Kdy žádat o rodičovský příspěvek?

marlen_ka87
11. črc 2018

Ahojte. Stale platí ze mozem o RD požiadať az 3 mes spatne?
To znamena ze ak mi konci materská na konci júla mozem o neho požiadať kedykolvek do konca októbra?
Dakujem za objasnenie

blahova_andrea
11. črc 2018

@marlen_ka87 ano, ale nezadas o rd, ale o rp.rd je volno v praci😉

marlen_ka87
autor
11. črc 2018

@blahova_andrea ja som blbec. Ano myslela som RP 😂 super takze akceptujú to kedykolvek? Ja praveze riešim to ze poberám z CR ale som momentálne na SVK a potrebujem to cele vyriešiť poštou a asi to do konca júla nestiham😒 potrebujem vediet co vsetko im musim v tomto prípade doložiť ale nikto so mnou nekomunikuje. Jajaaj

barchen
11. črc 2018

@marlen_ka87 Pokud nemate vy nebo otec ditete ceske obcanstvi, tak toho dokladate znatelne vic nez obcane CR. Doporucuji okamzite zavolat na prislusny UP kam spadate podle bydliste a vyzadat si formulare, ktere musite vy i otec ditete vyplnit a co musite dolozit. Pocitejte, ze pokud to budete resit postou, muze to trvat mesice.

marlen_ka87
autor
11. črc 2018

@barchen Uf to znie desivo. Obaja sme obcanmi sr ale pracovný pomer nam obom plynie stale v cr. Ale momentálne sme 1 a pol roka na Slovensku takze ani neviem pod ktorý up mam spadat

blahova_andrea
11. črc 2018

@marlen_ka87 teď už nelze pobírat český rp, pokud tu nežiješ, nemáš pediatra apod. budeš to mít složité. už tu je několik diskusí na toto téma, tak zkus pohledat a poradí ti maminy, co už si tím prošly. ale správně by jsi zřejmě rp měla žádat na slovensku a česko ti jen případně něco dorovnává, pokud ho máš nižší než je náš. jestli jsem to teda dobře pochopila. zapátrej na mk, byly tu někde psané i přesně ty formuláře a další věci 😉

barchen
11. črc 2018

@blahova_andrea Ona ma narok na cesky, maji tady platne prac.smlouvy a zdrav.pojisteni i kdyz treba jenom jako pendleri..

barchen
11. črc 2018

@marlen_ka87 Napis mi zpravu, vecer ti odpovim...

blahova_andrea
11. črc 2018

@barchen já to pobrala tak, že prostě když tu nežije, tak český pobírat nemůže a to ani pokud by byla češka. výplata českého rp je pak pozastavena a pobírá se v eu tam, kde přebýváš.

barchen
11. črc 2018

@blahova_andrea Ne, to platit nemusi. Muze ho pobirat i za hranicemi jako cizinka, nebo ceska zijici za hranicemi. Obcas jsou i pripady, kdy se da pobirat ze dvou zemi ale to plati pouze pro male procento vydelavajicich matek. Zalezi od vice faktoru, ktere se posuzuji. Kdyz mi napise vic detailu, budu ji vedet nasmerovat.

blahova_andrea
11. črc 2018

@barchen takže opět spousta výjimek? kamarádce třeba taky bylo řečeno, že jí to tu bude pozastaveno, pokud na delší dobu vycestuje. tak snad se ti zakladatelka ozve a doberete se dobrého konce 🙂

barchen
11. črc 2018

@blahova_andrea Zalezi, v jakem statusu ta kamaradka vycestovala a take, kde je otec ditete. Ono celkove,vic vyhod maji ti, co maji v EU odpracovano.

marlen_ka87
autor
11. črc 2018

@barchen dakujem uz som sa dopisala na urad prace a dokonca mi spisala oni co vsetko mam priložiť. Obálku budem posielať priamo jej takze by sa to malo dostat aj fo správnych ruk.

marlen_ka87
autor
11. črc 2018

@blahova_andrea nárok mam to uz som si pre istotu zisťovala dávnejšie. Sr urad potvrdil ze vydaný príspevok bude v cr a cr mi tiez potvrdilo ze v cr