Berou v Praze do školky 2leté děti? Kdy je zápis a kdy nastupují?

luciashek
1. srp 2017

Ahoj všem, potřebuji poradit. Dceři byly v červnu 2 roky, příští rok v březnu mi končí rodičovská, kterou si budu ještě prodlužovat, jak mi poradil pán z úřadu, abych byla "krytá". A v tom tví mé dotazy. Nemám se kam vrátit do práce, protože jsem měla smlouvu na dobu určitou, ale mám nízkou rodičovskou a potřebuji jít do práce. Jak to chodí se školkou? Do práce bych ráda šla na začátku nového roku, to bude dceři 2,5 roku, takže ji budu muset dát do jeslí, nebo jsou v Praze školky, co berou takto dříve? Ne soukromou, na tu nemáme. A když ne, kdy je zápis do školky a od kdy dítě jde do školky? Normálně od září? A co s dítětem, když už bude přijaté do školky, ale přes prázdniny budu muset pracovat a nemám hlídání? Poraďte mi prosím zkušené maminky, totálně jsem se v tom zamotala 🙂 Děkujuuu!

j.a.n.i
1. srp 2017

@luciashek No, občas se najdou školky, které berou i dříve, ale poblém bývá v tom, že je potřeba být na zápise, což si prošvihla - pokud by ti mělo jít dítě od nového roku do školky, tak si měla být na zápise teď v květnu. Můžeš samozřejmě zkusit, zda ti nějaká školka nevezme dítě i bez zápisu, ale kor v Praze bych na to fakt nesázela.

luciashek
autor
1. srp 2017

@j.a.n.i Jako tento květen, když malé ještě nebyly 2 roky??? Tak to mě nenapadlo ☹ myslela jsem, že zápis jde jen před tím 3tím rokem. ☹

andelka
1. srp 2017

Já jsem byla když mladšímu byly dva roky,je v březnu,tehdy byly zápisy v březnu. Ale zapsali si nás jen bokem. Nebyla šance že by šlo třeba si od září držet místo a nastoupit třeba v lednu. Kdysi to šlo. Běžně brali děti kterým byly tři na podzim,ale jinak ne. Dítě narozené v červnu obvykle chodí kousek před 3 rokem na zápis a od září do školky. Kamarádka má syna v únoru,v jejich místě je málo dětí,tak se domluvili a malý šel od září ve 2,5 na pár hodin a od ledna normálně na celý den. Hodně záleží na naplněnosti školek. Menší děti berou soukromé.
Zkus obejít, obvolat školky u vás a uvidíš jaké jsou možnosti.

luciashek
autor
1. srp 2017

@andelka Zkusím, moc děkuji za radu 🙂 jen se obávám, že tady v Praze to je asi bez šance, ale zkusím 🙂 a děkuji, jsem moudřejší 🙂

j.a.n.i
1. srp 2017

@luciashek V té Praze to vidím jen na soukromou... třeba u nás na vesnici začal chodit v únoru listopadový kluk, takže vlastně nastoupil, když mu byly 2 roky a 3 měsíce, na zápise nebyl, jen se uvolnilo místo v průběhu roku a školka ho chtěla zaplnit.

verdos
1. srp 2017

@luciashek A co mysleli tím "krytím"? Krytá čím nebo proti čemu?
Já jsem vyrozuměla, že to je úplně jedno - @j.a.n.i ? Mně končí rodičák příští měsíc, budu pokračovat v tom, že budu doma s dětmi, na ZP nahlásím, že jsem osoba pečující o 3 děti do 14 nebo 15 nebo do kolika to tam je, sociálku neřeším. V případě, že bych začala podnikat, tak do 4 let věku nejmladšího mám jakousi výhodu (už nevím jakou).

j.a.n.i
1. srp 2017

@verdos No, úplně jedno to není, při nahlášení na ZP nesmí dítě chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně a kdybys začala podnikat, tak máš úlevu jen na zdravotním, ale sociální platíš v plné výši. Oproti tomu při pobírání rodičáku může od 2 let dítko chodit do školky neomezeně a při podnikání bys měla úlevu i na sociálním...

verdos
1. srp 2017

@j.a.n.i S tím sociálním si jsi jistá? (Já právě četla o nějakých úlevách na stránkách ČSSZ, že by tam psali o tom zdravotním?). Ještě bych teoreticky měla mít pár dní na odvolání a nechat si poslední dávku rozložit :D. Jinak do školky momentálně žádné z mých dětí, tak asi proto mi to přišlo jedno...

j.a.n.i
1. srp 2017

@verdos Jo, s tím jsem si jistá.

luciashek
autor
1. srp 2017

@verdos Jako tím, že jak se nemám kam vrátit do práce, tak se nemusím nahlásit na úřad práce a kdybych potřebovala dát dceru do jeslí, tak tady jsou jesle levnější, když jsi na rodičáku, jinak je to děsně drahý :-/

blahova_andrea
1. srp 2017

@verdos nevím, jak máš staré děti, že ti žádné ze tří nechodí do školky, ale od letoška je povinný předškolní rok, tak kdyby se tě to týkalo, tak na to nezapomeň 😉

blahova_andrea
1. srp 2017

@luciashek zápis jsi opravdu prošvihla a myslím, že v praze je do státní sci-fi se dostat dřív. my jsme vesnice a nevzali mi dceru, která má v srpnu tři a v září by nastupovala jako tříleťačka a to byla řádně u zápisu. chápu, že na soukromou nemáš, to hodně lidí. u nás třeba o prázdninách ani školka nefunguje, takže ani s přijatými dětmi to nemusí být jednoduché :-/

jancaroul
1. srp 2017

Zkus si zavolat na školský odbor městské části, ve které bydlíš. Tam evidují případná volná místa v MŠ. http://www.praha4.cz/Zapis-deti-do-materskych-s...

