Mám nárok na proplacení dovolené od zaměstnavatele?

saryana
15. črc 2015

Holky, mám otázku ohledně nároku na proplacení dovolené. Jsem ve firmě zaměstnaná na HPP na dobu určitou od 1.12.2014 do 30.11.2015. V půlce března jsem nastoupila na rizikovku, do práce už nenastoupím a k 30.11. 2015 budu mít s největší pravděpodobností ukončen pracovní poměr. Mám v tomto případě nárok na proplacení nevyčerpané dovolené za toto období? Předem díky 🙂 Ráda bych se těšila na finanční vánoční injekci, když nebude mít člověk nárok vůbec na žádné příspěvky 😀

xpila
15. črc 2015

@saryana Nárok samozřejmě mít budeš, nicméně se ti bude krátit z důvodu dlouhodobé PN.

saryana
autor
15. črc 2015

Děkuju! 🙂

hanka.knizkova
15. črc 2015

@xpila muzu se zeptat? Kdyz jsem zamestnana u firmy od listopadu 2012 na HPP smlouvu mam na dobu určitou do zari 2015 kterou mi urcite z důvodu tehotenstvi neproslouzi a od června jsem na doma na neschopence tak kolik dni dovolené mi v zari proplatí? Normalne mam mít 20 dni dovolené ale 2 dny jsem si uz vybrala v lednu.. Dekuji za odpověď.

lendulka212
15. črc 2015

Ahoj nárok máš. Měla jsem podobnou situaci, domluvila jsem se s účetní, napsala písemnou žádost o proplacení nároku na dovolenou za rok 2015.

xpila
15. črc 2015

@lendulka212 Jelikož jí skončí pracovní poměr, tak žádnou žádost psát nemusí, proplacení je automatické.

@hanka.knizkova Do září jako 30.9.? Do konce pracovního poměru teda už budeš na neschopence?

hanka.knizkova
15. črc 2015

@xpila přesně do 24.9.2015 a ano budu na neschopence až do nástupu na mateřskou..

hanka.knizkova
15. črc 2015

ještě čtu že proplacení dovolené je automatické a ukončení prac.poměru taky nebo mi pošlou nějaký papír? 😕

xpila
15. črc 2015

@hanka.knizkova Tak budeš mít nárok na 11,5 dne. Měli by to zaplatit rovnou, je to jediný případ, kdy se dovolená proplácí.

hanka.knizkova
15. črc 2015

@xpila moc děkuji za odpověd a mám čekat že mi to proplatí v září nebo v říjnu? já jen abych si to pohlídala,účetní je schopná neposlat mi nic..

xpila
15. črc 2015

@hanka.knizkova Až po skončení, takže v říjnu.

hanka.knizkova
15. črc 2015

@xpila ok díky..a to ukončení prac.poměru mi pošlou písemne nebo nemusí a prostě se to k 24.9 ukončí?

xpila
15. črc 2015

@hanka.knizkova Nemusí poslat vůbec nic.

hanka.knizkova
15. črc 2015

@xpila děkuji 😉

sisstin
15. črc 2015

@hanka.knizkova mne skoncil pomer ted 30.6., dovolenou jsem mela proplaceniu ted 14. ve vyplatnim terminu 😉

lendulka212
15. črc 2015

@xpila Mě na to upozornila hodná paní účetní, abych si požádala sama písemně, protože u nás ve firmě by to tak automatické proplacení nebylo. Kdybych se neozvala, tak by to vyšumělo a nic bych nedostala. jen má zkušenost

xpila
15. črc 2015

@lendulka212 Nebylo to náhodou čerpání mezi MD a RD? To automatické není a musí se o to požádat.

lendulka212
15. črc 2015

@xpila Ach tak to bylo přesně ono. Ale před tím než mi zkončil Pp na dobu určitou, tak jsem žádala také písemně.

xpila
15. črc 2015

@lendulka212 Mezi MD a RD to právě není proplacení dovolené, ale čerpání, a o to se musí požádat, málokterý zaměstnavatel na to sám upozorní. Ale při skončení PP je to proplacení automatické.

mandala
15. črc 2015

@saryana Pokud neděláš u soukromého podnikatale jako já, který to bude radši půl hodiny okecávat, než by mě proplatil 4 dny, které mě zbyly, tak bys nárok mít měla. 😒

majuler
23. srp 2015

Ahoj holky, prosím vás.. Od 9.12.2013 jsem zamestnana, v prosinci 2014 jsem šla na neschopenku (rizikové tehu), 25.5.015 jsem nastoupila na MD, ale teď k 31.8.2015 mi končí v práci smlouva, kterou mi samozřejmě neprodloužili... Za rok 2014 nemám dovolenou už žádnou, ale zajímá mě, zda mi automaticky naskočila za rok 2015, i přes to, že jsem byla na neschopence... V práci mi totiž řekli, že na proplácení nárok nemám, protože prý dovolená naskakuje odpracovanymi dny. Ale jak je to možný, když MD se počítá jako odpracovane dny?? Mám na to nárok nebo ne? Děkuji za rady 🤐

zmrz_lina
23. srp 2015

@majuler spocitej si počet prac. dnu od nástupu na md do konce prac.smlouvy, jestli je to 60+. Podle me bys pak nárok na proplaceni alespoň nějaké poměrné casti dovolené mít mela 😉

xpila
23. srp 2015

@majuler Máš nárok na plnou dovolenou, tedy v tvém případě 8/12 roční výměry dovolené (a to proto, že ti pracovní poměr netrvá celý rok).

majuler
23. srp 2015

Já jsem byla na neschopence od prosince 2014 do května 2015, poté jsem ihned šla na MD. Od toho května do srpna mj za dobu MD (pokud se to počítá jako odpracovane dny) tak je to přes 70dni/8hod.směn..

xpila
23. srp 2015

@majuler Vždyť píše, že máš nárok na 8/12 roční výměry dovolené. Mateřská se považuje za odpracovanou dobu, je to přímo v zákoně.

majuler
23. srp 2015

Nechapu proč mi to práce nechce dat a tvrdí že nárok nemám.. Pro jistotu se skocim zeptat na ÚP, a pak do práce půjdu udělat bordel. :D

xpila
24. srp 2015

@majuler Pochybuju, že ti na ÚP poradí, to není jejich starost 😉

majuler
24. srp 2015

Aha, a kde by mi mohli poradit, prosím? 🙂

xpila
24. srp 2015

@majuler Jedině nějaká poradna na Inspektorátu práce.

majuler
24. srp 2015

Děkuji!! Psala jsem jim email 🙂

katcha21
11. říj 2015

@xpila Ahojky, všimla jsem si, že se v této oblasti vyznáš 😉 Proto bych se také chtěla zeptat: když bych nastoupila do zaměstnání, kde se výplata vypočítává podle takulek - odpracovaných roků, bude se mi do odpracovaných počítat i MD a RD? Smlouvu jsem po tu dobu měla u předch. zaměstnavatele. Moc děkuji za odpověď. 🙂