Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

ellzu
28. zář 2011

@helulela Máš pravdu, člověk získá "nadhled", ale popravdě si nejsem jistá, jestli je to dobře či špatně...mí spolužáci medicínou žijí, je to pro ně to jediné, já ji mám od narození Malé až na druhém místě...a někdy pochybuju, jestli budu stejně dobrý lékař jako oni...jestli mi to tak nějak neutíká... Ale na druhou stranu si říkám, že lékaře dělá lékařem spíše praxe než sezení nad knihami, takže doufám, že to pak všechno doženu 🙂 Výhodou mého těhotenství však rozhodně bylo to, že jsem se přestala tak stresovat, že jsem na každou zkoušku šla mnohem více vpohodě a že mi to pak o to lépe šlo... Teď mi v říjnu zase začíná škola, dodělám si dvě stáže, udělám zkoušku z interny (snad🙂 a hurá do šesťáku 🙂

cell
29. zář 2011

@ellzu : neboj, praxe Tě opravdu naučí. Většinu z toho, co učí ve škole, stejně rychle zapomeneš a využiješ jen to, co budeš potřebovat ve vlastním oboru. A dobré známky ve škole dobrého doktora nedělají - naopak si myslím, že nejlepší doktoři se rekrutují z těch, co ty zkoušky zvládali tak nějak a nejlíp improvizací 🙂.
Co bys chtěla za obor? 😉

ellzu
29. zář 2011

@jasekd Studuju 1.LF UK všeobecné lékařství 🙂 jsem z Havířova, bydlela jsem tři roky na kolejích, teď s mužem v bytě... Hlídání mám díky mámě, která mi platí chůvu-bez ní bych si asi dala na rok odklad a pak to musela řešit jeslema...ale tím, že ji mám, tak jsem mohla chodit tu a tam do školy už když byly Malé dva měsíce... S tím učením je asi největší problém...ale na druhou já odjakžova potřebuju co nejtěžší podmínky k tomu, abych něco dělala 🙂 když nade mnou nevisí bič, tak jsem lemra líná 🙂 a teď si to aspoň nemůžu dovolit 🙂

ellzu
29. zář 2011

@cell Jo, já bych toho bez kamarádek z kruhu taky nestihla tolik, kolik jsem toho stihla...navíc jsem měla i hodně pohodové těhotenství, takže jsem byla na poslední zkoušce v den termínu porodu 🙂 ale neudělala jsem ji, protože jsem měla totální výpadek-nevěděla jsem, ani jak se jmenuju :D

helulela
autor
29. zář 2011

@ellzu taky myslím, že ti neutíká nic a aspoň pracuješ efektivně. Ve škole a v praxi to je o něčem jiném, já když teď otevřu nějakou knihu ze školy, ani si nepamatuju, že bych někdy něco takového četla. Pak si najdeš svůj obor a postupně se budeš učit to, co budeš v práci potřebovat. Navíc většinu spolužáků děti teprve čekají a medicína už potom taky nebude to první, u někoho teda 😉 Taky mám teď někdy pocit, že jsem mimo, ale když se stavím v práci, zjistím, že se tam nic nezměnilo a zase se uklidním...

jasekd
29. zář 2011

@cell
@ellzu
@helulela Tak pod to, ze clovek ostatni obory zapomene, se muzu podepsat 😀 Bohuzel mam pocit, ze na MD zapominam i svuj, nejvic mi utika ta praxe, i kdyz obcas zajdu, ale jen malo. Co mam deti, nebyla jsem na jedinem seminari, s M. by to i slo, jenze to uz jsem byla tehotna a bylo mi zle a Vendy ted plne kojim a to nejdyl po dvou hodinach, takze nehrozi 😝 Z ostatnich oboru si ctu jen to , co potrebuju, bud v praci nebo ted s detma a jejich nemocema. To, co bylo na skole jasne, je ted zahada a taky mam pocit, ze jsem to ani necetla?! a mam z toho treba i statnici. Treba internu, celyho Klenera, a ted jen vim, jak ta kniha vypada 😠 😀 Jinak u vetsiny zenskych skutecne ta medicina prvni nebude...

