Příběh o Ježíškovi. Jak vysvětlit?

pink_unicorn
15. říj 2019

Ahoj holky, včera jsem začala přemýšlet o tom, jak je to s tím ježíškem vlastně strašně špatně vymyšlený 🙂 Takovej Santa, to je fakt krásná postava, ke které si můžete vymyslet parádní příběh, kde žije, jak vypadá a jakým způsobem rozdává dárky. Ale jako náš Ježíšek? Dcery už začínají být celkem podezíravé, protože nechápou, kdo to vlastně je. Tak je to mimino, které leží v jesličkách, ale zároveň ví, že taky visí někde ukřižovaný. Vůbec nevím, jak jim to mám "vysvětlit". Sama jsem na ježíška nikdy nevěřila, brácha mi to vykecal a našim to bylo asi fuk. Takže nevím, jak se ten příběh dětem vlastně podává. Jakože je to jiný ježíšek než ten ukřižovaný, nebo je to jeho duch, fakt nevím 🙂 Navíc kde má ty dárky, v pytli na zádech jak loupežník? 🙂 A kde ty hračky z reklamy bere, koupí je v Bambuli, nebo je sám někde na obláčku vyrobí? 🙂 Jsem s fantazií na štíru 🙂

kajalka
15. říj 2019

My jsme to pojali jinak. Proč se dávají dárky? Protože je lidé nosili Ježíškovi, když se narodil a na oslavu jeho narození si je dáváme i my, abychom se potěšili, tak jako lidé kdysi udělali radost Ježíškovi. A Ježíšek samotný umí dělat zázraky a plnit ty nejtajnější sny, stačí jen věřit.

lenatko91
15. říj 2019

Nedávno jsem o tom taky uvažovala a budu to dětem vysvětlovat asi takto: Jelikož jsem věřící, tak budou znát ten příběh o Ježíšovi jak je v Bibli.. a protože se narodil na Vánoce a celý život lidem pomáhal a dělal zázraky, tak se na svoje narozeniny vrací z nebe na zem a rozdává dětem dárky. A kde je bere, to nikdo neví (ať detičky zapojí fantazii).. později asi přidám i to, že aby toho neměl moc, tak dává dárky jen dětem - rodiče už si je dávají sami.. (což by dětem mělo vysvětlit tu hromadu vánočních reklam)

kristyn.g
15. říj 2019

Pamatuj si že když se nám malá tak sem mixovala Ježíška se Santa clausem. Jak píše nade mnou když se Ježíšek narodil nosily se mu dary a proto Ježíšek teď od té doby nosí dary všem dětem.

sudylichozrout
15. říj 2019

@pink_unicorn Ty jo, dobra otazka 🙂

pink_unicorn
autor
15. říj 2019

@kajalka Takže děti ví, že dárky dáváte pod stromeček vy?

pink_unicorn
autor
15. říj 2019

@lenatko91 To se mi celkem zamlouvá ale když teda zemřel jako dospělý, vrací se na vánoce v podobě miminka proč?

kajalka
15. říj 2019

@pink_unicorn Ano, oni vyhlížejí z okna Ježíška, já zatím naházím dárky pod stromek, zapálím svíčky a prskavky, zhasnu a zacinkám. Na otázku jsem odpovídala přímo, dala jsem je tam já, ale Ježíšek nám daroval kouzlo Vánoc.

lenatko91
15. říj 2019

@pink_unicorn nevrací se v podobě miminka.. vrací se jako dospělý přesně proto, že jako dospělý umřel..

klea81
15. říj 2019

Naše děti to zase nikdy neřešily. Hlavně že dostaly co chtěly 😁dcera věřila do 11 let, syn má 8,5 a zatim váhá, jak to je. Já si Ježíška představovala jako ježka s pytlem dárků na zádech, nejsme věřící takže o miminu v jeslich jsem netušila.

