Částečný úvazek a MD - kolik bude a jak se to počítá?

petrusew
2. únor 2015

Holky, potřebovala bych radu. Na mateřskou mám nárok, to už jsem si zjišťovala, ale jde mi o to, jak se to počítá z částečného úvazku a kolik budu brát? RD si pak můžu volit jak chci? (myslím max ty tři roky, dva ani čtyři nechci) děkuji 🙂

xpila
2. únor 2015

@petrusew Počítá se úplně stejně, tzn. z příjmu. RD si pak můžeš zvolit, samozřejmě tam platí stejné omezení - RD nemůže být vyšší než MD. Ale pokud má otec přítele dostatečný příjem, můžeš si výši volit přes něj.

baarca
2. únor 2015

@petrusew A trvá ti pořád předchozí pracovní smlouva z doby před 1. dítětem? Pokud ano, pak budeš mít i na druhou mateřskou stejný základ jako na první (do 4 let věku dítěte při trvajícím pracovním poměru se bere to výhodnější a předpokládám, že před 1. dítětem jsi pracovala na plný úvazek). Takže v tomto případě dostaneš mateřskou jako z plného úvazku a rodičák si můžeš volit stejně jako u prvního dítěte. Jinak by to bylo, kdyby z nějakého důvodu už tehdejší pracovní poměr netrval, pak by se ti počítal základ pro mateřskou jen z aktuálního příjmu na částečném úvazku a u RD by bylo omezení jak píše xpila.

petrusew
autor
2. únor 2015

@baarca
@xpila jde o tohle, jsem na ID, s dcerou jsem neměla nárok na mateřskou, ale rovnou na rodičovský příspěvek. Začala jsem pracovat a více jak rok pracuji u rodičovského a invalidního důchodu na poloviční úvazek, dělá mi to 6000,- hrubého měsíčně, tj 5002,- čistého a teď vůbec nevím, jak se to bude počítat potom i s tím rodičákem, protože ten by měl být vyšší než mateřská, pokud tomu dobře rozumím, jenže to zase nesmí, tak teď fakt nevím ☹