Točení z bříška na záda. Kdy se má začít otáčet?

barunka81
20. čer 2008

Ahoj, chci se zeptat,kdy se má miminko otáčet z bříška na záda.
Máme 2,5 měsíční holčičku a už dva dny se takhle otáčí. Pase koníky a pak se začne otáčet a otočí se z bříška na záda. Není to moc brzy? Diky za odpovědi 🙂

nensy
20. čer 2008

tak to je fakt šikovná nám se malá začala otáčet v pátém měsíci ale každé dítě je jiné

kachnik
20. čer 2008

My jsme se začali otáček ze zádíček na bříško před 14 dny a teď se to naučil z bříška na záda, takže to máme takhle. Určo to není divné, každé mimi je jiné, tak asi budete mít rychlíka 😀

majaaita
20. čer 2008

Barunko, v tomhle věku je to spíš přepadnutí. Uvědomělé otáčení z bříška na záda (ne pád, ale pomalé otočení se vzepřením ručiček) je vývojově až po otočení ze zad na bříško (6. měsíc) - z bříška na záda tedy cca 7. až 8. měsíc.
Pochopitelně, tohle je průměr, takže jsou děti rychlejší i pomalejší 🙂

cazadora
20. čer 2008

barunka je to přesně tak jak píše majaaita naše natálka se "uměla" otočit z bříška na záda tak že nadzvedla ruku a nohu a přepadla opravdu až když se uměla otáčet sama na bříško tohle ustoupilo a měla problém se skutečně opravdově přetočit na zádíčka 😉

zuzik03
20. čer 2008

mě říkala paní z vaniček, že všechny přetočení do 3. měsíce jsou patologické, ale asi mě chtěla uklidnit, my jsme totiž dost pozadu i s pasením koníků 😉 já bych to neřešila, každé mimčo je jiné, pokud nějak nezaostává, tak ať s sebou mrská jak chce, jen je ho třeba víc sledovat, aby si neublížilo 😉

ssaara
20. čer 2008

tak mně se malej poprvé otočil zrovna včera 🙂 a jsou mu přesně 4 měsíce. Povedlo se mu to celkem 3x a jednou se otočil i z boku na bříško.

romankav
20. čer 2008

Náš malej je spíš línější, ještě se vědomě ještě neotáčí, je to hodně klidné a usměvavé miminko, má čas ještě tak 2 měsíce. Nám taktéž zdrav. sestřička z vaniček říkala, že před 4 měsícem je to patologické. Je to způsobené nadměrným tonusem svalů (hypertonie). Byla jsem nedávno na ortopedii a tam se ptala maminka, jestli je normální u 6 týdenního dítěte otáčení na bříško - doktor evidentně nevěděl, tak zahuhlal něco jako, že je mimi šikovné. Ale např. v knize "Něžná náruč rodičů" je hypertonie ukázána na fotkách a jsou tam i rady, jak s takovým dítětem zacházet.

kupi
21. čer 2008

Ahoj Barunko, naše Adélka se otáčí z bříška už od 2 měsíce.

selu
21. čer 2008

nase misa se prve prevratila z briska na zada ve dvou mesicich a tydnu cca 😉

noangel
21. čer 2008

az se mu bude chtit 😉 😀

petrolejka
21. čer 2008

Barunko, přetáčení je individuální, ale jak píší holky, teď to bude spíš věc přepadnutí a napětí. Ono skutečné přetáčení dá dost práce a musí u toho zapnout posílené svaly, které předpokládám ve druhém měsíci ještě mít nemůže. 😉 Naěe Týnka se taky před nějakou dobou takhle otáčela z bříška na záda a teď to nedělá, protože pase už na jistotu, takže podle toho vidím, že to předtím opravdu bylo dáno nezvládnutím té polohy.

