Lékařky na mateřské, jak jste skloubily děti a atestaci?

helulela
29. dub 2010

Ahoj, zajímalo by mě, jak jste skloubily děti a atestaci, kdy se chystáte do práce a vůbec všechno okolo... 🙂

hromka35
20. kvě 2017

@izka1 jeste ne, teprve to pry budou posilat, teprv tento tyden pry kontrolovali prihlasky...davaji si docela nacas

blackhole
20. kvě 2017

@doctortobe já si třeba nedovedu představit učit se na atestaci s dětma, protože i bez nich to byl po takové době od skončení školy záhul. Ono je to fajn, mít děti po škole, pokud máš zázemí a dostatek financí. Já jsem chtěla zůstat v Praze, kde jsme na to s partnerem sami, rodiče máme stovky km daleko a chtěla jsem si předtím také pořídit hezké bydlení. Za těch 5 let se mi podařilo našetřit dost peněz a dostat se tabulkově dostatečně vysoko, abych mohla jít do hypo a takto jsem spokojena. Musím ještě podotknout, že partner není moc kariérní typ a víc vydělávám já. Samozřejmě je to i o štěstí - dítě se nám povedlo na 1. pokus (teď už jen donosit a aby bylo zdravé 🙂 ).
Jako největší výhodu mít dítě po atestaci vnímám to, že jseš pak při návratu do práce ve zcela jiné situaci než neatestovaný doktor. Já bych se měla po mateřské vracet na vedoucí pozici a pokud by to nevyšlo, mám spoustu dalších možností, protože atestované berou v našem oboru všude. Prostě už nejsem otrokem nemocnice a můžu si vybírat. I když při mé pohodlnosti by byla nejlepší alternativa zůstat ve státním, protože mám smlouvu na neurčito, práci docela blízko bydlišti a je to pro mě tím pádem jistota.

radka8888
20. kvě 2017

@blackhole Ja myslim, ze zadna varianta neni dobra nebo spatna. Proste nekomu vyhovuje a nekomu ne. Ja jsem tri roky studovala s dcerou a manzelem v zahranici a taky to slo. Takze predpokladam, ze uceni na atestaci taky pujde.
S tema vedoucima pozicema v medicine mi to prijde takove, kdo zustane vyhraje. Moje vsechny spoluzacky, ktere jeste nemaji deti jsou na ,,vedoucich pozicich´´, protoze jsou jedine, kdo zustal. To je proste vyhoda mediciny, to ze je nas malo.

blackhole
20. kvě 2017

@radka8888 no u nás v nemocnici je právě absence volných vedoucích pozic důvodem, proč atestovaní pak odchází do ambulancí (vždyť komu by se taky chtělo nadále dělat sekundáře na oddělení, žejo). Většinu z nich obsadily ženy s odrostlejšími dětmi nebo muži kolem 35-40 let, takže ani není moc šance, že by se nějaké místo v dohledné době uvolnilo. Já jsem měla štěstí na takovou, o kterou dlouhodobě nikdo nestál a prakticky nešla obsadit 😀
Ale určitě je pravda, že každému vyhovuje něco jiného. Vše má své výhody i nevýhody.

radka8888
20. kvě 2017

@blackhole to je strasne smutny, ze ten system nedokaze ty .,mlade, perspektivni, se zkusenostmi,, udrzet v nemocnicich. Stykam se s holkama z kruhu a vsechny prave vedou kde co, protoze vsichni ostatni sedi v privatech nebo jsou na matersky. Ale nemyslim si, ze kazdy kdo odatestuje ma hned neco vest. Ale to je jine tema. Kazdopadne se budu vracet po dvou a pul letech doma, mam tri roky do atestace a jsem spokojena.

izka1
20. kvě 2017

@hromka35 oni jsou fakt strašní, doufám že u té atestace vám vše vynahradí 🙂

hromka35
21. kvě 2017

Mile devcata lekarky, myslim ze neni zadna veda prijit na to,ze udelat si vzdelani a karieru jeste pred detma je bezesporu vyhodnejsi, protoze to nic lehkeho neni ani tak a bez deti se da tomu venovat maximum casu,ktereho uz s detma nikdy tolik nebude. Holt ale zivot je zivot, plny prekvapeni a zvratu, nesouvisi to ani s tim co nam lepe vyhovuje, ale spis s tim ze nemame jinou moznost nez se s tim poprat i kdyz to neni idealni. Kdyz jde vse dle planu, skola, praxe, atestace, pak hned deti, je to fajn ale taky trochu nuda, s detmi je svet 100x pestrejsi ale zas uceni zahul, ale co, jsme zensky, zvladneme a vydrzime. Musime, a hlavne nesmime se vzdat. Jake ja mela plany, atestace - a hned pripravena ambulance, jen si do ni sednout. Prislo neplanovane tehotenstvi, atestace vybouchla, ambulance taky, a uz je tu nove s cim je treba se prat, ted jdu zkusit znova ale priprava s malou mizerna, taky je to ohrozeny, ale co, nepovede se, tak ne, odmitam se kvuli tomu zblaznit, zas se najde nejake reseni. Ale deti, ty vam nikdo neveme, jsou nadhernym obohacenim zivota, pokud po nich touzite, jdete do toho , planujte, ale nepreplanujte. Omlouvam se za tento vylev, pred zkouskou mi uz trochu hrabe, ale neustale zkoumani co je lepsi prvni, mi prijde jen mrtva teorie🙂

mrabbit
21. kvě 2017

Mně teda taky přijde, že se to plánování, co dřív, moc prožívá 🙂 Né že bych dřív teda nesmýšlela stejně. Každopádně teď už to vidím jinak. První dítě pár měsíců po státnicích, druhé jsem původně chtěla alespoň po kmeni, ale co, chtělo k nám, tak bude i před kmenem, neřeším to 🙂 Asi je to tím, že pro mě není moje práce středobodem vesmíru. Jako ano, chtěla jsem být vždy dr., ale mít děti je pro mě opravdu víc. A je mi jedno, že budu atestovat se dvěma nebo se třema dětma. Budu to muset zvládnout tak jako tak. Práce mi neuteče, kor ne v medicíně. Vždyť je všude tolik chybějících lékařů... P.S. Mezi prvním a teď druhým dítětem jsem chodila do práce a i když jsem byla absolvent, narazila jsem na dobrého zaměstnavatele a v podstatě asi mám štěstí i na nemocnici a lidi kolem sebe, ale jak psal někdo výše, že nejlepší je mít už atestaci, aby se člověk pak lépe uplatnil a mohl si diktovat, získat nějakou vyšší pozici atd., tak tohle jsem teda na sobě taky nijak nepocítila. I s dítětem jsem dostala možnost pracovat jako absolvent na částečný úvazek... O nějakou vedoucí pozici ani nestojím, ale je to prostě o osobnosti, kdo od čeho co očekává 🙂 Já jsem ráda, že mám svoji rodinu, ta je prostě hlavní. Pak až je to naše "poslání"...

vesalia
18. črc 2017

Čau holky. Děti mám tři. Hotový interní kmen. A dál potřebuju nějaký pěkný malý obor, atestaci z interny bych časově nezvládla. Jak jste dopadly ty co jste přecházely z interny na praktika, spokojenost? Ještě se mi líbí rehabilitace nebo nefrologie.

cell
19. črc 2017

@vesalia : já jsem přešla po interním kmeni na praktika a spokojenost maximální. Baby friendly, práce pestrá 🙂

ammp
19. črc 2017

Myslim, ze PL je pro rodinu fajn. Ostatni zalezi, jake mas moznosti zamestnani - jestli Ti nekdo nabidne vhodnou praci vedouci k atestaci z nefrologie, tak proc ne. Ale najit specializovane pracoviste, kde budou vstricni kratsi prac dobe, bez sluzeb a podobnym pozadavkum, nebude lehke.

