Mám nárok na mateřskou? Částka se počítá i z nemocenské?

veru921
10. pro 2014

Zdravím ženy,
mám dotaz ohledně výplaty mateřský. Jsem od 06/2014 zaměstnaná, od 11/2014 jsem na rizikovém těhu - takže nemocenská až do TP (06/2015). Nástup na mateřskou by byl tedy cca 05/2015 (jestli dobře počítám těch 6-8 týdnů před TP). A právě od 05/2015 by se měla počítat ta doba 270 dnů, které musím mít odpracovány za poslední dva roky - čili ta doba by byla od 05/2103 do 05/2015, abych na mateřskou vůbec měla nárok, je to tak? A také zda se tedy mateřská bude počítat jenom z těch částek od 05/2014 do 11/2014 nebo se do toho bude započítávat i ta nemocenská? Já to pochopila tak, že jenom od 06/2014 do 11/2014 a bude se to dělit dny čili pouze těch 6 měsíců kdy jsem byla zaměstnaná a dostávala výplatu? A jak je to s nárokem na porodný a další přídavky? Má vůbec na něco takového normální český rodič nárok?
Děkuji moc za odpovědi, vím, že jich nechci zrovna málo ;)
Přeji klidný a pohodový advent 🙂
Veru.

leniczka23
10. pro 2014

Pokusím se odpovědět..Ano myslim,že to řikáš dobře,ta doba kterou by požadovali aby si dostala mateřskou by měla být od 5/2013 do 5/2015.Ta nemocenská se ti do toho nepočítá,ale teď nevím,jestli se podívají na tvoje výplaty a z toho ti vypočítají průměrný a z toho to budou počítat,nebo ti to vypočítají prostě z výplat za poslední rok před nástupem na nemocenskou.Jinak porodný si spočítej tady http://kalkulacka.org/kalkulacka-porodne-od-rok... a na ostatní přídavky existujou taktéž online kalkulačky..Já netuším jaký máš příjem,jestli si vdaná,jestli si samoživitelka nebo máš partnera..atd.. můj názor je, že ,,normální" rodina v modelu partneři-ona má nárok na mateřskou a on zaměstnán na žádný ze státních příspěvku nedosáhnou..
Přeji také hezké svátky..

veru921
autor
14. pro 2014

@leniczka23 děkuji moc za odpověď. Přijdu si jako blázen, protože všude se píše něckjiného.. holt v lednu naběhnu na čssz a asi udělám ze sebe úplně hloupou, ale chci ať mi všechno vysvětlí;)