Hmotná nouze a rizikové těhotenství

slunicko91
24. dub 2017

dobry den.mam dotaz.sem v 5.mesici a sem od zacatku tehu sama.
1.)na co vse mam prosim narok uz ted a po porodu?
2.) me tehotenstvi je celou dobu na prd,musim jen lezet.uz dvakrat sem byla v nemocnici,sem na pracaku a pobiram hmotnou nouzi.co kdyz me ale doktorka posle na rizikove tehotenstvi?jak to funguje?nekdo mi rikal,ze pak i hmotna nouze dava neco navic,ale tomu moc neverim.a jak je to pak s pracakem?a s vychazkama a tak?kdyz sem na tom UP.
dekuju predem na odpovedi

uzivatelkalucie
24. dub 2017

Dobrý den, a co je s otcem dítěte? Má k vám vyživovací povinnost dokud se dítě nenarodí. Až se dítě narodí, bude mít vyživovací povinnost na něj. Otec by vám měl i přispět na výbavičku.
Na hmotné nouzi je to bude zajímat. Pokud otce neuvedete, můžete být na dávkách sankciována..
Rizikové těhotenství se týká pracujících žen. Vy nepracujete, tudíž jste doma stále. Změna by nastala pokud byste byla hospitalizována v nemocnici. Pak máte po měsíci hospitalizace nárok pouze na existenční minimum 2200,- Kč.

slunicko91
autor
24. dub 2017

otec dite se nezajima.ale do papiru ho uvedu.a kde mam zadat?jak tto funguje?od jakyho mesice mi musi platit?kdyz mu reknu at mi da penize,tak nechce.takze mi nedal jeste nic.takze to potrebuju mit dany na papiru.

astyna
24. dub 2017

@slunicko91

pokud se nezajímá, tak stejně ani dítě nevezme za své a budeš na vše sama. Musí ti podepsat přiznání k otcovství - nejlépe před porodem, po porodu jsou z toho soudní tahanice.

slunicko91
autor
24. dub 2017

tak on vi,ze sem verna a ze je dite jeho.ale jde o to,jestli to podepise.kdyz ne,tak at si zaplati testy otcovstvi.coz nestoji par korun.snad se nebude cukat.protoze ted s nim domlouvani je strasny.ani penize nedava

j.a.n.i
24. dub 2017

@slunicko91 Musíš to dát k soudu a tam se řeší, zda je potenciální otec a pokud jo, tak to dostane nařízeno soudně (může i před porodem, pokud to situace vyžaduje) a pak po porodu určení otcovství, pokud to neuzná dobrovolně.

j.a.n.i
24. dub 2017

@astyna No, pokud to otcovství podepíše, tak je celkem jedno, zda před porodem nebo po něm... a pokud nepodepíše, tak stejně nic jiného než soud nezbude.

slunicko91
autor
24. dub 2017

no ja prave ted byla uplne bez penez.a nejsem na tom dobre.kdyz sem na te hmotce :( takze potrebuju,aby mi penize daval uz ted.ale od kolika mesicu oo mi v tehu musi platit.

astyna
25. dub 2017

@j.a.n.i

Já to beru prakticky - obíhat s kojencem/novorozencem soudy, které se nemusí vyřešit na první stání, což se tady zřejmě nevyřeší. On odmítne testy otcovství, dostane pokutu, odročí se to na "neurčito", mezitím slečna bude bez peněz. Bývalý přítel takto odkládal několik let.

Proto je lepší to vyřešit před porodem jednou návštěvou matriky, kde se jen sejdou s matrikářkou a on se "přizná". Navíc je to jedno, kam zajdou, mohou na matriku kamkoliv. Soud se bude určovat.

uzivatelkalucie
25. dub 2017

Ví o vašem těhotenství úřednice, která vám vyplácí dávky hmotné nouze?
Naše klientky jsme odkazovali na sociální pracovníky, kteří jim pomohli vyřídit vše potřebné. Navíc znají v okolí veškeré poskytovatele sociálních služeb, takže nastávajícím maminkám pomohli sehnat třeba výbavičku, potraviny z potravinové banky atd.

