Hmotná nouze na nedoplatek elektřiny?

waisinka
17. led 2018

Ahoj ženy . Jsem matka samoživitelka jednoho syna . Dnes nam došla faktura za vyuctovani za cely rok .. musime doplatit 40000 ano čtete dobře 40000 😔 topime elektricky ale ne moc vetsinou jen v jednom pokoji a to jen parkrat za den . Abych ušetřila .. no teď vidim jak jsem ušetřila 😫 nevim jestli není chyba nekde ve faktuře ale minuly rok to bylo 20000 :/ .. mela jsem stary elektromer a jelo to 24hodin na zvyseny tarif jelikoz novy elektromel stal 15000 tak jsem na něj ušetřila az minulý mesic .
Nevím kde takovou castku vzit :( kdyz mam rodicak 3800 kc .. myslite ze hmotna nouze trosku pomuze ?? Beru i prispevek na bydleni ale minuly rok jsem dostala jen 1500 na nedoplatek 20000 takze myslim ze tenhle rok to bude uplne stejne . Predem se omlouvam za chybny text ale jsem porad v soku z toho dopisu

Zalohy poctive platim kazdy mesic 1000kc
Děkuji za jakoukoliv radu .

blahova_andrea
17. led 2018

No bohužel to chce vyřešit to samotné topení a asi by to chtělo i navýšit zálohy, ale to se lehko řekne, když jsi na to sama :-/ 40.000,- ti žádná dávka nepokryje ☹ Zvlášť, když sama můžeš porovnat loňský rok, kolik jsi dostala. Vím, že je nějaký jednorázový příspěvek v nouzi, tak bych se na něj šla zeptat. S tím nemám zkušenosti, tak nevím na co vše lze použít, jaké jsou podmínky žádosti nebo jaká je maximální částka. Každopádně my jsme rodina kompletní, teď jsme museli 2-3měsíce topit také elektrokotlem a jen za tu dobu budeme platit přes dvacku a jej to pro nás masakr a šok. To je nějaký vlhký nezateplený nájemní byt? Není možnost bydlet jinde? Už loni jsi musela mít problém to poplatit, ne? Je mi líto, že ti nemohu líp poradit nebo pomoct. Fakt nezávidění hodná situace ☹

waisinka
autor
17. led 2018

@blahova_andrea je to dům ale obyvame jen obyvak kde i spíme .. v kuchyni netopime . Topeni tu nebylo vubec .. pred rokem jsme delali eketricke uplne nove i kotel za 50000 .. tak topime jen tim .. ted uz 14 mame ten novy elektromer takze do bbudoucna uz by to melo byt okay . Jedna se mi jen ted o tu castku :( monuly rok mi prave rekla pani na socialce jak jsem to zaplatila a zda jsem zadala o hmotnou nouzi .. platila to mamka s tatkou no :( a az pred mesicem jsem jim to splatila a ted na novo 😔 me svihne :(

blahova_andrea
17. led 2018

@waisinka no vidíš, tak jestli ti to radila paní už loni, tak neváhej a okamžitě naklusej na ssp, ať to zjistíš a řešíš co nejdřív. každá část, co by ti dali je dobrá a ušetří ti další dluh a splácení u rodičů. pokud lze tuto situaci opakovat. já bych to rozhodně zkusila i na tatínka prcka. to teplo je přece pro jeho dítě, mohl by se slitovat a přispět aspoň něco.

waisinka
autor
17. led 2018

Neplati ani alimenty .. a neni z ceska takze tatinek asi.. chtela jsem jen vedet jestli nekdo tady takovy je kdo zadal presne o tohle .

blahova_andrea
17. led 2018

@waisinka my jednu dobu brali příspěvek na bydlení, tak jsme to řešili v tom ty. měli jsme nastavené zálohy trošku lépe, tak nikdy nebyly nedoplatky tak vysoké. že neplatí ani alimenty...to je teda ... no škoda slov ☹

waisinka
autor
17. led 2018

No ja z rodicaku 3800 opravdu nemuzu mit vic zalohu nez 1000 kc :/

hojda
17. led 2018

A to je nájemní bydlení, nebo tvoje? Bydlí v tom domě ještě někdo, nebo se v celém domě topí jen jedna místnost. Na kolik tě tam to bydlení za měsíc tedy vyjde?

blahova_andrea
17. led 2018

@waisinka jo, to je mi jasný. nedovedu si představit z toho vyjít. si pamatuji, jak jsme měli třeba v létě vyšší spotřebu vody a hned mi došlo vyúčtování a že mi sami navýšili zálohy :-/

katjja123
17. led 2018

Tak si navys rodicak a najdi brigádu. To neplacene vyzivne ale musis nejak resit. Nevim jestli ti stat proplati ten nedoplatek. Uvidíš na úřadu. Ale moc bych na to nespoléhala.

blahova_andrea
17. led 2018

@katjja123 já se divím, že to výživné úřad neřeší a nebo to nějak vyřešené nebo v běhu mají. všude totiž běžně chtějí doložit rozhodnutí o péči a výši alimentů nebo aspoň nějakou dohodu. prostě v základu se má povinnost starat tatínek a až pak pomáhá stát. další věc je zda je tatínek v RL a jak moc složité a jak se to řeší, když je tatínek cizinec a ani tu nepracuje a nežije :-/

ilonne
17. led 2018

@waisinka Poradi ti na socialce a pripadne nastavit splatkovy kalendar s dodavatelem

ilonne
17. led 2018

@waisinka A proc nejdes do prace?

blahova_andrea
17. led 2018

@ilonne no tipla bych, že tak mladá maminka (dle fotky) nebude mít vlastní maminku v důchodu, aby měla hlídání

ilonne
17. led 2018

@blahova_andrea To chapu, ale my jsme taky platili detskou skupinu a ta nas vysla na 2500,- kc/mesic a to bydlime ve meste 25 km od Prahy. Urcite se da sehnat i levnejsi hlidani nez soukroma skolka. Nebo brigadu. Myslim, ze je vse lepsi nez doma sedet za 3800,- kc

waisinka
autor
17. led 2018

Takze tak !!! Nepotrebuji rady typu bez do prace na brigadu atd .. rodice pracuji kazdy den takze neni moznost davat syna na hlidani .. syn mel ted 2 roky takze ano do skolky jeste jit nemuze .. bydlim na vesnici .. nejsem z prahy .. v nejblizsim meste mame jeslicky za ktere chcou 7000 na mesic .. takze si nemyslim ze by to az tak vyresilo moji situaci .. tatinek neni v rodnen liste jelikoz ani do cr nemuze .. takove rady tady opravdu nehledam a jen jsem se chtela zeptat jestli nekdo mel podobny problem .. na brigadu nevim kam kdyz syna budu mit na zadech 🤦🏼‍♀️

jujatko
17. led 2018

S tímto neporadím, ale tolik jsme neprotopili ani ve sto let starém z části kamenném domě, kde jsme topili ve všech pokojích, tedy na cca 19-20 stupnu v době, kdy cena elektřiny byla podtstaně vyšší než dnes. Spíše bych se zaměřila na příčinu než následek. Nový kotel podle mne nic moc nevyřeší. Problém bude někde jinde.

blahova_andrea
17. led 2018

@ilonne to bych takto nepaušalizovala. myslím, že záleží na hodně okolnostech 😉

jujatko
17. led 2018

1000 Kč na zálohy je prostě hrozně málo, pokud topíte elektřinou a není to pasivní barák - což předpokládám, že není. Já si třeba ze začátku opisovala každý týden stav elektroměru a počítala, jak nám to vychází a podle toho jsem si pak navyšovala nebo snižovala zálohy. 52 tis za rok, pokud opravdu topite jen v jednom pokoji je strasny ranec. Ale ono je treba si taky uvedomit, ze ono je lepsi topit porad na mene stupnu nez to porad vypinat a pak dotapet. A u toho elektrokotle je znat kazdy stupen navrh. Topit elektrokotlem v nezateplem dome treba na 24 stupnu je to totalni financni sebevrazda

jujatko
17. led 2018

Ale smaozřejmě držím palce, ať to vyřešíte.

ilonne
17. led 2018

@waisinka Chapu, ze se rozcilujes, kdyz se nekdo zepta na praci. Ale podivej, nase deti sli oba do jesli/hlidaci skupiny pred dovrsenim dvou let. Proste platime hypoteku a kazda koruna se hodi. S dcerou jsem to delala tak, ze jsem ji do Prahy, kde jsem pracovala, vozila sebou. Syn uz chodil do detske skupiny v miste bydliste. Navic pokud maji skolky volnou kapacitu, dvoulete dite uz ti prijmou. Nemas to jednoduche, je mi te lito, ale s prijmem z prace by to.mohlo byt resitelnejsi. Daji se najit i soukrome osoby za hlidani. Argumentujes sice, ze nezijes v Praze, ale tady je vsechno podstatne drazsi. Zkus se zeptat na socialce a na pracaku, urcite by ti pomohli najit i vhodne hlidani. Vzdyt od toho jsou.

fifina86
17. led 2018

@waisinka jen napad,mas rodicak 3800,to mas do 4let veku ditete,ze?Vis,ze od ledna lze i u tebe pripadne navysit rodicak az na 7600?
Bohuzel s ostatnim poradit nedokazu.

journals
17. led 2018

Zamyslela bych se nad tímto:
1) Snažila bych se zjistit, proč platíš tak moc a jak tomu můžeš předcházet + upravila zálohy
2) určitě bych si zvedla rodičák na 7600,-
3) na každém obrázku na profilu vidím dost vystajlované miminko i maminku. Jistě by šlo ušetřit i na hadřících a podobných věcech...

