2 dny mezi RD a 2. MD

paampeliska
16. lis 2017

Ahoj holky, mam takovy dotaz jsem na rodicovske dovolene, ktera mi konci 17 ledna to bych mela nastoupit dom prace. Jsem ale podruhe tehotna a na materskou muzu nastoupit az 19 ledna takze co s temi 2 dny. Sestra na gyn.mi rikala, ze bych snad mela mit narok na dovolenou coz se mi nezda a do prace na dva dny urcite nepujdu delala jsem u stroje ve fabrice takze by me tam ani nechteli. Jde mi hlavne o to abych mela materskou jako u prvniho. Diky za odpovedi

arevb
16. lis 2017

Tak PN,sice jen 2 dny.....

misackovomaminka
16. lis 2017

Mela jsem neco podobneho a na tri tydny jsem sla na PN se souhlasem zamestnavatele.

mamiiinnaa
16. lis 2017

@misackovomaminka muzu se zeptat, proc se souhlasem zamestnavatele? Dekuji

j.a.n.i
16. lis 2017

@paampeliska Starší dítko má 3 narozeniny kdy? Termín porodu máš kdy?

misackovomaminka
16. lis 2017

@mamiiinnaa Protože jsem měla skoro měsíční okno mezi druhou mateřskou a koncem první rodičovské Kdybych musela do práce

misackovomaminka
16. lis 2017

@mamiiinnaa ono šlo spíše o Administrativní úkon, než že by mi někdo v osmém měsíci hnal do práce ,ale prostě to tak muselo být.

mamiiinnaa
16. lis 2017

@misackovomaminka to mam ted skoro stejne, jen me mate ten souhlas. Ja bych na ten necely mesic klidne sla, ale moje mudr o tom nechce ani slyšet a fakt je, ze nejake komplikace tam jsou.. ale to je vedlejší.🙂

betelgeuzz
16. lis 2017

@misackovomaminka ale kdyby ti souhlas zaměstnavatel nedal a dr napsala PN, tak se to v ničem neliší.

paampeliska
autor
16. lis 2017

@j.a.n.i starsi ma narozeniny 17. Ledna termin porodu mam 16 brezna

j.a.n.i
16. lis 2017

@paampeliska Tak to ti tam hapruje jen 1 den, toho 18.1., takže buď bych zkusila ukecat doktora, ať ti to posune na 15.3. nebo domluvit se zaměstnavatelem na ten 1 den dovolenou (nárok ti za MD pak vznikne), nebo neplacené volno nebo bych klidně na ten den přišla, bude sranda, alespoň v klidu vyřídíš v práci všechny papíry.

misackovomaminka
16. lis 2017

@betelgeuzz Ano samozřejmě kdyby napsal riziko tak není o čem mluvit A u mě to stejně bylo jasný pracuji v nemocnici, Jen máme takový 🙂administrativní postup

misackovomaminka
16. lis 2017

@mamiiinnaa tak by neschopenka neměl být asi problém lepší být doma🙂

volfici
16. lis 2017

Já bych se ve tvém případě domluvila se zaměstnavatelem na neplaceném volnu.

anguly
16. lis 2017

Já to teď budu taky řešit... ale když jsem předběžně mluvila na personální o tom, že jsem znovu těhotná, tak mi řekli, že jim stačí poslat písemně, že si prodlužuju rodičovskou dovolenou.
Já teď mam zase dilema, jestli když jim tam napíšu, že si prodlužuju rodičák (i když fakticky na úřadu práce si ho neprodlužuju) jestli můžu jít na neschopenku na těch pár týdnů, co mám mezeru mezi rodičákem a další mateřskou.

@paampeliska Ještě chci upozornit, že teďka jsem se byla ptát na úřadu práce, kdy mi vlastně končí rodičák (myslela jsem, že mi končí 7.1.), ale oni mi tam řekli, že dostanu zbytek rodičáku v lednu a tudíž jsem pojištěná se vším všudy celý leden. Ale že si to můžu prodloužit, když mi to úplně nevychází... Ale pokud si to prodloužím do toho února a nastoupím na mateřskou posledního února, tak budu muset vrátit celý rodičák za ten únor... (Doufám, že je to srozumitelné)

Takže si myslím, že v tomdle případě je jen třeba informovat zaměstnavatele, předpokládám, že kvůli 2 dnům nebudou dělat problémy...😉

j.a.n.i
16. lis 2017

@anguly Máš v tom hokej, rodičovká dovolená je ze zákona maximálně do 3 let věku dítka, pak už prodlužovat nejde, takže rozhodně nestačí zaměstnavatele jen informovat, je potřeba s ním dohodnout co a jak.

anguly
16. lis 2017

@j.a.n.i to není pravda... pokud zaměstnavatel souhlasí, tak může být i prodloužená víc jak 3 roky, ale vím, že to není jeho povinnost (taky mi to řekli na personálním). Ale pokud se jedná o 2 dny před mateřskou...
Jo, blbě jsem se vyžvejkla. Samozřejmě, že se musí dohodnout na "formalitách" případné PN nebo volna...

volfici
16. lis 2017

@anguly rodičovskou dovolenou můžeš mít pouze do tří let věku dítěte. Pokud chceš zůstat doma i potom, můžeš se se zaměstnavatelem domluvit, že ti poskytne neplacené volno. Pak jsi do čtyř let věku z pohledu zdravotního pojištění státní pojištěnec. Ale už to není rodičovská dovolená.

any89
16. lis 2017

@anguly Ahoj holky, řeším zrovna něco podobného, jen se jedná asi o půlku měsíce, než nastoupím na druhou MD. Ale zarazilo mě, co Ti řekli na pracáku, protože mě přišlo vyjádření o změně výše dávky - zbytku peněz do 220 000,- od 1.11., takže peníze mi dojdou v prosinci, ale paní na pracáku mi říkala, že ten prosinec si už musím pořešit na VZP/zaměstnavatelem. Na MD mám nastoupit nejdříve 18. prosince, takže se jedná o 18 dní mezery.

volfici
16. lis 2017

@any89 takže máš se zaměstnavatelem domluvenou rodičovskou dovolenou do 30.11.? V ten den budou dítěti tři roky?

any89
16. lis 2017

@volfici Já jsem písemně nic nedomlouvala, pouze ústně, původně do dvou let, ale pak jsem prodloužila, ale dcerka bude mít tři až v srpnu.

any89
16. lis 2017

@volfici Zaměstnavatel ví, že jsme chtěli druhé, takže v podstatě počítá s těmi třemi roky (kdyby se nezadařilo).

anguly
16. lis 2017

@volfici Jo jo, já vím, že už to není ten správný rodičák... Máte pravdu s @j.a.n.i, že rodičovská dovolená v zaměstnání je fakt jen do 3 let dítěte. Já mám dneska nějakou extrémní demenci, že se neumim smysluplně vyjádřit... Pardon 🙂

@any89 Já jsem fakt dneska úplně blbá s tim vyjadřováním, na pracáku mi říkali, že mi končí rodičák v lednu a tudíž jsem celý leden pojištěná (a né že mi přijdou peníze v lednu).
Prostě jsem chtěla upozornit na to, co jsem já osobně netušila, že se nemůže pobírat v jednom a tom samém měsíci rodičák i mateřská...😉

volfici
16. lis 2017

@any89 tak v tom případě jen zaměstnavateli oznam, že 18.12. přecházíš z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou. Do práce v prosinci chodit nemusíš, pořád jsi na rodičovské dovolené a rovnou se ti klopí do mateřské.