j.a.n.i
25. dub 2017

@astyna Já jsem ale psala, že pokud bude ochoten jít na matriku, tak je jedno zda před porodem nebo po něm, vyjde to nastejno. A pokud chtít nebude, tak se můžeš stavět na uši a stejně ty soudy obíhat budeš.

slunicko91
autor
25. dub 2017

@uzivatelkalucie ano vi.ale nepomohla mi.dokonce sem byla dnes na OSPOD a tam takova nafintena...rekla mi velky prd teda.takze jako ja uz nevim jak se obratit.sem myslela teda,ze mi reknou,jak postupovat,co delat....a na hmotce ta nerika nic.

uzivatelkalucie
25. dub 2017

@slunicko91 U nás to teda funguje lépe. ☹

slunicko91
autor
25. dub 2017

@uzivatelkalucie u nas sileny.skoda mluvit.jednaj se mnou strasne,jak sem tehotna

marta1295
16. lis 2019

Zdravim měla bych taky dotaz jsem na UP a jsem ve 33tt pobirala sem podporu ale ta mi už skončila na mateřskou nárok nemám tak se chci zeptat kde si můžu o něco zažádat nebo na co mám nárok ziju s přítelem a ten si pak malé chce napsat na sebe jako otec a nevím jestli když budu bez mateřské mám na něco nárok děkuji za odpovědi

j.a.n.i
16. lis 2019

@marta1295 Jo, od porodu mas narok na rodicak.

marta1295
16. lis 2019

@j.a.n.i jinak nemám nárok na nic po tu dobu

mamio
16. lis 2019

@slunicko91 ahoj za prvé... Jestli bydlíš ve vlastním bytě ci pronájmu, můžeš pobírat příspěvek na bydlení... To je jedna věc.. Za druhe, můžeš se přinejhorším obrátit na organizaci Na počátku, je to organizace která je právě pro tyhle případy jako ses ty... Můžeš si to najít na netu a stačí tam zavolat... Muzou ti pomoct i s bydlením,se vším... A samozřejmě ten frajer s kterým máš dítě platit musí... Po porodu mas nárok od něj na alimenty, a na příspěvek na neprovdanou matku oo dobu 2 let...jinak příspěvek na bydlení, na dítě, a rodicak.

marta1295
16. lis 2019

@mamio no ono je to tak s přítelem ziju v rodinném domku a tím pádem nevím jak co je čekám první dítě avubec nevím jak to vše je hlavně mi jde o to abych do porodu nebyla bez peněz

j.a.n.i
16. lis 2019

@marta1295 Tak partner snad ma prijem, tak bez penez nebudes, ne.

mamio
16. lis 2019

@marta1295 tak vy spolu nejste a bydlíš u něj?

j.a.n.i
16. lis 2019

@mamio vzdyt nikde nenapsala, ze spolu nejsou

mamio
16. lis 2019

@j.a.n.i dobry den.mam dotaz.sem v 5.mesici a sem od zacatku tehu sama.

katjja123
16. lis 2019

@mamio přečti si to prosím ještě jednou. Tento dotaz píše uzivatelka marta1295, čas 7:28 a nic o tom, že je v 5. měsíci sama nepíše.

mamio
16. lis 2019

@katjja123 jo máš pravdu bylo to myšleno na sluníčko, ale nejak jsem udělala překlep

marta1295
18. lis 2019

@j.a.n.i to ano má ale jde mi o to že i když sem s pritem zda mám nárok na nějaký prispevek od sociálky

j.a.n.i
19. lis 2019

@marta1295 partner ma k tobe vyzivovaci povinnost, takze ne, nemas, pouze pokud byste v souctu byli pod minimem.

keliska40
27. led 2021

je pravda kdyz dcera bydli u mne ze mam na ni vyzivovaci povinost a je tehotna tohle ji pry rekla dnes na urade nevim co si mam myslet

j.a.n.i
27. led 2021

@keliska40 no, vyzivovaci povinost ve smyslu toho, ze bys ji musela platit vyzivne nemas pokud nestuduje. Ale pro narok na davky jste společná domacnost, takze se pocita pro narok i tvuj prijem.

keliska40
28. led 2021

@j.a.n.i právě že nestuduje a je na ÚP tak mne to překvapilo