Konec rodičovského příspěvku. Dostanu jej ještě v prosinci?

michajla1
25. říj 2022

Ahojky😊 Chci se zeptat.. Synovi budou 21.11. Tři roky. Rodičák mám do tří let.
21.11. Nastupuji do práce.
Mě zajímá jestli ještě v prosinci dostanu rodičák, jestli je to nějak zpětně jakoby. Nebo jestli budu muset vyžít v prosinci z toho co vydělám za těch 9dní co odpracuji.
Příjde mi třeba nějaký dopis měsíc předem že mi končí rodičák nebo tak?

Přijde mi divný že kdyby se dítě třeba narodilo 30. A matka muže nastoupit do práce až na ty 3roky svého dítěte (toho 30.) že by dostala mzdu jen za jeden den v práci. Co pak jako má dělat ten jeden měsíc že🙈

Snad jsem to napsala srozumitelně😁🙈
Ps: na úřady se nedá dovolat…

somalicats
25. říj 2022

@michajla1 Tak to musis vedet Ty, jak sis navolila rodicak, ten s nastupem do prace vubec nesouvisi. Jinak se vyplaci vzdy az nasledujici mesic, takze pokud Ti RP skonci treba k 31.8., tak tu davku za srpen dostanes v zari.

leymea
25. říj 2022

Zalezi na kolik penez jsi si ho nastavila 🙂 timpadem na kolik mesicu to vychazi. A pokud posledni davka neni v plne vysi tak ji vyplati s "predposledni".

eviicka
25. říj 2022

@michajla1 rodičovský příspěvek a práce spolu nesouvisí, jeho délku si volíš sama. Takže záleží jen na tobě, do kdy ho budeš brát (samozřejmě v povoleném rozmezí). Stejně tak během jeho pobírání můžeš i pracovat.

michajla1
autor
25. říj 2022

@leymea mám to od 1.5.2020 na 300.000,- 😏

michajla1
autor
25. říj 2022

@eviicka mě právě řekli že můžu nastoupit až toho 21.11.

elwe
25. říj 2022

@michajla1 jak píšu holky, rodičovský příspěvek nijak nesouvisim s tím, kdy se vracíš do práce. A jen tak mimochodem, obvykle se chodí do práce den po třetích narozeninách dítěte, ne v ten den. Tak si ještě v práci ujasni, kdy máš spravne nastoupit. Píšeš, že jsi začala pobírat dávku 1.5. 2020, ale do formulare se píše měsíční částka, kolik peněz ti na účet přijde za měsíc?

michajla1
autor
25. říj 2022

@elwe 10.000,-

elwe
25. říj 2022

@michajla1 a první příspěvek ti přišel v červnu za květen, nebo už v květnu? Pokud první možnost, tak mi to vychází, že poslední dávku dostaneš v listopadu za říjen, pokud druhá možnost tak už jsi poslední dostala (předpokládám ale, že platí spíše první možnost).

michajla1
autor
25. říj 2022

@elwe Nechali mě bez peněz. Až v červenci mi přišel rodičák za květen a červen.. Bylo okolo toho hrozně moc problémů🤦‍♀️😒 a teď v tom mám akorát bordel

michajla1
autor
25. říj 2022

@michajla1 teď co mi přišel v říjnu rodičák tak mám v poznámce 9/22. Ale když se podívám kolik peněz dohromady přišlo od stejného odesílatele tak to dělá 290.000,- což by znamenalo že mi v listopadu přijde za říjen ale že by to byla poslední výplata. Což taky moc nedává smysl, udělali mi v tom bordel.

cuuza
25. říj 2022

Rodičovska končí dnem 3.narozenin a den poté bys měla nastoupit pokud se nedohodnete jinak. Pracovat už můžeš teď, nic v tom nebrání.

elwe
25. říj 2022

@michajla1 ono to totiž není tak jednoduché, ty jsi řekla, že chceš do tří let, ale rodičák se dává na celé měsíce. Kdybys dostala ještě další dávku za listopad, tak pak bys měla souběh práce a rodičáku, a tvůj partner by v té době neměl nárok na placené OČR. Výše příspěvku se navíc dá měnit.

j.a.n.i
25. říj 2022

@michajla1 Nikdo ti v tom bordel neudělal... poslední rodičák bude za 10/2022 a přijde v listopadu a smysl to dává, rodičák se vyplácí do vyčerpání částky, částku sis zvolila ty, tak co je na tom nelogického?

michajla1
autor
25. říj 2022

@j.a.n.i no ale prý mužů do práce nastoupit až 21.11. Takže nedostanu žádné peníze za těch 21 dní. A v prosinci budeme v prdeli😏

michaela666
25. říj 2022

@michajla1 Co je to za hloupost? Mám rodičák na skoro dvouletou dceru a do toho pracuju na částečný úvazek. Na účet mi přijde jak rodičák, tak vyplata od zaměstnavatele. Ty si pleteš rodičovský příspěvek a rodičovskou dovolenou. Dovolenou můžeš ukončit podle toho jak se domluvíš se zaměstnavatelem. Ta se neváže na vyplacení peněz. Takže když řekneš že do práce chceš od 1.11 a včas si vyřídíš v práci papíry, tak je to úplně v pořádku a můžeš pracovat.

