechodů. U syna je to zatím nemyslitelné, aby chodil kamkoliv sám. On si nehlídá přechody, snadno ho někde něco zaujme a přestane se soustředit na to, kam má jít, na hřišti je zase schopný skočit někomu pod houpačku... Dcera je pravý opak, na čem se domluvíme, to platí, přechody si hlídá, na hřišti se chová bezpečně, atd. Ta tedy začala chodit na podzim sama do školy, neb ráno je ten hlavní tah hlídaný policií a tudíž tu řidiči ráno nejezdí jako prasata a stejně tak jsou ráno zalezlí i místní narkomani a zloději, co se jinak sdružují v centru města a v parku pod školou. Ale ze školy a na hřiště ji stále doprovázíme právě kvůli těmto ztraceným existencím...

veronikav31
31. kvě 2023

@amenophus teď jsem to četla a dávám jim za pravdu. Jen hodinky s GPS používáme na volání než kontrolování, protože vím,že dcera i syn by mobil někde nechali,hodinky ne 🙏

vladenkamaminka
31. kvě 2023

Dcera chodi sama ze školy po obědě domu od letošního roku, nechtěla už chodit do druziny, doma je ještě tak 2 hodiny sama než dojedu já. Ráno jezdím brzy a není ještě schopna se sama vypravit (1x jsme to zkusili a zapomněla aktovku, nevycistila si zuby ani nevzala do ruky hřeben) 😂 má 9 let, rána tedy trenujeme ještě… jinak jsme z velkého města, ale školu máme 4 minuty po chodníku za barakem, vždy musí volat, ze dorazila domu