akankeo
1. srp 2017

@luciashek skolky si obvolejte, zapis ste uz prosvihla. Pokud bude dite samostatne, naji se, oblece, chodi na zachod, pak muze do skolky jiz od tohoto zari, pokud ne, pak do jestli. Nektere mestske casti jesle maji, ale jsou tam dost cekacky, spis bych to obvolala nez se ptat tady. Nepriklad me dceru od zari nevzali, ale v listopadu jiz ano, protoze se jim uvolnilo misto, ale kdybych se neozvala, asi by mi to nenabidli...

paja.83
1. srp 2017

@luciashek malej je v březnu narozen. Takže v březnu oslavil druhé narozeniny, v květnu byl u zapisu do školky ( zkoušeli jsme dvě skolky) a od září nastoupil. Meli jsme štěstí, že ve vedlejší obci mají málo děti, tak ho vzali, ale museli jsme dojíždět. Jinak ted přes prázdniny, skolka jela jen dva týdny, ted to resime formou příměstských táborů v soukrome školce, není to nejlevnější, ale jinak to nejde. Ale třeba u dcery ve školce, jedou skoro cele prázdniny, takže tam to je bez problémů.

verdos
1. srp 2017

@j.a.n.i Ok, díky 🙂.

elialen
1. srp 2017

@luciashek Jsem sice z jiného města, ale pořešila jsem to dětskou skupinou, která je výrazně levnější. Tak se zkuste mrknout.

legelata
1. srp 2017

@luciashek Tak teoreticky berou v Praze jako vsude od dvou, ale v Praze maji problem teda aspon u nas v mestske casti problem i ctyrlete deti. Mne malou nevzali ve 2 letech a 10 mesicich. Resim to soukromou skolkou. Da se sehnat od 6 tisic mesicne.

verdos
1. srp 2017

@blahova_andrea Ano, vím, díky ;). Týká se to nejstaršího, ale zároveň se zápisem jsem dala žádost o IV. Navíc bych stejně pořád mohla být na pojišťovně vedená jako osoba pečující o 1 dítě do 7 let a mít oba starší ve školce, to ale momentálně v plánu nemám.
@j.a.n.i Tak jsem to ještě znovu nastudovala a asi jsem to předtím s něčím popletla. Ale pokud jsem to správně pochopila, tak už mám teda asi smůlu, protože tento měsíc mi má přijít už ten zvýšený rodičák, takže už si to nerozložím (ani kdybych šla na úřad zítra/dnes, tak už mi to k ničemu není) a rodičák mi každopádně končí, je to tak?

blahova_andrea
2. srp 2017

@verdos zadost o IV je co? Individualni vyuka? Ony jsou pripustne vyjimky? A do skoly potom planujes davat nebo chces dal ucit doma?

belleelle
2. srp 2017

@luciashek urcite najdes nejakou soukromou, ktera ti malou vezme a nebude predrazena. Pak pozadas pri zuctovani dani o skolkovne. Musis si to spocitat tech 9.900.
Take zalezi, jakou si predstavujes praci. V praze jsou i firemni skolky.

j.a.n.i
2. srp 2017

@verdos Pokud ti ten zvýšený má přijít už teď v srpnu, tak už je fakt pozdě, naposled by to šlo v stihnout v pondělí.

akankeo
2. srp 2017

to je fakt, ze clovek muze dostat i neco nazpatek na danich. Jinak mimo statni bych obvolala i nektere cirkevni, kdyz jsem se vracela do prace, tak jsem mela jako zalozni cirkevni skolku za 4000 mesicne, coz neni zase o tolik vic nez statni a nektere jsou i statni, takze cena obvykla.

j.a.n.i
2. srp 2017

@akankeo To mělo být asi jinam 🙂 ale pochopila jsem k čemu to patří.

akankeo
2. srp 2017

@j.a.n.i jojo, uz sem to opravila

j.a.n.i
2. srp 2017

Tak já to hlavně beru tak, že i v Praze se dají najít soukromé školky kolem cca 7000,- což prostě pokud půjdu do práce, tak i tak budu v plusu, než být doma zadarmo, jen protože nemám školku...

belleelle
2. srp 2017

@j.a.n.i asi tak, chce to trochu si to propocitat

akankeo
2. srp 2017

@j.a.n.i jsou i dalsivarianty, treba detske skupiny a podobne, ale clovek musi hledat, no

legelata
2. srp 2017

@akankeo Na danich je odpocet jen do 10 tisic za rok, skolka stoji prumerne v Praze osm za mesic, takze odpocet je nula nula nic.

akankeo
2. srp 2017

@legelata daji se sehnat soukrome i levnejsi, jak jsem napriklad psala ty cirkevni. Kdyz sem se vracela do prace, potrebovala sem jesle a skolku pro dve deti a potrebovala sem se vejit do 12000 i s jidlem, ktere tam byva palka a sehnala jsem. Nekde kolem kobylis, najit to uz nemuzu neb tam deti nikdy nenastoupily, obvovala jsem si nejdriv statni skolky v miste v listopadu uz misto bylo, i kdyz mi je od zari nevzali...