gabka32
29. zář 2011

@ellzu ahoj, jé ja jsem taky z Havířova 😀 teda vloni jsme se z něj přestěhovali....
náhodou to máš s mimčem super, docela jsem záviděla kolegynce z kruhu, porodila v pátáku a státnice stihla mezi prvníma 😵 určitě ti nic neuteče a jak holky píšou, teorie a praxe jsou většinou dvě hodně rozdílné věci....
mi to s praxí vyšlo, že jsem odatestovala vloni, jen teda to učení začátkem těhu moc příjemné nebylo, ale ted už mám klid a celé IPVZ mi může.... vzdělávání se pořád mění, ted se prý zkouší na fakultách nebo nemocnici.... nebo pořád přes IPVZ?
a přidávám se k "mimoňům" - když mi občas zavolali ohledně konzultace, tak jsem někdy nevěděla která bije.... zapomínám i věci z oboru 😒 achjo... holt vykojený mozek, jak se říká 😀

helulela
autor
29. zář 2011

teď to vypadá jako že já svůj nezapomínám 😀 ... já taky, když třeba zavolá příbuzenstvo s problémem, mluvím jak tatar. Ale doufám, že se do toho pak rychle dostanu, zapomínám spíš názvy léků, jména kolegů a tak 😉 Manuálních věcí se budu bát víc, naštěstí co u plicaře, nějaké odběry, hrudní punkce, bronchoskopovat jsem neuměla ani před mateřskou... ještěže nejsem zubař

jasekd
29. zář 2011

@helulela Nejhorsi jsou mandibularni anestezie, ty jsem si chodila napichovat, dokud byl jen Martin, ted se dvema je tezky se tam dokopat, no a extrakce, kleste jsem mela nedavno v ruce po roce a nic moc pocit 😅 Vrtacka, jak to vypada? 😀

helulela
autor
29. zář 2011

@jasekd hlavně aby to na tobě pacienti nepoznali 😉

jasekd
29. zář 2011

@helulela 😀 Taky je clovek takovej pomalej, nevim, kde co maji a tak... Moje ordinace zrusena, bude se pak stehovat do jine a ta mi tak nevyhovuje, no nebude to sranda ten navrat 😅

cell
30. zář 2011

@ellzu : jsem taky absolventka 1. LF UK a nakonec jsem se na Karlák vrátila. Teď v šesťáku už Tě u nás nezažiju (medici k nám chodí 1 denv rámci interny koukat na mašiny do laborky) a upřímně, doufám, že Vás nezažiju ani u porodu, protože ač jsem k medikům tolerantní, u vlastního porodu bych je teda nechtěla 😔

jasekd
30. zář 2011

@cell A kde budes rodit? Ja treba podepisovala, ze mi medici nevadi, jenze ja rodila v Jablonci v breznu a dubnu a to je sance, ze tam budou medici, mala 😀 Tam leda tak o prazdninach a jeden, a to by mi az tak nevadilo... Ale muzes podepsat, ze je nechces, a snad jako ke kolegyni budou k tobe ohleduplny, ne? Jako 4-5 mediku bych tam taky mit nemusela 😅 Takze ty delas na interne ve VFN?

cell
30. zář 2011

@jasekd : rodit budu u Apolináře, papír na mediky jsem sice podepsala, ale protože mě bude rodit kamarád, chci se s ním domluvit, ať je zrovna ke mně nepouští. Apolinář je továrna na děti, určitě nebudu rodit zrovna sama. Čímžto se medikům velice omlouvám, až si ulomím nohu, můžou koukat na co chtěj, ale porod beru jako vysoce soukromou záležitost. Jojo, na hematologii.

jasekd
30. zář 2011

@cell Tak to mas osefovany na vsech frontach 😉 No jo, k Apoli jsme chodili na staze asi vsichni z 1.LF.

helulela
autor
30. zář 2011

@cell chápu. Já bych jednoho slušnýho nenápadnýho medika u porodu přežila, stejně tam bylo takových lidí, ani jsem je ve finále nevnímala.

