Mateřská škola - dilema. Jaký je tvůj názor?

Zodpovězené
15. dub 2022

Dobrý večer, Zuzi,

loni touhle dobou jsem se na Tebe obracela s obavou, zda dát syna narozeného v září do školky, či si ho s mladším sourozencem ponechat doma. Poslechla jsem Tebe a své srdce a nechala si ho doma. Náramně jsme si ten rok užili, strašně to uteklo a je před námi znovu otázka zápisu do školky. Přiznám se, že já na to tedy vůbec nejsem připravena, ale to bych asi nebyla ani za rok, ani za dva, takže není co řešit, ale mnohdy už mu doma programem prostě nestačím. Navíc mám výhodu, že budu ještě doma a můžu ho po obědě vyzvedávat.

Mám pocit, že jsem na svých dětech strašně závislá. Se synem o školce často mluvíme (musím hrát hrdinku, ale je mi jasné, že to ze mě dřív nebo později stejně vycítí). Jsou dny, kdy říká, jak se těší a dny, kdy je mu z toho všechno zase smutno a je plný obav.

Proč Ti ale píšu. Žijeme na malém městě, kde máme školku o 3 třídách. Od nejmladších až po předškoláky. Syn je zářijový, takže by mohl jít do třídy čtyřletáčků nebo do třídy nejmladších, tříletých, a protože se tu všichni známe, nebude problém si říci, co by nám ve školce více vyhovovalo. Jenže já mám obrovské dilema, abych pro něj zvolila to nejlepší.... Sepsala jsem si plusy a mínusy, a i tak vlastně nevím....

Třída nejmladších
+ nastoupí s dětmi, se kterými bude chodit do školky tři roky, a pak s nimi odejde do školy
+ nebude mezi takto maličkými trpět pocitem, že ještě něco neumí nebo ve školce nezná

  • ranní pláče dětí
  • nikoho tam nebude znát

Je šikovný a zvídavý, hodně doma tvoříme, zpíváme, takže se i trošku obávám, aby se na druhou stranu mezi nejmenšími nenudil

Třída čtyřletáčků
+ některé děti zná

  • až budou předškoláci, plno dětí odejde do školy, on narozený v září, v té třídě ještě zůstane

S tím, že půjde jako zářijový do školy o rok déle, celkem počítám. Dítě může být sebevíce chytré a šikovné, ale emočně prostě vyzrálé být nemusí. Nic mu neuteče.

Zuzi, já Ti strašně moc děkuji za jakékoli slovo podpory, Tvoje postřehy či jakýkoli Tvůj názor.

Krásné jaro. 🍀

Hezký večer,

jeee, to mám obrovskou radost, že jste si rok spolu doma užili. To je to nejvíc, co jsi pro sebe i pro něj mohla udělat. Jednoduše poslechnout své srdce ❤️, nádhera.

K Tvému dotazu č. 1 - Tvá obava, že jsi možná na dětech závislá a neumíš si to představit.
Nejsem si jistá, jestli to takhle do písmenek dobře napíšu, tak aby to bylo pochopeno, snad se mi to povede. 😊

Ano, může se to stát ve chvíli, kdy chceme mít věci pod kontrolou rozuměj NAŠÍ kontrolou. Chceme o svých dětech vědět vše, vidět jejich tvoření, emoce, všechno a je to naprosto přirozené, protože jsou přece naší součástí.

Zároveň jsou to samostatné osůbky se svou identitou a svým "posláním" tady. To znamená, že každý z nás, ať už malý nebo velký si žije svůj život. Neznamená to, že není zároveň součástí života rodiny a ostatních, ale má svoji nějakou cestu.

A ano, ta cesta se rozděluje a spojuje s dalšími cestami ostatních, a tak je to i s Tebou a synem. Máme společnou cestu a zároveň každý tu svou. Ty mu dopřeješ možnost být s Tebou na vaší cestě a zároveň mu dovolíš jít si také sám po té své. (V tomto případě dáš mu volnost a důvěru za čas, který bude ve školce. On je připraven přesně na to, co ho potká na jeho cestě.)

Jaj, opravdu se mi to špatně píše do slov, protože mám pocit, že to není dostatečně vysvětleno. Co chtělo být tedy řečeno, že je to jeden z našich důležitých úkolů nechat děti jít svou cestou. Samozřejmě jsme jim oporou, inspirací a pocitem bezpečí, když potřebují.

A když jej můžeš vyzvedávat po obědě, super, pokud to bude chtít i on. Může na začátek chodit třeba jen 2 dny v týdnu. Třeba Tě překvapí a bude s tím úplně v pohodě, ale jak už víš, potřebuješ s tím být v pohodě Ty, protože pokud nebudeš, tak se to bude odrážet v něm.

Dotaz č. 2
Záleží, jak to vnímáš Ty, zda ve třídě pro starší děti už někoho zná a bylo by to pro něj snažší a zvládl by to i co se týče dovedností atd., tak bych ho dala klidně tam. To, že mu pak za 3 roky někteří odejdou, tak přijdou zase jiní, někteří možná i zůstanou s ním, a hlavně za 3 roky on bude už úplně jinde s myšlením a komunikací, takže si spolu o všem můžete povídat. Vysvětlíš mu krásně, proč některé děti už do školy jdou a proč on si užije ještě rok ve školce atd.

Tohle bych volila já, ale jen z textu, který jsi napsala.

Hlavně tu otázku č. 1 ber trochu z nadhledu, protože do písmenek se mi to opravdu špatně dává, raději bych s Tebou mluvila, aby bylo správně pochopeno, ale to tady jaksi nejde 😄.

Objímám, užívej čas s dětmi a věř, že každé rozhodnutí je to pravé, když mu uvěříš ❤️.

Budeš-li chtít, můžeme se spolu potkat osobně a projít podrobnosti a úplné pochopení slov.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů