Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

jasekd
15. dub 2012

@helulela mam taky skupinku, ale ne uplne repre, M. byl 4 mesice MM a cim dal vic UM, prikrm od 5 mesicu. Vendy plne a od 5,5 mes. prikrm, ale bylo to jeste M. postaru a V. po novu ty doporuceni, treba s lepkem... A TBC, M. ma, V. ne. Budete ji holky pozdeji davat? Ja nevim...
@medvik dekujeme 🙂
S tim kojenim v noci, ja vas spis obdivuju, rozhodne jsem to nepochopila jako nejakou drsnou metodu. Jen na to ted nemam. A taky po zkusenostech s kojenim-nekojenim Martinka jsem nechtela nocni kojeni dlouho jakkoli omezovat, protoze se mi hned delalo min mlika, kdyz jsem mene casto kojila. I kdyz Vendy jedla po 1-2 hodinach celych 24 hodin, pribejvala na dolni hranici 😕 JInak to cejtim tak, ze bych s kojenim rada preastala, je mi to nekdy az neprijemny, dela se mi blbe, vadi mi i dotek od manzela, nekdy mam pocit, ze mit ted rakovinu, necham si je normalne uriznout 🙄 😅 😀 Asi trochu magor, ze... @bublina09 Doufam, ze to neni nejaka psychoza? 😀 Vcera jsme byli na oslave a nasi hlidali a V. jim pripravila "prima" vecer 🙄 Ale byli statecni, nevolali a zmakli ji 🙂

helulela
autor
15. dub 2012

@jasekd my tbc dáme. Dlouho jsem nad tím váhala, vím, že to není nic extra, ale když dělám na plicním, kde pacienty s tbc máme, je mi blbý nechat Adámka bez ničeho, protože já jsem v podstatě kontakt. Chystáme se na to teď. Ono zase z hlediska účinnosti je dobré naočkovat co nejdřív. Nemít tbc tak blízko, spíš bych neočkovala.

jasekd
15. dub 2012

@helulela Diky, ja prave nevim... U tebe bych dala urcite, co myslis ja a zubni? TO taky neni uplne v pohode... Na druhou stranu stejne to neochrani stopro, ale aspon pred tema horsima formama ano, je to tak? Co bys delala na mym miste, prece jen ten kontakt s pacientem mam uzkej, nekdy az moc na muj vkus 😝 😀 Na druhou stranu, obe deti opozdeny, Martin teda pry neurologicky OK, jen linej, ale Vendy hypotonicka atd. M. mel TBC, hexu a dala jsem nepovinny Prevenar i rotaviry, pac jsme furt v nemocnicich a neprospival, tak jsem se jich bala, no a Venyna nemela TBC, ale mela samo hexu a tez rota a Synflorix. Ted si rikam, zda jsem jim to mela davat, ale co uz nadelam... nektery ty zvesti o ockovani...Takze s TBC fakt nevim. Uz ji je rok.

helulela
autor
15. dub 2012

@jasekd já taky nevím, co bych dělala na tvém místě. Zubař je z hlediska tbc profese riziková. Já byla rozhodnutá očkovat, ale pak mě nahlodala v Sama doma doc. Vašáková, když na přímý dotaz, jestli by dala očkovat své dítě, odpověděla, že ne. O účinnosti je to celkem hezky tady http://www.vakciny.net/pravidelne_ockovani/TBC.htm Kažodpádně kdybys dala teď očkovat, tak další očkování je možné až za min. 3 měsíce, takže bys musela odsunout Priorix.

jasekd
15. dub 2012

@helulela Dik za odpoved. Mne se ted nebude chtit ani do Priorixu, musim to probrat s doktorkou. Clanek jsem prolitla zatim zbezne, je dost dlouhy a odborny, nemam ted cas, ale o te ucinnosti je to zhruba tak, jak jsem si myslela. Hlavne ze jsme zhruba v 50% chraneni pred leprou 😀 to je dobre vedet 😀 Rozhodne bych to nedavala ted, kdyz nevim, co s ni je. Dokdy to ma smysl?

