Od kolika let učit dítě jiný jazyk?

lenkasubrtova
26. kvě 2015

Ahoj maminky. Zajímalo by mě, jestli učíte a od kolika let vaše děti anglicky? Já už dlouho angličtinu nepoužívám tak bych malou nechtěla naučit nějákou blbost. Zaujalo mě, že tady http://helendoron.cz mají ukázkovou hodinu zdarma a po celé ČR hodně poboček.

zelenaesmolda
6. dub 2019

Od narozeni pokud mozno ale jenom pokud sama umite jazyk dobre.Poustenim pohadek a filmu v aj se nic nezkazi.Zacit se ucit jazyk az ve skole je pozde,navic metoda vyuky jazyku je fakt na houby.Malemu miminu taky nikdo nevysvetluje gramatiku ale uci se poslechem svuj rodny jazyk tak proc ne i ten cizi?

hankamila
13. dub 2019

Opravdu uz ve skolce? Teda a jak to zvlada ona?

verdos
14. dub 2019

@zelenaesmolda Já jsem se začala učit angličtinu v 5. třídě ZŠ. S maturitou jsem si udělala FCE a pár let na to CPE. Většinou samostudiem, k tomu pár kurzů (většinou během střední školy), jinak klasika výuka ve škole (v žádné specializované na jazyky). Takže pokud se dnes dítě začne učit AJ "až" v 1. třídě, tak to rozhodně nemusí být pozdě. To je strašně zevšeobecněné a zkreslující tvrzení. Syna jsem začala učit AJ teď v 1. třídě a myslím, že to bylo tak akorát. Nic se nedá říct takto jednoduše, pro každého to může být úplně jiný čas. Jiné je to u dyslektika, jiné je to u dítěte bohatých rodičů ve velkém městě, jiné je to u obyčejného dítěte na vesnici, kde nikdo v okolí pořádně angličtinu neumí a ani tam neprobíhá žádný profi kurz (tady bych se naopak výuky před 6. rokem VELMI vyvarovala). A kvalita výuky AJ ve školy je také velmi variabilní, není všude stejná metodika, to ani omylem...
Ale ty pohádky a filmy v AJ jsou každopádně skvělý přístup, v základu je totiž potřeba dítě tím jazykem "obklopit", na což jsou ty pohádky a filmy ideální. Takže s tím (jediným) souhlasím.

zelenaesmolda
14. dub 2019

@verdos ano,udelala jste kurzy ale uz jste se to musela srotit,pokud se dite zacne seznamovat s jazykem prirozene od malicka tak mu tohle pozdejsi sroceni odpadne.v nasich podminkach to bohuzel neni tak jednoduche protoze nejlip se uci v prostredi,kde se jazyk pouziva.
ale nesouhlasim s tim,ze je to jine u deti ve meste a jine u deti na vesnici atd protoze pokud se dite uci jazyk stejne jako svuj matersky tak je jedno odkud je nebo jak bohate ma rodice.ja ted nemam na mysli uceni se ve skole nebo v kurzech ale normalne prirozene tak,jak se uci svoji materstinu.
kvalita vyuky se urcite lisi, s tim souhlasim ale celkove je jeste porad mizerna.

