• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Jak je to s mateřskou na Slovensku? Jaké papíry vyřídit?

22. prosince 2016 
Ahoj holky, jelikož se po porodu míním stěhovat na SK, můžete mi říct, jak to bude s mateřskou atd, a jaké papíry si budu muset vyřídit? :rolling_eyes:
18. únor 2007 ve 23:28  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
sisstin: Zeptej se na okresní správě sociálního zabezpečení. Tam Ti dají formulář myslím E101, kterým se určuje příslušnost k právním předpisům a pak můžeš za splnění zákonem stanovených podmínek pobírat mateřskou na Slovensku. Státy EU si většinou uznávají dobu pojištění, kterou zaměstnanci získali v jiném členském státě, takže o dávky určitě nepřijdeš. Nehledě na to, že je možné, aby si podléhala českým právním předpisům a mateřská se Ti posílala na Slovensko. Taky se obrať na Slovensku na Sociálnu poisťovnu, tam Ti zase řeknou o podmínkách na Slovensku. :wink:
23. únor 2007 v 10:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jsem taky ceska maminka zijici na SK a prosim o radu ohledne zdravotniho pojisteni. Momentalne je moje dcera pojistena i v Cechach (automaticky kdyz tam mame trvaly pobyt) i na Slovensku (kvuli pediatricke atd). Musim ceske pojisteni zrusit i kdyz tam mame trvaly pobyt? Nevim, ci je mozne mit pojisteni ve dvou statech i kdyz ho nevyuzivame?

Jinak Sisstin, brala jsem materskou a ted uz rodicovsky prispevek v Cechach, ale pokud si budes menit trvaly pobyt, tak to treba vybavit na SK.
6. bře 2007 ve 14:09  • Odpověz  •  To se mi líbí
kitka123: Myslím, že bude nejlepší, když se zeptáš ve své zdravotní pojišťovně a tam Ti určitě poradí. Tady to asi moc lidí vědět nebude. Ale možná holky, které žijí jinde v zahraničí by věděly, jak je to se zdravotním pojištěním, v případě, že žijete v jiném státě EU. :wink:
6. bře 2007 v 15:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
1980mat, ja se prave na pojistovne moc ptat nechci, protoze mam pocit ze to neni uplne koser a tak nechci na sebe zbytecne upozornovat. Ale asi mi nic jineho nezbyde. I tak diky za odpoved.
6. bře 2007 ve 21:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
autor
kitka: já budu brát mateřskou tu v čechách..bude mi tu ležet..a trošku si naspoříme vedle :wink:
6. bře 2007 ve 21:10  •  2 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Ahojte,
zajimalo by me, jestli kdyz pracuju a ZP odvadim na Slovensku a miminko bych porodila v CR, jestli mam pak narok na materskou a rodicovskou v CR? Nebo si tam v CR musim take platit zdravotni? A nebo je lepsi porodit tu v SR a pak pobirat slovenskou materskou a rodicovskou? Jak jste to udelaly vy, cesky zijici na Slovensku?My planujeme pristi rok mimi /doufam, ze se nam podari/ tak by me zajimalo, jake mame moznosti....Diky za kazdou radu.
29. črc 2008 v 11:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj,
mám dotaz chtěli jsme se stěhovat na slovensko, ale zjistila jsem že jsem těhu (na stěhování se nic nemění), ale nevím jestli můžu brát penízky tady i když budem na slovensku (pobyt mi zůstane v čr) a jak je to se zdravotnm pojištěním, když tam budem muset chodit k dr. (gynekolog, obvodní, pediatr atd.), platí se to nějak extra, nebo nám tam bude platit normálně ta eurokartička od VZP?? Jsem z toho jelen :confounded: Budem tam vlastně na hodně dlouhé návštěvě (pár let...) :grinning:
21. srp 2008 v 17:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
Pokud budete v ČR zdravotně pojištěna, budete moci navštěvovat v ČR lékaře za běžných podmínek. V SR si budete každou návštěvu hradit z vlastního – pokud si i tam nebudete hradit zdravotní pojištění. Pokud splňujete podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dnů v posledních dvou letech, budete z Čech pobírat peněžitou pomoc v mateřství. V případě, že manžel (přítel) bude pracovat na Slovensku, rodičovský příspěvek by Vám náležel již na Slovensku, manželé být nemusíte, podstatné je, že přítel je otcem dítěte. Dítě získává občanství po rodičích. V případě porodu na Slovensku, byste si v Čechách museli vyřídit český rodný list dítěte. Výše a pravidla vyplácení rodičovského příspěvku na Slovensku mi nejsou bohužel známa. Doporučovala bych Vám se informovat přímo na Slovensku, např. internetové stránky slovenského ministerstva práce a sociálních věcí.
21. srp 2008 ve 23:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
Děkuji za radu.
Jde mi o to abych mohla pobírat peníze celou dobu z ČR (tzn. do tří let věku dítěte) nechceme být na Slovensku na věky, je to spíš opravdu dlouhodobější návštěva, protože tam manžel dostal možnost práce. Dítko se narodí v Čechách, pokud se něco nezvrtne jinak. Jde o to zda si mohu nechat platit státem pojištění v ČR a sama si platit pojištění na Slovensku, po dobu pobytu tam, pro případ nutnosti návštěvy doktora, což se s malým dítětem opravdu nedá vyloučit... Zeptala bych se na pojišťovně, ale jedna známá se šla zeptat na podobnou věc akorát s Anglií a úřednice jí okamžitě sebrala kartičku pojištěnce, což bych opravdu nerada, protože po skončení manželovo práce se chceme vrátit zas do Prahy :unamused:
Doufám že to není moc zmatené, protože já jsem z toho opravdu hodně zmatená :sweat_smile:
27. srp 2008 v 01:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky. chtěla bych poprosit o radu než pujdu na UP. Pracovala jsem na Slovensku, pobírám i mateřskou ze Slovenska. Nedávno jsem ale zjistila, že mateřská je na slovensku o asi 2 měsíce delší než u nás, takže mi má končit až 3.3.2017 (namísto ledna). Je to tak v pořádku a můžu si jít zažádat o rodičovský příspěvek tady v ČR až v tom březnu?
22. pro 2016 v 10:10  •  1 dítě  • Odpověz  •  To se mi líbí
Tvůj příspěvek