medvik
15. dub 2012

@helulela já očkovat proti TBC Ríšu nechám, přeci jen jsem PL a do naší kosmopolitní země se sjíždějí různí lidé, kteří mají lékařskou péči nulovou.

cell
15. dub 2012

@helulela : a já nenechám. Přece jenom si myslím, že ta šance nákazy je minimální a ta vakcína prostě kvalitní není a riziko komplikací je mnohem vyšší

helulela
autor
15. dub 2012

@jasekd @medvik @cell vždycky budou dva tábory, i mezi plicaři to tak je. Za pár let se ukáže, jak se to u nás vyvine, to už ale nebudeme řešit naše děti... nebo možná jo, ty třetí a čtvrtý a budeme mít doma fakt vymakaný pokusný skupinky 😉 V běžném kontaktu je riziko nákazy malý, nemít ty pacienty kolem sebe, nechala bych to spíš plavat.

helulela
autor
15. dub 2012

a dobrý je, že u Víti jsem to vůbec neřešila, prostě byl naočkovaný a hotovo. Možnost volby a ta zodpovědnost není jednoduchá.

vendyca
16. dub 2012

Ahoj, se vám se zase vmísím, ač jsem tu nebyla dost dlouho. 28.3. se mi narodil kluk. Zrovna přemýšlím nad očkováním a kouká, že se to tu houfně řeší. Jak píšeš @helulela, že je to veliká zodpovědnost, tak si vždycky řikám, jak se asi rozhodujou laici...Kdy teda nechat očkovat tbc, pokud vůbec? Sama nevím, jestli mám nebo ne...

bublina09
16. dub 2012

@vendyca gratuluji k přírůstku! hodně zdraví a štěstí celé rodince. jakpak se klučík jmenuje? a jaký byl porod? 😉

vendyca
17. dub 2012

Je to Matěj 🙂 A to doslova 🙂 3670g, 52 cm; Porod byl fain, prakticky to bylo "nesnesitelné" jenom poslední dvě hodiny. Naléhal asynkliticky, takže jsme je musela trávit na boku, ohryzala jsem při tom porodnické křeslo a aby toho nebylo málo, šel se vztyčenou ručičkou a díky tomu se mu přihodila zlomenina klíčku. Kupodivu šití jenom kůže 2 stehy, a po porodu jsem byla docela fit. Už jsme si na sebe zvykli, tak snad to bude jeno lepší...no až na to spaní 🙂)

helulela
autor
17. dub 2012

@vendyca krásný, vítám Matěje na světě! 😵 Podle toho optimistického popisu myslím, že z porodu sis už orazila, ostatní časem taky přijde 😉 A klíček už v pořádku? Museli jste kvůli tomu něco speciálního dělat nebo cvičit?
Tbc se teď očkuje v porodnici jen rizikovým skupinám, vyplňuje se tam kvůli tomu dotazník. Na vlastní žádost můžeš nechat naočkovat později, obvykle po půl roce, kdy už má dítě za sebou tři hexy. Oficiální stanovisko je, že očkovat tbc plošně u nás není potřeba, protože výskyt je hodně nízký. Na rozhodování je čas

vendyca
17. dub 2012

@helulela S klíčkem nedělali vůbec nic, jenom jsme ho nesměla tahat za ručičku a s polohováním na bříško to nemám přehánět, tak snad se mu to zhojí dobře, už tam hmatám svalek. Z porodu jsem si orazila fakt brzy, horší to je s tím chronickým nevyspáním, prostě jenom kojim a spim, jsme ráda, když vyperu, vyžehlim nebo dám nádobí do myčky. Tu TBC si taky rozmyslim, ale fakt nevim, já teoreticky do kontaktu přijít přeci můžu jako doktorka...

