Mám dilema. Kdy dát syna do školky?

Zodpovězené
6. kvě 2022

Dobrý den,

moc bych chtěla poprosit o Vaši radu a názor.

Syn měl v prosinci 3 roky. Na doporučení naši známé, která je učitelka v naší školce, jsem podala v loni v květnu přihlášku s tím, že můžu malého dát do školky kdykoliv v průběhu roku. Měla jsem v plánu ho zkusit dát od ledna, ale pokud by to nešlo, nebudu to lámat. Známá a všichni kolem mě přemluvili, ať ho tam dám už od září (to měl 2 roky a 9 měsíců). Blbec jsem se tedy nechala překecat, ale dopadlo to hrozně. Nejen, že plakal celou dobu (dopoledne) ve školce, ale i doma jsem viděla, že je rozrušený, a tak jsem ho ze školky stáhla. Strašně jsem si to vyčítala, nebyla jsem o tom přesvědčena.

Tak jsem si říkala, že to zkusíme od března, ale je duben a já mám prostě strach ho tam dát. Musím podotknout, že se nebudu vracet do práce, takže z tohoto hlediska mě nic netlačí. Chodíme si tam 1x v týdnu na hodinku hrát, a to je moc spokojený, s dětmi nemá problém, ale když se ho zeptám, jestli půjde i na déle, tak vždy řekne, že jedině se mnou, a když si jdeme hrát na tu hoďku, vždy se několikrát ujišťuje, jestli tam budu taky.

Myslíte, že to má cenu ho tam ještě teď do konce školního roku dát, nebo až v září, kdy bude mít 3 a 3/4 roku?

Myslíte, že dělám chybu, že s tím tak otálím?

Moc děkuji za odpověď. 🙏🙂

Hezký den, milá maminko,

určitě dělejte, jak to cítíte a vnímáte, že je nejlepší, jak pro Vás tak i pro syna.
Nejsem zastáncem toho, že se do školky musí ve 3 letech, protože to někdy někdo vymyslel. Věřím, že do školky se má jít tehdy, kdy je to příjemné oběma stranám.

Je super, že si tam spolu chodíte pohrát, že poznává prostředí, paní učitelky i ostatní děti. Pokud by to šlo, možná bych zkusila prodloužit třeba na 2 hodinky i s Vámi, aby si zažil jakoby delší čas, ale nevídím to jako nutnost.

Za mě bych určitě počkala do září a užívala si čas s malým. Čas tak rychle letí....Ano, zní to jako klišé, ale je to realita. Za rok, dva, tři, pět, deset už s Vámi třeba nebude chtít trávit tolik času, bude mít už své kamarády, své zájmy atd. Pokud Vám to vyhovuje, což z toho, co píšete, se tak jeví, tak si to zkrátka užívejte. 🥰

Neřešte, co kdo Vám kde říká, soustřeďte se na sebe a syna. ❤️

Kdybyste to chtěla probrat podrobněji, můžeme se potkat i na konzultacích.

Držím palce. 😊

Zuzka Janešíková
autorka projektu Životem s dětmi
web: www.zivotemsdetmi.cz
facebook: Životem s dětmi - sdílení rodičů