Dluh u VZP, není nárok na porodné?

ellui
20. čer 2017

Ahoj holky. Mam na Vas otazku. Vcera za mnou prisla svagrova s tim, ze ji nechteji dat porodne zduvodu tohp ze jeji manzel ma dluh na VZP. To vazne tedy nema na porodne narok? Ja kdyz ho podavala tak na pojistovnu se me nikdo neptal. Diky za rady 🙂

lv
20. čer 2017

Jen teoreticky, když je dokládají příjmy rodiny, tedy i manžela, dle rodného čísla jim vyjede dluh. Pojištění je povinné, tedy pokud porušuje zákon, stát nebude hradit dávku = porodné?

almara2
21. čer 2017

tak za mně je to logické, ne? A souhlasím s tím, všichni si mají platit sociální a zdravotní, takže za mně nelze neplatit zdravotní a chtít po státu, aby sypal,...

jezz1e
21. čer 2017

Přijde mi to zvláštní - porodné je totiž poskytováno ženě, byť na základě prokázání příjmů rodiny. Prolítla jsem zrychleně zákon a nenašla jsem tam, že by nemělo být vyplaceno, pokud má společně posuzovaná osoba dluh (čímž rozhodně neobhajuji neplacení pojistného a zároveň čekání na příspěvek). Ale nevylučuji, že to tam někde je. Zavolala bych si normálně na úřad práce na informace a ověřila si, zda to takhle úřednice může podmiňovat. Ale spíš tipuji, že informace od švagrové byla nepřesná - například že manžel nemá dluh, ale třeba neodevzdal přehled a oni tedy nemají podklady pro rozhodnutí.