Kdy začíná rodičovská? Hned po mateřské?

holly1
18. srp 2008

Ahoj, zajímalo by mě, kdy se nastupuje na rodičovskou dovolenou, zda hned po skončení mateřské nebo až poté, co si vyčerpám zbytek letošní dovolené i dovolenou za příští rok? Jsem z toho zmatená. Díky za zkušenosti.

kacka.va
19. srp 2008

nevím jak je to se soukromou školkou, kamarádce řekli, že pokud je to vedený jako školka nebo jesle, byť soukromé, tak jí rodičák nenechají. Ale někdo tu zase psal, že je to možné.

mikca
19. srp 2008

monika6e k tvým vychytávkám..nevím, ale moc se mi nezdá že by ti zaměstnavatel platil neschopenku a současně ti mohlů jít rodičák to se mi fakt nezdá..jedině když se vzdáš rodičáku tak ano..ale společně si myslím že to není možné....nebo teda ještě jak to budeš mít nahlásené na ten půl tok dopředu tak až ti to uplyne a ty budeš jakoby mít nastoupit do práce tak ano, ale určitě ne současně s rodičákem...

vojtisek2007
19. srp 2008

ahoj holky,
marci - myslím, že se v případě dávání dítěte do školky - se myslí státní školku (- tam kde nehradíš pobyt dítěte,ale jenom stravu) - podle selskýho rozumu bych brala soukr.školku nebo soukr.jesle jako "větší chůvu" - myslím, že si ho můžeš dám tam, kde ti na jeho východu atp. nepřispívá stát....což soukromé jesle ani školka splňují, ne ??? ale ještě bych se na to pozeptala 😀
Jo a tady u nás (Jindřichův Hradec) o žádných jestlí vůbec nevím - natož o soukromých - ale zase do školky berou od 2 let....(a soukromá školka tu taky myslím není - asi si jí založím já 😀
Jinak mě je 30 - a děti mám 3 - a tak do 35 bych chtěla stihnout ještě jedno 😉

mikca
19. srp 2008

vojtíšek ve státní školce se platí za pobyt dítěte plus strava..ale stát na dítě přispívá..ale platit se musí za pobyt všude..nevím jak je to se soukromýma, ale když vidím ty ceny soukromych školek, tak když se někdo zřekne rodičáku jde pak do práce a ještě se mu vyplatí z toho platit soukromé školky tak je vatař....což já teda nejsem a myslím že většina z nás není... 😝
jinak vojtisek klobouk dolů 4 děti..já mám ve 30 dvy a teda končím 😀

vojtisek2007
19. srp 2008

Mikca - tak to mi teda řekni - když malej (teď už velkej) chodil do školky - tak když jsme jí vždycky měsíčně platili - tak jsme dostali takový potvrzení a tam třeba bylo - 15,-Kč stravné X 22dnů - například - tak kde je ta částka za ten pobyt, když víc jsme neplatili ???? Jinak úplně mimo téma věc - na střední školu se mnou chodila jedna holka - jmenovala se Markéta a říkali jsme jí Mikča - nebyla z našeho města, byla na intru - takže jsme s ní ztratili po střední veškerý spojení a teď chceme dávat dohromady sraz - nejsi to náhodou ty Markéto ??? 😉

kacka.va
19. srp 2008

mikco: když můžeš s rodičákem chodit do práce, tak podle mě můžeš být i na neschopence. Jinak je fakt, že ve státních školkách se platí třeba 600,-

vojtisek2007
19. srp 2008

kacka.va - na neschopence být můžeš - ale žádný peníze ti sociálka (nebo zaměstnavatel) nevyplatí - to je stejné jako když jsi evidovaná na úřadu práce - taky ti dr.může vystavit neschopenku, ale peníze ti nikdo nevyplatí - protože jak rodičák, tak neschopenka je sociální dávka,která je nemožná čerpat současně....vím to stopro -protože mám malého 1,5roku a byla jsem s ním na rodičáku a když jsem nastupovala další mateřskou s novým mimi - musela jsem rodičák přerušit - protože to prostě současně nelze čerpat - dávky ssp a nemocenskou

mikca
19. srp 2008

vojtíšek zklamu tě nejsem to já 😀 ..jsem za západních Čech 😀 ...jinak s tou školkou vojtisek je to možně že to bylo tak že ti malej šel až do přesškoláklů to se dřív neplatilo..ale když jde dítě dřív tak se platií i pobyt..a ted už zavedli že se bude platit školkovné za předškoláky..
s tou neschopenkou si ok myslím že to nejde..to by přeci dělaly všechny u druhého že by si napsali riziko a braly dál rodčák..psát se určitě neschopnost může ale nikdo jíplatit nebude 🙂

vojtisek2007
19. srp 2008

jééé Mikča, to mě mrzí, že to nejsi ty ☹ , no nic, budeme hledát dál jinde 😀 .... A malej mi šel do školky od 2,5 let - musela jsem se vrátit do práce ☹ , tak nevím, třeba to dřív bylo jinak, teď vím, že kamarádky platí kolem 600-700,-Kč tak to by tak odpovídalo tomu stravnému + školnému...
A kdyby to s tou neschopenkou šlo - tak jsem na rodičáku s jedním, a s dalším bych šla hned od začátku na riziko - to by byl ale příjem 😀 😀 😀 a pak bych ještě k tomu brala PPM a pak další rodičák na další mímo 😀 😀 😀 - škoda že to nejde, byli by jsme všechny vatařky 😲

kacka.va
20. srp 2008

no ono záleží, jestli při té rodičovské pracujete nebo ne, pokud budu pracovat např. na poloviční úvazek, tak podle mě neschopenka jde ne?

vojtisek2007
21. srp 2008

kacka.va - no logický by to bylo -když pracuješ - byť na poloviční úvazek - a marodíš - tak logicky nemůžeš do práce - je ti vystavena neschopenka - a protože si z toho platu odvádíš sociální i zdravotní - tak bys měla brát nemocenskou - ale jistá si teda nejsem....Ikdyž my jsme měli zaměstnankyni - důchodkyni - brala důchod, byla u nás na půl úvazku a když marodila, tak taky brala peníze od soc. - a to je přeci podobný...

kacka.va
22. srp 2008

až se půjdu podívat do práce, tak se na to zkusím zeptat.