j.a.n.i
25. říj 2022

@michajla1 Ale datum nástupu do práce si dohadovala ty v práci a to kdy ti skončí rodičák sis taky volila ty, takže ano, chápu, že tě štve, že v prosinci dostaneš málo peněz, ale nastavila sis to tak ty a nikdo jiný.

j.a.n.i
25. říj 2022

@michaela666 Ano, jak se domluví se zaměstnavatelem a zaměstnavatel se nejspíš jinak, než bylo domluveno na začátku, domlouvat nechce, což je jeho plné právo. Tím netvrdím, že to nemůže zkusit, ale pojala bych to spíš jako dotaz / prosbu, zda by šlo nastoupit již od 1.11., pokud tedy má školku nebo jiné hlídání.

ninive211
25. říj 2022

@michaela666 Tak předpokládám, ze si zazadala o RD do 3 let veku ditete, v tomto pripade zamestnavatel s drivejsim nastupem musi souhlasit, musi jit o dohodu, nejde, ze zamestnanec proste oznami vracim se o mesic driv a nazdar, zamestnavatel ma treba misto nej nahradu na dobu urcitou na konktretni misto a nelze treba mit na 1 pozici 2 lidi, byt po dobu 14 dni....(pak je 2x platit...) Prostě zamestnavatel NEMUSÍ zamestnance vzít zpět dřív jak ve 3 letech dítěte, pokud RD trvá právě do 3 let

michajla1
autor
25. říj 2022

@j.a.n.i jen jsem dostala info že 21.11. Nastupuji. Ale vyřídím si to ať mám nástup dřív 😊

michajla1
autor
25. říj 2022

@michaela666 Takže když se domluvim abych mohla nastoupit toho 1.11. Do práce, přijde mi ještě ta jedna poslední částka z toho rodičáku? Nemusím se bát že nedojde?

ninive211
25. říj 2022

@michajla1 No, to to ale řešíš dost na poslední chvíli, nezdá se ti? Tohle jsi měla řešit tak s aspoň dvouměsíčním předstihem a ne ani ne týden před chtěným návratem. To, že ti RD končí 21.11.2022, víš min. 2,5 roku, od doby, kdy jsi o tu RD požádala

michaela666
25. říj 2022

@ninive211 Přesně jak píšeš, poslala jsem žádost jestli mi umožní ukončit RD a vrátit se na zkrácený úvazek.
Z příspěvku autorky jsem pochopila, že jí to řekli na úřadě, ne zaměstnavatel. Pokud dělá práci, kde kvůli ní museli sehnat zástup, tak to asi tak jednoduché mít nebude.

Každopádně řešíš to na poslední chvíli a na to se ti taky můžou vykašlat jen z principu, že těch 21 dní se bez tebe obejdou a je to zbytečné papírování na rychlo.

ninive211
25. říj 2022

@michajla1 Rodičák (rodičovský prispevek) nema co delat s tim, zda nastoupis nebo nenastoupis do prace! Posledni platba RP(pokud ti teda zbyva poslední) ti normalne prijde, i kdybys uz normalne davno pracovala

ninive211
25. říj 2022

@michaela666 No hlavne ne tyden pred nástupem. Tohle mela resit uz davno, a ne na konci rijna

j.a.n.i
25. říj 2022

@ninive211 A ještě když jsou podzimní prázdniny, takže větší pravděpodobnost dovolených.

ninive211
25. říj 2022

@j.a.n.i Presne tak, na to se jí kazdy vykasle. Takovy veci se proste resi dost dopredu a ne uplne na posledni chvili, ze si uvedomim, ze mi bude "chybet par tisic, protoze jsem si to blbe spočítala". Navic clovek by mel mit vzdy nejakou tu financni rezervu, z ktere lze cerpar prave v pripade, kdy se kratkodobe snizi prijem

michajla1
autor
25. říj 2022

@ninive211 řeším to už delší dobu, ale nikdo mi prostě nedokázal rozumně poradit, teď mi došlo že jsem úplně blbá😆 Ale to už je vedlejší. Vyřeším si to v práci. Mě šlo jen o to jak chodí poslední rodičák a jestli dojde nějaký dopis.

ninive211
25. říj 2022

@michajla1 Dopis o ukonceni pobirani prispevku vzdy chodí (za me treba úplně zbytecny papír)

andelka
26. říj 2022

Když sis v zaměstnání nahlásila RD do 3 let, tak s tebou dřív asi nepočítají. Rodičovský příspěvek sis mohla dát klidně až do 4 let. To spolu vůbec nesouvisí. Já pracuji od dubna a rodicak mi bude chodit až do února ( syn bude mít koncem ledna 4 roky). Dopis ti přijde,oni každou změnu písemně oznamují.

j.a.n.i
26. říj 2022

@ninive211 No, mě osobně taky, ale když tak čtu ty dotazy na diskuzích, tak je mi jasné, že pro spoustu lidí zbytečný rozhodně není.