vesalia
20. črc 2017

@cell a jak je to s pracovní dobou? Někdo mě straší, že mají děsně moc administrativy a že ve finále je to i delší než klasický 8h zaměstnanecký poměr

annam3
1. zář 2017

Prosím je funkční ta skupina lékařky na mateřské? Ráda bych se taky přidala 🙂

kebule123
2. zář 2017

No mela by 🙂

andrasce
26. zář 2017

Ahoj holky, nevím, zda to tu už nebylo napsáno, celou diskuzi jsem nepročítala, ale nevíte, jak je to s mateřskou dovolenou počítá se nějaká část nebo celá do atestační přípravy? Nikde jsem to zatím nenašla. Rodičovská dovolená se určitě nepočítá, ale jak je to s mateřskou nevím. Mockrát děkuji za odpověď

mrabbit
26. zář 2017

@andrasce Ahoj, já teda nevím a také by mě to zajímalo 🙂 Jako logicky bych řekla, že spíš ne, co se praxe týče, protože to by někdo mohl mít 5 dětí a pomalu jít k atsetaci, že jo 🙂 Spíš by mě to zajímalo z toho hlediska, že mám v práci kvalifikační dohodu a po kmeni tam musím pracovat 5 let. Ve smlouvě je, že RD se nezapočítává, o MD není zmínka, akorát on v tom leckdo nedělá rozdíl. Zase ale předpokládám, že smlouvu psali právníci a ti by to rozlišovat měli. Takže by mě zajímalo, jestli když si po kmeni pořídíme ještě nějaké dítě, zda se mi těch 5 let zkrátí 🙂

dareen
26. zář 2017

No..já myslím -ze nepočítá. ..primář mi potvrdil do indexu jen dobu odpracovanou v nemocnici ...ale možná je to i jinak.

ammp
26. zář 2017

@dareen mne taky a je to logicke

alubif
26. zář 2017

Mateřská se nepočítá.

majus6
26. zář 2017

Ted je novinka, ze se pocita materska myslim 3 mesice na dite, max 6 mesicu, ale jen pediatrum 😉. Psali o tom v Tempus med.
@andrasce

ammp
27. zář 2017

@majus6 skoda že ne internistům, mně chybí 7,5 měsíce, už jedno dítě mám, druhé čekám, tak by mi už pak stačilo jen jedno 😉

majus6
27. zář 2017

@ammp ja mam tri, ale uznavaji max 6 mesicu, jestli to zas nezrusi nez se dohrabu k atestaci😅.

andrasce
27. zář 2017

Děkuji za odpověď, náhodou @majus6 nevíte v jakém čísle Tempusu to je? Ty 3 měsíce by se mi hodily😊

majus6
27. zář 2017

@andrasce bohuzel, ale bylo to letos, jak byl ten novy zakon, tak tam byl clanek vysvetlujici co bude noveho. Popravde nevim jak moc to plati, byly tam taky doporucene roky jak dlouho má vzdelavani trvat s tim , ze si to kazda spolecnost muze v ramci rozmezí sama urcit, tak aby i tohle nakonec nedali pryc.

andrasce
26. říj 2017

Ahojky holky, zajímala jsem se o to více, psala jsem na Fakultu a tam.mi bylo potvrzeno, že u pediatrů budou uznávat 3 měsíce do přípravy. Jen nikdo ještě přesně neví, jak to bude fungovat, kdo to bude uznávat, jak se to bude zapisovat do logbooku apod. Takže si ještě musíme počkat, jak se to vyřeší.

bambooolka
23. pro 2017

Ahojky, trochu mimo tema, odatestovala jsem a nekdo, komu to muzu spatne odmitnout, po mne chce, abych byla garantem oboru v jeho ambulanci. Nevite, co by z toho pro me vyplyvalo? Diky moc.

bambooolka
23. pro 2017

@andrasce ja cast praxe odchodila na materske (opravu) a po prihlaseni uznani schvaloval garant oboru, ze mi to zapocitaji.

polednic
1. pro 2018

ahoj, je to tu ještě aktivní? potřebuju radu od kolegyň 🙂 myslíte, že je reálný jít k atestaci s cca 1-2 měsíčním miminem? předatestační kurz se dá zvládnout s břichem, ale samotná zkouška je až za 2 měsíce od toho kurzu, což by mohlo vyjít na porod. Co byste dělaly? Díky za případné postřehy

alva11
1. pro 2018

@polednic Jedna kamarádka atestovala tuším snad s týdenním miminkem a zvládla to. Já osobně jsem atestovala s dvouleťákem. Myslím, že všechno jde, když se chce, ale taky záleží, jak ti mimi bude spát.

polednic
Autor odpověď smazal
Zobraz