Mám nárok na mateřskou?

jajinka20
1. led 2016

Dobrý den ráda bych se zeptala ,zaměstnaná jsme byla od 23.6 do 31.8 u jednoho zaměstnavatele, od 1.9 do 31.12 jsme zaměstnaná u jiného kde mi prodloužili smlouvu do 30.6.momentálně jsme den před vánoci zjistila že jsu těhotná.Moje otázka zní jestli mám nárok na mateřskou když půjdu na neschopenku už teď v cca 1m? A s čeho mi bude vypocitana s posledních výplat před nástupem na neschopenku? Děkuji

magdalenan
1. led 2016

Ahoj, základní podmínka pro nárok na PPM je, že musíš být účastnící na nemocenské pojištění minimálně po dobu 270 dní během uplynulých dvou let. Do této doby se započítává i studium od SŠ a výše. Pokud jsi tedy před 23.6. studovala, nebo byla zaměst nána, pak nárok máš. Pokud budeš po celou dobu těhotenství v PN, budeš pobírat nemocenskou až do nástupu na MD, poté PPM vypočtenou z výše platu, nikoli nemocenské.

Každopádně, pokud máš aktuálně smlouvu pouze na dobu určitou, ta zanikne tak jako tak, pokud jí samozřejmě zaměstnavatel neprodlouží na neurčito. Nárok na PPM tím samozřejmě nezaniká, ale k přesné korektní odpovědi je potřeba znát TP, a tím pádem termín možného nástupu na MD. Navíc PN v těhotenství by měla být opodstatněná, ačkoli někteří lékaři jí vypisují "jen tak".. Pokud vykonáváš zaměstnání neslučitelné s těhotenstvím, máš na PN nárok automaticky.

Ať mě prosím někdo opraví, pokud se v něčem mýlím, ale bez TP se bavíme jen teoreticky 🙂

magdalenan
1. led 2016

Ještě dolním, že když smlouva v tom červnu skončí, běží tzv, ochranná lhůta v délce 180 dní, pokud běhěm těchto 180 dnů nastoupíš na MD, o PPM nepřijdeš. Pokud už tedy těhotná jsi, i když ti smlouva skončí, o PPM nepřijdeš.

10lulu04
1. led 2016

@magdalenan jeste se tam hlavne musi prihlizet k druhu prace, pokud ma praci, kterou nesmi vykonavat tehotna, je nutne aby ji zamestnavatel prevedl na vhodnou pozici, pokud takovou pozici zamestnavatel nema, zustane zamestnankyne doma a nalezi ji 100% platu. Neni proto nutna zadna PN.

somalicats
1. led 2016

@magdalenan Opravím - nárok na PPM zakladatelce vzniká, protože těch 270 dnů nemusí přímo "odpracovat" ve smyslu být v práci, ale doslova musí být nemocensky pojištěna a toto pojištění platí pro všechny kalendářní dny, po které platí pracovní smlouva, takže i víkendy a státní svátky. Prakticky to tedy dělá 9 měsíců, což zakladatelka v pohodě splní. Plus k tomu musí nastoupit na PPM v ochranné lhůtě, jestliže jí skončí pracovní smlouva dřív, která v jejím případě dělá 180 dnů.
Další nesmysl - neexistuje automatický nárok na neschopenku v případě, že je těhotenství neslučitelné s prací. V případě, že zakladatelka nemůže jako těhotná vykonávat práci, kterou dělá, musí zaměstnavatele požádat o převedení na práci, kterou dělat může, a pokud pro ni zaměstnavatel práci mít nebude, zůstává doma za plný plat a bez omezení vycházkami.

jajinka20
autor
1. led 2016

Před 23.6 jsme pracovala jen na dohodu,ale od 23.6 do toho 30.6.2016 se za mě stale bude odvádět zaměstnavatel, to se doba co je člověk na neschopence nezapočítává do těch 270dni odpracovaných? Na neschopenku bych jít musela pracuji v práci kde jen noční a to nemohu. ..smlouva mi zanikne toho 30.6. Pak by tam mělo být 180dni v ochrane lhůtě,termín by byl cca ke konci srpna...já se právě ptala a paní co dělá na úřadě řekla že se doba neschopenky by měla stále počítat pokud jsme stále zaměstnaná což bych byl než mi smlouva skončí

somalicats
1. led 2016

@jajinka20 Na neschopenku jít nemusíš. Požádáš zaměstnavatele o převedení na jinou práci a pokud ji pro Tebe mít nebude, budeš doma za plný plat až do skončení pracovní smlouvy nebo nástupu na PPM, podle toho, co nastane dřív. Nárok na PPM Ti vzniká, protože těch 270 dnů v pohodě splníš, počítají se do té doby i víkendy a státní svátky.