verdos
14. dub 2019

@zelenaesmolda Ale přirozené seznamování s jazykem tak, jak ho tu prezentuješ, znamená každodenní kontakt s tím přirozeným jazykem. Jenže tak to není a nebude. To, že se dítě podívá na hodinovou pohádku a v angličtině ho prostě brilantně angličtinu nenaučí. Dítě na vesnici, pokud jeho rodiče ani nikdo v okolí neumí dobře anglicky (a nemůže ani na kurz, protože tam žádný není) a nežijí tam pravděpodobně ani žádní cizinci (jako ve městě), takže přirození (skutečně přirození) cizojazyční kamarádi jsou taky ze hry, tak je fakt znevýhodné. Pak opravdu zbývají jen ty pohádky a to je, promiň, fakt málo. Kdy a kdo bude na to dítě (na vesnici) mluvit přirozenou každodenní angličtinou??? Nikdo. Ve městě jsou ty kurzy, jsou tam cizinci, jsou tam třeba cizojazyčné nápisy na obchodech, třeba v Brně to vidím, že v MHD občas něco řeknou anglicky, německy... je to slyšet na ulici, prostě ta situace je úplně jiná než když děcko leze se sousedovic Frantou na strom a nejdál se dostali třeba k rybníku v lese - a ač bychom si to možná přáli, tak srnky anglicky taky nepromluví ;).
A je šrotit a šrotit - to je jedna věc. A každopádně pokud se někdo chce dostat na opravdu vysokou úroveň angličtiny, tak jenom hraním to nejde, trochu učení to potřebuje - a to je další věc. A pokud někdo potřebuje jen základy (nebo mu stačí jen základy), pak mu stačí klidně třeba jen 2 roky a když to potřebuje, tak se to prostě naučí bez ohledu na to, jestli v době školkové zvládl barvičky a písničku "If you're happy" (když to přeženu). Ano, je to příjemný bonus, ale posazovat kvůli tomu děcko na hodiny denně před obrazovku je fakt nesmysl. A nějakou extra výhodu, která by nešla později dohnat, tímto fakt nezíská.
Přirozené učení znamená, že to dítě je do toho jazyka ponořené - tzn. že kromě těch filmů/pohádek rodič dítěti říká říkanky (v tom cizím jazyce), popisuje běžné činnosti (v tom cizím jazyce), mluví se svými kamarády v cizím jazyce (nebo alespoň oni na něj), rodiče mezi sebou mluví anglicky, prostě je to opravdu všude, aby to dítě to mohlo nasávat jako houba. Když dítě 90 % času nasává češtinu a 10 % času pasivně sleduje pohádky, tak se sice něco naučí, ale je to mnohonásobně méně... A hlavně, jakmile začne chodit do školy, už nebude na takovýto každodenní "pasivní trénink" čas. Dítě přijde pozdě odpoledne ze školy, bude mít kroužky, bude psát úkoly a určitě ti nebude ještě hodinu sledovat nějaké video v AJ. Rozumíme si?

zelenaesmolda
14. dub 2019

@verdos
v tom s vami souhlasim,ze tady proste nejsou podminky proto,aby dite tu anglictinu nasavalo.jedna vyhoda je,ze kdyz bude sledovat pohadky tak aspon chytne do ucha ten prizvuk a bude rozumet a neco malo pochyti. 🙂

verdos
14. dub 2019

@zelenaesmolda To jo, k přízvuku a naučení poslechu je to ideální (a super právě v tom předškolním věku). A že zrovna poslech bývá pro někoho největším strašákem 🙂.

zelenaesmolda
14. dub 2019

@verdos pro me je strasakem predstava,ze se moje dcera bude jednou ve skole ucit aj od nejake preucene rustinarky a z tech poslechovych CD co jsou k ucebnicim :D

verdos
14. dub 2019

@zelenaesmolda Jo, to chápu :D. To jsme tak měli asi 2 roky. Pančelka měla přezdívku "Načurali samsink", protože tohle byla přesně její výslovnost. Proto (nejen) pro syna budu v létě vyrábět vlastní pomůcky, ze kterých se bude AJ učit. Zatím říká pár vět, umí nějaká slovíčka, co tak sám pochytí, ve škole mají angličtinu povinně od 2. třídy, takže je vlastně napřed. Děti sice můžou chodit do kroužku AJ už v 1. třídě, ale vede to moje kamarádka a když jsem se byla na ni podívat, tak výslovnost a znalost angličtiny nic moc a platit za to ještě 700 kaček na pololetí se mi fakt nechtělo :(. A je mi teda dost líto, že to takhle je, že to ti rodiče platí, protože děti od začátku získávají špatné návyky a ještě za to platí. Na druhou stranu, je tu poptávka a nikdo jiný se nenašel. A ona je učitelka... takže všichni mají důvěru, že to je ok.

zelenaesmolda
14. dub 2019

@verdos
jo to je to nejhorsi,ja fakt nechapu proc u nas musi byt na vyuku povinne pajdak.to,ze nekdo vystudoval vysokou mu jeste nedava realnou znalost.vetsinou umi lepe ten,kdo sice vysku nema ale zil v zahranici.

smetttanov
18. dub 2019

Ono uz ta anglictina v te skolce ma sve velke vyhodly, ditka se s ni lepe vziji a je to pro ne prirozenejsi, to treba ve skole pruhonickalabut.cz, tam primo uci rodilý mluvcí.

liduska66
22. dub 2019
Uživatel liduska66 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od liduska66.

Tak ne nadarmo se rika, ohybej proutek dokud je mladý 🙂 takze by se to dalo prirovnat i k anglictine.

zindy
24. dub 2019

A o jake skolce je tu rec? Vybirali jsme s chlapem taky nejakou skolku, kde se takhle vyucuje anglictina a narazili jsme na trojskalabut.cz, tam maji take anglictinu cely den.