Mám nárok na mateřskou?

lucicek1992
6. črc 2016

Ahojky....mam takovy dotaz....pracuji nepretrzite 4 roky...ted v unoru jsem nastoupila do nove prace...smlouva mi konci na konci cervence...od zitrka jdu na neschopenku na 2 tydny....pak si chci dobrat dovolenou....a od srpna na 2 mesice na pracak....v listopadu mam terminporodu....budu mitnarok na materskou?

kotty
6. črc 2016

pokud v uplynulých dvou letech je odpracováno 270 dnů a v den nástupu na MD se vejdete do 180 denní lhůty od ukončení posledního zaměstnání, pak ano

lucicek1992
autor
6. črc 2016

@kotty jj to bych měla...a ještě jen dotaz...když si dám neschopenku do určitého data....a zbývá mi 8 dnů dovolené...vyberu si ale jen 5.....ty 3 mi musí proplatit žj? Jde mi jen o poslední týden v červenci...to jedeme na dovolenou tak pro to těch 5 dní...

kotty
6. črc 2016

jo tak takle do toho už nevidím, bohužel, nejsem od fochu, jen tu mateřskou si zrovna vyřizuju tak ty dvě podmínky vim..

lenoulinkaa
8. črc 2016

@lucicek1992 nevybraná dovolená se při konci pracovního poměru proplácí

niknika
18. črc 2016

Taky řeším podobný problém. Zaměstaná jsem od 1.8.2014 a smlouva mi končí 31.7.2016. Na nemocenské jsem od 1.3.2016 a termín porodu mám 6.10.2016. Budu tím pádem buď měsíc nebo 14 dnů v ochranné lhůtě. Takže zbývající dovolenou mi proplatí kdy?

lenoulinkaa
18. črc 2016

@niknika dovolená bude proplacená v červencové výplatě, kdy končí pracovní poměr. Tzn. na účet přijde někdy v srpnu, kdy má zaměstnavatel výplatní termín.

j.a.n.i
18. črc 2016

@niknika Akorat ji tedy moc nebude, ta 1/12 nebo 2/12, podle toho kolik si od zacatku roku odpracocala dni.

niknika
26. črc 2016

@j.a.n.i No vzhledem k tomu, že pracuji jako zdravotní sestra na 12 hodinových směnách, mám za leden a únor odpracovaných nějakých 22 dvanáctek... Taky nevím, když mi tento měsíc končí slouva a v ochranné lhůtě budu měsíc, s lístkem na peníze půjdu už na sociálku nebo ještě do práce? A s papírem od doktora že pujdu na mateřskou musím jít kam? Můj doktor tohle neví :(

j.a.n.i
26. črc 2016

@niknika Jak lístky na peníze, tak papír na mateřskou neseš do práce, i po konci pracovního poměru je jejich povinnost to řešit. Ale můžeš se s nimi domluvit a lístky na peníze nosit přímo na OSSZ (krom prvního), ale papír na mateřskou musíš přes zaměstnavatele, on k tomu totiž ještě přikládá formulář s tvými příjmy za poslední rok.
A jinak u směn a ještě 12tek je to takové prapodivné, ale jestli si ani v lednu, ani v únoru, tak bych řekla, že bys měla mít nárok na 2/12 dovolené, ale není to úplně jistá informace.

smpetule
29. srp 2016

Ahoj mam dotaz.Pred materskou jsem pracovala na cely uvatek.pak jsem byla od roku 2010 do letoska doma na matersky.1.6. jsem mela nastoupit zpatky do prace,ale otehotnela jsem a sla jsem rovnou na neschopenku.Kazdopadne jsem se mela vratit do prace na pul uvazku.mam podepsany i csechny papiry jako je zmena pracivni smlouvy apod.a chtela jsem se zeptat jestli budu mit narok na materskou i s polovicnim uvazkem?diky.

j.a.n.i
29. srp 2016

@smpetule Ano, budeš, podstatné je, že stále trvá pracovní poměr.

smpetule
29. srp 2016

@j.a.n.i dekuju.

petaov
11. říj 2016

holky, jak je to, když jsem byla pár dnů v měsíci na úřadu práce a pak jsem od 12. dne přešla na mateřskou. Dostanu peníze i z pracáku, nebo to vše vyplácí ČSSZ? Došla už mi totiž nějaká výplata a protože nevím, jakou budu mít mateřskou, nevím, zda je to už vše, nebo zda ještě něco čekat z pracáku.

lucicek1992
autor
11. říj 2016

Já si myslím,že do toho 12.dne ti přijde z pracáku a pak zbytek z ČSSZ...

zirafka1988
17. říj 2016

Holky chci se zeptat, jak to bude když tedka jsem na materske s prvním dítětem, do listopadu mam mateřskou a pak chci rodičak do 2 let věku dítěte. Moje otázka ale je ohledně druhého dítěte. Jelikož mi v srpnu skončila smlouva v práci tak by me zajímalo, jestli u druhého dítěte budu mit mateřskou nebo robot rodičak? Nevíte někdo?

j.a.n.i
17. říj 2016

@zirafka1988 Rovnou rodičák, pokud mezitím nepůjdeš někam do práce.

zirafka1988
17. říj 2016

@j.a.n.i Děkuji. Myslela jsem si to.