jasekd
30. zář 2011

@helulela Kdyz u toho Apolinare jich je treba 5. My tam chodili a znam to tam, to bych taky nechtela 😝 Ty jsi delala Hradec? Ja mela u prvniho porodu nakonec 2 PA a doktorku kvuli komplikacim, letos jen jednu super uzasnou PA a doktora decentne ve stinu u dveri, uplne ve finale mi neco rikal, ale rodila me PA, a pak me jen zasil. Takze jsme to meli s manzelem docela soukromy 🙂

cell
30. zář 2011

mně by tak jedna medička, co opravdu chce dělat gyndu nevadila ... ale co si pamatuju ze školy, tak nás tam vždycky očumoval celý hlouček, naprostou většinu to nezajímalo .... tak to nee, to nedovolíme 😎

jasekd
30. zář 2011

@cell Vid, to bylo hrozny, jsem si rikala, ze takhle bych rodit nechtela...

cell
30. zář 2011

jinak holky - zkušené látkařky, dneska jsem na veletrhu objevila značku Sweet monkey a úplně se do ní zamilovala - naprosto heboučké materiály ... znáte? nějaká zkušenost?

jasekd
30. zář 2011

@cell Ja neznam... Hodila bych dotaz na Latkovky.

cell
30. zář 2011

už si čtu diskuzi o nich a pomalu vychládám .. bohužel ☹

bublina09
30. zář 2011

No ahojte děvčata - se to tady zase rozjelo 🙂
Vítám @elizu a držím pěsti na zkoušky, uteče to a budeš si v klidu užívat mateřské (rodičovské) a pak třeba ještě další 😉 A taky tě obdivuju, že jdi do toho šla ještě na škole, ale někomu to tak vyhovuje. Já bych to nedala.

Jinak @cell kurnik tobě se to už krááátíííí 😀 za chvíli je Šimi na světě. A jak jsi domluvená na ten porod? Budě tě kámoš indukovat nebo dojede kdykoli až se to rozjede samo?
Já taky tak nějak začínám uvažovat, jak to provést s těmi mými holkami. Mám kámošku gyndařku taky....
A s látkovkama neporadím absolutně, jsem v tomto panna a asi zůstanu - při představě prát a sušit na 2 děcka mi není moc dobře 😅

bublina09
30. zář 2011

A co jinak holky, co děcka? jaké dělají pokroky? Já se musím pochlubit - peťka je už 3 měsíce bez plínek, i na noc. Teď začínáme trénovat samostatné jídlo (moje nervy) a domluvíme se už naprosto bez problémů, kromě r a ř....

Jo a @cell se mi líbilo, jak jsi napsala...tak nic, dovzdělám se zase později 😀 😀 to bude asi i moje krédo 😀
Ale do práce budu muset co nejdříve, kvůli prachům....Takže RD na 3 roky (pro jistotu asi) a pak brzo služby - pokud bude dovolovat kojení. Zase je to úspora, kor na 2 děti, že...

ellzu
30. zář 2011

@cell Jo, to se ti nedivím, já jsem rodila v motole (doktor se mi smál, že jsem teda odvážná jít rodit do motola, když studuju 1.LF 🙂 taky jsem podepsala, že se můžou jít podívat, protože jsem si říkala-sakra, jsi medik, tak kdo jiný jim to má dovolit...ale nakonec jsem rodila ve dvě ráno, takže tam nikdo nebyl 🙂 ani na hekárně, a to si pamatuju, že jsem si hrozně přála, aby tam se mnou někdo byl, bylo mi jedno kdo, ale nějak jsem tam být sama nechtěla, PA chtěly spát, tak za mnou moc nechodily, a tak jsem volala mobilem muži, který seděl za dveřma a nemohl dovnitř...
Kdyby si medici prošli s tou rodičkou všechno, od hekárny po zašití, tak by to mělo nějaký smysl...ale když přijdou jen ve chvíli, kdy leze hlavička, udělají jééééé, a pak zas odmašírují, tak to mi přijde fakt na dvě věci...
Já jsem byla v létě na stáži v Podolí a tam se mi hrozně líbilo, porody probíhaly úplně jinak než v Motole...tam bych už popravdě podruhé rodit nešla...
Kdysi jsem myslela, že bych gyndu i dělala, i teď ve mně v koutku ještě nějaká malá vůle byla (hlavně kvůli tomu, že chceme jet do zahraničí a tam jsou gynekologové dost žádaní), ale když jsem viděla nástřih a pak kleště, málem se mnou seklo...a to mi fakt chirurgie nevadí...ale ta situace, kdy maminka už nemohla, křičela, plakala, nikdo ji neměl dlouho jak pomoct, no, to jsem nějak nedala...
Tím jsem se ale aspoň utvrdila v tom, že budu fakt chtít dělat pediatrii...k dětem mě to táhne od počátku, "na stáří", až budu mít odrostlé svoje děti a nebudu to tak prožívat, bych si přála dostat na dětskou onkologii...ale to má čas...a Bůh ví, jak to všechno bude 🙂

