Kdy začíná rodičovská? Hned po mateřské?

holly1
18. srp 2008

Ahoj, zajímalo by mě, kdy se nastupuje na rodičovskou dovolenou, zda hned po skončení mateřské nebo až poté, co si vyčerpám zbytek letošní dovolené i dovolenou za příští rok? Jsem z toho zmatená. Díky za zkušenosti.

klouzavka
18. srp 2008

Ahoj 🙂 , po skončení mateřské čerpáš dovolenou na zotaveno a v souladu s ustanovením paragrafu 158 zákoníku práce žádáš po skončení dovolené na zotavenou o rodičovskou dovolenou do 2, 3, nebo 4 let dítěte.

Jakou variantu rodičovské dovolené si vybereš? 🙂

holly1
autor
18. srp 2008

klouzavka, díky. Ještě nevím, určitě ne 4 roky, nejspíš 3, ale možná i ty 2, chtěla bych co nejdřív další mimi, ale je mi jasné, že to nemusí vyjít. Co jsi zvolila ty?

mikca
18. srp 2008

já brala dovolenou i rodičák v jednu dobu..protstě po skončení mateřské jsem zažádala o rodičák a dovolená my šla taky.. 🙂

holly1
autor
18. srp 2008

fakt? To tak to je finančně zajímavé 🙂 ne?

krista
18. srp 2008

Už jsem se lekla, dneska si jdu totiž žádat o rodičák a zároveň mám v práci zažádáno o řádnou dovolenou, tak doufám, že nebude problém 🙂 😉

vojtisek2007
18. srp 2008

Holky, od tý doby - co si při rodičáku můžete neomezeně vydělávat - je jedno kdy čerpáte dovolenou - ale musíte si jí vyčerpat ten rok, co na ní máte nárok - jinak vám ji zaměstnavatel už nemusí proplatit. Takže klidně dovolená od zaměstanavatele a rodičák současně. 🙂

holly1
autor
18. srp 2008

super, díky 🙂)

monika6e
18. srp 2008

holky, já mám úplně čerstvé informace - včera jsem to řešila v práci. 31/7 mi skončila mateřská. Teď mi zaměstnavatel vyplácí dovolenou a už od 1/8 (můžu i zpětně) můžu kdykoliv požádat o rodičovský příspěvek. Taky mi paní vysvětlila, že rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek je úplně něco jiného - tzn. v práci hned nemusím hlásit, že si beru rodičovskou dovolenou na 3 roky. Teď ohlásím, že si ji beru do konce prosince, v půli prosince oznámím, že jsem si to rozmyslela a prodlužuji si ji do 30.6.09 pak si to prodloužím zase o půl roku atd. - to můžu dělat až do 3 let věku dítěte. Smysl to má ten, že ve chvíli, kdy otěhotním znovu, pošlu do práce neschopenku, která mi bude placena vedle rodičovského příspěvku. A pak mi normálně poběží mateřská dovolená - zase z práce a z celého platu. Po skončení té nové mateřské, znovu požádám o rodičovský příspěvek na to nové mimi... atd. No a když druhé dítě do těch 3 let nebude, tak hold mě to bude stát jen to, že budu každý půlrok posílat zaměstnavateli doporučené dopisy o tom, jak si zase na půl roku prodlužuju rodičovskou dovolenou. Milá vychytávka... 🙂

holly1
autor
19. srp 2008

teda, to jsou vychytávky 🙂, ale mně se zdá, že jsem četla, že si délku rodičovské musíš určit hned při nástupu - tady teda jde jen o to oznamování zaměstnavateli?

kacka.va
19. srp 2008

dovolená se čerpá zároveň s rodičovskou. Jinak dovolená, kterou jste nevybrali před porodem se automaticky vybírá hned po skončení mateřské.
holly. délku rodičovské si musíš vybrat na začátku právě kvůli tomu výši rodičovského příspěvku, ale s délkou, kterou nahlásíš u zaměstnavatele to nesouvisí.