jasekd
17. dub 2012

TBC typicky 50 na 50 😀
@helulela dokdy myslis, ze by to melo jeste smysl? Protoze rozhodne dokud nebudu mit diagnozu, tak nic podnikat nehodlam. Zitra jdem na odbery kvuli metabol. vysetreni, snad budou OK, pristi tyden sono CNS, jeste si strihnem to ocni, taky budu posilat krev na genetiku... Ja doufam, ze v lete uz bude jasno, o co jde, ale to uz ji bude treba rok a pul (zitra ma narozeniny 🙂 )
@vendyca Moc gratuluju k Matejovi 🙂 Popis porodu teda nic moc, je videt, ze jsi optimista a uz jsi se dala do kupy 🙂 Pri prvnim jsem taky musela lezet na boku, a ne tak dlouho jako ty, a fajn bych to rozhodne nenazvala 😀 At se rucicka brzo zahoji. Ja bych se asi jako Dr. rozhodovala podle oboru, co delam. Ja jsem zubar, cili dost uzky kontakt s pacientem a riziko nakazy ruznymi nemocemi pomerne znacne 😝 Na druhou stranu holka ma urcity problemy, ktery me od toho spis odrazuji. Kde delas ty?

bublina09
17. dub 2012

@vendyca no vidím, že píšeš docela brzy 😅 snad se mu to upraví brzy. tak to je tu myslím první s tím klíčkem. nervy byly ok? no a porod prostě porod. Já taky musela být v poloze na boku kvůli monitoru a hnus.když si člověk nemůže najít tu úlevovou polohu.

vendyca
17. dub 2012

@jasekd Jsem (chtěla jsem napsat čerstvě, ale ono už to nějaký ten měsíc bude) po škole, půjdu na PL. Takže asi bych měla, že?!

@bublina09 Jo hybnost, všechno v normě, poznali to až druhý den, kdyby mi to neřekli, tak o tom vůbec nevím (teda jak se to vezme, cítila jsem, jak ho rvali ven, že jsem si řikala, jestli tohle přežije...přece jenom mu padaly ozvy pak na tom boku; to jsem zaregistrovala, strašně jsem se bála, o to víc tlačila, aby nevytáhli kleště; pak na zádech na vlastní tlačení prý byly ozvy OK, ale to jsem nevnímala; asi to bude nějakej frajer, měl Apgar 10-10-10, což absolutně nechápu!).
Uvidím, co mi řekně ortoped na kyčlích. Já si vybojovala, že jsem monitor neměla skoro celý porod, kontrolovali mi ozvy stetoskopem, jenom vyloženě na tlačení mě napojili.
Prý je to běžné (pravda, něco takového si pamatuju, že jsem se učila, nijak mě to nevykolejilo), stává se jim to prý jedenkrát do měsíce (no, to mi zas tak běžné nepřijde), ale hlavně mě stokrát ujistili, že to není chyba ve vedení porodu (asi, abysme je nežalovali); neřekla jsem totiž, že jsem MUDr. 🙂

jasekd
17. dub 2012

@vendyca Ja sama nevim... Ja mela taky narocnej konec prvniho porodu a Martin taky 10-10-10, a neni to zadnej frajer a udernik, je to kuze lina 😀 Asi mu bylo jedno, ze se mu nedostava kyslik 😀 Ten klicek je skutecne asi bezna zalezitost, znam nekolik lidi, co to jejich miminka mely, a vsechny OK. MOje segra taky (druhej si pak zlomila ve 2 letech pri hre se mnou 😅 ) a vse OK 🙂

vendyca
17. dub 2012

@jasekd Bejt flegmatik taky není k zahození 🙂

helulela
autor
18. dub 2012

@jasekd já bych řekla, že než se to u vás rozštípne, bude to ještě nějakou dobu trvat a pak už bych Vendy očkovat nedávala
@vendyca jako PL nejspíš nějakého pacienta s tbc potkáš, ale nakazit se není úplně jednoduchý.

