Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Je reálný, aby šel otec na mateřskou na 7 dní?

pajulka855
19. led 2016

Holky mám dotaz, jak je to, když nemám nárok na mateřskou. /plná blbost je reálný, aby šel na mateřskou manžel...na těch min 7 dní, a pak se vrátil normálně do práce ...jak to funguje? Vůbec se v tom nevyznám, jen vím, že by to nějak mělo jít...

medakote
19. led 2016

Jde to, ale je to složité. otec dítěte může nastoupit na mateřskou dovolenou (a čerpat peněžitý příspěvek v mateřství), minimálně 6 týdnů po porodu dítěte. Musí s tebou uzavřít písemnou dohodu, že bude o dítě pečovat. Tato smlouva musí být opatřena tvým úředně ověřeným podpisem a ještě musí na sociálce vyplnit nějaký tiskopis o svěření dítěte do péče. Během péče o dítě nesmí chodit do svého zaměstnání a pobírat plat a zároveň ty nebudeš mít nárok na dávky týkající se dítěte a nejsem si jistá, jestli pak buď nebudeš muset nastoupit do práce ty (nebo čerpat v práci dovolenou)- i když pokud nemáš nárok na mateřskou, pak asi práci mít nebudeš- tudíž nevím, jestli se nebudeš muset zaevidovat na úřad přáce a "hledat" zaměstnání. Též si nejsem jistá, na jak dlouho se tato smlouva uzavírá, jen na týden to podle mě půjde těžko.
Jinak má otec nárok na placené volno při tvém odvozu do porodnice a nárok na neplacené volno pokud chce být u porodu. Případně pokud je potřeba postarat se o starší dítě, může na dobu, kdy budeš v porodnici čerpat "ošetřovačku"- to si nejsem jistá, kdo vystavuje, jestli manželův nebo tvůj doktor nebo pediatr dítěte... Jinak nárok na jiné volno myslím nemá, pouze pokud bude čerpat v práci klasickou dovolenou.

konidana
20. led 2016

Na mateřskou nevím, ale určitě lze zvolit čerpání rodičovského příspěvku (délku a výši) na základě jeho příjmů, ale nevím jak to je aktuálně. Muž byl na rodičáku s mladším 2 roky, fakticky s ním byl doma od jeho roku do tří let, ale rodičák jsme volili hned po porodu podle jeho zaměstnání. On normálně chodil do práce a měl zajištěnu celodenní péči o syna (mě) Mě už dřív skončila smlouva na dobu určitou, tak jsem byla nezaměstnaná a neměla jsem nárok na mateřskou ani na volbu RP (jen minimum na 4 roky)

Sem začni psát odpověď...

Odešli