holly1
autor
19. srp 2008

a je to tak, že i když si vyberu třeba tu 3letou variantu, můžu nastoupit do práce třeba po 2 letech nebo dřív? Myslím do své původní práce a přitom mi rodič.příspěvek zůstane zachován?

kacka.va
19. srp 2008

můžeš, ale nesmíš dát dítě do školky, musíš si vzít chůvu nebo musí hlídat někdo z rodiny, jinak ztratíš nárok na rodičovský příspěvek

holly1
autor
19. srp 2008

díky, a jak dlouhou rodičovskou plánuješ? Já bych chtěla co nejdřív druhé mimi, ale nevím, jestli si vzít jen dva roky, když se pak dařit nebude. Prostě nevím, jak to vymyslet, i když mám teda ještě čas 🙂

klouzavka
19. srp 2008

holly1: já budu doma do třílet. Druhé mimčo, nevím, kdy? Až přijde, tak bude. Bojím se, že by do 2 let nepřišlo. Po dvou letech jít do práce, tak tady v Mladé Boleslavi jsou jesle, ale za 6 000,-měsíčně, hrůza a chůvu nechci, to bych raději dala dítě do kolektivu.

kacka.va
19. srp 2008

já plánuju 2 roky.
klouzavko: 6000,- je ještě pohoda. Tady okolo je všechno tak okolo 12-13 tisíc + strava.

holly1
autor
19. srp 2008

a chceš mít brzo druhé mimi? A když se ti nepodaří, tak zůstaneš 3. rok doma nebo půjdeš do práce?

kacka.va
19. srp 2008

půjdu do práce, druhý chci tak za 4 roky a nechci jít z rodičovské hned na mateřskou, chtěla bych mezi dětma tak 2 roky pracovat

holly1
autor
19. srp 2008

no, to asi není špatné, ale já už bych kvůli věku nechtěla čekat a pokud vše půjde jak má a budeme ok, tak bych strašně ráda ještě 3. dítě.

holly1
autor
19. srp 2008

ale to je trošku sen 🙂

kacka.va
19. srp 2008

já taky nejsem nejmladší 😉

klouzavka
19. srp 2008

V Mladé Boleslavi, jesle stojí 6000 + strava.

Říkáte, že už nejste nejmladší, jste před, nebo po 30 - cítce 🙂

kacka.va
19. srp 2008

já mám letos 30

holly1
autor
19. srp 2008

v únoru 32, cítím se v poho, ale po 35 hodně klesá plodnost, takže do té doby aspoň 2 děti bych brala 😉

kacka.va
19. srp 2008

no já bych brala další v 34 a jestli bude 3. tak bych to viděla tak na 37 😉

holly1
autor
19. srp 2008

no, tak takový mám taky přibližně plán, akorát ho musím o dva roky uspíšit 😀 jenže skutečnost může být úplně jiná, že jo? 😎 😎

holly1
autor
19. srp 2008

ale mít tři děti, teda plhý barák /v našem případě byt 😀 / dětí, to musí být úžasný. Jsem jedináček a byla to tragédie.

klouzavka
19. srp 2008

No, aspoň někdo blízko mě, já jsem tu většinou na MK narazila na holky 26 a i míň. Mě bude v prosinci 29.

marci
19. srp 2008

Když si zvolím 3letou variantu rodičovského příspěvku a budu chtít jít do práce po 2 letech, tak nesmím dát dítě do školky - to chápu. Ale tou školkou se rozumí co? Třeba i soukromá školka nebo jesle, kde platím za pobyt dítěte 10 - 12 měsíčně. To si musím vzít skutečně chůvu, aby to nevadilo?

holly1
autor
19. srp 2008

klouzavka, tak to máš času!! 😀

mikca
19. srp 2008

marci dítě můžeš dát do školky od dvou let na 5 dní v měsíci když ti ho vemou..nebo ho samozřejmně můžeš dát do školky na celý den..zas pokud ti ho vemou..ae řpijdeš od rodičák za ten třetí rok..takže si opravdu musíš zajistit hlkídání 🙂