Lze ukončit rodičovskou dovolenou?

zuzkavmax
26. dub 2017

Ahoj holky,

jsem na MD a v říjnu mi jde nejmladší holka už do školky. Vzhledem k nemilé situaci jsem na děti sama a od podzimu chci zpět do práce ať vše zvládnu zaplatit. Chci se zeptat. Pobírám rodičovský příspevěk těch 3800 (+1000 přídavek na dvě děti) lze ukončit k nějakému datu MD? Dostanu zpětně nějaké peníze?

Díky moc 🙂

Zuzka 😉

elinkal
26. dub 2017

Muzete zacit chodit do prace a dal pobirat rodicovsky prispevek.

absintka19
26. dub 2017

@zuzkavmax tak jste na MD a pobirate PPM nebo jste na RD a pobirate RP?

zuzkavmax
autor
26. dub 2017

@absintka19 Jsem na rodičáku a pobírám rodičovský příspěvek 🙂

absintka19
26. dub 2017

@zuzkavmax
Obecně platí, že na rozdíl do mateřské dovolené (a pobírání peněžité pomoci v mateřství), můžete během doby, kdy dostáváte rodičovský příspěvek, v zásadě neomezeně pracovat. Je naprosto běžné, že ženy dostávají rodičovský příspěvek a přitom už chodí do zaměstnání (nebo na nějakou brigádu formou DPP či DPČ).

U rodičovského příspěvku v souvislosti s pracující ženou je vlastně jenom jedno omezení:

Předpokladem pro nárok na RP je to, že osoba čerpající rodičovský příspěvek, zajistí pro dítě řádnou celodenní péči. Zákon už ale neříká, že o dítě musí pečovat právě tato osoba. Pokud by vám dítě třeba hlídala babička, považuje se podmínka zajištění řádné celodenní péče za splněnou. Podobné je to, i když dítě chodí do školky.

V souvislosti se školkou je zde omezení u dětí, kterým jsou méně než 2 roky. U nich platí, že nesmí chodit do školky na dobu delší než 46 hodin v kalendářním měsíci. Pokud má ale dítě více než 2 roky, pak již může do školky chodit „neomezeně“. Viz zákon o státní sociální podpoře, paragraf 31:

(3) Podmínka osobní celodenní péče se též považuje za splněnou a rodičovský příspěvek náleží, jestliže

a) dítě, které nedosáhlo 2 let věku, navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti v rozsahu nepřevyšujícím 46 hodin v kalendářním měsíci,

b) dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo mateřskou školu nebo její třídu zařízenou pro zdravotně postižené děti nebo jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči a na děti tělesně postižené a mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně,

c) dítě zdravotně postižené pravidelně navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 6 hodin denně,

d) dítě navštěvuje jesle, mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku v rozsahu nepřevyšujícím 4 hodiny denně, a jestliže oba rodiče nebo osamělý rodič je osobou závislou na pomoci jiné osoby ve stupni III (těžká závislost) nebo stupni IV (úplná závislost) podle zákona o sociálních službách,

e) rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou, nejde-li o případy uvedené v písmenu a), v době, kdy je výdělečně činný nebo je žákem nebo studentem soustavně se připravujícím na budoucí povolání (§ 12 až 15), s výjimkou studia za trvání služebního poměru příslušníků ozbrojených sil;

docházka do uvedených zařízení se nesleduje u dětí starších 2 let.

Nepíšete, kolik roků má Vaše dcera. Pokud by měla méně než dva roky, a chodila na „celý“ den do školky, každý den, pak ano, musela byste toto oznámit na Úřad práce, a případně vrátit rodičovský příspěvek za dobu, kdy tam takto chodila. Pokud má ale již více než dva roky, pak nemusíte nic řešit ani nikde nic hlásit, a rodičovský příspěvek budete dostávat až do doby, než jej kompletně vyčerpáte.

zuzkavmax
autor
26. dub 2017

Dcera je semnou doma, do školky nastoupí 1. října. Jestli to chápu dobře, mohu nastoupit na plný úvazek do práce normálně na HPP? U mě to totiž hrozí tak se ptám 🙂

lenoulinkaa
26. dub 2017

@zuzkavmax ano, muzes nastoupit na hlavní pracovní poměr. Jestli se vracis na své místo, tak končí rodičovská dovolená ale ne přibírání rodičovského příspěvku.

karolinasvetla111
26. dub 2017

Rok a pul jsem pobirala rodicak a do toho byla v praci na plny uvazek. Tak to jde

zuzkavmax
autor
26. dub 2017

Fakt jo? Ja totiz odchazim od naseho povedeneho tatinka a hledam byt. Nez bych nastoupila do rachoty, tak bych pobirala prispevek na bydleni abych zvladla dve deti a bydelni sama. Rodicak pobiram do 1.rijna 2018 ... tak to je dobra zprava. Kazda kacka se dneska hodi 🙂

Moc dekuju za odpovedi a rady 🙂

absintka19
27. dub 2017

Pokud má dítě více než 2 roky, pak již může do školky chodit „neomezeně“. Viz zákon o státní sociální podpoře, paragraf 31.
Viz zakon ktery jsem vam poslala.

zuzkavmax
autor
27. dub 2017

Dekuji moc 🙂