cheetah_
15. říj 2019

U nás jsme to vyřešili takhle: děti znají příběh z Bible, k tomu jsme vymysleli, že v Pohádkové zemi Ježíšek nikdy nevyrostl, zůstal malým klukem a nosí dětem dárky. Detaily neznám, neboť jsem ho sama nikdy neviděla. A tak si děti můžou vymýšlet, jaký je, kde bere dárky - a všechno může být pravda a taky nemusí... No a taky děti vědí, že Pohádková země je vymyšlená, že čerti nejsou... Mladšímu (pětiletému) to ještě nedocvaklo, sedmiletý s námi tu hru hraje dál a rád 🙂

vikca214
15. říj 2019

Me se vždycky líbilo CD Františkovi Vánoce, je tam vse krásné vysvětleno a vsichni sourozenci se s timto vysvětlením spokojili

pink_unicorn
autor
15. říj 2019

@kajalka To je hezký 🙂 Já teda jak jsem psala, jsem vždycky věděla, že dárky jsou od rodičů a stejně jsem vánoce miluju do dneška jak dítě 🙂

pink_unicorn
autor
15. říj 2019

@lenatko91 no ale vyobrazen je všude jako miminko v košili 🙂

pink_unicorn
autor
15. říj 2019

@cheetah_ Já mám právě problém s tím, že starší dcera je od malička velmi bojácná. Je jí 6,5 a stále má postel u nás v ložnici, protože se strašně bojí tmy a bubáků, zlých snů atd..... Takže jsem jí vždycky vštěpovala, že žádné pohádkové a strašidelné bytostí neexistují, že čerti nežijí, tím pádem ani Mikuláš, duchové že nejsou ani čarodějnice a kouzla a na druhé straně jí přesvědčuju, že ale nějaká kouzelná, lítající bytost doopravdy je..... Ona je hrozně přemýšlivá a všeho se chytá, všechno rozebírá, bohužel často tím negativním směrem. Někdy mám pocit, že bych jí nejradši řekla, jak to je, aby měla klid a neřešila to a jen se těšila.

1772
15. říj 2019

Před Vánocemi jsem vždycky vyhledávala knížky s Vánočními pohádkami a večer jsme si je během adventu četli. Velmi pěkně je pohádko o Ježíškovi popsána třeba i v knížce o kocouru Mikešovi.

cheetah_
15. říj 2019

@pink_unicorn No on ten mladší taky nebojácně chodí s tím, že čerti nejsou, že pohádky jsou vymyšlené, ale ten Ježíšek mu prostě nedocvakl. A když se zeptá natvrdo, jestli existuje, tak mu řeknu, že v Pohádkové zemi ano. Na což on odpoví, že pohádky jsou vymyšlené. Ale tím to jeho uvažování končí... Staršímu jsme řekli, jak to je, když šel do školy. On nás teda nejspíš prokoukl už tak rok dva předtím, ale neprokecnul se 🙂 Jestli se malá bojí, tak jí to taky řekni natvrdo s tím, že lidi si ale tuhle pohádku dál povídají, protože je hezká a dělá radost dětem i dospělým. To, že znáš "obyčejnou" pravdu, tě o pohádkové sny nepřipraví, pokud je máš s kým sdílet.

barulina
15. říj 2019

Tak jezisek byl miminko a vyrostl. Jeeho duch nosi darky.

amazonkajanik
15. říj 2019

@klea81 jé, tak nejsem jediná. Mě se všichni smáli,když jsem řekla,že jsem si představovala ježka,jak má na bodlinách ty dárky a bylo mi divný,že není děravý papír. Vzniklo to tím,že ségry vždycky u okna "hele,videlas ho,támhle letěl ježura " 😂