martina21
21. čer 2008

aj moj maly sa otocil z bruska na zada okolo 2 mes.l ako kedy sa mu chcelo, a uz od 3 a pol sa par krat otocil na bok a ztoho na brusko len rucicku nevedel spod tela vytiahnut 😀 a uz som rada lebo zacina rucickami chytat na hrazdicke alebo ovladac ked mu ukazem 😉

lu777
21. čer 2008

jo, nad tím jsem taky přemýšlela.. mně totiž doktorka cpala, že nejdřív z bříška na záda a pak opačně.. a Matýsek začal ze zad na bříško... několik dní před ukončením 4. měsícem..
ale podle ní je stejně pozadu, tak já už nevím 😅
normálně už by mi nevadilo, kdyby nás poslala na rehabilitaci, aspoň bych věděla jestli máme nějaký problém nebo co vlastně pořád má

cazadora
21. čer 2008

Lu777 tak ta tvoje doktorka je dost divná protože Matýsek je borec a rozhodně neni pozadu, první pokusy ze zad na bříško by měly být nejdýl do konce šestého měsíce(a ani dýl neni pozdě jen se popátrá po příčině) takže ve čtvrtém fakt neni pozadu naše naty se otočila prvně 14dní před 6 a mudra jí chválila že je šikulka 😉

winifred
21. čer 2008

Ahoj zdravím vás 🙂 mi se malý poprvé otočit z bříška na záda už ve dvou měsících.Až jsem se divila.JAK to rychle zvládl.Pravidelně se obrací už od třetího měsíce to se mi každou chvilku překulí i ze zad na bříško 😉

zuzik03
21. čer 2008

lu777, na rehabku se můžeš objednat sama, žádné doporučení doktora nepotřebuješ a hradí to pojišťovna. já tam takhle šla na doporučení paní z vaniček a svojí doktorce jsem to pak jen řekla, že tam chodíme a cvičíme.

selu
21. čer 2008

ja si myslim, ze Misa se z briska na zada prekulovala spis proto, jak to psala petrolejka, proto i tak brzo 😉 ...opacneho postupu ze zadecek na brisko jsme se dockali dnes 😵 🙂

lu777
22. čer 2008

Cazadora: no tak to teda nechápu 😅
on se otáčí až moc, i v noci a pak brečí, protože zpátky to ještě neumí 😝

ale na bříšku trošku vrávorá a to je prý problém.. ovšem když má zajímavou hru nebo novou hračku, tak nevrávorá, takže podle mě to není problém se zády, ale problém s pozorností 😅

Zuzik: díky, to jsem nevěděla, že můžu jít sama.. jdeme na kontrolu ve čtvrtek, tak se na to zeptám a když nic, tak možná půjdeme sami.. pro jistotu.. já mám dost potíže se zády, tak abych si radši byla jistá, že Matyášek bude ok 🙂

asi to holt některý doktoři sledujou až moc.. už jsem z toho byla minule streslá 😖 jsme totiž dlouho čekali a musela jsem ho nakrmit a on pak s tím plným bříškem se nechtěl samozřejmě otáčet a jen tak ležel a usmíval se..
a na váze samozřejmě vážil o 150 g víc, protože zrovna vypil 150 ml.. takže závěr: je tlustý a líný! 😅 😅
jako vysvětlit si to nenechala..

ivulinda
22. čer 2008

Nám se malá točit vůbec zatím nechce,tak nevím kdy s tím začne 🙂

lendy1
22. čer 2008

moc nechápu, co tady některé maminy píší po tom všem, co už tu bylo zmiňováno hned v úvodu majaaitou a pak i některými dalšími maminami...

Dítě se opravdu PŘETOČÍ (ne přepadne) až jak píše výše majaaita kolem 7.měsíce, dřív to není žádné vědomé přetočení, ale přepadnutí, takže nějaké chlubení mamin, že se jim "točí" děti kolem 2.měsíců opravdu není na místě. Naopak-pokud to dělá dítě kolem 2.měsíců a často, pak bych zpozorněla, jelikož se může jednat o zvýšené svalové napětí (hypertonii) a tyto děti s hypertonii dělají přesně toto-přepadávají v těch 2.měsích. Navíc nezvládají kvalitně polohu na bříšku, proto také přepadávají.
Ty maminy, co tu píší, že se jim dítě "přetáčí" ve 2.měsíci: až se vám opravdu dítě vědomě přetočí ve starším věku, tak uvidíte ten rozdíl s tím, co dělají mimča teď 😉

Stačí se mrknout někam, kde píší něco o vývoji dítěte.
Takže:
nejprve se dítě otočí ze ZAD na BŘÍŠKO a začíná kolem 4.měsíce tím, že se dítě otočí na bok a do 6.měsíce by to mělo zvládnout komplet až na bříško. Samozřejmě +- nějaký ten týden, což je normální.

