Chybí 20 odpracovaných dní. Jak to vyřešit s mateřskou?

kafrie14
5. zář 2015

Ahoj maminky, mám dotaz přemýšlíme nad miminkem a ted mi došlo od září pracuji a smlouvu mám na rok což je do konce srpna, ale třeba když v prosinci(neznamená jen v prosinci ale do konce smlouvy daleko prostě v tomto období) otěhotním a oznámím to zaměstnavateli smlouvu mi už neprodlouží a mě teda bude chybět 20 odpracovaných dní?? Jde nějak vyřešit to, abych měla nárok na mateřskou i při takovém problému? Setkal se s tím někdo??? máte Zkušenosti poraďte... 🙂 Děkuji za rady 🙂

andelka
5. zář 2015

Asi odložit snažení.

kaeth01
5. zář 2015

vychazelo mi to o par dni, kdy jsem pracovala do posledni chvile a myslela ze porodim za pochodu uprostred firmy 🙂 (mala se narodila s tydenim zpozdenim nakonec, takze sem krasne stihla doma i uklidit.. tyden mi nakonec stacil) neporadim ti nic jineho nez andelka nademnou.. odlozit snazeni a nebo to risknout 😉 prace je a bude.. kdyz se narodi mimco, proste to vezmes tak, ze to tak melo byt a s tou situaci se poperes v dany cas jak prijde.. nikdy nic neznamena konec!! i to co tak ze zacatku vypada.. drzim pesti se snazenim 😎

littlecharm
5. zář 2015

Naplánovat si to tak, aby to vyšlo. A taky přemýšlet nad zkušební dobou, ono otěhotnět ve zkušebce není žádný med, obzvláště když nedejbože musíte na neschopenku kvůli silným nevolnostem (to se rovná vyhazovu, který je ve zkušebce přípustný i u těhotných).

kafrie14
autor
6. zář 2015

@kaeth01 no kdybychom odložili snažení až bychom mohli bylo by to až za rok a to my nechceme.... tak uvidíme třeba to nějak dopadne... 🙂 manža mi pořád říká že penízky jsou a vždycky budou i kdyby nebyly v mateřské ale až v rodičovské....

andelka
6. zář 2015

Počkala bych aspoň do konce roku.

kafrie14
autor
6. zář 2015

@andelka to určitě 🙂

kaeth01
7. zář 2015

@kafrie14 je to opravdu tezke rozhodovani.. ale predstav si, kolik zenskych resilo v zivote daleko slozitejsi situaci, se kterou nepocitaly.. otehotnely po jedine diskotece, nebo s klukem po par tydnech vztahu a ten je opustil.. moje kamaradka po 5ti letech snazeni!! se na snazeni vybodla a dostala praci svych snu a do mesice otehotnela!! sla s pravdou ven - jak moc o praci stoji a jak moc ji tehu zaskocilo po tolika letech neuspechu - dneska ma dve deti, sefa, ktery je stastny ze ji tehdy nevyhodil, ale vysel ji vstric 😉
ty mas tu vyhodu - ze se na ty komplikace muzes dopredu pripravit 😀 uz to je polovina uspechu, ze pocitas s necim, co ti muze znesnadnit cely proces zamestnani.. verim, ze je tu dost zenskych, ktere resily neco podobneho - jen neplanovane 😉
a jak sem psala.. kdyz to nedopadne tak jak by sis prala, dopadne to jinak.. ale i tak to prezijes, najdes jinou cestu kudy jit a za 5let se ohlidnes a reknes zes to zvladla 🙂 mozna si odres usi, mozna se zapotis.. mozna to pujde lehce - ALE ZVLADNES TO!!

xpila
7. zář 2015

@kafrie14 A před tou prací jsi dělala co?

kafrie14
autor
7. zář 2015

@xpila studovala 🙂

xpila
7. zář 2015

@kafrie14 A školu jsi teda úspěšně dokončila? Pokud ano, tak se ti počítá do těch 270 dní nutných pro nárok na PPM.

kafrie14
autor
7. zář 2015

@xpila ano mám Bc.

xpila
7. zář 2015

@kafrie14 Tak se ti do toho počítá, takže na mateřskou máš nárok už teď.

kafrie14
autor
7. zář 2015

@xpila aha díky moc to jsem nevěděla 🙂

xpila
7. zář 2015

@kafrie14 Viz MPSV 😉: Do doby účasti na nemocenském pojištění pro nárok na PPM se započítává doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno.
http://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/davk...

vilibalda
7. zář 2015

@kafrie14 Já myslím, že i pokud bys předtím nestudovala, za rok tu podmínku 270 dnů splňovat budeš...Pokud pracuješ od září do srpna, je to 365 dnů, ne? Nejedná se totiž o pracovní dny, ale kalendářní dny, takže pokud Tě nevyhodí ve zkušebce, nárok mít budeš. Pletu se?

kafrie14
autor
7. zář 2015

@vilibalda já pracuji ted od září předtím jsem studovala a smlouvu mám do příštího srpna 🙂

vilibalda
7. zář 2015

@kafrie14 Takže i když Ti neprodlouží smlouvu, budeš mít odpracováno 365 dní (pokud Tě teda nevyhodí ve zkušebce), ne? Tak, kde Ti chybí 20 dní? 😕

kafrie14
autor
8. zář 2015

@vilibalda já totiž myslela pracovní dny a nevěděla jsme že se počítají kalendářní 🙂

xpila
8. zář 2015

@kafrie14 Počítají se všechny.