jasekd
18. dub 2012

@helulela Diky moc za nazor, asi to tak bude... Dneska dostala Venynka k narozeninam odbery, nastesti u nasi Dr. se povedlo napoprve a nabrala se i zkumavka pro genetiku, hned jsem to poslala 🙂 Ted jen cekat na vysledky, snad negativni 🙂

helulela
autor
18. dub 2012

@jasekd nemáš za co, snad je to dobrá rada... Tak ať máte ten nejlepší dárek k narozeninám, moc gratuluju a posílám Vendulce pusu 😵

jasekd
18. dub 2012

@helulela Ja myslim , ze jo, citim to stejne, ale chtela jsem potvrzeni od nekoho povolanejsiho. Dekujeme za prani. Touhle dobou uz jsem mela 4 hodiny bolesti po 5-3 min a 8 hodin me jeste cekalo. Kdybych vedela, co budu resit, az ji bude rok, tak jsem ji rekla, at tam snad radeji zustane 😀 Na ty metabol. vysledky se ceka dlouho, ale uz jsme zvykli, cekame furt, snad to bude dobre, neni (aspon doufam) vylozene konkretni podezreni.

jasekd
18. dub 2012

A oslavicka mohla bejt jeste vydarenejsi, pred chvili jsem vytahla Venyne z pusy strep. Uz dlouho se tu nic nerozbilo (pokud m. neco nezatajil), xkrat se luxovalo, vytiralo... Koukam na ni, neco pozvykuje, prala se ve mne laxni matka a svedomita matka, pak si rikam, radeji mrknu, projela jsem ji vestibulum a kuk, kus sklenicky 😠 Zvejkala sikovne, neni ani porezana, tak snad nic nesezrala. Malem me omylo. Tvarila se , ze ji to chutna. Kdyby nahodou neco snedla, tak to snad vyjde, ne? Si pamatuju, jak na rtg prof. Ort (ci tak nejak se jmenoval) rikal, ze i se spendlikem si strevo poradi, tak snad ma V. chytry streva 😅 😀

cell
18. dub 2012

@jasekd . jojo, na Orta si pamatuju 🙂. Přeju vendí jen to nej, negativní výsledky, chytrá střívka a posílám pusu. A Tobě hodně sil a nervů 🙂

helulela
autor
18. dub 2012

@jasekd drsný, ale musím se smát, jak to parádně líčíš 😀

jasekd
18. dub 2012

@cell
@helulela No a muzu spolehat na Ortovy poucky ne? Ani se do pusy nerizla, byl to starej strep a k tomu takovej pidi drobek, podle me muzu byt v klidu, ale radeji se ptam. Rikal to dedek, ne, ze se to nikam nezapichne?
@cell diky 🙂 Nas nejvic zaujal, kdyz rikal, ze by mely byt povinne zachody s odpocivadlem (jako ze to nepada hned do vody), aby si kazdej, zejmena starsiho veku, mohl obcas to svy LEJNO (tady vyznamne pichnul vztycenym ukazovackem do vzduchu, aby dodal svemu tvrzeni na vaznosti) zkontrolovat!

helulela
autor
18. dub 2012

@jasekd Orta neznám, ale v HK nám o špendlíku taky říkali, že se většinou otočí hlavičkou napřed 🙂 A taky když byla malá pravděpodobnost, že se někde válí střep, tak je ještě menší, že se tam válí dva 😉

jasekd
18. dub 2012

@helulela jsem to napsala nesrozumitelne, byl to strep cca 1cm a jeste jeden hajzlik mrnavej, oba mela v puse, mozna to nejak uhryzla (ma dva zuby 😅 dole) takze dva, ale jaka je pravdepodobnost, ze byly tri, aha!? 😀 Nebudu to resit, kdyz je v pohode.

helulela
autor
18. dub 2012

@jasekd tak to už jsou složité počty 😉 K dr. bych taky neuháněla.