Teprve potom kolem 7,8.měsíce se dítě vědomě otočí z BŘÍŠKA na ZÁDA - opět +- nějaký ten týden

Jinak se tu přetáčení řešilo snad už 100x 😉
A osobně nemám vůbec ráda tyto diskuze typu: KDY...(se přetáčí, sedí, leze, chodí...) každé dítě je přeci jedinečné, každé si jede svým tempem a pokud jsou zdravé a bez pohyb. potíží, tak jim dejte čas, však oni si na to přijdou sami. Důležitější než KDY je to, aby dítě danou polohu nebo pohyb zvládlo správně 😉

Tady najdete dost podrobný popis vývoje dítěte, i když je to spíš pro pediatry, ale je tam dost užitečných informací:
http://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2004/0...

petra.vavra
22. čer 2008

Lendy1-konečně inteligentní reakce

jaku
23. čer 2008

Lendy dík za perfektní odkazy!!! 😉
Mému Ondrovi je dneska 7 měsíců a se na záda nepřetáčí, zatím se jen pokouší v poloze na bříšku se zvednout na ručkách , vyšpulit zadeček a přehoupnout se na záda-podařilo se mu to asi 2x, ale myslím, že je to takhle naprosto v pořádku jak stylem tak časově. Taky se mi v necelých 4 měsících "otočill na záda z bříška, ale to pravdu nebylo vědomě a bylo to přepadnutí. Potvrdila mi to i dr. i na rehábce. Teď vidím ten rozdíl, že se vědomě snaží, předtím přepadl a koukal překvapeně 😒 .

lu777
23. čer 2008

díky, Lendy!

taky nemám moc ráda diskuse typu KDY... akorát že mě do toho tlačí ta moje doktorka pořád, tak nevím, snad zauvažuju o její změně 🤐

misakulicka
23. čer 2008

Náš Ondík má dnes 14. týdnů a od neděle se přetáčí ze zad na levý bok-zvedne nožičky a už se koulí-najdu ho v postýlce spát na boku -možná mu to vyhovuje-když jsem to řekla doktorce,tak že prý je to sice brzy, ale že to nevadí. Jinak z bříška se nepřetáčí.....tak a teď raďte 😀 hlavičku už drží od 2 měsíce pěkně-no asi si to v tom svém plánu-se kterým přišel na tento svět- nějak divně naštudoval. Je pořád nějak dopředu.Nevím jestli je to dobře.Ale už toho nakecá jak mladý vrany a už se hodně směje-jó bude to veselý kujón 😀 😀 😀

lu777
23. čer 2008

no vidíš to, tak podle Tvojí doktorky je to brzy, Misakulicko, podle naší ne 😀

misakulicka
23. čer 2008

lu777:hehe!a pak se v tom má člověk orientovat, že?já knížky študovala co a jak do porodu-a co pak se špuntem-to jsem už nějak neměla čas. a teď už ho asi moc mít nebudu. Existují nějaké stránky, kde je napsáno, co by mělo kdy miminko umět?

lu777
23. čer 2008

mrkni víš, Lendy dávala dobrý odkaz 😉

jaku
23. čer 2008

Misakulicka, první se mimčo přetáčí ze zad na bříško, přesně jak je to v odkazech od Lendy, obráceně se dostane opravdu až později, je to koordinačně náročnější. Myslím, že když se tvůj Onďa přetáčí na bok je to v pořádku, je šikulka, brzo se přetočí na bříško, takhle to má začínat.

misakulicka
23. čer 2008

tak jsem se na to koukla a jsme opravdu nějak dopředu. Převracení na bok ze zad je až v 5.měsíci. hrozně rád se nechává přitahovat do sedu-sám od sebe jak ho chytnu za obě ručky už se prčí do sedu a kouká kolem-ale jen ho přitahuju-nenechávám ho sedět-to se prý nesmí. Jednou rukou si přidržuje láhev při krmení. Už říká JÉEE a velice dobře mě rozpozná mezi ostatními-když mě vidí pokaždé se krásně usměje. A hlavně se mu líbí dívání do zrdcadla-to tam vidí mě a chechtá se a teď už taky zaregistroval, že tam je i někdo jiný- jako on a prohlíží se a směje se na sebe.

schwarzovka
23. čer 2008

misakulicka: jsme na tom stejně, malej dělal ve stejný době to samé...teď už máme vyklubanej jeden zub a dneska už dává pod zadecek nožky a střídavě je používá, akorát hlavičkou reje v zemi 😀 , ale už se pohybuje..a zrdcadlo je náš favorit 😀