jasekd
30. zář 2011

@bublina09 Ja latkuju dve deti a jde to 😉
Pokroky u nas, no... Vendy je sikovna, hraje si hezky, otaci se atd, M. byl v tomhle horsi. V noci place po dvou hodinach, do toho obcas M. takze jsem hotova 😝 Pres den je zlata. Malej je cim dal vzteklejsi. Ve ctvrtek mel 18 mesicu a stale nechodi 😔 Taky jsme byli na kontorlni MCUG a nedopadlo to dobre, za celej rok se to nezlepsilo ani okousek, stale je tam VUR IV. Ted cekame na konzultaci s doc. Kocvarou - urologicka klinika Ke Karlovu, co nam k tomu rekne, az v listopadu ale. Neni tu nahodou nekdo urolog, nejlepe detsky? Ja bych to uz videla asi na operaci, pres rok je na chemoterapii a zadne zlepseni neni, a predstava, ze si dame dalsi rok se Sumetrolimem a bude to stejny... Chapu, ze pred rokem, kdyz neni uplne akutni, ho operovat nechteli a chteli zkusit, zda se to nesrovna, ale asi nesrovna... Jinak se mame dobre a deti mi delaji spis radost, akorat ten M. fakt provokuje a zkousi co vydrzim, jako vsude 😀 JO a s tim kojenim, to je pravda, M. byl po 5ti tydnech prikrmovanej a od 4 mesicu plne UM, ted jen kojim a to je takova pohodaaa 😎 az na ty prorvane vecery a vstavani v noci teda.

jasekd
30. zář 2011

@ellzu Do porodnice, kde s tebou manzel nemuze byt celou dobu, bych teda ja rodit nesla 😝 Nechapu, kor kdyz jsi tam byla v noci a sama...

ellzu
30. zář 2011

@bublina09 Děkuju 🙂 to víš, že pro nás Johanka byla takové malé překvapeníčko, třeba můj táta se z toho ještě nevzpamatoval...navrhoval mi potrat, což pro nás nepřicházelo a nepřichází v úvahu, takže spolu od té doby skoro nemluvíme... Život nám to naservíroval takhle, je to složitější, ale o to krásnější a já si nedokážu ani představit, že by tu Johanka nebyla... 🙂

ellzu
30. zář 2011

@jasekd Já jsem tak nějak měla za to, že se mnou být může...blbec jsem si to pořádně nezjitila a brala to jako samozřejmost, kor když si za to člověk ještě platí...ale co už, aspóň vím pro příště...

jasekd
30. zář 2011

@ellzu Takze si platis jen za ten konec? Ja byla u prvniho na sale celou dobu a to jsem z porodu stravila v porodnici asi 7 hodin a byl manzel se mnou celou dobu. Letos indukce (celkem 12 hodin) tak to bylo slabsi, byla jsem na pokoji a on hlidal malyho, a kdyz za mnou prijel, chodili jsme po chodbe. Na sal me poslali az necely dve hodiny pred porodem (meli fofr) a on prijel asi na 1,5 hodiny. Ale to bylo tou indukci,klasickej porod prijimaji hned na sal a muze tam byt od zacatku, i kdyz to trva treba 20 hodin.