Jak je to s možností navýšení rodičovské od 1.1.2018?

marce20
21. lis 2017

Nevíte někdo, jak je to s možností navýšení rodičovksé od 1.1.2018? Dnes jsem se byla ptát na sociálce s tím, že jsem v 11tt a mám doma 13m dceru, takže bych chtěla navýšit rodičovský příspěvek, ať vyčerpám co nejvíce. Cílem mé návštěvy bylo zjistit, jestli se to vyplatí změnit už teď (na těch 11500 Kč) nebo jestli od ledna dostanu víc (a prý dostanu). Vyplnila jsem žádost o navýšení s tím, že v lednu si mám přijít vyplnit další žádost o navýšení a jen co jsem to podepsala, tak se paní v kanceláři začaly handrkovat, jestli mohu přijít v lendu nebo jestli musím přijít až za 3 měsíce. A nedohodly se. Prý to zjistí a dají mi vědět, ale jestli budu moc žádat až za další 3 měsíce, tak přijdu u onějakých 7-14 tis., jen proto, že se nedohodly.

nikoulinka
21. lis 2017

Take jsem ted resila. Ted si muzes navysit na max 11500. Hned po novem roce muzes prijit znovu (i kdyby jsi byla zadat o posledni zvyseni v prosinci) a žádat o zvyseni dle novych podminek. A to bud pres prijem svuj, nebo otce dítěte ☺

camillaq
21. lis 2017

A na kolik to prosim pujde navysit v lednu? Resim stejny problem, jsem v 9tt a syn ma 18 m.

nikoulinka
21. lis 2017

Je, to uplne presne netusim. Ale.myslim, ze to bylo neco kolem 32tis. Samozrejme jsou na to ale podminky, aby jsi mohla čerpat tak vysokou částku. Dva dny zpet jsem to nasla na portalu mpsv.cz ... ale ted se mi to nedari dohledat.
@camillaq

marce20
autor
22. lis 2017

No mně to vychází (a myslím, že jsem to i někde četla, že to je max.) něco kolem výše rodičovské. Plus mínus nějaká stokoruna.

absintka19
22. lis 2017

Změna 2018: Zvýšení rodičovského příspěvku od 1. 1. 2018

Dále pak bude možné zvýšit rodičovský příspěvek, i na vyšší měsíční částku, než 11 500 Kč. Toto omezení bude zrušeno. Nově tak maximální možná výše rodičovského příspěvku, bude odpovídat 70% z třicetinásobku denního vyměřovacího základu.

marce20
autor
22. lis 2017

@nikoulinka Jak to myslíš, přes příjem otce? Manžel bere o dost víc než já, takže bych tam zadala jeho příjmy a měla bych vyšší rodičák? Na rodičáku jsem já, tak asi se to bude počítat z mého příjmu. Nějak se v tom ztrácím čím dál víc :( Samozřejmě, že bych ráda vyčerpala co nejvíce bude možné. díky 🙂

absintka19
22. lis 2017
angelinie
22. lis 2017

@absintka19 Hezky popsané, jen mi moc nevychází, jak tam píšou, že mohou čerpat po dobu 3 let 7600Kč - to vychází teda na víc než 220 000 dohromady.

zuzineckah
22. lis 2017

@marce20 půjde to změnit maximálně do výše PPM (= 70% denního vyměřovacího základu). Stejné % by to byly i v případě, kdybys to dala přes manžela, akorát čísla by se změnila. Kalkulačka třeba tady http://www.vypocet-materske.cz/

absintka19
22. lis 2017

@angelinie jaka je vase situace? Nemate ppm? Nejste zamestnana? Nebo jste osvc bez nezbytne nutnych odvodu s ohledem na RP? Rozhodne vic nez 220tis czk nevycerpate, to se bat nemusite 🙂