magdalenan
1. led 2016

@somalicats však jsem psala "účastnící na ZP" .. 🙂

jajinka20
autor
1. led 2016

Takže pokud dobře chápu tak nárok na ppm mám i když budu na neschopence a ta se mi bude vlastně počítat s posledního platu než jsme nastoupila na neschopenku. ..

somalicats
1. led 2016

@magdalenan Jenže to není o zdravotním pojištění, ale o nemocenském. Navíc i bez znalosti termínu porodu těch 270 dnů splní ke konci března 2016. A pokud jí smlouva skončí 30.6.2016 a je těhotná už teď, tak se v pohodě do ochranné lhůty vejde.

somalicats
1. led 2016

@jajinka20 A proč trváš na neschopence, když můžeš být doma za plný plat a bez omezení vycházkami?

jajinka20
autor
1. led 2016

Měla jsem jít na interubci :( jelikož přítel dalsi dítě nechtěl a já bych přišla o práci :( ale já si dítě chci nechat a hlavně na interubci nemohu jít že jsu nemocná, já to řekla v práci šéfové že tam jdu a ona mi prodloužila smlouvu teď nevím jak by to vzala a jak by se tohle řešilo. Nemá pro mě práci a na nočních být nemohu a raní se nedělají

somalicats
1. led 2016

@jajinka20 Tak budeš doma za plný plat, těhotnou Tě vyhodit nemůžou, když nejsi ve zkušebce.

jajinka20
autor
1. led 2016

Právě teď nevím když přijdu do práce a řeknu že prostě na interubci nepůjdu ať mi dá jinou práci aby to neřešila nějak právní cestou ze jsem je oklamala jen kvůli smlouvu, jelikož u nás se dělají jen 12h noční :(

jajinka20
autor
1. led 2016

Ve zkušební době nejsu byla jsme zaměstnaná u firmy od 1.9 -31.12 a teď jsme dostala dodatek ke smlouvě o prodloužení do 30.6 ale je právě háček v tom že jsem měla jít na interubci jinak by mi k 31.12 smlouva skončila a už by mi ji neprodlouzili

somalicats
1. led 2016

@jajinka20 Může to klidně řešit právní cestou, k ničemu se totiž nedobere, maximálně k tomu, že má povinnost Ti vyhovět. Ty naopak nemáš povinnost se zpovídat z toho, žes nejdřív byla rozhodnutá pro UPT a pak sis to rozmyslela.

jajinka20
autor
1. led 2016

Mám právě stoho dle obavy, když ji řeknu že prostě na interubci nepůjdu, jak to bude dál..dala mi smlouvu jen díky tomu že jsem ji řekla že jdu na interubci. Bohužel na raní chodí jen prodavačky kde mě dát nemůže, mají nižší plat a odpoledne chodí babky na koláče které chodí na 5h. ..

jajinka20
autor
1. led 2016

Pokud mám smlouvu na dobu určitou tak mě může i vyhodit ne?

lith
1. led 2016

@jajinka20 nemuze, jako tehotnou te proste vyhodit nesmi. To, ze jsi se rozhodla jinak a tehotenstvi neukoncit neni vubec relevantni.
Pokud te nemuze preradit na praci vhodou pro tehotnou tak te musi nechat doma za plny plat. To je proste zakon a tecka, neni prostor pro nejake vykrucovani
§ 153 Převedení na jinou práci
(1) Koná-li těhotná žena práci, která je těhotným ženám zakázána nebo která podle lékařského posudku ohrožuje její těhotenství, je zaměstnavatel povinen převést ji dočasně na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Požádá-li těhotná žena pracující v noci o zařazení na denní práci, je zaměstnavatel povinen její žádosti vyhovět.
(2) Ustanovení předchozího odstavce platí obdobně o matkách do konce devátého měsíce po porodu a ženách, které kojí.
(3) Dosahuje-li žena při práci, na níž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku, než na dosavadní práci, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle předpisů o nemocenském pojištění.