Jinak určitě nepočítej, že za tebe někdo zaplatí 40 tis. za topení, příspěvek bude spíš v řádu stovek/tisícovek, ale určitě ne desetitisíc, obzvlášť potom, co se to už jednou stalo. Musíš přejít na jinou variantu topení a zvýšit zálohy, jinak to půjde těžko :-/ A ta brigáda asi taky nebude od věci - aspoň zkusit po známých něco po večerech, na doma... třeba by se něco našlo...

waisinka
autor
17. led 2018

Mam novy kotel a s tim i novou sazbu bohuzel jen zatm 14 dni takze to pujde videt az na pristu rok . Holky opravdu tu neni moznost prace .. koukam na brigady kazdy den .. myslite ze jsem rada za 3800 kc na mesic ??? Snazim se fotit , dekam doma naramky a nevim co jeste ale na to jsem se opravdu neptala :(

fifina86
17. led 2018

@waisinka a co to zvyseni rodicaku?

journals
17. led 2018

@waisinka No ptala jsi se na hmotnou nouzi, ale tady každý tuší, že ti 40 tis. nikdo nedá. Proto tu lidi navrhují jiný způsob jak ušetřit, aby jsi byla schopná to zaplatit a nespoléhat na to, že to zaplatí někdo jiný. Ale jestli ti tohle přijde mimo, tak už fakt nevím. Pak už zbývají asi jen znovu rodiče...

1772
17. led 2018

Taky si myslím, že v první řadě musíš hledat řešení problému jen u sebe. Proč by sociálka měla doplácet na tvé živobytí, když sama píšeš, že se znovu opakuje a zhoršuje situace z loňska? Spousta úplných rodin s minimálními příjmy řeší tyto problémy a většinou nemají na nic moc nárok. Stačí jen minimální plat a už je příjem shledám jako dostatečný. Tak to prostě je, je to moje dítě, můj život a můj problém.

jujatko
17. led 2018

@waisinka Obavam se, ze ale opravdu nova sazba zas tak nic nevyresi. Dobre, budes mit elektrinu treba za pulku. To znamena, ze bude mit pristi rok nedoplatek mozna jen 20 tis. Kč. Já vím, že je to těžký. Zkoušela jsem koukat na diskuze na netu - zkus si neco projet. Davkam nerozumim, ale hodne tam pisou, ze ten nedoplatek se pripocitava k nejake castce na hmotnou nouzi. Bude nejlepsi, kdyz zajdes na socialku, tak Ti jiste poradi. Kord, kdyz Ti to radila i loni.

snahnah
17. led 2018

Jednou mi taky prisel vyssi doplatek za elektriku, ale sla jsem to reklamovat a zjistilo se, ze si v CEZu spletli elektromer.

jujatko
17. led 2018

Jinak ja praci chapu. Pokud nemate v okoli vetsi mesto. Je to fakt problem. A pokud treba nemate auto.... Ale to bohuzel nepochopi nekdo, kdo to nepoznal. My treba mame chalupi na vsi, kde jezdi autobus jeden rano, aby odvezl skolaky, a jeden odpoledne, ab yje privezl. Obchod tam neni, nic tam neni. Nejblizsi obchod je cca 15 km. Lidi, kteri tam pracuji, dojizdeji denne min 40 km za praci - samozřejmě autem

waisinka
autor
17. led 2018

Nechtela jsem uhradit vse .. ptala jsem se jestli je tu nejaka moznost . Aspon neco treba . . Auto tez nemam .. vetsinou to komentuji ty co maji tatinky co plati nebo bydli ve velkem meste a maji auto .. ja tu moznost bohuzel opravdu nemam . Nechci aby me nekdo litoval nebo tak neco .. hledam si brigadu ale bohuzel mohu jen na vikend a to jednou za 14 kdy rodice jsou doma . Takze kdo si mysli ze jen lezim doma a hledam nekoho kdo to za me zaplati .. tak tak to opravdu neni .