Konec RD, když vyčerpám všechny peníze?

zuzanka.k
9. lis 2015

Ahoj, můžete mi někdo říct, kdy teď končí rodičovská dovolená. V práci mám nahlášeno volno do tří let dítěte. Jenže jsem si peníze na rodičaku zvedla a vyčerpala je dřív. Tento měsíc mi má přijít poslední částka, která dorovná těch 220 tisic. Když jsem to zjistila, volala jsem na socialku a tam říkají, že mi RD zkončil k poslednímu říjnu. Ale když pečuju o ditě do 4 let, mám vše placené a nemám nic řešit...
Ale účetní v práci zase říká, že jsem měla od 1.11. nastoupit do prace. Jelikoz se mnou ale nepocitali, tak pry mám jít na pracák a že mi napíšou výpověď... A že už jsem na tom pracaku měla být dávno na začátku měsíce... Tak co platí? Už fakt nevím... Dekuji

jika10
10. lis 2015

@ratatooy No paní jsem právě říkala, že budu 14.1. nastupovat na MD a ona mi říkala, že se na těch 13 dnů musím hlásit na pojišťovně, aby mi nevznikl dluh. Zaměstnaná jsem na dobu neurčitou. Koukám, že na těch úřadech nevědí a dělají v tom lidem pěkný zmatek

j.a.n.i
10. lis 2015

@ratatooy Blbost píšeš ty, to, že ji skončil rodičák nemá s nástupem do práce nic společného, povinna nastoupit do práce je až den po konci RD, která trvá do doby, do kdy o ni bylo u zaměstnavatele požádáno, nejdéle do 3 let, tedy pokud má požádáno o RD do 3 let, jakože podle toho co píše má, tak nic řešit nemusí.

j.a.n.i
10. lis 2015

@jika10 To je blbost, na pojišťovně se hlásit nemusíš, nic neřešíš, pouze odneseš zaměstnavateli papír na další PPM.

jika10
10. lis 2015

@j.a.n.i Děkuji, takhle nějak jsem si to myslela

ratatooy
11. lis 2015

@jika10 jj na uřadech kolikrát neví nic,o tom jsem se přesvědčila když jsem ted vyřizovala vypověd z duvodu insolvence firmy

ratatooy
11. lis 2015

@j.a.n.i no dyt to pišu že nic řešit nemusí,pokud ale po RD kvuli druhemu těhu natoupit nechce má možnost více variant

gull
11. lis 2015

@jika10 nevim, jestli je to treba, mela jsem obdobnou situaci - do 28.2. RD na 1 dite a od 2.3. RD na druhe, tak jsem jen napsala mail na pojistovnu, ze pecuji o dite do 4let veku (ty dva dny, nez se narodil druhej syn)

gull
11. lis 2015

Pardon, nedocetla jsem diskuzi ☹ ... pravdu ma samo j.a.n.i, muj pripad byl jiny v tom, ze jsem zamestnana uz nebyla...

ratatooy
11. lis 2015

@j.a.n.i jo už to vidím,ty jsi mylsela jako rodíčák penize,ja jsem myslela jako rodičák pobyt doma do 3 let apk že má nastouúit do práce nebo na nemocenskou či pracák(nezaměstnaná)

thesun
16. pro 2015

@j.a.n.i tak teď teda v tom mám zmatek, RD může být až do věku 4 let dítěte ne???

xpila
16. pro 2015

@thesun Ne, RD je maximálně do 3 let věku dítěte.

thesun
16. pro 2015

@xpila to je teda divný že já ji měla před několika lety do 4 let...
jen jsem v práci nahlásila, že zůstanu déle...... to se teda změnilo?

xpila
16. pro 2015

@thesun Nezměnilo, vždycky to tak bylo. Pokud je někdo doma déle než 3 roky (resp. do 3 let věku dítěte), tak už se jedná o neplacené volno - na to ale není žádný nárok, zaměstnavatel s ním musí souhlasit.

thesun
16. pro 2015

aha tak ted jsem našla na webu:

situace je taková, že sice máte nárok na rodičovský příspěvek do 4 let mladšího dítěte, ovšem rodičovská dovolená vám skončí již v jeho 3 letech. Pokud se tedy se zaměstnavatelem nedohodnete na neplaceném volnu, po dosažení 3 let věku dítěte musíte nastoupit zpět do práce. Rodičovský příspěvek ale můžete při splnění podmínek zajištění péče o dítě pobírat ještě rok. Pokud jste přešla do nového systému rodičovského příspěvku, neplatí pro vás ani žádné omezení docházky vašeho dítěte do školky (ve starém systému jsou maximem 4 hodiny denně nebo 5 dní v měsíci).

xpila
16. pro 2015

@thesun Vždyť jo 😉

thesun
16. pro 2015

@xpila to jsem ani netušila, že zaměstnavatel nemusí vyjít vstříc 😀 no tak jsem zas o kousek chytřejší 🙂