Mateřská a její nárok

kiki1912
31. říj 2019

Zdravím holky chtěla bych se zeptat. Od 1. 10. 16 do 30.4. 18 sem pracovala v nejmenované fabrice tam sem skončila byla nějakou dobu na UP pak sem šla od 1.10. 18 do 12.12. 18 pracovat do Lidlu a pak od 21.1. 19 sem šla pracovat k České poště s tím že sem tam dělala do 1.4. na dvě dohody a 1.4. jedna dohoda byla zrušena kvůli smlouvě za nemoc kolegyně co jsem dostala za ní. S tím že ona se vrátila a k 6.9. 19 byla ta smlouva ukončena a druhá dohoda byla ukončena k 16.9.19 a teď má otázka mám nárok na mateřskou když sem odvadela zdravotní pojištění? S tím že bych chtěla jít na mateřskou šest týdnů před porodem (termín 26.ledna)a na socialce mi říkali že radši ať jdu 8 týdnů před porodem. A počítá se do toho i neschopenka? Když sem nastupovala na nemocenskou (28.5.) ještě za trvání pracovního poměru? Případně jak je to s tou lhůtou těch 180 dní? Děkuji za odpověď a přeji hezký Kristýna

zelenaesmolda
31. říj 2019

@kiki1912
proc se ptas tady a ne na UP nebo socialce?

jituli84
31. říj 2019

Zaměstnankyně bude pobírat mateřskou, jestliže v den nástupu na mateřskou dovolenou je účastna na nemocenském pojištění. Zjednodušeně řečeno musí být v klasickém zaměstnaneckém poměru. Tuto podmínku nesplňuje tedy dohoda o provedení práce. Když skončí pracující ženě smlouva na dobu určitou a je těhotná, tak při nástupu na mateřskou v ochranné lhůtě, která v tomto případě činí 180 dní, bude mít rovněž nárok na mateřskou. Ve všech případech však musí zaměstnankyně být účastna na pojištění alespoň 270 kalendářních dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Do této lhůty se přitom nezapočítává např. doba v evidenci na úřadu práce. Byla-li jí mateřská v zaměstnání přiznána, nesmí v tomto zaměstnání již vykonávat práci. Žádanku o tuto dávku odevzdá svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel k žádosti o mateřskou přiloží vyplněný tiskopis „Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění“ a předá je neprodleně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ). Zaměstnavatel vám bude povinen držet pracovní místo do 3 let dítěte.

kiki1912
autor
31. říj 2019

@zelenaesmolda psala sem že na socialce mi říkali ať jdu radši osm týdnů když sem tam volala takže asi tak.

rosetatto
3. lis 2019

@kiki1912 mateřská nemá se zdravotním pojištěním nic společného, záleží na sociálním pojištění (tzn. Když trvá pracovní pomer a je odváděno sociální pojištění), musíš splňovat dvě podmínky -mít pojištěno 270 dni během dvou let a nastoupit v době trvání pracovního poměru, nebo existuje ochranná lhůta 180 dni (pokud ten poslední pracovní pomer tak dlouho trval) od skončení pracovního poměru do nástupu na PPM