Čerpání dovolené na zotavenou za rok 2018 (mezi MD a RD)

ariadna12
13. únor 2018

Zeny, myslite, ze mam narok na nejakou dovolenou na zotavenou za rok 2018, kdyz mi materska konci v polovine unora 2018 a pak od poloviny unora 2018 do poloviny brezna 2018 budu cerpat dovolenou na zotavenou za rok 2017? Partner mi tvrdi, ze bych mela mit narok na dovolenou na zotavenou za rok 2018 v delce 4 dnu nebo 4,5 dne, ale neni si moc jisty a ja tez nevim. Diky za postrehy!

makiszek
13. únor 2018

Máš narok na celou dovolenou za rok 2018. Ja to taky nevěděla ale řekli mi to v práci.

ariadna12
autor
13. únor 2018

@makiszek uplne celou za rok 2018? Tak to by bylo fajn. Myslela jsem, ze se to nejak krati.

makiszek
13. únor 2018

Bylo mi řečeno ze mateřská se chová jako bych byla zamestnana a rodicak se chová jako nemocenská a až tam by se to kratilo. Kdybych vybírala po rodicaku. Byla jsem taky v šoku ale příjemném 😊 uz to mám i písemně se zaměstnavatelem

ariadna12
autor
13. únor 2018

@makiszek ok, moc dekuji!

dancamich
13. únor 2018

Hezké odpoledne všem. Já mám vzhledem k povaze práce neschopenku od listopadu min. roku. Termín mám dle UTZ 3.6.2018. Pokud nastoupím na PPM 6 týdnů před termínem, bude to vycházet na pondělí 23.4.2018, což je dohromady 112 kalendářních dní na neschopence za rok. Pokud nastoupím 8 týdnů před, vychází to do těch 100 kalendářních dní za rok 2018. Netuším, zdali se mi počítají kalendářní nebo pracovní dny, abych měla nárok na čerpání celé nezkrácené dovolené pro tento rok. Nevíte někdo?

lenoulinkaa
13. únor 2018

@dancamich počítají se pracovní dny nepřítomnosti na krácení

betelgeuzz
13. únor 2018

Podle mě nemáš nárok na celou dovolenou 2018, protože na celý nárok musíš mít odpracováno 60 dní a ty budeš mít asi 30 dní. takže bys měla mít nárok poměrnou část za 1,5 měsíce, nevím, kolik je u vás roční nárok na dovolenou.

makiszek
13. únor 2018

@betelgeuzz a proč ja nárok mám? Taky mi končí mateřská 1.3. Mám to od zaměstnavatele černý na bílým.

betelgeuzz
Autor odpověď smazal
Zobraz
betelgeuzz
13. únor 2018

@makiszek už vím, nepočítají se pracovní dny, ale kalendářní. takže tobě to výjde přesně na 60 dní a máš nárok na celou. @ariadna12 to nevýjde, takže dostane jen poměr.
https://www.finance.cz/dane-a-mzda/kalkulacky-a...

dancamich
13. únor 2018

@lenoulinkaa takže teoreticky bych mohla až těch šest týdnů před namísto osmi? Ona mě teď ta delší neschopnost totiž paradoxně vychází líp než PPM (asi o dva tisíce) kvůli tomu novému zákonu při dlouhodobé neschopnosti.

lenoulinkaa
13. únor 2018

@dancamich šla bych radši těch šest týdnů před na PPM. A co jsem koukala, tak ta nemocenská je pak o hodně vyšší, jak píšeš.

lenoulinkaa
13. únor 2018

@betelgeuzz při nároku na dovolenou po PPM se počítají pracovní dny a musí jich být 60, aby byl celý nárok a ne jen poměrný. U nás se to bere tak, že se spočítají pracovní dny PPM, pak loňská plus letošní nárok a jestli to vyjde na 60 dní, tak mají plný letošní. Někde jim k dobru 2018 nedávají, proto mají nárok jen poměrný.

makiszek
13. únor 2018

@betelgeuzz leden a únor přece nemají dohromady 60 dnů. No zeptala bych se v práci, musí snad dodržovat zákony 😊

betelgeuzz
13. únor 2018

@makiszek @lenoulinkaa tak jsem zmátla sama sebe 😀 Nejdřív jsem byla přesvědčená, že jde o 60 pracovních dní, ale nesedělo mi to s nárokem @makiszek a v jednom článku to bylo napsáno divně, tak jsem si řekla, že to asi budou kalendářní dny. A že leden a únor nemají 60 dní mi taky nedošlo 😀

Tak ještě jednou, na celý nárok dovolené vzniká nárok, pokud odpracuje v daném roce 60 pracovních dní/směn.
@makiszek ty budeš mít nárok asi proto, že pak následuje čerpání dovolené za rok 2017, je to tak? protože i ta dovolená se počítá jako odpracovaná doba a pak ti to asi udělá těch 60 dní.
Kdyby @ariadna12 čerpala po mateřské dovolenou, teoreticky by to mohlo vyjít na těch 60 dní, ale záleží, kolik dní dovolené má. Pokud celkový počet pracovních dní bude méně, než 60, počítá dovolená jen poměrově, za každých 21 pracovních dní 1/12 ročního nároku.

soleilll
13. únor 2018

@ariadna12 Abys měla nárok na celou dovolenou, za daný kalendářní rok musíš mít odpracováno nejméně 60 dnů. Mateřská dovolená se počítá do odpracovaných dnů. Počítají se pracovní dny. Je možné, že se to vypočítává jinak, když pracuješ na směny, to obyčejně chodíš do práce i v "nepracovní" dny, tedy víkendy a svátky.
http://www.aperio.cz/689/dovolena-v-souvislosti...
O čerpání dovolené musíš zaměstnavatele nejlépe písemně požádat s formulací "nástup bezprostředně po skončení mateřeské dovolené" - nezapomeň na to, jinak ti dovču může dát až po skončení rodičáku a to se už bude krátit.

makiszek
13. únor 2018

@betelgeuzz asi to tak bude. Ja jsem myslela ze dostanu jen za 2017 a plus pomerove leden únor. Takže když mi pak řekli že mi proplatí 43 dnů tak to se mnou málem seklo 😂

ariadna12
autor
13. únor 2018

Dekuji vsem, tento tyden to musim vyridit, tak jsem vdecna za rady😉.

dancamich
17. únor 2018

@lenoulinkaa Mě to právě udělá pár tisíc, což se teď při zařizování nového bytu hodí. Akorát pořád nevím, jestli mám jít těch 6 nebo 8 týdnů před, protože jsem nikde na 100% nevyčetla, jak to je při té prac. neschopnosti.

lenoulinkaa
18. únor 2018

@dancamich i když jsi nemocná, tak se ti PPM počítá z předchozích 12ti měsíců před nástupem. A jak máš nemoc, tak to jsou vyloučené doby, které ti výpočet PPM neznevyhodnuji.

console
10. lis 2019

Ahoj holky, prosím o radu...od srpna 2019 jsem na rizikovém, za rok 2019 jsem vyčerpala 12 dní dovo...na nemocenské budu až do porodu v březnu 2020, čili konec mateřské cca září 2020. Pak tedy zažádám o proplacení jak zbytku dovo 2019, tak celou 2020, je to tak? Vím, že jsem během čerpání dovo vystavena riziku, že mohu dostat výpověď. Kdybych ji dostala, tak zřejmě jedině s odstupným, je to tak? Nebo za co by mě mohli vyrazit takhle, když tam vlastně nejsem🙂. Moc díky za rady!!!!