Budu si moct vybrat délku rodičovské dovolené?

luu19
29. črc 2014

Holky, jsem teď v rozpacích....Jsem na mateřské, která už mi pomalu končí a za pár dnů si půjdu vyřizovat rodičák. Automaticky jsem si chtěla vybrat tu nejkratší délku s částkou 11.500,- (chceme brzo další mimčo). Teď ale tápu. V práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, smlouva končila 31.12.2013. Jelikož jsem byla v ochranné lhůtě a stále jsem i byla na neschopence, která skončila až nástupem na mateřskou, nemusela jsem se jít hlásit na ÚP a 22.2. jsem normálně nastoupila na mateřskou. Teď budu přecházet na rodičák a situace je teda taková, že jsem jakoby nezaměstnaná (žádnou smlouvu nemám), ale ani nejsem vedená na ÚP. Teď zásadní otázka: budu mít nárok si vybrat tu délku rodičáku nebo dostanu automaticky tu 4letou variantu s částkou 3.600,- ??? (a tím pádem se můžu jít zahrabat 😀 ) Holky, prosím, upřednostním pozitivní reakce 😀 neee, vážně...předem děkuju za vyjádření, ať mě kdyžtak neklepne, až půjdu na ten ÚP si to vyřizovat..

ottovka
29. črc 2014

@luu19 Domnívám se, že pokud pobíráte PPM, pak máte nárok na volbu výše rodičovského příspěvku. Záleží samozřejmě na tom, jak vysokou máte PPM, tedy jestli budete moci zvolit nevyšší částku rodičovského příspěvku (11.500 Kč).

U druhého těhotenství bude situace jiná.

Nejsem v tom kovaná, poprosím o kontrolu informací @j.a.n.i. Děkuji.

s222a
29. črc 2014

Ahoj teď sem to byla vyřizovat. UŽ SE neberou varianty, ale částky. Ty si musíš vybrat 220 tisíc a je na tobě, jak budeš dlouho doma, ALE nejvíc co můžeš brát je 11500kč. Dostaneš papír zajdeš s ním na OSSZ tam ti potvrdí jaký máš teď výměřovací základ a zajdeš s ním na sociálku (rodný list dítěte, obě občanky sebou). Tady si napíšeš na papír co od nic dostaneš částku kterou chceš brát (220tis vydělíš počtem měsíců kolik chceš být doma). No a výjde ti částka kterou budeš brát. Můžeš si to každé 3 měsíce změnit. Ja si vybrala, že budu doma 30měsíců za 7333,-. 😵

blahova_andrea
29. črc 2014

@s222a má pravdu. na sociálce dostaneš formulář, ten ti potvrdí na ossz, vyplní ti denní vyměřovací základ a podle něj se pak počítá jaké maximum můžeš pobírat na rodičáku. takže záleží jaký jsi měla plat, zda dosáhneš na to maximum. u druhého dítěte už to bude jinak. už nebudeš mít nárok na mateřskou, ale výši rodičáku si budeš moct volit díky platu otce dítěte. pokud to zase nezmění 😉

blahova_andrea
29. črc 2014

@luu19 jen oprava - nejedná se o volbu rodičovské dovolené, tu by sis domlouvala u zaměstnavatele, ale to se tě netýká. jde o volbu délky pobírání rodičovského příspěvku 😉

luu19
autor
29. črc 2014

@ottovka děkuju moc, myslím, že platově na to dosáhnu, mateřskou mám přes 18 000,- takže v tom byl neměl být problém...

@s222a tak to jsem moc ráda, měla jsem strach, že když jsem teď jakoby nezaměstnaná, tak mám prostě smůlu...a jak dopředu mám tohle vyřídit? mateřská mi ofic. končí myslím 5.9.

@blahova_andrea jj, děkuju, já se v těch termínech nevyznám, ale myslela jsem délku pobírání rodičáku 🙂

s222a
29. črc 2014

@luu19
Mě končí 18.9 a byla sem tam minulý pondělí. Už bych si tam zašla teď.

luu19
autor
29. črc 2014

@s222a wow, ok, odpoledne se na to vrhnu, moc děkuju 🙂

blahova_andrea
29. črc 2014

@luu19 no všem nám došlo co myslíš, ale spoustě lidí se ty termíny fakt pletou a jsou to dvě naprosto rozdílné věci, tak to bylo jen pro pořádek. jinak s tak vysokou mateřskou máš na to maximum opravdu bez problémů nárok 😉 na ten úřad si zajdi, ať ti to plynule navazuje a nemusíš pak čekat na peníze. oni to vše vyřídí a dorazí ti to pak třeba zpětně, ale u někoho je finanční výpadek velký problém, tak je lepší tomu předcházet 😉

luu19
autor
29. črc 2014

@blahova_andrea jj, dnes si zajdu pro papíry, zítra dám malou našim vozit a vše si to oběhám, ať to mám tedy vše ok a včas.... mockrát děkuju 🙂

bajule
29. črc 2014

Ahojte maminky 🙂 Mám na vás dotaz.... od listopadu 2011 jsem byla až do 1. června 2014 na nemocenské, z té jsem přešla automaticky na mateřskou a pak na rodičovskou. 31.12.2011 mi skončila smlouva na dobu určitou.
Rodičák mám tedy do konce května 2015. Teď bychom rádi druhé miminko a já se bojím, abych neporodila až v květnu a musela na těch pár dnů na pracák ☹ Tím pádem bych musela na 4 roky a to bychom asi umřeli hlady... Dá se rodičák prodloužit o měsíc? Když se poslední částka 7 100,- rozdělí?
Děkuju :-*

konidana
29. črc 2014

@bajule Pokud ti již skončila smlouva na dobu určitou, tak stejně nebudeš mít nárok na mateřskou na druhé dítě a budeš rovnou volit rodičák (pouze podle partnera,jako nezaměstnaná jinak nic nezvolíš a dostaneš ho na 4roky). Aktuální podrobnosti nevím.

adelkaaa
29. črc 2014

@s222a 30 měsíců je 2, 5 let dítěte,,, to nejsou ani tři roky,,, jak se stěmito penězi dá vyžít???? ☹ , a co dál? to nevemou dítě ještě ani do školky,,,, ach jo, to je děs,,, 🙂

terezapetrova
29. črc 2014

@adelkaaa cca 1. pulrok mas mateřskou, takze pak to vyjde cca do 3 let..

adelkaaa
29. črc 2014

ajo, pravda :D, teď jsme, četla, že se bude zvedat od června mateřská, a to skoro o 4000 korun,,, to je parada, jenže než otěhotním, tak to poslanci zase zrušej, páč uznaj za vhodné, že je to pro stát drahé a zase to maminkám seberou 😠

bajule
29. črc 2014

@konidana Já hovořím právě o rodičáku... Na mateřskou vím, že už nemám nárok...

konidana
29. črc 2014

@bajule a na rodičák jen na nejpomalejší čerpání a je fuk jestli budeš mít nárok navazující na první rodičák nebo s mezidobím na pracáku. Nezaměstnaná jsi tak jako tak.

s222a
30. črc 2014

@adelkaaa
Neni u nás to jsou tři roky. Mám to od 1.10 a to už malé je 7měsíců