Jak je to s prodloužením rodičovské dovolené?

barunkahuml
8. led 2015

Ahoj,chtěla jsem se zeptat jestli tady je někdo nebo byl v podobné situaci a jak to řešil?Jsem zaměstnaná na HPP na dobu neurčitou a nejsem si úplně jistá zda se do své práce po rodičáku vrátím ale ted v lednu jsem si byla prodloužit RD na sociálce o 2 měsíce a zároveň se mi i snížil RD příspěvek ( kvůli školce -nástup v září pokud bude dcera přijata) a ted když nad tím tak přemýšlím tak by mě zajímalo zda s tím prodloužením musí zaměstnavatel souhlasit ( jestli se v práci něco podepisuje ),mám v úmyslu to tam co nejdříve nahlásit a pokud by s tím nesouhlasil a dostala jsem výpověd (mám RD na 3 roky a mám nahlášeno že nastoupím na začátku srpna) jak je to pak se sociálním a zdravotním pojištěním -kdo to za mě platí,sociálka nebo já sama??Nebo jak se to dál řeší..?Popřípadě co mám udělat abych s tím něměla nějaký problém?Předem děkuji za odpovědi 🙂

tara85
8. led 2015

Ahoj, tak pokud ti končí tři roky od narození dítěte v srpnu, tak ti musí držet místo jen do toho srpna. Ale můžeš se třeba na HR domluvit jestli bys mohla nastoupit až v září... Pokud se tam vracet nechceš, tak pak po skončení rodicaku budeš muset na úřad práce, jinak po dobu rodičovské za tebe všechno platí stát, takže sociálka.

j.a.n.i
8. led 2015

@barunkahuml Ano, zaměstnavatele musíš o prodloužení požádat a je na něm, zda bude nebo nebude souhlasit, nemusí. A není to prodloužení RD (ta prodloužit nad 3. narozeniny nejde), ale žádost o neplacené volno. Jo a pokud souhlasit nebude, tak je na tobě, abys dala výpověď, on nemá důvod ti ji dávat.
A pokud pracovní poměr ukončíte, tak se buď můžeš přihlásit na UP nebo na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let.

misulka84
8. led 2015

@j.a.n.i rodičovská dovolená nejde prodloužit?

j.a.n.i
8. led 2015

@misulka84 Ne, pokud je tedy myšleno prodloužení nad 3. narozeniny dítka, pokud si ji někdo dá jen třeba do 2 let, tak ten samozžejmě prodlužovat do těch 3 může.

zuzajda20
8. led 2015

Holky, uvažuji nad něčím podobným, ale zajímalo by mě, kdybych si vzala to neplacené volno (tzn. prodloužila rodičák třeba o 3 měsíce) a pobírala méně peněz, bude za mě pořád stát platit sociální? A když s tím budou souhlasit i v práci, tak mi potom musí taky držet místo? děkuji

j.a.n.i
8. led 2015

@zuzajda20 Sociální ti nikdo neplatí ani při RD a ano zdravotní by ti dále platil stát z titulu pobírání rodičáku. No a s tím držením místa je to asi tak, že během neplaceného volna už nejsi chráněna před výpovědí, takže ti ji třeba pro nadbytečnost dát mohou, ale zase většinou když už zaměstnavatel povolí neplacené volno, tak chce aby ten dotyčný nastoupil, protože kdyby se ho chtěl zbavit, tak mu ho zamítne, neb kdo žádá o neplacené volno, tak většinou protože nemůže nastoupit a tedy není tak těžké ho dotlačit k ukončení PP dohodou.

zuzajda20
8. led 2015

@j.a.n.i aha, díky moc, tak hned jsem zase chytřejší 🙂

misulka84
8. led 2015

@j.a.n.i aha, tak to jsrm tedy myslela, ze to lze az do čtyřech let věku dítěte

barunkahuml
autor
8. led 2015

díky všem za reakce 😉

@j.a.n.i mám ještě dotaz,pokud bych se tedy eventuálně do práce už nevrátila (dala výpověd) a našla si jinou práci od toho září-říjnu ..musím se tedy nahlásit na ty 2 měsíce na úřad práce (kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění) ?Jsem na RD s prvním dítětem a vůbec se v tom nevyznám 😝 🙂 Jde mi o ty dva měsíce za které sice dostanu RD příspěvek ale nebudu ještě pracovat

j.a.n.i
8. led 2015

@barunkahuml Na UP se hlásit nemusíš, ale měla bys nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že stále bereš rodičák.

ebro
16. led 2015

Proč to nejde prodloužit! Vždyť může být na rodicaku do 4 let dítěte ne? Tak nějaké dva měsíce navíc. Taky to tak asi budu dělat.

zuzajda20
18. led 2015

@ebro jj můžeš být doma do 4 let, ale do 3 let ti mají povinnost držet v práci místo a pak je to na dohodě, jestli tě nechají ještě doma nebo ne a pokud s tím počítáš, že budeš doma 4 roky, tak podle toho budeš dostávat peníze. Já mám rodičák na 3 roky a už skoro vše vyčerpané a možná dostanu v práci neplacené volno, tak už tím pádem nebudu dostávat nic, ale stát za mě bude platit zdravotní a můžu být doma

blahova_andrea
18. led 2015

@misulka84 ty si očividně pleteš rodičovskou dovolenou, kterou si vyřizuješ v práci a pobírání rodičovského příspěvku. rodičovská dovolená je za zákona max. do tří let dítěte. pobírání rodičovského příspěvku je max. do čtyř let dítěte 😉 vzájemně to nesouvisí. každou věc řešíš jinde.

cervenec
3. únor 2015

@j.a.n.i Dobrý den, začínám uvažovat nad prodloužením rodičáku a potřebovala bych poradit 😉 RD mi končí letos v prosinci,pokud by zamestnavatel souhlasil, uvažuju že bych si ji o rok prodloužila a zajímá mě, pokud bych během toho roku náhodou otěhotněla z čeho by se počítala mateřská?a měl by zaměstnavatel kvuli tomu nějaké vydaje?Pracovala jsem u bratrance a nerada bych jim to nějak komplikovala.-)Děkuju mockrat 🙂

j.a.n.i
3. únor 2015

@cervenec Pořád z toho před prvni mateřskou, až do 4 let věku předchozího dítka.