Šestiletý syn se při mluvení rozmazluje. Ignorovat nebo napomínat?

jenseptam
12. bře 2023

Uz nekolik mesicu se synem resim jeho velmi zvlastni chovani. Hodne se rozmazluje kdyz mluvi, ruzne se pitvori, dela ze sebe jskoby mladsiho, pusobi to velmi neprirozene, u toho mluveni se i neprirozene chova, ma zvlastni pohyby rukou, neustale otevrenou pusu..dela to schvalne, uvedomuje si to. Kdyz ho napomenu, prepne do normalniho rezimu. Me to silene irituje, vypada u toho jak mentalne zaostaly. Do toho 3 roky cvicime docela intenzivne logopedii, proto jsem uz pomerne dosf vysazena na veskere jeho projevy, ktere veskere logo cviceni hati.. ma sice mladsiho brachu, ale od nej nic takoveho okoukaneho nema, ten se chova velmi rozumne, zadne rozmazlovani. Vubec nevim jak na nej, jsem z toho nestastna. Ignorovat? Napominat? Kdyby to nebylo aspon 10x za den, dnes uz mi ruply nervy a opravdu jsem na nej uz kricela a vyhrozovala, ze ho vezmu nekam na vysetreni, pokud s tim chovanim neprestane 😭

drakenn
12. bře 2023

Asi mu to rozmazlovani chybi.

lv
12. bře 2023

Resim to same, Ev bude 11let a sem tam se chová, pohybuje, přepne cca do 4-5leteho dítěte. Pripominam, pak přestane. Nevycitam, nekricim, nekdy ale zareaguju podrážděně. Čekám na vyšetření psychologa. Je mladší dítě, asi i trochu vzhledem k povaze rozmazlené, jakoby chtěla zůstat malá - bez povinností, odpovědnosti, vážně nevím.

lentilkah
12. bře 2023

Petilety dela to same a co vidim u jeho kamaradu, je to stejne. Proste nejaka faze vyvoje.

jenseptam
autor
12. bře 2023

@drakenn to bylo prvni co me napadlo, takze jsem se s nim zacala vic mazlit, i kdyz sam za mnou nikdy od sebe neprisel. Jenze to akorat to chovani zhorsilo, pokazde co jsem se s nim mazlila, prepl do chovani miminka

jenseptam
autor
12. bře 2023

@lentilkah a jak dlouho to tak trva?

jenseptam
autor
12. bře 2023

@lv mate tu konzultaci nekdy ted v dohledne dobe, napsala byste jak jste dopadli?

palja
12. bře 2023

@jenseptam tohle dělá i naše 5 letá dcera. Přesně jak píšeš, vypadá u toho jak mentálně zaostalá, jak blbeček (když to napíšu tak jak to je). Dcera taky chodí na logopedii a do logo stacionáře a myslím, že takové věci s "pusou" dělají právě tam, jinak by to nedělala. Já jí teda vždycky napomenu, ať mluví normálně, i manžel, hodně nás to irituje 🤦‍♀️ ale zase chápu, že na logopedii se to prostě cvičí. Minule jsme jeli MHD po tom stacionáři a vyplazovala pořád jazyk do strany, náhoru, dolů, no vypadala jak kdyby vyšla zrovna ze cvokarny 😄
Psychologické vyšetření má za sebou několikrát, není mentálně retardovana, má něco mezi opožděným vývojem řeči a vývoj dysfázií. Už normálně mluví ve větách, výslovnost některých slov má horší.

lv
12. bře 2023

@jenseptam objednani jsme skoro rok, tak snad někdy se dočkáme (chci do konkretniho zařízení, proto tak dlouho). Ale střídavě to mizí a objevuje se, třeba měsíc, dva to dělá pak půl roku ne..

lentilkah
12. bře 2023

Vubec nedokazu rict, cca pul roku? Nevim presne 🤔

prejeta_zaba
12. bře 2023

Náš to taky dělá. Zrovna tohle mi ještě připadá celkem v pohodě. Chování namachrovaneho puberťáka mi připadá horší. 😝 Obecně veškeré nežádoucí chování bych co nejvíc ignorovala - není obecenstvo, není divadlo. Když po tobě něco bude chtít a bude se u toho rozmazlovat, normálně dělej, že neslyšíš. Je to jen nějaká dětská sranda, za 2 měsíce si na to ani nevzpomene. 🤷‍♀️

europa00
12. bře 2023

@jenseptam nemůže zarlit ba toho mladšího ? I nevědomky proste chce byt miminko co má u sebe furt maminku. Ale chápu té mě by to taky vadilo.

jenseptam
autor
14. bře 2023

@europa00 ja vubec nevim.. vztah k brachovi ma moc pekny, ve srovnani s jinymi sourozeneckymi dvojicemi opravdu skvely. Kdyby zarlil, rikam si, ze by se to projevilo i v chovani smerem k brachovi. Asi zkusim domluvit schuzku u nejakeho detskeho psychologa, protoze uz to trva fakt dlouho a mam pocit, ze to uz presahlo nejakou unosnou mez. A bohuzel se to zacina projevovat i na mem chovani k nemu, coz je spatne

jerrabina
14. bře 2023

Já když jsem chodila na logopedii, dělala jsem to asi taky. Ale mě nešlo jen "R" a měla jsem jen asi 2-3 cviky které naši znali, tak mě jen napominali ať to nedělám třeba v autobuse, že to cvičení patří domů. Nemůže to být ono?
(mimochodem logopedie mi tehdy moc nepomohla 😄 nějak mám potřebu to sem připsat)

jerrabina
14. bře 2023

a vlastně nebyly to vždycky přímo cviky z té logopedie, ale prostě zkoumala jsem vlastní pusu. Jen jsem si to tehdy dokázala odargumentovat a z té logopedie to trochu vycházelo, tak mi to naši tolerovali.

pavca1982
14. bře 2023

Určitá regrese je v dětském věku normální jevem, pokud následuje po nějaké změně v rodinném životě, nejčastěji po narození mladšího sourozence. Pro rodiče je to často náročné období. Nicméně pokud se regrese objeví bez vnějšího důvodu nebo je pozvolná a dlouhodobější ,je také vhodné zjistit její příčinu a zajít s dítětem k odborníkovi.