karlajasmine
2. led 2016

@jajinka20 může tě dat na pozici prodavačky a plat ti vyrovna vyrovnávací příspěvek

jajinka20
autor
2. led 2016

Právě stoho mám obavy ze mě nějak bude chtít přimět ať ji podepisuje výpověď, když jsme ji řekla že jsme těhotná řekla mi že pro mě nemá práci a že by mě správně měla hned vyhodit, proto přemýšlím že půjdu na tu neschopenku. Pochybuji že mě nechá doma za plný plat, v práci nás je 5apul a to se mezi ním a nestratim. Tak ani nevím co teď dělat jestli se zajít zeptat rovnou na úřad, momentálně mám 3 dny dovolené a v pondělí 11 bych měla nastoupit do práce už jako po zákroku 😢

j.a.n.i
2. led 2016

@jajinka20 A jen tak mimochodem, těhotná noční dělat smí, pokud chce, takže pokud je to jinak práce, která není nebezpečná, tak za současné situace by mi vůči zaměstnavateli přišlo fér normálně pracovat, pokud nebudeš mít žádné zdravotní komplikace. To, že bla tvoje blbost to říkat před prodloužením smlouvy je věc druhá...

jajinka20
autor
2. led 2016

Musela bych říct šéfové že nemohu na výkon skrz nemoc což je pravda, a dal by jsme to museli nějak řešit a tak bych asik musela na neschopenku,a pokud ne ted tak bych mela pred koncem smlouvy na tu neschopenku jit ze?chlap má nastoupit do práce takže někdo musí být s dcerou doma než bych šla na ppm

jajinka20
autor
2. led 2016

J.a.n.i. ano byla to moje blbost,ale bohužel v den nástupu na UPT jsme měla být v práci a ještě k tomu po noční takže jsme ji to řekla na plnou hubu, a teď právě nevím jestli stoho nebude problém, myslím že když ji řeknu že skrz nemoc nemohu tak to pochopí, jen nevím jak bych to měla řešit jestli není nejlepší hned jít na neschopenku ať ji mám ještě s počítáno u s prosincového platu

lith
2. led 2016

@jajinka20 blbost neblbost, pro zamestnavatele je to uplne nepodstatny. Na neschopenku jit vubec nemusis. To jestli te necha doma za plny plat nebo ne totiz vubec nezalezi na ni! Je to proste zakon a tecka. Pokud te neprevede na praci kterou jako tehotna vykonavat muzes tak nema na vyber. Nesmis se nechat tak oblbnout. Dala jsem ti sem presny zneni zakona tak si to precti

jajinka20
autor
2. led 2016

Jenže si asik můžou něco najít aby mě vyhodili,můžou klidně napsat že jsme porušila smlouvu nebo něco

lith
2. led 2016

@jajinka20 smlouvu si neporusila. Na to aby te vyhodili kvuli nejakemu problemu by si musela nejdriv dostat asi dva (nevim presne) vytykaci dopisy. A na druhou stranu, pokud pisemne pozadas o prerazeni na jinu pozoci a oni ti nevyhovi nebo budou delat problemy tak ty na ne muzes poslat kontrolu. Takze v pravu jsi tady ty.

xpila
2. led 2016

@jajinka20 Ničeho se neboj, jako těhotnou tě opravdu jen tak vyhodit nemůžou.

leluu
4. led 2016

Zdravím Vás 🙂
Prosím Vás,počítá se do těch 270dní i nemocenská?Děkuji za info 😉 Hezký den

xpila
4. led 2016

@leluu Pokud během ní trval pracovní poměr, tak ano.

nyndra_001
5. led 2016

Ahoj maminky, tehulky i netehulky 🙂 Mohla bych na Vas mit taky prosbicku? Bohuzel se v tom moc nevyznam..Nárok na mateřskou??? Čtyři roky jsem pracovala u jedné firmy, kde v říjnu 2014 jsem dlouhodobě onemocněla, tudíž jsem byla až do konce února 2015 na neschopence. V průběhu trvání neschopenky jsem podala výpověď, která mi skončila k poslednímu únoru. Od 3.3. do 14.6. jsem byla evidovaná na prac. úřadě. Od 15.6. do současnosti jsem zase zaměstnaná, kde mám smlouvu na 1rok a pak se uvidí...od 24.11. Jsem na rizikovym. Budu mit tedy narok na materskou, prip. Jak se to pocita, kdyz jsem menila zaměstnání a dost jsem byla a jsem na neschopence? Strasne moc všem děkuji 🙂