angelinie
22. lis 2017

@absintka19 Dekuji za optani, ja uz beru rodicak na 3 roky a 7600 to neni. Predtim jsem mela normalne materskou 🙂

zuzineckah
22. lis 2017

@angelinie tam ale píšou, že to půjde změnit na 3 roky, RESP., tak, aby pobíraly 7600,- (cca 2,5 roku)... podle mě je to myšleno buď a nebo. Ne že 3 roky dostanou po 7600,- měsíčně... 😕

marce20
autor
22. lis 2017

@zuzineckah Omlouvám se, asi jsem dnes trochu pomalejší. Takže když mi vychází PPM 15200 Kč, a manželovi 21000 Kč. Tak je lepší to nechat na ty 4 měsíce (než nastoupím na mateřskou) napsat na manžela nebo jenom někde uvést jeho příjmy? Děkuji

marce20
autor
22. lis 2017

Manžel na rodčák nemůže, kvůli povaze povolání a i vzhledem k tomu, že má mnohem vyší příjmy, takže na rodičáku musím být pořád já. :( Jinak bych si to s ním ráda klidně na chvilku vyměnila 🙂

angelinie
22. lis 2017

@zuzineckah Takže tím pádem mohou mít rodičovskou i kratší než 3 roky, pokud si nastaví těch 7600 měsíčně...to je trochu zmateně uvedeno

ajka198
22. lis 2017

@marce20 na rodičáku budeš pořád ty, ale doložíš příjmy manžela a půjde to jakoby přes něho, ne přes tebe. Jinak žádná změna 😉

marce20
autor
22. lis 2017

Já nevím, jak to je teď, ale když jsem na jaře nastupovala na rodičák, tak se mě paní zeptala, na jak dlouho chci být doma. Já jsem řekla, že do 3 let věku dítěte (to jsem ještě nevěděla, že za rok a čtvrt poletím znova rodit) a ona vypočítala, kolik je to měsíců a částku 220tis vydělila tím počtem měsíců a vyšlo mi, že budu pobírat 6800 Kč měsíčně. Na mateřskou jsem nastupovala 8t před porodem. Kdybych nastoupila prý 6t před porodem, tak bych začala rodičák pobírat o 2 týdny déle a měla bych o nějakou korunku víc (ale opravdu jen koruny nebo desetikoruny). Nejsem si jistám, ale mám pocit, že když jsem to tenkrát jen tak propočítávala, tak bych na ten rodičák 7600 Kč dostáhla, kdybych byla doma asi 33 nebo 34 měsíců i kdybych nastoupila na mateřskou těch 6t před porodem. Nevím, jak to počítají oni.

zuzineckah
22. lis 2017

@angelinie ano, tak jsem to pochopila. Ale třeba to někdo ještě upřesní.

@marce20 ano, tak by to mělo být. Co je potřeba k tomu, aby to šlo přes manžela musí poradit někdo jiný, s tím nemám zkušenost. Jen vím, že to jde a nemusíte si měnit role, to se neboj 🙂 Vždyť i ty můžeš na rodičáku pracovat 🙂 Takže to bude jen o formalitách.

marce20
autor
22. lis 2017

@ajka198
@zuzineckah
Díky, tak já to zkusím. Každá korunka se hodí a přece jim to tam nenechám 🙂 Už jsem pověřila manžela, ať donese potvrzení o příjmech 🙂

ajka198
22. lis 2017

@marce20 v dnešní době si můžeš rodičák zvolit prostě podle toho, jak dlouho chceš být doma nebo podle toho, jakou částku chceš měsíčně pobírat. Takže každý může být doma jinak dlouho. Někdo 20m, někdo 34m, někdo 4 roky. Ale pořád je tam ta částka 220 000. Jediný "průser" je, když nemáš dostatečné přijmy a spadneš chtě nechtě do 4leté varianty.

