Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Chci RD na dva roky, jaká musí být hrubá měsíční mzda?

misa845
8. led 2015

Ahoj, potřebuji radu od někoho, kdo rozumí výpočtu rodičovské dovolené. Ráda bych se vešla do dvouleté, ale nevím, jestli se do té hranice vejdu. Prosím o radu a vysvětlení, jak si to mám vypočítat? Díky

klaaaara
8. led 2015

@misa845 ahoj, já osobně nemám s tímhle zkušenosti, ale vím, že ji má kamarádka na 2 roky a neměla měsíčně více jak 13000-14000kč/ měsíčně v čistém. Myslím, že mi i říkala, že už se to nepočítá podle platu. Jednoduše si ji můžeš dát na jak dlouho ty sama chceš, ale nejsem si tím jistá na 100%. Zeptej se na sociálce, tam by to měly říct.

terry1512
8. led 2015

Abys dostala rodičák na dva roky tzn 11 500,- měsíčně to je maximum musela bys vydělávat minimálně 16 000,- hrubého.Jinak na tu hranici nedosáhneě.Já vydělávala něco kolem 12 000,- měsíčne a horní hranici mám 9166,-

clara.7
8. led 2015

Měsíčně můžeš mít maximálně 11500,- Kč. Celková částka rodičovského příspěvku je 220 000 a záleží na tobě do kolika let si to rozpočítáš (2-4 roky), v tvém případě teda 2 roky. Začíná se měsícem kdy ti skončila mateřská a končí měsícem kdy bude dítěti 2 roky. Na sociálce ti to stejně kontrolně přepočítají nebo se tam dojdi optat dopředu ať to máš hned dobře 😉
Tady je kalkulačka: http://kalkulacky.idnes.cz/cr_vypocet-rodicovsk...

xpila
8. led 2015

@klaaaara Sice se RP podle příjmu nepočítá, ale samozřejmě v tom roli hraje.

@misa845 Musíš mít alespoň 16 429 Kč hrubého.
Tady je kalkulačka http://www.penize.cz/kalkulacky/rodicovsky-pris....

xpila
8. led 2015

@clara.7 Takhle to není, pokud by měla např. 13 tisíc hrubého, tak nemůže pobírat 11500 Kč.

clara.7
8. led 2015

@xpila já si myslím, že je, počítá se i příjem otce ne?

xpila
8. led 2015

@clara.7 Tak pokud by otec taky nesplňoval tu minimální hranici, tak to na tom nic nemění. Ty příjmy se nesčítají.

clara.7
8. led 2015

@xpila pokud nesplňuje ani otec, tak to pak jo, však když si zadá platy do té kalkulačky, vyběhne jí výše rodičáku ... i tak bych si radši na sociálku pro kontrolu došla, nevím jestli se od nového roku náhodou něco neměnilo

jitavrtule
8. led 2015

@misa845
Teorie: výše měsíčního rodičovského příspěvku nesmí překročit 70 % hrubé mzdy rodiče a zároveň je omezena na maximální částku 11 500 Kč. Minimální doba čerpání rodičovského příspěvku je 19 měsíců.
Celková maximální částka k čerpání je 220 000,-.

Praxe: Pokud chceš jít na dva roky (24 měsíců) tak vychází měsíční částka na zaokrouhlených 9200,-, za předpokladu, že tvůj hrubý plat je alespoň 13100,-.
Pokud chceš čerpat maximum za co nejkratší dobu (19 měsíců) , pak budeš brat 11500,- měsíčně a tvůj měsíční hrubý plat musí být vyšší než 16430,-.
Hezky shrnuto, včetně rozdílu mezi mateřskou a rodičovskou (ve smyslu dávek) je to tady:
http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni...

blondynka400
8. led 2015

@xpila
@clara.7
@misa845 když nesplňuje výše uvedenou výši matka dítěte, ale otec ano a v den porodu je účastník na nemocenském pojištění, je možné si volit RP libovolně, tedy ve výšši 11 500, tzn. do dvou let dítěte.
Jedině je potřeba, aby mu formulář o výšši přijmu vyplnil zaměstnavatel a pak je s tím potřeba dojít na CSSZ (s výjimkou některých státních zaměstnanců, tam to stačí jenom od zaměstnavatele) a to se přiloží k žádosti o RP.

xpila
8. led 2015

@blondynka400 Trochu nechápu, proč mi to píšeš - já tohle vím, neptala jsem se na to.

blondynka400
8. led 2015

@xpila neříkám že to nevíš, ale pak nevím, proč jsi to holkám nenapsala. Protože z tvých příspěvků to rozhodně patrné nebylo, přotom pro tazatelku je toto myslím poměrně zajímavá informace, který dost ženám ulehčí život a můžou si volit RP dle svého.

xpila
8. led 2015

@blondynka400 Psala jsem to níže, ale to je jedno. Měla jsi to napsat rovnou tazatelce a ne mně.

blondynka400
8. led 2015

@xpila jestli myslíš tvůj příspěvek ve 12.47, tak tomu, kdo neví jak to je, moc nepomůže...
Jen nechápu, proč se tak rozčiluješ, ale máš pravdu, je to taky jaksi jedno 😀

misa845
autor
8. led 2015

Díky moc, holky! Takže když mám na smlouvě 11000 kč hrubého, tak mi to asi moc nepomůže, co? 😠 😠

misa845
autor
8. led 2015

Myslíte, že by pomohlo, kdyby se na ty poslední měsíce, co tam budu, zvedla nějak mzda? Nebo už to je jedno? Mohla bych se nějak domluvit se zaměstnavatelem.. Ale pokud už by to nějak nepomohlo, tak to nemá smysl dál řešit.. mám na smlouvě 11tis, dostáváme peníze ještě bokem, ale to není bohužel na papíře :(

xpila
8. led 2015

@misa845 A otec dítěte takový příjem taky nemá?

misa845
autor
8. led 2015

@xpila má stejnou smlouvu jako já, bohužel :(

xpila
8. led 2015

@misa845 Tak v tom případě máte bohužel smůlu ☹

verusky
8. led 2015

@blondynka400
@jitavrtule
devcata, prosim, poradte, dnes mi konci materska a potrebuju zadat o rodicovsky prispevek. musim jit na OSSZ osobne? a da se dohledat ten formular zadosti na netu? dekuju...

blondynka400
8. led 2015

@verusky na OSSZ se nechodí. Ale na ty sociální úřady při úřadu práce, tedy alespoň v Praze. Formulář na netu najdeš, ale musí se to tam donést, buď ty a nebo otec dítěte.

verusky
8. led 2015

@blondynka400
dekuji, uz mam vyplneno a vytisteno. pekny patek 🙂

Sem začni psát odpověď...

Odešli