klouzek
15. říj 2019

📌

lstuchlova
15. říj 2019

Muj Ježíšek byl nadpřirozenej namakanej vousatej kamioňák, jak jinak by mi ty dárky přitáhl? 😀 Nikdo mi neříkal, kdo nebo co Ježíšek je, já si ho prostě představovala takhle 🙂
Dceru asi taky necháme, ať si to domyslí sama. Ježíšek bude přesně to, co ona bude chtít.
Mimochodem jeden spolužák ze školy si myslel, že Ježíšek je ježek 🙂

klea81
15. říj 2019

@amazonkajanik tak pro neznámý pojem Ježíšek byl ježek asi nejblíž 😉

lenatko91
15. říj 2019

@pink_unicorn to bych podala dítěti že je to něco jako fotka z doby, kdy byl miminko.. obrazy jsou z celého jeho života.. ale nevybavuju si žádný obraz, kde by byl jako miminko a rozdával dárky..

journals
15. říj 2019

Jako jedna z mála jsem na terorii o Ježíškovi nevyrostla. Právě loni o Vánocích jsem se tu ptala, jestli tu je vůbec nějaký rodič, který Vánoce nespojuje s Ježíškem - můj blog. Necítím se o nic jakkoliv ochuzena a psychicky zdeptána 😀.
Sama přemýšlím, že tohle ani já doma zavádět nebudu. Jedna polovina rodiny by byla pro, druhá proti. Já sama jsem spíš pro to, aby Ježíšek nebyl a syn od začátku věděl jak se věci mají. Ale ještě sama nevím, zatím mám ještě minimálně rok čas 🙂

monique9754
15. říj 2019

Já jako malá jsem si Ježíška představovala jako santa Klause o miminku v jeslich a ukřižování jsem neměla ani potucha. Ani nevím už jak jsme přišli na to že Ježíšek není ale když jsme bráchou našli vždy dárky dřív tak nám to bylo upřímně jedno zda to dal Ježíšek nebo rodiče 🙂

iulia
15. říj 2019

My to kouzlo Vánoc dodržujeme, ale také jsem řekla synovi (5), že lidé, kteří se mají rádi si mohou koupit dárky k Vánocům. Takže babičkám a děděčkovi kupujeme dárky my, protože tím i pomáhame Ježiškovi🙂

lovemusicsun
16. říj 2019

Měla jsem to stejně jako monique9754. Ježíšek byl pro mě pán s fousama, asi jsem si ho představila jako Mikuláše (Santa v té době ještě nebyl na každém sloupu). Ale i jsem věděla, že se na Vánoce narodilo miminko a že to je taky Ježíšek. Asi jsem nad tím tolik nepřemýšela. A mám i pocit, že jsem už dávala dárky našim a stále jsme před Vánoci psali dopisy Ježíškovi, tak jsem musela tak napůl vědět, že dárky nenosí on.

pink_unicorn
autor
16. říj 2019

@journals Mám to stejně. Jak jsem psala, nepamatuju si, že bych kdy věřila na Ježíška. Naši byli fajn, ale neměli zrovna moc hravého ducha, aby nějak udržovali naši víru 🙂 A rozhodně pro mě Vánoce nikdy neměly menší kouzlo, naopak do dospělosti je pořád miluju stejně jako děti. Pro mě je to opravdu nejhezčí chvíle v roce. Ta pohádková atmosféra, jak jsou lidé k sobě tak nějak milejší, blízcí se scházejí, pohády v televizi, světýlka, zkrátka nikdy jsem k tomu ježíška nepotřebovala 🙂 Dcera je teď v první třídě a jestli se to k ní donese, tak jí lhát nebudu.

ivuska1986
16. říj 2019

@pink_unicorn pamatuju si dodnes, že jsem byla hodně zklamaná, když mi naši řekli, že Ježíšek neexistuje. Vánoce miluju, jsem vánoční fanatik. Myslím, že na Ježíška stejně věřím doteď, vždy jsem ho viděla jako Santu ne jako miminko v jesličkách. Dceři motat hlavu nebudu. Dárky dávají rodiče, ale Ježíšek podle mamky fakticky existuje