zuzineckah
22. lis 2017

@marce20 je úplně jedno jak dlouho chceš být doma, to nesouvisí s výši RP, to je informace zajímavá leda tak pro zaměstnavatele 🙂 Délku pobírání a výši RP si můžeš nastavit jak chceš, teda v rámci těch limitů, které jsou 🙂

marce20
autor
22. lis 2017

Ještě doplňuji. ta paní na sociálce počítala kolik měsíců budu pobírat rodičák, ne kolik budu doma.

marce20
autor
22. lis 2017

@ajka198
@zuzineckah
Jj, to chápu. Dokonce si to už umím propočítat, takže si to nejprve propočítám doma a pak půjdu na sociálku říct, jak to chci (s druhým dítětem). Jen jsem nepochopila, že všude píší v tabukách, že na 3 roky (tedy do 3 let věku dítěte) to vychází 7600 Kč, ale mně to prostě nevyšlo. Prostě mi tam 2 nebo 3 měsíce lítaly bez peněz. To bych musela začít pobírat mateřskou v den porodu a to taky nejde, tam je to taky nějak upravené, že můžeš nastoupit na mateřskou později, ale o to se ti krátí doba mateřské po porodu.

Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené méně než 6 týdnů z nějakého jiného důvodu, náleží jí mateřská dovolená ode dne porodu pouze do uplynutí 22 týdnů (v případě narození dvou a více dětí jde o 37 týdnů). Více na: https://www.maminka.cz/clanek/materska-dovolena...

ajka198
22. lis 2017

@marce20 já nevím, jak přesně to je s mateřskou, já na ni nemám nárok.

zuzineckah
22. lis 2017

@marce20 tak je jedno, zda nastoupíš na PPM o dva týdny dřív, nebo pak budeš o ty dva týdny déle, nebo ne? Těch 7600 vychází na 2,4 roku, pak se to na ty dva chybějící měsíce dá snížit, aby to vyšlo na tři roky.

marce20
autor
22. lis 2017

@zuzineckah to asi jo

marce20
autor
22. lis 2017

Tak už mám zjištěno co a jak s tím roričovským příspěvkem přes příjem manžela. Jde to a měli bychom dostat o pár tisíc víc (tedy od nového roku, teď už beru maximum). Je potřeba vyplnit Přílohu k žádosti o DVZ, kterou potvrzuje zaměstnavatel. Na základě vyplněného formuláře potom OSSZ vyplní „Potvrzení o denním vyměřovacím základu“. Takže pokud někdo čeká druhého prcka a nestíhá vybrat celý rodičovský příspěvek a jeho manžel/manželka má vyšší příjem, tak je dobré to nechat přepočítat podle vyššího příjmu. Díky 🙂

belleelle
22. lis 2017

@marce20 se mate, no. Mam deti blizko u sebe a vlastne jsem byla za to bita. Prisli jsme o castku kolem 100-110 tis., tenkrat 2015/2016.
Takze konecne dobra zprava, kdyby nahodou 🙂.

nikoulinka
22. lis 2017

Ja budu po novem rove dokladat prijem manzela, prave proto, ze ma.daleko vyssi prijem.nez ja, a tak muzu vybrat vyssi castku. Dostala jsem.jen formular, ktery manzel nechal potvrdit v praci za rozhodne obdobi (maly se narodil 5.4.2016, takze nechaval potvrdit prijem od 1.4.2015 do 31.3.2016). S tim mam v lednu prijit na UP, kde se nic nemeni. Na rodicaku zustanu ja, jen mi castka bude vypocotana z jeho prijmu.

ajka198
22. lis 2017

@marce20 taky teď budu mít děti brzo po sobě (15m) a navíc jsem teď dostala tu pitomou 4letou variantu a ani přes manžela to nejde (prostě komplikovaná situace). Takže přijdu fakt o hodně peněz. Jediná "záchrana" je, že od nového roku si to můžu navýšit na těch 7600, takže alespoň něco málo zachráním, ale i tak je to nahouby.