Odplenkování 2.5 letého dítěte. Jak ho naučit čůrat a kakat do nočníku nebo záchoda?

Zodpovězené
17. kvě 2022

Dobrý den,

synovi bude 2,5 roku a začali jsme odplenkovávat. Věděla jsem, že to nebude jen tak hned, a tak bych asi potřebovala pár rad jak situace zvládat.

Malej se naučil čůrat hned na záchod, ale na nočník nechtěl. Chtěli jsme ho naučit čůrat ve stoje, tak mu manžel ukázal jak na to. Syn začal sice čůrat ve stoje, ale všude jinde jen ne na záchod. Prostě se zastavil třeba na chodbě a pustil to do kalhot. Tak jsme se zatím vrátili k sezení.

Máme také problém s kakáním. Hrozně pláče asi už ho bolí bříško, ale do záchodu nechce a do plenky taky nechce. Mám obavu aby to nezadržoval moc dlouho.

Děkuji za případné rady.

Hezký den,

co se týče čůrání v sedě doma je za mě značka ideál. Venku, ať se to třeba učí ve stoje.

Ohledně kakání je to hodně individuální a neumím takto poradit. Otázka je, jak se plenka vzala, co a jak se malému komunikovalo, co to v něm vyvolalo za pocity.
Může mít teď pocit tlaku, že někde něco musí změnit a třeba neví jak, neví, jak správně své tělo nastavit. Sed toho mohl změnit obecně hodně, mohl začít vnímat více věcí, atd.

Takže bohužel nic konkrétnějšího neporadím.

Přeji hodně trpělivosti a kdybys měla zájem o osobní konzultaci, kde se můžeme podrobně podívat na všechny možnosti, které jsem výše popsala, obrať se na mě.

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů