• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Mám nárok na mateřskou při změně zaměstnání?

17. října 2013 
Chci se zeptat. Přemýšlím o změně zaměstnání ve firmě pracuji již přes pět let, takže na mateřskou bych nárok měla, ale co když změním zaměstnání a po měsíci otěhotním budu mít nárok nebo musím v daném zaměstnání odpracovat min. 12 měsíců? Děkuji za odpovědi,
17. únor 2013 ve 20:03  • Odpověz  • To se mi líbí
@bibianca Pro nárok na mateřskou je třeba splnit dvě podmínky: jednak mít v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou odpracováno aspoň 270 dní a být nemocensky pojištěná (=být v zaměstnaneckém poměru). Není třeba být v novém zaměstnání 12 měsíců, každopádně mateřská by se počítala z platu v novém zaměstnání.
17. únor 2013 ve 20:51  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@cutie_01 Děkuji. :slight_smile:
17. únor 2013 ve 21:08  • Odpověz  • To se mi líbí
@bibianca P.S. Samozřejmě není strategické otěhotnět ještě ve zkušebce, kdy lze dostat kdykoliv výpověď...
17. únor 2013 ve 21:15  • Odpověz  • To se mi líbí
já bych ještě @cutie_01 doplnila o to, že stačí nastoupit na MD v ochranné lhůtě - ta je 180 dní NEBO délka posledního zaměstnání (ale s tím, že se to ochranné lhůty jakoby sčítají - takže když někdo skončí v práci, kde pracoval dýl než těch 180 dní, pak je třeba 30 dní na pracáku, tak se mu z té ochranné lhůty odečte těch 30 dní, pak nastoupí, je někde 60 dní, dostane výpověď, tak těch 150 "zbylých" dní se připočte k těm nových 60 a je to zase 180 dní).

Ale otěhotnět ve zkušebce fakt není úplně dobrý nápad.
17. únor 2013 ve 21:38  • Odpověz  • To se mi líbí
@maladama S tou ochrannou lhůtou to takto nefunguje (to sčítání): "Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo."
17. únor 2013 ve 21:49  • Odpověz  • To se mi líbí
@cutie_01 ale funguje, stačí si dočíst ten paragraf do konce - linkuju to pro jistotu celé, ale nejdůležitější je 3. věta 2. odstavce:
Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů

§ 15
(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.
2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.
17. únor 2013 ve 21:56  • Odpověz  • To se mi líbí
ale na stránkách ministerstva to mají ve zjednodušené verzi, to je pravda (což taky znamená, že to možná nebudou vědět ani všichni na sociálce). Chce to kouknout až přímo do zákona, nedávno jsem to hledala, tak to mám ještě v čerstvé paměti.
17. únor 2013 ve 22:14  • Odpověz  • To se mi líbí
@maladama Hmm, tak to je zajimave, to jsem nevedela...
18. únor 2013 v 09:57  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@cutie_01 a @maladama Holky děkuji za rady, ale mám dojem, že nic jiného mi nezbývá. Šéf se mě chce evidentně zbavit. Už mi to několikrát i řekl.. Vzhledem k tomu, že je vysoká nezaměstnanost, tak to je těžké. Zítra jdu na pohovor do Kooperativy, ale moc dobrý pocit z toho nemám.
19. únor 2013 v 09:57  • Odpověz  • To se mi líbí
@bibianca Budu držet palce. Jen tak "zbavit se" zaměstnance ovšem nejde...každopádně v případě výpovědi pro nadbytečnost je tam alespoň odstupné...
19. únor 2013 v 10:15  • Odpověz  • To se mi líbí
autor
@cutie_01 No, jenže přeřadili mě z asistentky na účetní a moc mi to nejde, takže......... :unamused: si to užívám :frowning2: každý den nervy...
19. únor 2013 v 10:40  • Odpověz  • To se mi líbí
@bibianca Tak to ti nezávidím. Držím palce, ať vše dobře dopadne.
19. únor 2013 v 10:42  • Odpověz  • To se mi líbí
@bibianca tak držím palce...
každopádně, pokud budeš měnit práci, tak se snaž ve zkušebce neotěhotnět. A kdyby náhodou, tak to hlavně nikomu neříkej, dokud nebudeš mít po zkušebce, protože těhotenství sice znamená zákaz výpovědi, ale ne zákaz zrušení pracovní poměru ve zkušební době, to je něco jiného a to zakázané není.
19. únor 2013 v 11:06  • Odpověz  • To se mi líbí
Ahoj, mohla bych sem prihodit svuj dotaz, at nemusim zakladat nove tema??
Vysvetlim svoji situaci... 17.10. 2013 mam nastup na MD.
Byla jsem zamestnana do 31.7.2012, od 1.8.2012 jsem na UP. Za posledni dva roky od nastupu na MD, tj. od 17.10.2011 - 17.10.2013 mi tedy z posledniho zamestnani vychazi 288 dni ucasti na zdravotnim pojisteni, tim bych splnovala podminku pojisteni.
Kdyz se ted necham od 1.5.2013 zamestnat a ukoncim pracovni pomer ve zkusebni dobe k 31.7.2013, bude mi bezet ochrana lhuta do 31.10.2013 a budu mit tak narok na materskou, chapu to dobre?? Mohl by byt nekde problem??
A vyse materske se mi bude pocitat z tohoto posledniho zamestnani, tj. za ty tri mesice??
moc diky
26. dub 2013 v 09:46  • Odpověz  • To se mi líbí
26. dub 2013 v 18:00  • Odpověz  • To se mi líbí
A já bych se ještě zeptala, komu všemu musím donést formulář od doktroky na PPM, když by byla registrovaná na ÚP?. Nejdřív účetní (z posledního zaměstnání), pak na úřad práce a pak na sociálku? Nebo rovnou na ÚP, a účetní vůbec ne?A je to tak, že na mateřskou nesmí odejít 8 týdnů před porodem, ale až těch 6 týdnu, jelikož je (bude v té době) registrovaná na ÚP tudíž nezaměstnaná?
16. říj 2013 ve 14:49  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@leejlaa Pokud ti vznikne na PPM nárok, tak si můžeš vybrat, kdy na ni nastoupíš, libovolně v rozmezí 8-6 týdnů před termínem porodu. A papír na ni neseš do bývalé práce a oni ho pak posílají na OSSZ, na UP nedáváš nic, ale předpokládám, že by ses měla k datu nástupu na PPM z UP odhlásit.
16. říj 2013 v 16:20  • Odpověz  • To se mi líbí
No já dneska na ÚP byla, a moje zprostředkovatelka po mě prostě ten papír chce :slight_smile: a ještě volala nějaké jiné a ověřovala si informace, a prej to na OSSZ mám odnést já, proto mi řekla, ať to nejdřív donesu k nim na ÚP a pak až na OSSZ. A na jiné diskuzi jsem četla, že právě když je žena nezaměstnaná a toho času na ÚP, tak na mateřskou může nastoupit 6 týdnů před porodem, né 8 týdnů, a to si volit nemůže. Tak mě zajímalo, jestli to je fakt tak, protože každý říká právě něco jiného, no vyznejte se v tom!!
16. říj 2013 v 17:05  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
@leejlaa No, mě tak trochu přijde, že tvoje zprostředkovatelka má pocit, že na mateřskou nemáš nárok... ty to na OSSZ nést nemůžeš, zaměstnavatel k tomu musí vyhotovit přílohu o tvých příjmech, bez ní žádnou mateřskou nedostaneš. Takže pokud víš, že nárok máš, tak se na zprostředkovatelku vybodni a prostě ji oznam, že k tomu a tomu datu chceš ukončit registraci, do tvého papíru o ppm je jí prd.
16. říj 2013 v 17:59  • Odpověz  • To se mi líbí
Už se z těch úřednic zblázním, přijde mi, že každá má jinej postup, a dohromady nikdo nic neví...
17. říj 2013 ve 22:18  •  1 dítě  • Odpověz  • To se mi líbí
Tvůj příspěvek