Ve 3 letech začínám dceru vychovávat

baterie
21. říj 2015

Ahoj, potřebuju se spíš vypovídat, než poradit. Mám dvě holky (31M a 6M) a mám nějaké krizové období, mám pocit, že jako matka totálně selhávám. Ke starší dceři jsem měla odmalička ten přístup, který je dnes "moderní". Moje máma by řekla, že jsem se s ní moc patlala. Všechno jsem podřizovala jí, byla hodně náročné dítě od narození a já jsem jí ve všem ustupovala, aby byla spokojená. Neřekla bych, že jsem jí vyloženě rozmazlila, celkem jsem byla důsledná v tom, co jsem po ní chtěla. Problém ale je, že jsem po ní defacto nic nechtěla, všechno jsem jí dovolila, všechno jsem si odůvodnila. O všem jsem s ní diskutovala, dávala jí vybrat co chce jíst, co chce dělat, kdy chce jít spát, jestli se chce koupat, k ničemu jí nenutila, snažila jsem se jí prostě ve všem vyjít vstříc. Čekala jsem, že se mi tenhle přístup vrátí v podobě spokojeného, rozumného a sebevědomého dítěte...... A ono ne 🙂 Místo toho mám doma absolutně nesamostatnou, přecitlivělou, bojácnou a neposlušnou holčičku. Na nočník se naučila chodit teprve teď a to jen čůrat, bobek neustále pouští do gatí. Když chci, aby se najedla, musím ji krmit a bude jíst jedině u zapnutého PC a pohádek, každé poledne a každý večer uspáváme třeba hodinu zpíváním nebo držením za ručičku, dudlík samozřejmostí. Všeho se bojí, všechno jí rozhodí, všechno je problém. No a když je v pohodě, tak zase poslechne, jen když chce, že to nakonec dopadne, že jí čapnu a odtáhnu kam potřebuju, ona se tlemí,protože nechápe, že to není sranda. Nevím, kdy přesně přišlo tohle moje prozření, jestli po narození druhé dcery když vidím, jak je to s ní náročné, nebo když vidím ostatní děti, které fungují úplně jinak. Takže jsem k ní změnila totálně přístup, protože si myslím, že je za 5 - 12, kdy s ní můžu ještě něco dělat, aby z ní nebyl rozmazlený parchant. Samozřejmě se nesnažím změnit všechno za noc, ale spíš ten postoj, že ona není chudinka citlivá, které musíme všechno ulehčit a když mě neposlechne, prostě dostane na zadek. Když brečí, že se nechce koupat, prostě jí tam hodím. Začala jsem jí dávat do školky na dopoledne, aby měla aktivitu a naučila se fungovat v kolektivu, už je tam dva měsíce a každé ráno pláč a přemlouvání, že tam nechce - neřeším, nediskutuju s ní, prostě jí naložíme do auta a jedem. Problém je v tom, že nemám podporu rodiny. Manžel a tchýně jsou hrozné citlivky a neustále mi vyčítají, že jsem na ní zlá. A já pak nevím, jestli teda dělám dobře nebo ne. Ujíždí mi nervy, protože ani jedna holčička v noci nespí, mladší kojím i 5x za noc, do toho se budí starší, takže jsem nonstop nevyspalá. Pracuji z domova, takže i nervy, abych všechno stíhala a když mi pak začne dělat scénu, že nechce to, či ono tak vybouchnu a řvu na ní a vyhrožuju, že dostane na zadek. Nejsem na sebe pyšná, ale zase si nemyslím, že je to něco tak trestuhodného, obzvlášť když vím, jaký je to malý neposlušný zmetek 🙂 Když vím, že jsem to přehnala, omluvím se jí. Třeba včera nechtěla jít spát a furt dělal čurbes, čím nemohla spát ani ta mladší a měla jsem na ní takový vztek, že jsem jí praštila polštářem. Dneska ráno - po naprosto příšerné noci s mladší - jsme zaspali a nestihali vyrazit včas do školky, takže všichni v nervu kmitáme a ona zase svůj plačtivý hysterák, že nechce do školky. Jakékoli diskuze na tohle téma jsou marné, takže na to už nereaguju, ale dneska to zase bouchlo a zařvala jsem na ní, ať přestane, nebo že jí seřežu. Manžel se na mě naštval, jak se k ní chovám. A dostala jsem přednášku, jak jsem na ní zlá. Takže mám výčitky a říkám si, jak jsem hrozná matka, že ona pláče, nechce se jí tam a já na ní křičím. Nebo že se na ní zlobím, když se jí nechce spát, za to přece nemůže..... Ale pak se zase uvědomím, že takhle jsem jí omlouvala vždycky a kam to dospělo. Takže se v tom patlám a nevím co s tím. Mladší dcera je ještě malinká, ale mám k ní úplně jiný přístup, neustupuju jí - není už totiž kam, všechen prostor zabere starší dcera. Děkuju všem, kdo si to přečetl a kdo mi napíše svůj názor, nebo zkušenost.

berenika39
22. říj 2015

@zuzana_ka nebo třeba situace, kdy musíš jít něco vyřizovat - řeší se, že to nevydrží, že tam něco chytne, že to na něj bude dlouhé, že ...hledá se hlídání, nervy, stres. Ne, dítěti se nestane nic, když uvidí, že se musí chodit sem tam něco obstarat, hrát si může před tím nebo potom a nemusí dalších x lidí skákat a hlídat. naučí se komunikaci, kterou tam zažije, at už je pozitivní, negativní, naučí se trpelivosti, pozdravit....takže děláte spolu všechno.

m_v
22. říj 2015

@baterie kéž bychom meli křišťálovou kouli a viděli, zdali je ta naše výchova správná a z dítěte je za 20let slušný člověk, co? Držím palce, ať se malá srovná, to půjde, jen to chce asi vic trpělivosti a stát si za svým... A Tvůj muž by Tě měl ve výchově podporovat a podílet se 🙂 na tohle bys neměla být sama, at se nezblazniš, pevné nervy..

betelgeuzz
22. říj 2015

@jancip Jenže Malý tyran je o dětech, kterým rodiče ustupují, nenastavují jim žádné hranice. RABR i Nevýchova je o nastavení hranic, vůbec to nejde proti sobě.

jancip
22. říj 2015

@betelgeuzz To samozřejmě ano...já vůbec neříkám, že je to špatná cesta, ale že je někdy ta hranice strašně tenká, a že se to prostě někdy v dobré víře zvrhne.

baris
22. říj 2015

@evulina77 asi si nakoupím magnézium ve velkém.

dcera už chodí letos do první třídy 😀 , takže jí brát nemůžu. a řve pořád. teď jsem se nervla při úkolech, mladší má těžkou vývojovou dysfázii .... takže abych to magnézko brala po kilech 😀 😀 😀 😀

a starší dcera je velmi náročná již od narození a bohužel se to nelepší, ale spíše zhoršuje.

martakucerova
26. říj 2015

Některé komentáře mi přijdou drsné.Já mám doma to samé a to mám dítě jen jedno,dceři jsou taky tři roky a od malička jsem jí taky vše dovolila a snažila se,aby měla vše.Teď toho lituju,neposlouchá a snaží se si vše vybulet.I já se snažím teď převychovat a rozhodně bez podpory to je těžké....takže paní držím palce 😉

zuzana_ka
26. říj 2015

@berenika39 Díky za osvětu🙂