Mám nárok na mateřskou od zaměstnavatele i na 2. dítě?

metoyou2013
20. led 2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: v tuto chvíli pobírám rodičovský přípsěvek na dva roky a v srpnu letošního roku mám nástup do práce, to znamená, že dcerka bude mít dva ročky. Jsem zaměstnána na dobu neurčitou. CO by se stalo ale v případě, kdybychom se dozvěděli, že čekáme miminko? jak je to tedy v případě, kdybychom zjistili, že jsem těhotná? jak je to s mateřskou od zaměstnavatele na druhé dítě? děkuji všem za informace.

vera_vila
20. led 2015

samozřejmě nárok je, bez ohledu na to, zda jsi na RD nebo jsi mezitím pracovala... Má to tak spousta maminek... Prostě jen z RD přejde na MD, dostává těch 27 týdnů mateřskou a pak zase přechází na RD... Já jsem sice pracovala na RD z domu, ale nic to na tom nemění, že když znovu na RD otěhotníš, tak přecházíš v zákonném termínu na MD (pozor ale na zrušení pobírání rod. příspěvku, pokud bys na MD nastoupila před jeho dočerpáním - tedy před druhým rokem dítěte, kdy by ti mělo jeho čerpání skončit), jen to zase zaměstnavateli musíš oznámit na daném formuláři, který dostaneš od gynekologa...

bjoucik.15
20. led 2015

chápu to tak, že RD končí teď v srpnu a ty se ptáš, jak by to bylo, kdyby jsi v srpnu zjistila, že jsi těhotná?? to by jsi stejně musela ukončit RD a jít pracovat, nebo na neschopenku v případě rizikáče. a pokud bys byla těhotná už teď tak by to + - vycházelo že ukončíš RD a nastoupíš na MD, pokud bys na to nedosáhla, uteklo ti to o několik dní, nevím zda pak máš nárok na MD? protože už ti nepojede doba z jaké se MD počítá. Tak bude nejlepší si to asi zjistit.... 🙂